Dieta

Dieta zespołu nieszczelnego jelita: czy zespół nieszczelnego jelita można leczyć dietą?

Nieszczelne jelito lub zespół nieszczelnego jelita to stan, który tworzy luki w wyściółce ścian jelit. Dzięki temu cząstki żywności, bakterie i produkty przemiany materii bezpośrednio dostają się do krwiobiegu. Jednak spożywanie pokarmów, które mają pozytywny wpływ na bakterie jelitowe i stany zapalne, może pomóc złagodzić objawy nieszczelnego jelita. Istnieją również mocne dowody na to, że nieszczelne jelito jest główną przyczyną chorób autoimmunologicznych, w tym cukrzycy typu 1. Innym problemem jest to, że zaburzenie to może powodować złe wchłanianie ważnych minerałów i składników odżywczych, takich jak cynk, żelazo i witamina B12. W tym artykule opisano zespół nieszczelnego jelita i pokarmy, które mogą na niego wpływać. Pokażemy Ci również krótki plan żywieniowy, który obejmuje pokarmy poprawiające zdrowie układu pokarmowego.

Nieszczelny test jelit i kilka faktów

szczupła kobieta trzyma ręce na brzuchu na znak zdrowego przewodu pokarmowego

Proponowane zaburzenie żołądkowo-jelitowe zwane zespołem nieszczelnego jelita jest obecnie przedmiotem wielu debat w środowisku medycznym. Niektórzy naturopaci twierdzą nawet, że nieszczelne jelito może powodować otyłość u wielu osób. Jest to więc powszechny problem, który może być również odpowiedzialny za chorobę. Jednak większość lekarzy twierdzi, że nie ma wystarczających badań, aby udowodnić, że jest to uzasadniony problem. U niektórych osób fizyczna struktura ich jelit jest zagrożona z różnych powodów. Ciasne połączenia, które kontrolują, jakie materiały wchłania jelito, nie działają prawidłowo. Dzięki temu małe substancje przedostają się do krwioobiegu, czyli przepuszczalność jelitowa.

Kobieta z bólem brzucha z powodu nieszczelnego jelita podczas badania lekarskiego

Lekarze czasami stwierdzają zwiększoną przepuszczalność jelit u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, celiakią, osób otrzymujących chemioterapię oraz osób, które spożywają duże ilości alkoholu w jelitach, takich jak aspiryna i alkohol. Przepuszczalność jelitowa jest objawem tych dolegliwości, ale nie przyczyną. Nie prowadzi to do niczego poza zapaleniem ścian jelit, ale nie jest to zespół nieszczelnego jelita. Ponadto badania pokazują, że zwiększona przepuszczalność jelit czasami ma pozytywne skutki. Będzie to na przykład poprawa wchłaniania wody i składników odżywczych oraz aktywacja układu odpornościowego.

Lektyny i inne przyczyny

Rysunek przedstawiający zespół nieszczelnego jelita odżywianie gojenie nieszczelnego jelita

Lektyny to białka wiążące węglowodany, które są bogate w pokarmy roślinne, takie jak pomidory, rośliny strączkowe i niektóre produkty mleczne. Mają one wiązać błony komórkowe niektórych tkanek pokarmu i uniemożliwiać ich prawidłowe trawienie przez człowieka. Mogłoby to zwiększyć toksyczność lektyn i zahamować pracę układu pokarmowego. Jeśli spożyjesz je w mniejszych ilościach, układ pokarmowy sobie poradzi. Jednak pokarmy zawierające duże ilości lektyn mogą być problematyczne dla jelit. Niektóre z tych, które mogą powodować objawy nieszczelnego jelita, to pszenica, ryż, samopsza i soja. Kiełki i sfermentowane pokarmy zawierają mniej lektyn, co ułatwia ich trawienie. Jednak żywność genetycznie modyfikowana i hybrydowa ma najwyższy poziom lektyn. Kultury zawierające gluten mogą również uszkadzać wyściółkę jelit, prawdopodobnie tworząc nieszczelne jelito. To jest właściwe odżywianie przeciwko nieszczelnym jelitom.

Bakterie e koli jako przyczyna nieszczelnego jelita

Zwykłe mleko krowie to kolejny pokarm, który może pękać ściany jelit. Składnikiem produktów mlecznych, który może uszkadzać jelita, jest kazeina białka A1. Pasteryzacja niszczy również niezbędne enzymy, czyniąc laktozę bardzo trudną do przetwarzania. Cukier to kolejna substancja, która uszkadza układ trawienny. Cukier żywi się drożdżami i złymi bakteriami, które mogą dalej uszkadzać jelita. Złe bakterie faktycznie wytwarzają toksyny zwane egzotoksynami, które uszkadzają zdrowe komórki i tworzą wspomniane wcześniej dziury w ścianie jelita. Według przeglądu z 2018 r. niska bioróżnorodność bakterii jelitowych może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności i stanu zapalnego. Może to nawet zwiększyć ryzyko różnych schorzeń, w tym choroby zapalnej jelit i otyłości. Więc ludzie mogą odnieść korzyści z diety, która zwiększa różnorodność bakterii w jelitach. Prawdopodobnie obejmuje to spożywanie większej ilości produktów prebiotycznych i probiotycznych, które wspomagają wzrost pożytecznych bakterii jelitowych.

