Dom i ogród

21 pomysłów na przegrody ogrodowe dla nowoczesnej kamienicy

Pomysły na przegrody ogrodowe - zobacz ochronę-stal corten-dom-mieszkanie-paravent

Mur i ogrodzenia otaczają posesję i służą jako bariera dla dzieci i zwierząt, ale także jako praktyczna osłona prywatności. Tego typu elementy ogrodnicze są szczególnie cenione w nieruchomościach miejskich, gdzie domy budowane są blisko siebie i brakuje przestrzeni prywatnej. Wymagania w nowoczesnym projektowaniu ogrodów są wysokie, dlatego Pomysły na partycje ogrodowe  powinna być bardzo zróżnicowana. Oferujemy przegląd 21 opcji projektowych, a także pomocne wskazówki.

Pomysły na przegrody ogrodowe chronią prywatną sferę na zewnątrz!

Pomysły na przegrody ogrodowe ekran prywatności - stal corten - tarasy - sąsiedzi - dom miejski -

Panele prywatności wykonane z dowolnego materiału, takiego jak drewno, plastik czy metal, są bardzo praktyczne i wyglądają bardzo nowocześnie. Można je zamontować w pożądanej pozycji, a tym samym dostosować do dokładnego miejsca, w którym są potrzebne. Pomysłowe, zabawne projekty z motywami kwiatowymi, geometrycznymi lub abstrakcyjnymi można wykonać za pomocą cięcia laserowego, które oprócz funkcjonalnego zastosowania zapewniają dekoracyjny, optyczny bodziec.

Pomysły na przegrody ogrodowe dla kamienicy

Pomysły na przegrody ogrodowe -stadthouse-urban-rośliny wspinaczkowe-drzewo oliwne-ogród ziołowy

Ale jeśli ogrodzenie lub ściana jest już w ogrodzie i nie ma mowy o jakichkolwiek rekonstrukcjach, pozostaje możliwość przeprojektowania warunków. Każdemu nudnemu ogrodzeniu nadaje się nowy akcent, malując go na inny kolor lub zieleniąc przed nim. Jeśli konstrukcja jest wystarczająco stabilna, można tam zbudować ceglaną część wypoczynkową lub po prostu ławkę.

Pomysły na przegrody ogrodowe do domu szeregowego

ogród-pomysły-przegrody-kamienica-drewniany-taras-projekt-domu-tarasowego

Zaprojektowanie ciasnego ogrodu może być naprawdę trudne. Mieszkańcy domów szeregowych i kamienic znają problem, kiedy mały teren zewnętrzny powinien pełnić kilka funkcji. Rozsądna ochrona prywatności jest koniecznością, ponieważ widok sąsiedztwa jest niepożądany, a coś zielonego też powinno być. Materiał drewnopodobny najlepiej nadaje się do wysokich i zajmujących dużo miejsca konstrukcji, ponieważ wygląda bardziej naturalnie i przyjemniej niż mur lub metal.

Pomysły na prywatność i przegrody ogrodowe wykonane z drewna

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-drewno-sąsiedzi-kamienica-dom szeregowy

Drewno jest popularnym materiałem do rękodzieła, ponieważ jest łatwe w obróbce i doskonale komponuje się z nowoczesnym i tradycyjnym stylem życia. Donice można doskonale przymocować do ogrodzenia lub parawanu wykonanego z drewna, a solidną konstrukcję można zazielenić świeżymi roślinami.

Nowoczesne pomysły na prywatność i podział ogrodu dla domu miejskiego

Ogród Ave

Ogrodzenie prywatności wykonane z drewna jest oczywiście najlepszym możliwym wariantem, jeśli elewacja domu jest pokryta drewnem. Wskazane jest, aby trzymać się jednolitej struktury za pomocą tych dwóch, aby efekt końcowy wyglądał jednolicie.

