balkon

Sadzenie truskawek na balkonie – ciekawostki dotyczące lokalizacji i pielęgnacji

Kosz wiszący z truskawek Włókno kokosowe Czas zbiorów

Wracają słoneczne dni i wszyscy nie możemy się doczekać spacerów po parku lub siedzenia na balkonie i odczuwania ciepłych promieni słońca na naszej skórze. Ale ciepła pogoda wpływa nie tylko na ludzi, ale także na przyrodę. Wszystko budzi się do nowego życia i poprawiają się nastroje wielu właścicieli ogrodów. Każdy, kto ma szczęście posiadać ogród… mieszkańcy miast z kolei starają się przekształcić swój balkon w przytulne miejsce, a nawet uprawiać własne owoce i warzywa w doniczkach i skrzynkach na okna. Skorzystaj z naszych wskazówek i naucz się sadzić truskawki na balkonie! Co może być lepszego niż owocowy letni koktajl ze świeżymi truskawkami z własnej uprawy?

Uprawiaj truskawki na balkonie tak oszczędnie jak to możliwe

Pielęgnacja wiszących truskawek wiszących koszy

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym ogrodnikiem hobbystycznym, uprawa owoców na własnym balkonie jest łatwym i ciekawym zadaniem. Posiadanie małego sadu na balkonie to prawdziwy trend, który zyskuje na popularności. Motywy wahają się od aspektów środowiskowych i zwiększonej świadomości żywieniowej po względy finansowe.

Podniesione łóżko na balkonie z palet z ziołami truskawkowymi

W ogrodnictwie miejskim wymagana jest również kreatywność: ogrodnicy hobbystyczni opierają się na sprytnych pomysłach na hodowlę truskawek w sposób jak najbardziej oszczędzający miejsce. Należą do nich podnoszone łóżka, wiszące kosze, skrzynki okienne czy pionowe ogrody z palet. Aromatyczne zioła i kolorowe kwiaty są również doskonałymi towarzyszami truskawek. Możesz umieścić owoce i zioła pojedynczo w doniczkach lub wyhodować wszystko razem w podniesionym grządce, aby stworzyć mini ogród permakultury na balkonie. Największą zaletą trendu urban gardening jest bez wątpienia brak chemii przy uprawie owoców. Ogrodnicy mogą obserwować cały proces od uprawy do zbiorów.

Truskawki na balkonie podniesione łóżko sałata bazylia permakultura

Truskawki nie są bardzo wymagające i wymagają niewielkiej pielęgnacji. Najlepszą porą na sadzenie truskawek zielonych jest sierpień, aby młode rośliny mogły wystarczająco energicznie rosnąć. Większość odmian truskawek jest mrozoodporna i może zimować na balkonie z ochroną przed mrozem. Jeśli chcesz uprawiać truskawki wiosną, w okolicach końca kwietnia, powinieneś wybrać sadzonki frigo.

Truskawkowe pudełko balkonowe metalowe ciepło słońce

Poinformuj się o różnych rodzajach truskawek, ponieważ różnią się one bardziej niż mogłoby się wydawać. Wyróżnia się odmiany wczesne i późne, jedno- i wielorodne, zwarte i silnie opóźniające się. Truskawki mogą się również znacznie różnić pod względem aromatu i smaku. Różnorodność jest ogromna. Więc dokonaj wyboru w oparciu o swoje oczekiwania dotyczące zbiorów.

Jak uprawiać truskawki na balkonie: na co zwrócić uwagę?

Truskawki w plastikowych wiaderkach na balkonowej sprężynie

Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiedniej odmiany truskawek jest najważniejszym kryterium przed rozpoczęciem uprawy owoców. Wtedy bardzo ważny jest wybór odpowiedniej sadzarki. Większość odmian truskawek jest wygodna w skrzynkach okiennych, a sygnalizacja świetlna jest idealna do wieszania truskawek. Z kolei odmiany pnące uprawiane są w skrzynce ze zintegrowaną kratką.

Plastikowe wiadro z wieżą truskawkową, oszczędzające miejsce

Ponieważ przestrzeń na balkonie jest zwykle ograniczona, wielu ogrodników hobbystów stosuje rozwiązania wykorzystujące przestrzeń w pionie. Coraz większą popularnością cieszą się np. truskawki w tubie i wieże truskawkowe. Im wyżej rosną rośliny, tym wyższe plony owoców. Rodzaj kontenera zależy oczywiście przede wszystkim od dostępnej przestrzeni na balkonie i warunków oświetleniowych.

