balkon

Utrzymanie i hibernacja Dipladenia na balkonie: Jak sprawić, by Mandevilla zakwitła w pudełku na kwiaty

Jednym z najpiękniejszych kwiatów tropikalnych jest dipladenia. Kwitnąca roślina cieszy się coraz większą popularnością w Europie dzięki pięknym kwiatom w kształcie lejka. W Niemczech występuje również pod nazwami Dipladenia, Trichterblume czy chilijski jaśmin. Wyjaśniamy, jak utrzymać, pielęgnować i zimować Dipladenię na balkonie.

Dipladenia na balkonie: wskazówki dotyczące pielęgnacji

Utrzymanie i zimowanie Dipladenia na balkonie

Dipladenia (popularnie lepiej znana pod starą nazwą botaniczną „Dipladenia”) pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie dzika roślina występuje w lasach tropikalnych. Został sprowadzony do Europy ponad 100 lat temu i od tego czasu wkradł się do serc ogrodników. Obecnie do wyboru jest ponad 100 odmian, które kwitną w kolorze różowym, gorącym różu lub białym. Większość odmian nie jest odporna i uprawiana jest jako rośliny jednoroczne. Ale jest możliwość zimowania Dipladenia. Wyjątkiem jest chilijski jaśmin (bot. „Mandevilla Laxa”), który przeciwstawia się niskim temperaturom.

Profil Dipladenia

Wskazówki pielęgnacyjne Mandevilla i profil roślin balkonowych

Charakterystyka

 • jednoroczna lub wieloletnia roślina balkonowa
 • Maksymalna wysokość (różni się w zależności od odmiany): 3-4 metry
 • Czas sadzenia: połowa maja – połowa czerwca
 • Okres kwitnienia: połowa maja – połowa września
 • Lokalizacja: słonecznie, poza słońcem, w jasnym cieniu
 • Gleba: ziemia doniczkowa, lekko kwaśna, przepuszczalna
 • Zapotrzebowanie na wodę: średnie do dużego
 • Zimotrwalosc: nie mrozoodporna

Dipladenia na balkonie: wskazówki do sadzenia skrzynek, doniczek i kratek

Dipladenia na balkonie pielęgnująca kwiaty Mandevilla

Dipladenien czują się jak w domu w doniczkach i skrzynkach na kwiaty, a także na kratach i kratach. Decydującą rolę odgrywa wybór odpowiedniej odmiany. W centrum ogrodniczym można znaleźć zarówno krzewy stojące, jak i rośliny pnące. Aby nie było niespodzianek, przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące sadzenia.

 • Czy Dipladenia nadaje się do skrzynek okiennych?? Tak, Dipladenia można sadzić w skrzynkach okiennych. Ponieważ jednak może być bardzo wysoki, przy zakupie należy poprosić o urozmaicenie balkonu. Są leczone inhibitorem wzrostu i pozostaną na niskim poziomie przez pierwszy rok. W drugim roku działanie inhibitora wzrostu znacznie słabnie i roślina może szybko osiągnąć kilkumetrową wysokość. Do sadzenia skrzynek balkonowych należy zatem uprawiać Dipladenię jako kwiat jednoroczny lub przesadzać w następnym roku.

Dipladenia w wanienkach, do zawieszania koszy i piramid

Umieść Diplandeę wiszącą na balkonie jako roślinę sygnalizacyjną

 • Umieść Dipladenię wiszącą lub stojącą na balkonie? W centrum ogrodniczym można również znaleźć odmiany wiszące, które dobrze nadają się do sadzenia wiszących koszy. Nawiasem mówiąc, możesz je również wyciągnąć w wiadrze, ale wtedy będziesz potrzebować pomocy do wspinaczki. Mają tendencję do bardzo szybkiego wzrostu, dlatego nowe pędy należy prowadzić przez kratkę co dwa lub trzy tygodnie.
 • Piramida Dipladenia na balkonie: Kwiat lejkowaty nadaje się również do sadzenia piramid. Piramida roślinna składa się z kilku poziomów, które można sadzić za pomocą Dipladenia w różnych kolorach. Ale można je również łączyć z innymi letnimi kwiatami.
 • Co mogę połączyć z Dipladenią? Odpowiednimi roślinami towarzyszącymi Dipladenia są magiczny śnieg, niektóre odmiany geranium i szałwia ozdobna.