Pomysły na ogrodzenia i przegrody ogrodowe wykonane z betonu do nowoczesnego projektowania ogrodu

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-ogrodzenie-beton-nowoczesny-dom-mieszkalny

W przypadku dużych posesji szczególnie polecane jest wyższe ogrodzenie betonowe, które jednocześnie pełni funkcję osłony prywatności. W małym ogrodzie wydaje się zbyt masywny i zawęża obszar. Ale jeśli jest pomalowany na jasny kolor, na przykład biały lub jasnoszary, betonowe ogrodzenie wygląda wyraźnie pozytywnie. Jednak w gęsto zaludnionych obszarach betonowa przegroda ogrodowa jest jedyną opcją, która zapewni prywatność Tobie i Twojej rodzinie.

Pomysły na przegrody ogrodowe – przeprojektuj drewniane ogrodzenie w kolorze

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-ogrodzenie-białe-kamiennica-płyty betonowe

Stary dobry drewniany płot to tradycyjna przegroda ogrodowa, którą wszyscy znamy. Może dziś wyglądać trochę staroświecko, ale można go przeprojektować przy niewielkim wysiłku i stosunkowo niedrogo. Architekci krajobrazu zalecają hodowlę roślin przy ogrodzeniu i zaplanowanie użytkowanego terenu tak centralnie, jak to tylko możliwe. Jeśli miejsca jest mało, jasne niuanse są zdecydowanie korzystne.

Pomysły na przegrody ogrodowe wykonane z drewna – ściana lamelowa 

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-żaluzja-ściana-kolor-drewno-mieszkanie

Przykładowe zdjęcie pokazuje, jak różnorodny i kreatywny może być mały ogród. Panele lamelowe gwarantują zastosowany ekran prywatności, a jednocześnie wydają się przewiewne, wcale nie ograniczające. Rośliny uprawiane są wyłącznie z gatunków niskopiennych, mieszanych i zimozielonych.

Pomysły na przegrody ogrodowe – zielona ściana lub betonowe ogrodzenie

Pomysły na przegrody ogrodowe-kamienica-zacienienie-rośliny pnące-bluszcz

Aby zapewnić optymalną ochronę prywatności, ogrodzenie często budowane jest bardzo wysoko. Rośliny pnące mogą być uprawiane w celu złagodzenia efektu ucisku. Zielone ściany to zawsze dobry pomysł, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma jadalni. Nic dziwnego, że rosnące w górę rośliny są siedliskiem małych owadów, dlatego wskazane jest po prostu umieszczenie w niewielkiej odległości od nich miejsca do siedzenia lub stołu ogrodowego.

Pomysły na partycje ogrodowe do małego ogrodu

ogród-pomysły-ogrodzenie-ochrona-prywatności-drewno-zazielenienie-domówka

Odpowiednimi rodzajami roślinności do zazieleniania murów lub płotów są dobrze znani wspinacze – dzikie wino i bluszcz. Wrzeciono pnące, hortensja pnąca, bukszpan i powojnik doskonale nadają się do dekoracyjnego zazielenienia ścian. Pomoc wspinania jest ważna dla wszystkich roślin pnących, a przy niektórych „agresywnych” odmianach powinna być naprawdę stabilna i solidna. Rośliny takie jak pomidory, ogórki i dynie mogą być również uprawiane w górę.

Nowoczesne pomysły na przegrody ogrodowe – drewniane ogrodzenie i szopa ogrodowa o nowoczesnym designie

ogrody-pomysły-prywatność-ekran-dom-ogrodowy-drewniana-miasteczko

Drewniane ogrodzenie zyskało również upragnione miejsce w nowoczesnym projektowaniu ogrodów. Zwykły układ pionowy z odstępami między nimi zostaje zastąpiony drewnianymi deskami lub listwami montowanymi blisko siebie poziomo.

Pomysły na przegrody ogrodowe w ogrodzie z lokalizacją na zboczu wzgórza

Pomysły na przegrody ogrodowe-ochrona-prywatności-stal-drewno-beton-tarasy

Stal Corten jest niewątpliwie w modzie, a liczne projekty elementów wystroju wokół ogrodu uwodzą nowoczesnym wyglądem. Zardzewiały wygląd wspaniale komponuje się z drewnem i betonem, które są również bardzo popularne w nowoczesnych pejzażach wypoczynkowych. Przykład na zdjęciu przedstawia najlepszy możliwy projekt małego ogrodu na zboczu wzgórza.

