Dom i ogród

Bezpieczeństwo w domu – „Większość wypadków zdarza się w domu”

Bezpieczeństwo w domu — porady i wskazówki

Powiedzenie „Większość wypadków zdarza się w domu” nie jest przypadkiem: w samych Niemczech co roku w domu dochodzi do ponad 2,7 miliona wypadków. W większości przypadków są to upadki, które powodują skręcenia, złamania kości, zerwania więzadeł i nadwyrężenia. Szczególnie często dotyczy to osób starszych, które często przeceniają siebie i przez to nieumyślnie narażają się na niebezpieczeństwo. Powodem tego jest to, że ludzie czują się bezpieczniej w znajomym otoczeniu i zwracają na siebie mniejszą uwagę – po prostu zakładają, że nic się nie może zdarzyć. Kto tego nie wie: w pośpiechu nie wyciąga się stałej drabiny lub stopnia, ale wspina się na pudło lub, co gorsza, na chwiejne krzesło, aby dosięgnąć czegoś wysokiego. Przez większość czasu idzie dobrze, ale zawsze zdarzają się małe i duże wypadki pod tym względem. Takie przypadki zdarzają się w bardzo klasyczny sposób, np. gdy zbliżają się wiosenne porządki, a dom czy mieszkanie jest kompletnie posprzątane. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemcy są również szczególnie nieostrożni, jeśli chodzi o noszenie odpowiedniej odzieży. Na przykład tylko co trzecia osoba, jeśli chodzi o sprzątanie, zakłada solidne buty zamiast kapci, klapek, a nawet butów na wysokim obcasie. Inną częstą przyczyną wypadków jest brak koncentracji spowodowany zmęczeniem. Jednak dla wielu osób często nie jest to przeszkodą w zwykłym odkładaniu sprzątania lub innych prac domowych. Przecież 48% ankietowanych stwierdziło, że nie odstępują od prac domowych nawet wtedy, gdy są wyczerpani lub zmęczeni.

Bezpieczeństwo dla domu – zabezpieczenie schodów

Bezpieczeństwo-w-domu-schody-bezpieczne-dla-dzieci

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo we własnych czterech ścianach, najpierw należy wyrobić sobie rozsądną świadomość niebezpieczeństw. W tym celu mieszkańcy gospodarstwa domowego powinni uświadomić sobie, że należy zachować ostrożność również w ich znajomym otoczeniu. W związku z tym należy wziąć pod uwagę kilka przydatnych wskazówek:

Jeśli ubierzesz się prawidłowo, unikniesz wielu wypadków w gospodarstwie domowym. Na przykład rękawice kuchenne i ścierki sprawiają, że praca w kuchni jest bezpieczniejsza, ale do różnego rodzaju prac rzemieślniczych warto nosić rękawiczki, ochronniki słuchu i okulary ochronne. Nie należy również zapominać: noszenie luźnych lub bardzo szczegółowych ubrań może szybko gdzieś się zaplątać. Dlatego odzież obcisła lepiej nadaje się na przykład do pracy z maszynami lub do pracy między meblami z wieloma małymi krawędziami. Sensowne jest również związanie włosów i lepiej unikać luźnej biżuterii.

W szczególności schody są zaprojektowane tak, aby mieszkańcy potykali się i upadli na jednym stopniu. Znowu siniaki, złamania, a nawet wstrząsy mózgu nie są rzadkością. Z tego powodu przy schodach należy zachować pewne środki ostrożności. Oprócz obuwia antypoślizgowego należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie dobrej widoczności podczas wchodzenia lub schodzenia – nie ma to miejsca, jeśli np. kosz na bieliznę nosi się przed brzuchem. Szybko może się zdarzyć, że widok poszczególnych kroków zostanie zablokowany i wejdziesz w pustkę. Ponadto z pewnością ma sens, aby schody były wyposażone w balustrady i poręcze. Jeśli i tutaj chcesz być po bezpiecznej stronie, możesz wyposażyć schody w odpowiednie oświetlenie.

Bezpieczeństwo w domu – bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo-w-domu-dzieci-chroń-unikaj-wypadków

Jednym z najważniejszych punktów jest bezpieczeństwo dzieci w domu. Według Rodzina.dKażdego roku dochodzi do ponad 200 000 wypadków z dziećmi w domu, których można by uniknąć przy odrobinie większej ostrożności i ochrony. Ważne, aby mieszkanie było początkowo postrzegane oczami dzieci: dorośli powinni po prostu ugiąć kolana i spojrzeć na perspektywę, z jakiej potomstwo odbiera dom. Co można osiągnąć, jakie narzędzia są potrzebne i jakie przedmioty wydają się interesujące? Dobry początek ma już miejsce, gdy z jednej strony schody są dodatkowo zabezpieczone (np. kratą), a z drugiej gniazda są zabezpieczone. Czujniki dymu również nie powinny być zaniedbywane i mogą uratować życie, jeśli nagle wybuchnie pożar. Jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci, należy wziąć pod uwagę wiele innych obszarów. Zielone historie napisała na ten temat bardzo szczegółowy artykuł, w którym szerzej omówiono m.in. zagrożenia w kuchni, unikanie upadków z okien i półek czy ważne udogodnienia w pokoju dziecięcym.

