Dom i ogród

10 wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin i domowych środków na choroby roślin

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin Wskazówki dotyczące roślin domowych zwalczaj szkodniki

Jeśli twoje rośliny w domu wyglądają niezdrowo i uschnięte lub mają mszyce, lepiej zachować spokój. Kwestia zwalczania szkodników pozostaje tak samo aktualna, jak w latach naszych babć. Skorzystajmy więc z wypróbowanych i przetestowanych środków, które z pewnością znajdziesz w swojej szafce kuchennej, które są zarówno przyjazne dla środowiska, jak i proste. Oto nasze 10 Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin!

Proste wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin

1. Detergenty do zwalczania mszyc

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin proste domowe sposoby na mszyce

Mszyce uwielbiają wypasać młode pędy roślin. Ale z pewnością nie lubią zapachu i smaku zwykłego środka do mycia naczyń. Co możesz zrobić: weź wilgotną ściereczkę z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i natrzyj nią liście swoich roślin doniczkowych. Po mszycach nie będzie śladu.

2. Zapałki przeciwko małym muchom w ziemi doniczkowej

domowa pielęgnacja roślin środki zaradcze szkodniki zapałki przeciwko małym muchom

Jeśli ziemia w doniczkach jest już mokra, nie można uniknąć tam małych much. Są nieszkodliwe, choć bardzo irytujące, i aby się ich szybko pozbyć, wystarczy wbić kilka zapałek w ziemię, głowami w dół, w ziemię doniczkową. To na pewno pomoże!

3. Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin – ocet jako środek dezynfekujący

Z biegiem czasu doniczki wyglądają nieatrakcyjnie, większość z nich ma plamy, grzyby, mchy czy wapno. Możesz to wszystko łatwo usunąć za pomocą octu i pędzelka, a tym samym idealnie wyczyścić garnki.

4. Mydło w płynie i alkohol przeciwko owadom skalującym

Porady dotyczące pielęgnacji roślin domowe sposoby na zwalczanie szkodników

Nazwa – owady łuskowe – pokazuje, że owady te są uparte i wytrwałe. Ukrywają się pod osłoną ochronną i trudno je usunąć. Zazwyczaj żyją na spodniej stronie liści i są dopasowane kolorystycznie do otoczenia. Dlatego trudniej z nimi walczyć. Aby to zrobić, potrzebujesz roztworu, mydła w płynie i odrobiny alkoholu rozpuszczonego w wodzie. Spryskaj spód liści mieszanką.

5. Dobre środowisko dla roztoczy (Acari)

porady pielęgnacja roślin domowe środki zaradcze acari roztocza czerwone małe pająki

Te małe czerwone Acari są naprawdę uciążliwe, o czym wie każda gospodyni domowa, która ma kwiaty w domu. Są ledwo widoczne gołym okiem, ale w suchym i ciepłym powietrzu pomieszczenia ich liczba wzrasta i zwykle rozrastają się w drobną pajęczynę na spodniej stronie liści. Są trzy proste rzeczy, które możesz zrobić, aby pozbyć się tych roztoczy – prosto i skutecznie – spryskać, plastikową torebkę i wodę. Obficie spryskaj roślinę cienką dyszą i umieść plastikową torbę na doniczce. Plastikowa torebka powinna być na tyle duża, aby można było ją hermetycznie zamknąć. Wysoka wilgotność powstrzyma dalsze rozprzestrzenianie się roztoczy i zabije je na dobre.

6. Mikstura cebulowa wzmacnia odporność

Aby zwalczyć stres kwiatów, należy dodać skórkę cebuli do wrzącej wody na kilka minut, a następnie pozostawić w wodzie na noc. Rano możesz spryskać rośliny tą wodą.

7. Torf przeciw plamom wapiennym

porady pielęgnacja roślin domowe środki torf przeciw plamom wapiennym

Jeśli liście twoich roślin są pobrudzone wapieniem, nie panikuj. Prawdopodobnie były spowodowane zbyt twardą wodą. Worek torfu może pomóc zmiękczyć wodę. Pozostaw torbę na noc w 10 litrowym wiadrze wody. Torf neutralizuje wapień i zmiękcza wodę. W ten sposób pomagasz swoim roślinom.

8. Idealny do nawadniania

Woda, w której gotujesz ziemniaki, jest szczególnie dobra do podlewania roślin, ponieważ zawiera skrobię, która pomaga im rosnąć. Możesz również wlać resztki wody mineralnej bezpośrednio do doniczek, ponieważ woda mineralna działa jak nawóz.

9. Fusy z kawy do robienia pleśni

fusy z kawy domowe środki zaradcze gleba rośliny domowe wzbogacają Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin

Nie wyrzucaj fusów z kawy. Z jego pomocą możesz sprawić, że ziemia doniczkowa będzie bardziej delikatna. Fusy z kawy obniżają również pH gleby. Jest to dodatkowa korzyść dla roślin preferujących kwaśną glebę. I nie omieszkają nagrodzić Cię bogatym kolorem!

Wskazówki dotyczące domowych środków do pielęgnacji roślin w walce ze szkodnikami

10. Zabiegi kosmetyczne na naszych zielonych faworytach

Szczególnie ważny jest również wygląd naszych roślin, dlatego często liście trzeba oczyszczać z kurzu. Jeśli liście zostaną pokryte kurzem, wymiana gazowa będzie trudna. Delikatne liście można czyścić miękką ściereczką, twarde i większe – szczoteczką lub nawet umyć.

Opisane tutaj sztuczki mogą przywrócić twoje rośliny do nowego życia. „Minerały i odpowiednia pielęgnacja zapewniają nieskazitelny wygląd Twojego małego ogrodu kwiatowego w domu! Życzymy dużo zabawy i miłych godzin z Twoimi roślinami doniczkowymi!