Pomysły na zazielenienie i oddzielenie ogrodu w jednym

ogrody-pomysły-ochrona-prywatności-corten-stal-zazielenienie-kamienica

Naprawdę pomysłowe elementy na zewnątrz mogą być wykonane ze stali Corten. Jest to wytrzymały, zrównoważony materiał, który może wytrzymać duże obciążenia. Bardzo możliwym wariantem jest wertykalny ogród z konstrukcyjnie widoczną konstrukcją o wyglądzie rdzy. Taki system szczególnie dobrze sprawdzi się w kamiennym lub pustynnym ogrodzie, gdzie szorstkie, porowate struktury są ze sobą skoordynowane.

Pomysły na partycje ogrodowe – żywopłot

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-żywopłot-zieleń-sąsiedzi-kamienica-

Żywopłot to niewątpliwie tradycyjne zazielenienie, które pełni również funkcję ogrodzenia. Jest to zwykle uprawiane albo lub za ogrodzeniem. Ewentualnie ogrodzenie z siatki można zainstalować w dowolnym miejscu w dolnej części żywopłotu, gdzie nie jest tak ciasny i zwierzęta mogą łatwo wejść na posesję.

Pomysły na przegrody ogrodowe – żywopłot przed ogrodzeniem

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-żywopłot-nowoczesny-projekt-ogrodu-kamienica

Pomysły na partycje ogrodowe – ogród wertykalny

ogród-pomysły-przegrody-kamienica-zazielenienie-ściana-zazielenienie-pionowy-ogród

Aby całkowicie zazielenić dużą powierzchnię wertykalną, z pewnością potrzeba lat, aby osiągnąć optymalny efekt. Alternatywnie istnieją gotowe tworzywa sztuczne, które są bardzo podobne do liści roślin krzewiastych. Zapewniają wiecznie zielone przyciąganie wzroku przez cały rok i nie wymagają żadnej konserwacji, z wyjątkiem być może wycierania wodą od czasu do czasu.

Pomysły na przegrody ogrodowe i ochrona prywatności – wąsy pnące z pnączami

ogród-pomysły-ochrona-prywatności-drewno-biały-żywopłot-sąsiedzi

W żadnym wypadku nie należy uprawiać roślin pnących blisko siebie. W tej samej odległości części rzeczywistego ogrodzenia mogą pozostać widoczne. Przewiewny drewniany płot to świetny wybór.

Pomysły na przegrody ogrodowe i ekrany prywatności z przydatnymi roślinami

ogród-pomysły-ochrona-prywatnosci-pionowy-ogrod-ziele-taras-dom-kamiennica

Systemy kreatywne spełniają jednocześnie kilka funkcji. Mini ogródek kuchenny można zaprojektować jako osłonę prywatności, idealną do ograniczonej przestrzeni. Małe donice z tkaniny można powiesić w dowolnym miejscu, a przy stabilnej konstrukcji można stworzyć mini ogródek przyprawowy na tarasie lub tuż obok miejsca do siedzenia. Inne designerskie kreacje wykonane z różnych materiałów również działają zgodnie z tą zasadą.

Pomysły na przegrody ogrodowe z popularnych materiałów budowlanych – blacha

Pomysły na przegrody ogrodowe-ochrona-prywatności-ogrodzenie-blaszane-pionowe-ogrodowe-mieszkanie

Wszyscy znają zwykłe ogrodzenie ogrodowe wykonane z blachy i nie wygląda zbyt zachęcająco. Przykładowe zdjęcie pokazuje, jak łatwo zmienić ten wygląd. Blacha ma inny kolor, przed nią znajduje się podwyższone łóżko z drewna, a obok niego mały wertykalny ogród. Po prostu piękna?!

Pomysły na przegrody ogrodowe z popularnych materiałów budowlanych – betonu

ogród-pomysły-przegrody-kamienica-betonowa-ściana-zazielenienie-pionowy-ogród