balkon

Zbuduj małe podwyższone łóżko – idealne na balkony i tarasy

Stół podniesiony łóżko balkon ogrodnictwo mieszana kultura

Podnoszone łóżko jest bardzo popularne wśród ogrodników hobbystów nie tylko dlatego, że pięknie wygląda, ale także dlatego, że ma wiele zalet. Dużo łatwiej się pracuje niż na płaskim łóżku. Możesz pracować na łóżku stojąc. Ponadto podniesione łóżka nie są atakowane przez szkodniki, takie jak ślimaki nagoskrzelne. A najlepsze jest to, że jeśli nie masz ogrodu, ale nie chcesz rezygnować ze świeżych ziół i warzyw w kuchni, możesz stworzyć na balkonie praktyczne małe łóżko na podwyższeniu. Oprócz klasycznych łóżek podnoszonych istnieją również tzw. łóżka stołowe, które w niecodzienny sposób rozszerzają koncepcję. Podwyższony stół do łóżka to podniesiona skrzynka na rośliny bez kontaktu z podłogą i jest idealna dla tych, którzy mają mało miejsca w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie.

Zalety łóżek stołowych w porównaniu z klasycznymi łóżkami podnoszonymi

podniesione-łóżko-stół-balkon-ogrodnictwo-stojące

Przede wszystkim łóżka stołowe są łatwe w transporcie i doskonale sprawdzają się na balkonach i utwardzonych tarasach. Są również znacznie bardziej ekonomiczne pod względem zużycia materiału, ponieważ do napełniania nie potrzeba tyle ziemi. Ten rodzaj łóżka jest odpowiedni dla każdego, kto chce szybko zbudować podnoszone łóżko. Czytaj dalej, aby odkryć kilka świetnych pomysłów na upcykling. Możesz również zbudować swój stół ze starego stołu lub po prostu zamienić używaną ramę stołu.

Przy tworzeniu podniesionego łóżka należy również wziąć pod uwagę nośność balkonu. Ważne jest, aby nie był zbyt ciężki, aby płyta balkonowa nie była zbytnio obciążona. Ważną rolę odgrywa zarówno materiał konstrukcji ramy, jak i wypełnienie. Z tego powodu podniesione łóżko na stopach jest najlepszą opcją na balkon. Może być tak wysoka jak klasyczna podniesiona grządka, ale jest lżejsza, ponieważ mieści znacznie mniej substratu roślinnego.

Łóżko stołowe przystosowane dla wózków inwalidzkich – alternatywa w ogrodzie bez barier

Podniesione łóżko-stolik-wózek inwalidzki-dostępny-wysokość-wózka-wózka

Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej nie muszą rezygnować z ogrodnictwa. Podwyższone łóżka na nogach są bardzo odpowiednie dla osób na wózkach inwalidzkich, ponieważ mogą jeździć pod obsadzone roślinami i wygodnie pracować na łóżku. Szerokość łóżka nie powinna przekraczać długości ramienia. W ten sposób można również pielęgnować tylne rośliny. Aby wózek inwalidzki i nogi miały wystarczająco dużo miejsca pod podniesionym łóżkiem, podstawa łóżka powinna mieć wysokość co najmniej 65 cm, a obszar obsadzany roślinami powinien znajdować się na wysokości od 85 do maksymalnie 95 cm. Podwyższone łóżko zamiast czterech nóg od stołu może stać na środkowym cokole.

Jaka głębokość dla podniesionego stolika łóżkowego?

Podwyższony stół do łóżka - głębokość-wysokość-różne

Głębokość około 30 – 50 cm jest idealna na podniesione łóżko na balkonie. Zależy to jednak od głębokości korzeni wybranych roślin. W przypadku niektórych roślin warzywnych korzenie nie sięgają nawet 20 centymetrów pod ziemię. Do odmian płytko zakorzenionych zalicza się np. większość sałat, szpinak, cebula, rzodkiewka, rzodkiewki, ziemniaki, seler, pomidory itp. Ponieważ korzenie pozostają w górnej warstwie gleby, należy je częściej podlewać.

Jeśli chcesz uprawiać kalarepę, fasolę, marchew, ogórki, groszek i paprykę, potrzebujesz głębiej podniesionej grządki. Te rośliny warzywne osiągają głębokość korzeni do 50 centymetrów i należą do korzeni środkowych.

