Dom i ogród

Amfora roślinna: śródziemnomorski urok z doniczkami z terakoty do ogrodu

Amfora roślina leżąca zaakcentowana kwietnikiem

Pachnące kwiaty i zioła, żwirowe ścieżki i zabawne drewniane pergole: urok śródziemnomorskiego ogrodu jest po prostu nieodparty. Dzięki roślinom doniczkowym, fontannom, latarniom i oczywiście wielu doniczkom z terakoty możesz wnieść śródziemnomorski styl do swojego ogrodu. Szczególnie pięknie wyglądają amfory, przynoszą romantyczny akcent z przeszłości i mogą być skutecznie wystawiane na środku klombu jako solista lub przed wejściem do domu w zespole. Dowiedz się, co sprawia, że ​​amfory są tak atrakcyjne, jak można je sadzić i na co zwracać uwagę.

Sadzenie amfor: zalety i wady na pierwszy rzut oka

Amfora akcent roślinny taras śródziemnomorska patyna

W starożytności amfory były używane jako naczynia jednorazowego użytku do transportu żywności, takiej jak oliwki, oliwa, miód czy wino. Miały bulwiasty kształt, wąską szyję oraz smukłą i spiczastą stopę, która umożliwiała przechylanie amfory. W tym czasie transportowano je w pozycji leżącej. Obecnie jedną lub drugą starożytną amforę wciąż można znaleźć w muzeach, ale nowoczesne naczynie, którym dekorujemy nasze ogrody, ma stałą podstawę i można je łatwo ustawić pionowo. Doniczki z terakoty można również rozpoznać po dwóch uchwytach po obu stronach szyi, ale uchwyty również wyglądają dziś bardziej ozdobnie i właściwie nie spełniają żadnej funkcji.

Bluszcz Amfora akcentuje małe róże

Nowoczesna amfora wzbogaca przestrzeń zewnętrzną i sprawia, że ​​śródziemnomorska oaza jest idealna. Wykonany jest głównie z terakoty i wygląda bardzo naturalnie, zwłaszcza jeśli z czasem pokryje się patyną. Doniczki z terakoty produkowane są w wielu rozmiarach, obecnie dostępne są warianty od 5 l do ponad 60 l. Dzięki temu każdy ogrodnik hobbystyczny może znaleźć odpowiedni według własnych potrzeb. A jeśli części naczynia z czasem odpadną, nadal istnieje możliwość postawienia amfory na ziemi i posadzenia jej w ten sposób.

Amfora roślina duże wejście do domu z patyną

Doniczki z terakoty mają również kilka wad. Z jednej strony materiał nie jest odporny na zimę, dlatego pojemniki na wszelki wypadek należy umieścić w szopie ogrodowej lub garażu. Ponieważ jednak są one zwykle duże, a przez to dość ciężkie, ich zimowanie jest zadaniem czasochłonnym i żmudnym. Zajmują też dużo miejsca, przez co są niepraktyczne w porównaniu np. z plastikowymi doniczkami. Amfory z terakoty kosztują średnio więcej niż drewniana alternatywa. Każdy, kto jeszcze decyduje się na doniczki z terakoty, powinien przed zakupem dowiedzieć się, jakie rośliny są odpowiednie.

Sadzenie amfor stojących: trzeba na to uważać!

Zasadź amforę w śródziemnomorskim ogrodzie

Jeśli chcesz posadzić amforę i tym samym podkreślić akcenty w kwietniku, możesz wybrać pomiędzy dwoma wariantami: amforą stojącą i leżącą. Amfora stojąca może służyć zarówno jako wazon w domu, jak i jako donica w ogrodzie. Jednak szczególnie ich kształt stanowi wyzwanie dla ogrodników hobbystów. Zwłaszcza w przypadku głęboko zakorzenionych, istnieje ryzyko, że amfora szybko się rozrośnie i duże bryły korzeniowe nie będą już pasować przez wąską szyjkę. Przesadzanie, zwalczanie szkodników i usuwanie chwastów stają się żmudnymi zadaniami.