Traktuj nieszczelne jelita dietą

Produkty mleczne mogą dobrze przeciekać, a nieszczelne jelita muszą się zagoić

Wyeliminuj niektóre pokarmy i czynniki, które mogą uszkodzić twoje jelita. Ważne jest, aby wyeliminować alergeny i łatwopalne produkty spożywcze, takie jak niektóre produkty gotowe, dodane cukry, GMO, oleje rafinowane, syntetyczne dodatki do żywności i konwencjonalne produkty mleczne. Główne narażenia na toksyny, których należy unikać, to niektóre toksyny w wodzie z kranu, pestycydy i antybiotyki. Zawsze jednak zapytaj swojego lekarza przed rozważeniem takiej diety, w przeciwnym razie możesz pozbawiać swój organizm ważnych składników odżywczych. Zastąp szkodliwe substancje w żywności tymi, które mają właściwości lecznicze. Pozwala to na wygojenie przepuszczalnego jelita, ponieważ takie pokarmy są lekkostrawne i mają pozytywny wpływ na błonę śluzową jelit.

Lista odpowiednich produktów spożywczych

kiszona kapusta kimchi i inne sfermentowane warzywa oraz ostra papryka dla lepszego zdrowia jelit

 • bulion kostny zawiera m.in. kolagen oraz aminokwasy prolinę i glicynę. Przyczyniają się one do gojenia uszkodzonych ścian komórkowych.
 • Fermentowane produkty mleczne zawierają zarówno probiotyki, jak i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą również pomóc w leczeniu jelit. Kefir, jogurt i surowy ser to jedne z najlepszych probiotycznych produktów spożywczych.
 • Sfermentowane warzywa zawiera kwasy organiczne, które równoważą pH jelit, aby je wspierać. Kapusta kiszona, kimchi i drożdże to doskonałe źródła.
 • orzech kokosowy a wszystkie takie produkty są szczególnie dobre dla zdrowia jelit. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach kokosowych są łatwiej przyswajalne niż inne tłuszcze, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na przepuszczalne jelita. Na przykład kefir kokosowy zawiera również probiotyki, które wspomagają układ trawienny.
 • Kiełkujące nasiona takie jak nasiona chia, nasiona lnu i nasiona konopi są doskonałym źródłem błonnika, który może wspomóc wzrost pożytecznych bakterii. Jeśli twoje jelita nie są przepuszczalne, gdy jesteś w lustrze, ale nadal masz objawy nieszczelnego jelita, być może będziesz musiał zacząć otrzymywać błonnik z warzyw i owoców gotowanych na parze.
 • Zdrowe tłuszcze a spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych z umiarem, takich jak żółtka jaj, awokado, masło i olej kokosowy, jest łatwo przetwarzane z jelit i wspomaga gojenie. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w pokarmach przeciwzapalnych, takich jak wołowina, jagnięcina i dzikie ryby, takie jak łosoś.
 • owoc można również spożywać. Na przykład możesz dusić jabłka i gruszki, aby zrobić domowe puree jabłkowe lub sos owocowy. Owoce najlepiej spożywać rano, a nie później w ciągu dnia. Dlatego należy utrzymywać ich przyjmowanie z umiarem. Jeśli Twoje jelita są nieszczelne, zalecamy 1-2 porcje owoców dziennie.

zdrowa żywność używaj naturalnych produktów jako nieszczelnej terapii jelitowej

Inne pokarmy, które mogą poprawić zdrowie jelit, to:

 • Warzywa takie jak bakłażan, brokuły, kapusta, marchew i cukinia
 • Owoce takie jak jagody, winogrona, pomarańcze, papaja i truskawki
 • Orzechy i nasiona, takie jak migdały, orzeszki ziemne, orzechy nerkowca i orzeszki pinii
 • produkty mleczne bez laktozy i alternatywy dla mleka, w tym ser twardy, mleko bez laktozy i alternatywy dla mleka roślinnego
 • Ziarna takie jak owies, kukurydza, ryż i komosa ryżowa

Suplement diety na nieszczelne jelita

opakowania z probiotykami różne rodzaje probiotycznych suplementów diety

Plan leczenia nieszczelnego jelita obejmuje wiele naturalnych suplementów, które mogą wspomóc zdrowie układu pokarmowego i chronić okrężnicę przed dalszymi uszkodzeniami. Na przykład istnieje sześć przydatnych suplementów na nieszczelne jelita, takich jak probiotyki, enzymy trawienne, L-glutamina, korzeń lukrecji, shilajit i dzika róża.