Łóżka stołowe drenażowe

Stół podniesiony łóżko balkon-zioła-pomidory

Ponieważ stół podniesionego łóżka nie ma kontaktu z podłożem i z tego powodu nie ma optymalnego odprowadzania wody, drenaż podniesionego łóżka jest ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że korzenie roślin cierpią z powodu zastoju wilgoci.

Tutaj lekarstwem jest włóknina ogrodowa wykonana z geowłókniny (włóknina filtracyjna). Ta włóknina drenażowa służy zarówno do drenażu, jak i przechowywania wody. Zoptymalizowana struktura włókien jest tak gęsta, że ​​woda do nawadniania nie spływa po podlewaniu, ale powoli odparowuje przez podłogę podniesionego złoża.

Zrób sobie podniesione łóżko ze starego stołu

podniesione łóżko-stary-stół-balkon-mały

Jak wspomniano wcześniej, sałatki mają płytkie korzenie. Dlatego ten płaski, podwyższony stół do łóżka jest idealny do uprawy różnych rodzajów sałaty na najmniejszej powierzchni! Niezależnie od tego, czy jest to czekolada, sałata endevien, roszponka, sałatka frise, sałata – odkryj szeroką gamę rodzajów sałatek i znajdź swoje ulubione! Ale najpierw musisz przekształcić ten stary stół w podwyższone łóżko. Tak to jest!

podniesiona łóżko-stolik-folia-kratka

Materiały:

 • Wiertarka lub śrubokręt
 • Przecinak do drutu
 • Taśma miernicza
 • Piła ręczna lub wyrzynarka (do cięcia listew cedrowych)
 • stary stół, biurko lub inny mebel nadający się do upcyklingu, który również nadaje się do sadzenia
 • krótkie gwoździe i młotek lub zszywacz
 • ekran z drutu lub siatki o gęstych oczkach
 • Polar drenażowy
 • rękawice robocze
 • cienkie listewki cedrowe – ok. 4 cm szerokości i 1 cm grubości

Zamontuj podniesioną kratkę przy łóżku

Przede wszystkim należy stworzyć podłogę łóżka stołowego. Odwróć stół i umieść go na stole warsztatowym. Najlepiej nosić rękawice robocze, aby uniknąć obrażeń.

Przytnij drut do kurczaka do odpowiedniego rozmiaru i przymocuj go do dna pudełka małymi gwoździami lub zszywkami. W zależności od wielkości stołu możesz potrzebować tutaj pomocy.

Wypełnienie podniesionego stolika do łóżka folią

Zmierz i wytnij drewniane listwy. Zamontuj je na dnie stołu, zakrywając krawędzie siatki od kurczaka. Zamocuj łaty za pomocą śrub. W zależności od wielkości stołu może być również potrzebna belka nośna po przekątnej w poprzek środka. Upewnij się, że nie widać ostrych końców drutu.

Podniesione łóżko-stół-zbuduj-sałatkowo-balkon

Odwróć stół ponownie. Teraz przytnij kawałek włókniny drenażowej do rozmiaru donicy z kilkoma dodatkowymi centymetrami wokół krawędzi. Włóknina spełnia kilka funkcji: utrzymuje glebę ogrodową, chroni drewno przed gniciem i umożliwia odprowadzanie wody. Więc nie musisz się martwić o brudny balkon.

Teraz możesz wypełnić swój podwyższony stolik przy łóżku!

Zamontuj skrzynkę na rośliny na ramie stołu

Podniesiona łóżko-stolik-balkon-ikea-metal-rama-cedr-donica-drewno

Zanim przejdziemy do wypełniania stołu, chcielibyśmy pokazać dwa świetne sposoby na jego zbudowanie. Pierwszy wariant to udane połączenie donicy cedrowej o głębokości 30 cm i kozła LERBERG z IKEA. Dzięki niemu skrzynka na rośliny osiąga ok. 95 centymetrów wysokości – idealna wysokość dla podwyższonego grządki.

