balkon

Trawy do skrzynek i doniczek: Trawy ozdobne i odpowiednie kombinacje do Twojego ogrodu balkonowego

Wiosną wszyscy ogrodnicy-hobbyści szukają pomysłów na sadzenie w swoim ogrodzie balkonowym. Oprócz nowych rodzajów kwiatów w jasnych kolorach i okrywowej z filigranowymi liśćmi, w tym roku powracają trawy ozdobne, które podbijają balkony i tarasy dachowe. Okazują się być prawdziwymi wszechstronnymi maszynami, które przez cały rok spełniają kilka funkcji w donicy. Wiosną trawy są uroczym towarzyszem pierwszych wiosennych kwiatów, a latem schodzą na drugi plan, wypełniając luki, by jesienią znów zostać uczczonymi jako imponujący soliści. Wyjaśniamy, które trawy nadają się do skrzynek balkonowych i doniczek oraz z jakimi partnerami można je szczególnie skutecznie inscenizować.

Trawy do skrzynek i doniczek: Ogólne wskazówki dla ogrodnika hobbystów

Sadzenie traw w doniczkach Wskazówki dla hobbystów

Późnym latem i wczesną jesienią szkółki i sklepy ogrodnicze zaopatrzone są w szeroką gamę traw ozdobnych. Ponieważ okres sierpień-wrzesień-październik jest idealny do sadzenia wieloletnich traw w skrzynkach na kwiaty. Wrażliwe gatunki egzotyczne mogą wtedy spędzać zimę w pomieszczeniach i mieć wystarczająco dużo czasu na zakorzenienie się. Odporne rodzime trawy ozdobne dobrze czują się również na zewnątrz w miesiącach zimowych, bez problemu wytrzymują śnieg, wiatr i deszcz, a dzięki filigranowym szypułkom dodają koloru balkonowemu ogrodowi. Nawiasem mówiąc, jest wiele traw, które kwitną późnym latem i zmieniają kolor w miesiącach jesiennych. Tak więc późne lato to odpowiedni czas na sadzenie skrzynek lub sporządzenie planu sadzenia.

Małe trawy lubią trzymać kwiaty i okrywę w towarzystwie kwiaciarni. Z kolei trawy ozdobne, które osiągają wysokość ponad 80 cm, zazwyczaj potrzebują dla siebie doniczki. Ale można je dobrze łączyć z niskimi rocznymi kwiatami, które mają podobne wymagania co do gleby i wilgoci. Innym wariantem, który dobrze sprawdza się na tarasie na dachu, jest sadzenie traw ozdobnych w osobnych donicach, a następnie układanie ich obok kwiatów w donicach. Dzięki temu powstają stylowe, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu zestawy, które są idealne dla początkujących.

Sadzenie traw w skrzynkach okiennych Wskazówki dotyczące wyboru kwiatów Petunie i trawy

Doświadczeni ogrodnicy hobbyści lub entuzjaści z zielonym kciukiem lubią eksperymentować i zawsze szukają odpowiednich partnerów do łączenia. Jeśli chcesz sadzić trawy ozdobne w swoich skrzynkach na kwiaty, powinieneś najpierw wykonać szkic i zaznaczyć na nim wszystkie rośliny. Należy również przestrzegać następujących zasad:

 • Sadząc skrzynkę, zaplanuj minimalną odległość 15 cm między poszczególnymi gatunkami roślin
 • Rośliny jednoroczne i wieloletnie można łączyć, ale muszą być odpowiednio oznaczone na szkicu.
 • Wszystkie rośliny powinny mieć podobne wymagania co do lokalizacji, gleby i wilgotności.
 • Poszczególne gatunki roślin i kwiaty powinny być skoordynowane kolorystycznie.
 • Skrzynki należy sadzić w taki sposób, aby o każdej porze roku przyciągał wzrok.

Sadzenie traw w skrzynkach na kwiaty: o czym należy pamiętać?