 • Probiotyki (50-100 miliardów jednostek dziennie) może być jednak podstawowym suplementem diety, który powinieneś przyjmować, ponieważ pomoże uzupełnić dobre bakterie i wypędzić złe. Zaleca się przyjmowanie ich zarówno w postaci pokarmu, jak i suplementu. Poszukaj szczepów takich jak Bacillus clausii, Bacillus subtilis, Saccharomyces boulardii i Bacillus coagulans.
 • Enzymy trawienne zapewniają całkowite wchłanianie pokarmu i zmniejszają prawdopodobieństwo, że częściowo strawione cząsteczki i białka uszkodzą ścianę jelita.
 • L-glutamina ma kluczowe znaczenie dla każdego programu leczenia nieszczelności jelit. W postaci proszku jest podstawowym aminokwasem, który działa przeciwzapalnie i jest niezbędny do wzrostu i naprawy wyściółki jelit. Jedną z zalet L-glutaminy jest jej działanie ochronne. Zakrywa ściany komórkowe i działa odstraszająco na czynniki drażniące.
 • Korzeń lukrecji to zioło adaptogenne, które równoważy poziom kortyzolu i poprawia produkcję kwasu żołądkowego. Korzeń lukrecji poprawia również naturalne procesy organizmu, aby utrzymać zdrowie wyściółki żołądka i dwunastnicy. Zioło to jest jednak szczególnie pomocne, gdy zespół jelita drażliwego jest spowodowany stresem emocjonalnym. Ponadto poprawia sposób wytwarzania i metabolizmu kortyzolu.
 • Shilajit Mumijou to zioło lecznicze szeroko stosowane w medycynie ajurwedyjskiej, które może chronić przed wrzodami żołądka i zmniejszać stany zapalne spowodowane lub zaostrzone przez nieszczelne jelita.
 • Korzeń dzikiej róży ma właściwości przeciwutleniające i przeciwhistaminowe. Dzięki temu jest doskonałym dodatkiem do zespołu nieszczelnego jelita.

Możliwy plan żywieniowy dla nieszczelnych ścian jelit

pobudzają trawienie mniejszą ilością lektyn i większą ilością sfermentowanych owoców i warzyw

Ta ostatnia sekcja zawiera kilka prostych pomysłów na posiłki poprawiające zdrowie okrężnicy. Jednak niektórzy ludzie mogą stwierdzić, że niektóre pokarmy powodują więcej nieszczelnych objawów jelitowych niż inne. Możesz to zrobić, prowadząc dziennik żywności, aby śledzić swoje nawyki żywieniowe i identyfikować potencjalne wyzwalacze. Wystarczy spojrzeć na kolejne przykłady przepisów na nieszczelne jelita, aby znaleźć dla siebie odpowiednie menu dnia.

śniadanie

płatki owsiane z jagodami i miodem oraz orzechy takie jak migdały i orzechy nerkowca

 • Miseczka jogurtu greckiego z jagodami, truskawkami lub kiwi.
 • Płatki owsiane z wodą lub mlekiem bez laktozy i jagodami do wyboru.
 • Dodaj jajko lub dwa do chleba tostowego na zakwasie.

Dania na obiad i kolację

Lekeres smażony kurczak cytrynowy z bazylią, pomidorkami koktajlowymi i cieknącymi oliwkami Dobrze traktuj z dietą

 • Połącz mieszane warzywa z pokrojoną piersią z kurczaka, marchewką, pomidorami i tartym parmezanem, aby zrobić sałatkę.
 • Użyj jajek, brokułów, pomidorów i wybranego białka, aby zrobić frittata (włoski omlet) (opcjonalnie).
 • Wymieszaj wołowinę, brokuły, marchew, paprykę i makaron z cukinii, aby uzyskać pyszne dania z makaronu.
 • Na przykład kurczaka cytrynowego można podawać z grillowaną piersią z kurczaka, batatami i brukselką.
 • Grilluj lub usmaż filet z łososia i podawaj z sałatką.

Odpowiednie przekąski między:

 • Wafle ryżowe pokryte masłem orzechowym
 • Winogrona i brie
 • Niech płatki owsiane zaparzają się przez noc z truskawkami lub kawałkami gorzkiej czekolady
 • Mieszanka migdałów, orzechów włoskich i orzechów laskowych

Ludzkie ciała stojące obok siebie z narządami wykazują nieszczelne objawy jelitowe

Zespół nieszczelnego jelita może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak zaparcia, biegunka i gazy. Jeśli uważasz, że możesz na to cierpieć, możesz spróbować zmienić dietę, aby złagodzić objawy. Nie każdy reaguje w ten sam sposób na różne pokarmy. Jak wspomniano powyżej, możesz spróbować prowadzić dziennik żywności, aby zidentyfikować żywność, która powoduje nieszczelne jelita. Należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli stan zdrowia nie poprawi się pomimo wyżej wymienionej zmiany diety i konieczna jest ewentualna terapia nieszczelnego jelita.