Amfora ścieżka ogrodowa ogrodowa pergola winogronowa

Możliwym rozwiązaniem jest w tym przypadku wkład do doniczki. Opcjonalnie można zrezygnować z bylin i krzewów, a także kwiatów o głębokich korzeniach i zamiast tego posadzić amforę trawami ozdobnymi, ziołami i okrywą. Dobry system odwadniający to absolutna konieczność w wersji stojącej. Jeśli woda pozostanie w pojemniku, powstanie zalanie, którego większość roślin nie toleruje. Lokalizacja również odgrywa decydującą rolę. Zasadniczo w donicach z terakoty ziemia wysycha szybciej, ponieważ woda może parować. Częściowo zacienione miejsce okazuje się zatem optymalne. Rośliny, które dobrze nadają się na amforę stojącą to na przykład cyprysy karłowate, lawenda i zielone lilie.

Sadzenie leżącej amfory: porady i wskazówki

Amfora sadzenie leżącej doniczki w skale

Leżące amfory oferują wiele możliwości projektowania. Można je łatwo posadzić kilkoma kwiatami i okrywą gruntową. Twoja wyobraźnia nie ma granic, w amforze możesz ustawić kilka plastikowych doniczek według własnego uznania. Zimą kwiaty można przechowywać w domku letnim, a amforę można pozostawić na zewnątrz. Nie musisz się martwić, jeśli na jej powierzchni pojawią się pęknięcia, bo to właśnie one nadają donicy śródziemnomorskiego uroku.

Amfora roślina ścieżka ogrodowa wyznacza ogrodową dekorację z terakoty

Leżące amfory można dobrze pogrupować i stworzyć atrakcyjną aranżację. Na przykład, możesz lepiej wydobyć narożniki ogrodu lub elastycznie zaprojektować frontowy ogród. Duża doniczka może być również używana do ukrycia nieestetycznych obszarów na zewnątrz.

Amfora roślina małe soczyste kaktusy

Ponieważ donice z terakoty są dostępne w różnych rozmiarach, możesz nawet posadzić małą amforę w ogrodzie skalnym. Świetnie się tam sprawdzają sukulenty czy kaktusy, bez problemu rozwijają się w upale i silnym słońcu i uwielbiają suchą glebę. Kompaktowe naczynia są również idealne na balkon.

Amfora zasadzi dużą łąkę w ogrodzie przy domku

Niezależnie od tego, czy leżysz, czy stoisz: amfora z pewnością przyciągnie uwagę i stanie się atrakcją na zewnątrz. Jednocześnie sprawia, że ​​ogród i taras są łatwe w pielęgnacji i mogą być co roku zmieniane. Donice z terakoty oddają śródziemnomorską atmosferę i wprowadzają wakacyjny nastrój. Są oferowane w różnych rozmiarach i kolorach i mogą być sadzone na stojąco lub leżąco. Każdy, kto zdecyduje się na taką doniczkę, powinien zawczasu pomyśleć o wyborze kwiatów i ewentualnym przechowywaniu w miesiącach zimowych. Ponieważ materiał nie jest uważany za odporny na zimę, amfory należy przechowywać w garażu lub w szopie ogrodowej od listopada do marca. Jeśli więc zdecydujesz się na większe pojemniki, będziesz musiał liczyć się z większym wysiłkiem jesienią i wiosną.

Amfora roślina kwiaty dekoracja ogrodowa śródziemnomorska

Amfora roślina róże pomysły na ogród skalny

Amfora roślina drzewo pomarańczowe nowoczesne doniczki z terakoty

Amfora roślina taras patio metalowe meble ogrodowe

Pomysły na amfory roślinne łączą donice

Amfora roślina suche rośliny wazon zima

Amfora roślina stojąca fiołki półcień okrywowy