Posadź trawę w skrzynkach na okna i połącz trawę niedźwiedzią z kolorową pokrzywą

Trawy ozdobne, takie jak rośliny okrywowe i byliny, wymagają nieco więcej miejsca niż kwiaty w skrzynce balkonowej. Zasadniczo należy pozostawić wystarczającą ilość wolnego miejsca, tj. minimalną odległość 15 cm między bryłą korzeniową trawy a innymi roślinami. Wysokie trawy ozdobne, które sadzi się jako soliści w osobnej doniczce, również potrzebują miejsca na bryły korzeniowe. Jeśli chodzi o glebę, większość traw jest mało wymagająca. Dobrze sprawdza się ziemia doniczkowa do pojemników lub ziemia doniczkowa dostępna w większości centrów ogrodniczych. Podczas sadzenia skrzynki balkonowej obowiązują te same zasady, co przy sadzeniu dużej doniczki. Kilka otworów w podłodze zapobiega zalaniu wodą. Warstwa keramzytu lub żwiru poprawia odprowadzanie wody.

Trawy do skrzynek balkonowych: To zależy od odpowiedniej pielęgnacji

Połącz trawy z kwiatami w skrzynce balkonowej

Jeśli chodzi o pielęgnację, każdy rodzaj trawy czy odmiany traw ozdobnych ma swoje wymagania, których należy przestrzegać. Z reguły jednak większość traw ozdobnych jest wrażliwa na mróz i wymaga zimowej ochrony w miesiącach od listopada do stycznia. Odpowiedni podkład, donica wykonana z juty lub polaru chroniącego przed zimnem, a także mata kokosowa chronią trawę przed zamarznięciem na śmierć podczas silnych mrozów w zimie. Od listopada źdźbła trawy można również związać, aby nie zbierała się na nich woda deszczowa ani śnieg. W miesiącach zimowych podlewane są tylko gatunki zimozielone i tylko wtedy, gdy temperatura przekracza 1 stopień Celsjusza i nie padało od co najmniej tygodnia. W przypadku wszystkich innych traw ozdobnych podlewanie można całkowicie przerwać zimą. Wiosną ziemia jest nawożona, potem energicznie przycinana jest trawa. Kule korzeniowe i łodygi, które są suche lub zaatakowane przez szkodniki, są usuwane. W okresie letnim trawy ozdobne podlewa się znacznie częściej, w zależności od własnych potrzeb. Oto przegląd ogrodnictwa w różnych porach roku:

Trawy do skrzynek jakie rodzaje traw ozdobnych jesienią

 • Utrzymuj trawy na wiosnę: wieloletnie trawy ozdobne przycinaj wiosną, tj. od kwietnia, nawozić i ewentualnie rozmnażać. Aby to zrobić, wiosną ostrożnie wykop kulę korzeniową i podziel ją na cztery części. Następnie włóż części obok siebie w ziemię.
 • Regularnie podlewaj trawę w środku lata. Muszą być regularnie zaopatrywane w wodę, zwłaszcza podczas upałów. Młode rośliny posadzone wiosną potrzebują więcej wody.
 • Trawy późnym latem i jesienią: teraz jest właściwy czas na sadzenie jednorocznych traw ozdobnych. Byliny nie trzeba przycinać jesienią.
 • Trawy zimą: Na początku zimy wyposażyć się w ochronę przed mrozem. Większość traw ozdobnych można wtedy bez problemu pozostawić na zewnątrz na zimę, wytrzymują nawet ujemne temperatury, jeśli skrzynka na kwiaty jest pokryta włókniną ochronną.

Trawy do skrzynek i doniczek: gatunki niskie, średnie i rozłożyste

Sadzenie traw w skrzynkach na kwiaty Wskazówki dotyczące trzciny zebry

W zależności od sposobu ułożenia traw w skrzynkach na kwiaty i donicach, dzieli się je na trzy grupy. Pierwsza grupa to niskie trawy ozdobne, które doskonale sprawdzają się jako wypełniacze szczelin w skrzynkach okiennych. Trawy ozdobne średniowysokie osiągają wysokość od 20 cm do 60 cm i nadają się jako akcenty na środku skrzynki. Wysokie trawy ozdobne zapewniają prywatność i ochronę przed wiatrem na balkonie i mogą być wystawiane jako soliści w donicach lub w zespołach z kwitnącą okrywą gruntową.

Niska trawa do skrzynek okiennych: Te typy są możliwe

Trawy ozdobne w koszach rattanowych do ogrodów balkonowych różnych typów

Niskie trawy są wystawiane jako wypełnienie luk w skrzynce na kwiaty lub jako sadzenie na granicy. Odmiany, których łodygi wystają ponad krawędź i doskonale nadają się do sadzenia na krawędzi to np.:

Kostrzewa niebieska. Trawa ozdobna ma półkulisty wzrost, osiąga maksymalną wysokość 25 cm i na początku lata tworzy małe, żółte kwiaty w kształcie wiechy. Roślina jest bardzo popularna ze względu na niebieskie łodygi. Potrzebujesz odległości sadzenia od 20 do 30 cm i możesz posadzić do 17 brył korzeniowych na metr kwadratowy. Trawa ozdobna dobrze znosi ciepło i potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby. Idealna lokalizacja jest w słońcu. Obszary zastosowania: w alpinarium, jako nasadzenia brzegowe do skrzynek na kwiaty na balkonie od strony południowej.