Na donicę wybrano drewno cedrowe, nie tylko dlatego, że jest atrakcyjne wizualnie, ale również dlatego, że ma bardzo dobre właściwości. Zawarty w nim olej cedrowy sprawia, że ​​drewno jest naturalnie odporne na gnicie, pleśń i owady, dzięki czemu doskonale nadaje się do użytku na zewnątrz. Drewno cedrowe jest lekkie, trwałe i ma drobną strukturę włókien.

mobilny stolik na kółkach

podniesione-nogi-łóżka-mobilny-rolowany-balkon

Innym świetnym pomysłem jest umieszczenie łóżka na solidnych kółkach. Zaletą mobilnego podnoszonego łóżka jest oczywiście łatwość transportu. Rolki można łatwo zamontować na dolnym końcu stopy. Bardzo praktyczne, jeśli chcesz częściej przesuwać podniesione łóżko.

Wypełnij łóżko stołu

podniesione łóżko-stolik-balkon-taras-zioła

W przypadku klasycznego podniesionego łóżka warzywnego system warstw jest najważniejszym krokiem do udanego zbioru. Wypełnienie stołu jest znacznie mniej czasochłonne. Jeśli gleba jest pokryta włókniną drenażową, wypełnia się ziemię kwiatową lub ogrodową. Rozszerzoną glinę lub żwir można opcjonalnie wymieszać z ziemią doniczkową jako drenaż.

Posadź łóżko stołowe

Podniesiona łóżko-stolik-rama-balkon-uprawa-warzywa

Podczas sadzenia oczywiście pierwszym pytaniem, które się pojawia, jest to, czy powinno to być łóżko ozdobne, czy użyteczne. Jeśli nie możesz zdecydować się na jedno lub drugie, możesz również połączyć warzywa i kwiaty. Łóżka stołowe są odpowiednie tylko dla roślin nisko zakorzenionych. Wszystkie te rośliny, które rosną w skrzynkach na kwiaty, czują się tam jak w domu. Są to zioła, sałata, mini marchewki lub papryka i ostra papryka.

Upewnij się, że lokalizacja odpowiada potrzebom słonecznym Twoich roślin. Większość warzyw potrzebuje co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie, a niektóre kwiaty również dobrze sobie radzą w cieniu. Regularne podlewanie jest bardzo ważne, aby korzenie w górnej warstwie gleby nie wysychały.

Stół podniesiony balkon-drewno-warzywa-spaler-kapusta-pomidory

Jeśli na podniesiony stół łóżkowy wybierzemy bardzo słoneczne, suche miejsce, możemy posłużyć się przykładem zazieleniania dachu płaskiego i posadzenia rojnika lub nisko rosnącego rozchodnika. Rośliny o grubych liściach bardzo dobrze znoszą suszę i upały.

Jeśli zdecydujesz się na mieszaną kulturę do swojego podniesionego łóżka, zwróć uwagę na wysokość i czas wzrostu roślin. Ogólna zasada jest taka: wysokie rośliny umieszczaj z tyłu, małe z przodu. Jednym z powodów takiej aranżacji jest padanie światła, ponieważ większe rośliny z przodu zapewniłyby cień mniejszym roślinom.

Podniesiona łóżko-stolik-balkon-budynek-drewno-malarstwo

Rośliny pnące umieść na krawędzi, ponieważ wtedy wąsy mogą dobrze wyrosnąć na zewnątrz i nie przeszkadzać innym roślinom w podniesionym grządce. Pomidory, ogórki i fasola mogą z łatwością wspinać się po kratce. Rośliny pnące mogą również pełnić funkcję osłony prywatności na tarasie. Odmiany szybko rosnące, takie jak sałata i rzodkiewka, również umieszcza się na krawędzi, natomiast rośliny o dłuższym okresie wzrostu zawsze sadzi się na środku zagonu. Małe zioła i kwiaty bardzo dobrze wypełniają luki w podniesionym grządce warzywnej.

Kilka przykładów pięknego sadzenia łóżka stołowego:

 • Z tyłu pomidory, w środku kapusta, z przodu sałata
 • Fasola, koperek i kalarepa
 • Pomidory, bazylia, pietruszka i sałata
 • Fasola, kalafior, czerwona i biała kapusta
 • Cykoria, koper, sałata i marchewka
 • Truskawki, czosnek, sałata, rzodkiewki

Życzymy dobrej zabawy w ogrodzie na balkonie lub tarasie i dobrych zbiorów!