Dekoracje i uroczystości

Konserwowanie róż – trzy sposoby na konserwację kwiatów

Zachowanie róż Porady i wskazówki

Czy jako miły gest podziękowania, na specjalne okazje czy po prostu jako dekoracja stołu w jadalni – kwiaty zapewniają romantyzm w codziennym życiu. Szczególnie królowa kwiatów – róża – cieszy się dużą popularnością jako absolutny klasyk i jest obecna w niemal każdej aranżacji. Ale tak piękne, jak wyglądają delikatne płatki róż, niestety są bardzo wrażliwe i po kilku dniach zaczynają więdnąć. Najpóźniej, kiedy trzeba wyrzucić piękny bukiet, wiele osób zadaje sobie pytanie: Jak sprawić, by róże trwały wiecznie? Oferujemy trzy proste metody konserwacji róż!

Pierwsza metoda: konserwować róże gliceryną

Konserwowanie róż w celu zachowania gliceryny

Pierwsza metoda została już przedstawiona w wielu filmach na YouTube – mianowicie, że róże są trwałe za pomocą gliceryny. Aby jednak efekt końcowy był zadowalający, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących konserwacji. Szczegółowo wyjaśniamy metodę.

Jeśli chcesz zakonserwować róże, możesz to zrobić za pomocą gliceryny – jest to przyjazna dla środowiska alternatywa dla żelu krzemionkowego i ma tę decydującą zaletę, że kwiaty po konserwacji wyglądają świeżo. Ważnym warunkiem sukcesu jest świeżo ścięte róże, najlepiej z własnego ogrodu. Kwiaty cięte, które już jeden dzień znajdowały się w wazonie w sklepie, można konserwować tylko w ograniczonym stopniu za pomocą gliceryny. Dzieje się tak, ponieważ komórki na łodydze zamykają się na granicy faz, a gliceryna nie może być prawidłowo wchłonięta.

Zachowanie róż przez długi czas Instrukcja Wskazówki

Zdobądź więc świeże róże z własnego ogrodu, przytnij pędy ukośnie i pozwól kwiatom wyschnąć w ciemnym i ciepłym miejscu przez pół godziny. Następnie wymieszaj w misce letnią wodę i glicerynę 2:1. Temperatura wody powinna wynosić 37-38 stopni Celsjusza. Ponownie przyciąć łodygi róż – optymalna długość łodygi to 20cm. Ostrożnie usuń wszystkie liście, które mogą wejść w kontakt z gliceryną (na wszelki wypadek możesz po prostu usunąć wszystkie płatki róż). Równomiernie rozprowadź mieszankę glicerynową do kilku słoików z masonem i włóż tylko jeden kwiatek do każdego słoika. Pozwól różom moczyć się w wodzie przez co najmniej 24 godziny (optymalnie około 72 godziny). Po wyjęciu kwiatów z roztworu glicerynowo-wodnego już nigdy nie będziesz musiał mieć kontaktu z wodą. Bezpośrednie światło słoneczne jest również absolutnym nie. Okres przechowywania róż może wynosić od 2-3 tygodni (jeśli róże nie są świeże) do 2-3 miesięcy (świeże róże).

Konserwuj róże woskiem ze świecy – fajny pomysł na dekorację Halloween z zakonserwowanymi kwiatami

Konserwowanie róż w celu konserwacji wosku ze świec

Do następnego projektu potrzebujesz wosku ze świecy (np. mieszanki granulatu stearyny, parafiny do nalewania i parafiny rysunkowej), pustej i czystej puszki, garnka, patyczków do lodów i, jeśli chcesz, czarnej farby woskowej (potrzebne tylko, jeśli chcesz zrobić przerażające kwiaty na Halloween).

A tak można konserwować róże woskiem ze świecy:

Róże konserwują wosk ze świecy, rozpuszczają parafinę

Nastaw piec na średni ogień, napełnij rondel wodą do połowy i rozgrzej. Następnie napełnij puszkę granulkami wosku i umieść na środku garnka. Każdy granulat ma inną temperaturę topnienia, która wynosi od 53 do 66 stopni. W zależności od tego, ile róż chcesz zakonserwować, możesz poczekać, aż granulki się rozpuszczą, a następnie dodać więcej wosku.

Zachowaj róże i dodaj czarną farbę woskową

Delikatnie wymieszaj wosk patyczkiem do lodów. Wosk jest lepki, dlatego zalecamy korzystanie z niedrogich puszek i patyczków do lodów, które można po prostu wyrzucić i nie trzeba ich czyścić. Kolejny krok jest opcjonalny: dodaj do wosku 2-3 krople czarnej farby woskowej. W ten sposób końce płatków róży są zabarwione na czarno, a róża nabiera gotyckiego wyglądu, idealnego na Halloween. W przeciwnym razie róże pozostaną jaskrawoczerwone.

Zachowanie róż Zrób samemu dekoracje na Halloween

Teraz zanurz różę w wosku ze świecy, a następnie pozostaw do wyschnięcia w butelce po piwie. Możesz podłożyć papier pod butelkę, aby być bezpiecznym, aby czarne krople nie spadły na blat i nie uszkodziły go. Po wyschnięciu róży ponownie zanurz ją w wosku. Wybierz róże o grubych łodygach, które są mocne i mogą wytrzymać większą wagę. Niech gotowe róże wyschną, a następnie połóż je na serwetkach na stole na Halloween. Czerwone róże wyglądają na sztucznie przestarzałe i dodają wykończenia przerażającej dekoracji.

Konserwowanie róż: Niech kwiaty wyschną

Kwiaty w suchym sklepie w stylu vintage

Wszyscy znają tę metodę: jeden kwiatek umieszcza się między dwiema kartkami białego papieru i wciska między kilka grubych książek. Kwiat utrzymuje się co najmniej 10 dni, co 2 dni białe kartki papieru wymieniane są na nowe. Na koniec możesz spodziewać się prasowanych kwiatów o świeżych kolorach. Ale ta metoda ma jedną poważną wadę – bukietów nie da się zachować. Jeśli więc chcesz zachować piękny bukiet róż, możesz powiesić go do góry nogami. To jest ważne:

Wskazówki dotyczące przechowywania suchych róż

Najpierw wyjmij bukiet z wody, pokrój łodyżki ukośnie i osusz papierem kuchennym. Ostrożnie usuń martwe liście i kwiaty. Zawieś bukiet do góry nogami w ciemnym, ciepłym, ale dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Uważaj, aby nie uszkodzić łodyg podczas ich wieszania. Spryskaj płatki róż lakierem do włosów – zapewni to zachowanie ich koloru. Pozostaw bukiet do wyschnięcia na tydzień do 10 dni, w międzyczasie sprawdzaj raz za razem, czy kwiaty są całkowicie suche.

Suszone kwiaty z żelem krzemionkowymKonserwowanie róż żelem krzemionkowym

Ostatnią instrukcją jest suszenie kwiatów żelem krzemionkowym. Po prostu napełnij do połowy głęboką i jak najdłuższą prostokątną miskę mikrofali żelem krzemionkowym, ułóż poszczególne kwiaty w odległości 1 cm od siebie, a następnie przykryj żelem krzemionkowym. Pozostawić do wyschnięcia na kilka dni, następnie ostrożnie usunąć kwiaty i delikatnie wstrząsnąć, aby żel spadł.

Konserwowanie róż Niech kwiaty wyschną

Jak suszyć bukiet Instrukcje Wskazówki, które warto zachować

Róże suszące do powieszenia obrazów ściennych