Kostrzewa kostrzewa niedźwiedziej kostrzewy do skrzynek okiennych Porady

Trawa niedźwiedzi to trawa ozdobna o pokroju przypominającym trawnik, która osiąga maksymalną wysokość 30 cm. Roślina o atrakcyjnych, spiczastych i bardzo drobnych, świeżych, zielonych szypułkach. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa 2 miesiące. Podczas sadzenia należy zachować minimalną odległość 30 cm między roślinami. Trawa dobrze znosi silne nasłonecznienie, ale rośnie również w półcieniu. Dobrze przepuszczalna i lekko sucha gleba jest ważnym warunkiem szybkiego wzrostu. Wieloletnią trawę ozdobną można pięknie zainscenizować z wiosennymi i letnimi kwiatami.

Trawa średnio wysoka do skrzynek i doniczek

Niższe Moorbins Maidenhairgrass w donicach na balkony

Trawa miłorząb osiąga wysokość 60 cm. Trawa ozdobna uwielbia stanowiska słoneczne, ale ma duże zapotrzebowanie na wodę. Roślina wieloletnia została po raz pierwszy wyhodowana w Japonii i jest uważana za gatunek egzotyczny, aby znaleźć miejsce w ogrodzie bonsai. Nie jest mrozoodporna i zimuje w szklarni w temperaturze od 0 do 5 stopni. Trawa ozdobna jest używana w Azji jako roślina boczna, ale dzięki filigranowym szypułkom można ją sadzić również jako solistkę w osobnej doniczce na balkonie.

Trawa pierzasta cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Miękka trawa ma lekko postrzępione, zakrzywione i bardzo cienkie łodygi. Osiąga maksymalną wysokość 50 cm. Dobrze przepuszczalna, wapienna gleba okazuje się idealna dla rośliny. Jeśli chodzi o lokalizację, to powinno być w słońcu. Roślina jest wytrzymała i tworzy bardzo atrakcyjną ozdobę owoców w środku lata.

Trawa z włosia pierzastego 'Rubrum' to trawa ozdobna do doniczek do ogrodów balkonowych

Trawa o włosach pierzastych ma wyprostowany wzrost włosia i osiąga maksymalną wysokość 90 cm. Tworzy brązowoczerwone wałki kwiatowe. Ich łodygi żółkną jesienią. Trawa ozdobna uwielbia bogatą w składniki odżywcze, lekko piaszczystą glebę z dużą zawartością gliny. Podczas sadzenia skrzynki na kwiaty należy koniecznie pozostawić minimalną odległość 60 cm między różnymi roślinami. W skrzynce balkonowej akcentuje i wypełnia luki, w doniczce odgrywa główną rolę w zestawach z okrywą i niskimi bylinami.

Dla początkujących trawa czystsza pennon wygląda łudząco podobnie do trawy z włosia z piór. W rzeczywistości oba stają się złotobrązowe jesienią i tworzą grona owocowe. Trawa do czyszczenia lamp jest średnio wysoka i osiąga maksymalną wysokość 60 cm. Preferuje gleby świeże i dobrze przepuszczalne, najlepiej sprawdza się na stanowiskach słonecznych i zacienionych. Jego filigranowe łodygi przyciągają wzrok i są powodem, dla którego wielu ogrodników hobbystów używa trawy jako akcentu w pudełku na kwiaty.

Japansegge Carex morrowii Variegata to trawa ozdobna do skrzynek okiennych

Turzyca z liści palmowych ma wąskie, białe, pasiaste łodygi z ciemnozieloną krawędzią. Ma atrakcyjny zwisający pokrój. Trawa ozdobna osiąga maksymalną wysokość 70 cm. Preferuje glebę bogatą w próchnicę, ale lekko suchą. Optymalne okazuje się miejsce zacienione lub częściowo zacienione. Turzyca jest idealna na brzeg doniczki lub skrzynki balkonowej, ale można ją również sadzić na brzegu oczka wodnego.