Bezpieczeństwo w domu – spiczaste i ostre przedmioty

Bezpieczeństwo-unikaj-wypadków-domowych-kuchnia

Zrozumiałe, że ryzyko skaleczenia jest szczególnie wysokie w kuchni, gdzie znajduje się większość spiczastych lub ostrych przyborów kuchennych oraz liczne noże. Aby zminimalizować ryzyko, najlepiej trzymać noże kuchenne w bloku noży, a urządzenia takie jak blender czy krajalnica do warzyw należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Należy również zachować ostrożność podczas ręcznego czyszczenia różnych urządzeń kuchennych, ponieważ na przykład noże miksera są bardzo ostre, a cięcie może być dość niebezpieczne. Nawet piana detergentu może czasami stać się przeszkodą, zwłaszcza gdy zabiera widok na zmywane naczynia, a użytkownik dotyka ostrego noża w kontakcie z wodą.

Bezpieczeństwo w domu — zatrucie

Bezpieczeństwo-unikanie-zatrucia-domu

Problemem mogą być również chemikalia lub toksyczne opary. Dlatego w miarę możliwości należy unikać chemicznych środków czyszczących, zwłaszcza że obecnie istnieje wiele mniej niebezpiecznych alternatyw. Ogólnie rzecz biorąc, środki czyszczące, środki czyszczące i rozpuszczalniki, a także wszystkie istniejące leki należy jak najlepiej schować, aby dzieci miały łatwy dostęp. Tutaj również dotykają przede wszystkim dzieci, które nieświadomie piją leki lub są przyciągane przez przeważnie bardzo jaskrawe kolory środków chemicznych.

Bezpieczeństwo w domu – prąd

Bezpieczeństwo-dom-elektryczne połączenie-bezpieczne

Prąd elektryczny jest czymś tak oczywistym, że wiele osób nie docenia i nie postrzega go jako możliwego zagrożenia. Jednak napięcie elektryczne nie jest odczuwalne, dopóki nie dotknie się części pod napięciem – w takim przypadku może dojść do bolesnego porażenia prądem. Jeśli odpowiednia część może zostać ponownie zwolniona, taki cios w gospodarstwie domowym zwykle nie jest zły, ale może również okazać się inaczej: w pewnych okolicznościach obecne obciążenie może powodować skurcze mięśni dłoni i ramion, a odpowiednia część może nie dajcie się już dłużej odejść. Wtedy rzekomo lekki porażenie prądem może być śmiertelne. Ponadto to głównie zwarcia, usterki techniczne lub nieprawidłowo wyłączone urządzenia elektryczne należą do najczęstszych przyczyn pożarów w prywatnych gospodarstwach domowych..

Bezpieczeństwo w domu – niebezpieczne substancje w gospodarstwie domowym

Bezpieczeństwo-w-domu-toksyny-łatwo-rozpoznawalne

Niebezpieczne substancje są również obecne w wielu miejscach w domu. Na pierwszy rzut oka nieszkodliwe środki, takie jak nawozy kwiatowe, spraye impregnujące lub środki do czyszczenia toalet, nie wydają się stanowić zagrożenia, ale substancje toksyczne mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie bez powodu dotychczasowe przepisy dotyczące znakowania substancji niebezpiecznych były stopniowo zastępowane przez globalnie stosowany tak zwany Globalny System Zharmonizowany (GHS). Substancje niebezpieczne mogą działać żrąco, drażnić skórę, być wysoce łatwopalne, a nawet bardzo toksyczne, jeśli połknięcie, kontakt ze skórą lub wdychanie nie grozi śmiercią. Dlatego szczególnie ważne jest uwzględnienie oznakowania zagrożenia, które można wyrazić na bardzo różne sposoby.

Ochrona może i powinna zacząć się dużo wcześniej, na przykład przy budowie domu. Oczywiście dotyczy to tylko budowy własnego domu, w przeciwnym razie pracownicy budowlani muszą zadbać o własny sprzęt bezpieczeństwa. Nawet w przypadku renowacji pewne bezpieczeństwo pracy ma sens, aby tak naprawdę nic się nie wydarzyło, a prace można było wykonać szybko i bez incydentów. Ten artykuł na temat deavita wyjaśnia, które elementy garderoby są pod tym względem warte i jakie narzędzia powinny być dostępne.