Metalowa sadzarka do truskawek naścienna

Lokalizacja

Równie ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Aby uzyskać duże plony, umieść truskawki w nasłonecznionym, ale osłoniętym miejscu. Słońce i woda sprawiają, że owoce nabierają słodyczy.

Kosz na pranie worek truskawki sadzone po bokach

piętro

Jak wspomniano wcześniej, truskawki doskonale dostosowują się do większości warunków. To samo dotyczy warunków glebowych. Jednak truskawki najlepiej czują się w bogatej w próchnicę, dobrze osuszonej glebie. Aby wzbogacić glebę materią organiczną, dodaj trochę świeżego kompostu. Szczególnie praktyczne są również dostępne na rynku nawozy humusowe.

Upewnij się, że gleba jest dobrze osuszona. Chociaż gleba powinna być stale wilgotna, truskawki nie lubią podmoknięcia – czyli wody, która gromadzi się, ponieważ nie może spłynąć. Dlatego wskazane jest utworzenie drenażu za pomocą skorup lub żwiru w donicy nad otworem w podłodze.

Truskawki na balkonie rozstawione rośliny kwietnik

Sadzenie truskawek – instrukcje:

  1. Rozłóż materiał do drenażu w doniczce nad otworem w dnie – żwir, keramzyt, grys, skorupy
  2. Napełnij doniczkę do jednej trzeciej substratem i wywierć w niej otwór do sadzenia z podwójną objętością bryły korzeniowej.
  3. Umieść roślinę w zagłębieniu tak, aby serce znajdowało się na poziomie powierzchni ziemi.
  4. Zaleca się sadzenie w odległości od 20 do 25 centymetrów, aby rośliny nie odbierały sobie światła.
  5. Dobrze podlej i rozłóż warstwę ściółki ze słomy lub kompostu.

Bardzo ważna jest również pielęgnacja po posadzeniu. Nacisk kładziony jest na odpowiednie zaopatrzenie w wodę i składniki odżywcze. Codziennie podlewaj rośliny i nawozić co dwa tygodnie. Unikaj koncentratów nawozów syntetycznych.

Zrób pierwsze kwiaty, czy nie?

Doniczka na truskawki o białych kwiatach owocujących

W przypadku większych plonów doświadczeni hodowcy truskawek zalecają wyłączenie pierwszych kwiatów. Powinno to pozwolić roślinie wytworzyć nowe pędy i więcej owoców. Pierwsze odgałęzienia również należy odciąć, aby roślina miała więcej siły do ​​owocowania.

Truskawki na balkonie potrzebują ochrony przed ptakami i szkodnikami

Truskawki na balkonie siatka ochronna na ptaki

Garnek aromatycznych truskawek uwodzi nie tylko ludzi, ale także ptaki i ślimaki. Więc musisz zrobić małe sztuczki, aby chronić swoje truskawki.

Aby wygrać walkę z ptakami, możesz umieścić rośliny pod koszami z siatki. Możesz użyć miedzianej taśmy ślimakowej przeciwko ślimakom. Metal jest wysoce toksyczny dla mięczaków, takich jak ślimaki i robaki.

Sadzenie truskawek na balkonie, owocowanie skrzynki

Zmieniaj rośliny co trzy lata

Nawet jeśli truskawki są roślinami wieloletnimi, po kilku latach trzeba je odnowić. Maksymalny okres uprawy odmian owocujących kilka razy w roku nie może przekraczać 3 lat. Sadzonki truskawek, które raz osiągną wagę, dadzą dobre zbiory przez maksymalnie 5 lat.

Truskawki rozmnażają pędy Kontaktowa roślina mateczna Tworzenie korzeni

Propagacja przez odgałęzienia

Najpóźniej po czterech latach sadzonki truskawek nie są już wydajne. Z tego powodu powinieneś rozmnażać swoje truskawki w odpowiednim czasie. Odbywa się to zwykle przez sadzonki, które wyglądają jak młode sadzonki truskawek. Zwykle są one pobierane do celów rozmnażania wczesnym latem.