Wysokie trawy jako soliści w donicach i skrzynkach na rośliny

Trawa płaska to trawa ozdobna do doniczek i skrzynek okiennych Pomysły na sadzenie

Trawa kłosa ma bardzo dekoracyjny efekt dzięki pięknym owocowym dekoracjom. Ma wyprostowany, krzaczasty pokrój i może osiągnąć wysokość do 100 cm. Roślina preferuje świeżą, bogatą w próchnicę glebę i najlepiej rozwija się na słonecznych i częściowo zacienionych balkonach. Nie nadaje się jako osłona prywatności, ale może stanowić akcenty w skrzynce na kwiaty lub w donicy. Trawa ozdobna nadaje się również do cięcia wazonów.

Piaskowa rura to trawa z blisko rozmieszczonymi, spiczastymi ostrzami, które osiągają maksymalną wysokość 150 cm. Roślina wieloletnia ma sztywno wyprostowane łodygi kwiatowe. Preferuje świeżą, ale dobrze przepuszczalną glebę z dużą zawartością piasku. Częściowo zacienione i zacienione miejsce sprzyja wzrostowi roślin. Piaskowa fajka nie tylko pięknie prezentuje się w skrzynce balkonowej, ale jest również bardzo atrakcyjna jako roślina cięta.

Umieść trawy we właściwym świetle w skrzynce na kwiaty: właściwi partnerzy kombinacji

Sadzenie traw w skrzynkach okiennych, końcówki i możliwe kombinacje

Ale które kombinacje są odpowiednie dla traw ozdobnych? Kontrastującą kombinację tworzą na przykład wysokie kwiaty, takie jak dalia, wraz z filigranowymi, niskimi trawami ozdobnymi. Nawiasem mówiąc, niskie trawy można doskonale łączyć z ziołami i roślinami śródziemnomorskimi, takimi jak lawenda, a także z kwiatami o drobnych kwiatach, takimi jak konwalia czy hiacynty. Trawy średniowysokie mogą być również wystawiane na różne sposoby. Tworzą harmonijny obraz z hostami, różami i petuniami. Wysokie trawy są wystawiane jako soliści lub tworzą wspaniały zespół z niskimi kwiatami, takimi jak goździki z piór.

Sadzenie traw w skrzynce balkonowej Wskazówki

Oto kilka możliwych kombinacji dla Twojej skrzynki balkonowej:

 • Popularne kombinacje kostrzewy niebieskiej to na przykład róża słoneczna, goździki z piór lub zioła, takie jak lawenda i tymianek.
 • Trawa niedźwiedzia tworzy harmonijny ogólny obraz z żonkilami, goździkami i krokusami.
 • Trawa miłorzębu nadaje strukturę skrzynce balkonowej i tworzy udany duet z guzikami łąkowymi, czerwonymi kapeluszami przeciwsłonecznymi czy ozdobną cebulą.
 • Pierzastą trawę i kulisty por można doskonale łączyć.
 • Fioletowe astry dobrze komponują się z trawą z włosia z piór.
 • W skrzynce na kwiaty możesz połączyć trawę czystszą z jesiennych zawilców, rozchodników lub hybrydowych róż herbacianych.
 • Liście palmowe, turzyca i fioletowe dzwoneczki tworzą zachwycający duet, a hosty urozmaicają zestaw.
 • Trawa o płaskich uszach dobrze komponuje się z świerzbem, kapeluszami przeciwsłonecznymi i rozchodnikami.
 • Trzcinę piaskową można łączyć z innymi trawami ozdobnymi i roślinami okrywowymi.

Istnieje wiele traw ozdobnych, które można wykorzystać do urozmaicenia i urozmaicenia donicy. Są łatwe w pielęgnacji, mają efekt dekoracyjny i urozmaicają balkonowy ogród.

Trawy do doniczek: jako solista lub w zespole?

Trawy do doniczek łączą końcówki

Hibiskus A-rose i B-Japońska krwawa trawa oraz C-szałwia ognista i D-szlachetne jaszczurki

Jastrząb różany i B-japoński krwawnik, szałwia ognista C i jaszczurki D-szlachetne sadzą trawy w skrzynkach na kwiaty i donicach

Czerwona trawa czyścik do lamp wraz z kolorową pokrzywą i chińską trzciną

Sadzenie traw w donicach na balkony i popularne kombinacje trawy do czyszczenia lamp czerwonych to kolorowe pokrzywy i trzciny chińskie