Kwiaty balkonowe: odmiany Dipladenia

Roślina pnąca Dipladenia z kratą na balkon

1. Roślina pnąca: Odmiana “Alice Dupont” wytwarza wiosną jasnoróżowe kwiaty. Osiąga maksymalną wysokość ponad 6 metrów. Kwitnąca bylina potrzebuje pomocy przy wspinaczce. Odmiana „Parasol słoneczny” ma czerwone kwiaty w kształcie lejka. Potrzebuje również pomocy do wspinaczki i może osiągnąć maksymalną wysokość 4 metrów.

Dipladenia jako roślina kontenerowa

Dipladenia jako roślina doniczkowa Wskazówki dotyczące ogrodu balkonowego

2. Roślina doniczkowa i letni kwiat do skrzynki balkonowej: Odmiana „Czerwony Kapturek” najpierw kwitnie na różowo. Z czasem kwiaty stają się jagodowo czerwone. Osiąga wysokość 6 metrów, jest wyprostowany i może obejść się bez pomocy wspinaczkowej. Odmiana „Chilean Jasmine” jest częściowo mrozoodporna i może być pozostawiona na zewnątrz w temperaturze nawet -5 ° Celsjusza. Kwiaty są białe i delikatnie pachną.

Kiedy możesz postawić Dipladenię na balkonie??

Dipladenia wisząca roślina na balkonie

Dipladenię można postawić na balkonie już w połowie maja po lodowych świętych. Dużo lepiej jednak poczekać miesiąc i wystawić egzotyczne na zewnątrz około połowy czerwca. Bo ledwo znosi zimno, wiatr i deszcz.

Właściwa lokalizacja dla Dipladenia leży w pełnym słońcu lub w jasnym cieniu. Letni kwiat potrzebuje co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Mandevilla powinna być chroniona przed silnymi promieniami słonecznymi tylko około południa. Idealne są więc balkony południowe i zachodnie. Kwiat lejkowaty może również przetrwać przy mniejszym nasłonecznieniu, ale wtedy będzie mniej kwitł. Jak wszystkie rośliny tropikalne najlepiej rozwija się w miejscach o dużej wilgotności i ma średnie do wysokiego zapotrzebowanie na wodę.

Dipladenia nie może znieść wiatru

Lokalizacja roślin pnących Dipladenia znajdź pomysły

Parawan jest absolutną koniecznością, ponieważ jest bardzo wrażliwy na zimno. Nie znosi silnych przeciągów w temperaturach poniżej 20°C, co oznacza, że ​​szybko umiera.

Dipladenia na balkonie: opieka

Dipladenia na balkonie porady pielęgnacyjne

Roślina jest mało wymagająca. Należy je regularnie i obficie podlewać letnią wodą. Najlepiej robić to wieczorem, bo wtedy woda nie paruje tak szybko. Należy bezwzględnie unikać zalegania wody, ponieważ może to prowadzić do gnicia. W okresie kwitnienia Dipladenię należy nawozić co tydzień.

Wytnij dipladenię

Dipladenia cięte, gdy końcówki do roślin balkonowych

W sezonie letnim można odciąć zwiędłe kwiaty. Z reguły cięcie nie jest konieczne. Dipladenia można ostro ograniczyć tylko pod koniec zimy lub na początku wiosny, jeśli zakwity opadną po kilku latach.

Czy Dipladenia może zimować na balkonie??

Przegląd hibernujących odmian Mandevilla na balkonie

Mandevilla jest bardzo wrażliwa na mróz i dlatego nie można jej zimować na balkonie. Jeśli chcesz uprawiać Dipladenię jako roślinę wieloletnią, powinieneś sprowadzić ją na zimowiska już we wrześniu. Idealny jest ogród zimowy lub nieogrzewane pomieszczenie. Umieść roślinę w zacienionym miejscu w okresie uśpienia. Temperatury nie mogą wzrosnąć powyżej 15°C i spaść poniżej 5°C. Dipladenia bez problemu znosi wysoką wilgotność. Wystarczy więc wietrzyć pomieszczenie raz w tygodniu.