balkon

Projektowanie i sadzenie balkonów: wskazówki, przykłady i zdjęcia

Stwórz porady balkonowe-drewniane-meble-bute-kwiaty-płytki podłogowe

Napij się kawy lub zrelaksuj się na słońcu – balkon jest wyjątkowym miejscem na świeżym powietrzu, które znajduje się zaledwie kilka kroków od hotelu. Jak twoje Projektowanie i zakładanie balkonów, zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale także od kierunku kompasu. Określa, czy Twój balkon jest na słońcu, czy w cieniu. Dzięki odpowiednim meblom, odpowiednim roślinom, prywatności i ochronie przed słońcem staje się bardzo wygodny na balkonie. Kontynuuj czytanie!

Projektowanie balkonu – wskazówki dotyczące balkonu wschodniego

Stwórz balkon porady-balkon wschodni-szare-płytki podłogowe-białe-meble-rosmain-figi-rośliny doniczkowe

Na balkonie od strony wschodniej można cieszyć się pierwszymi słonecznymi godzinami dnia, a nawet zjeść śniadanie w szlafroku. Odpowiednio duży stół i wygodne krzesła są więc rozsądnym podstawowym wyposażeniem. Więcej pomysłów na balkon wschodni:

– Wybierając kwiaty, należy zauważyć, że balkon od strony wschodniej jest w cieniu od południa. Odpowiednimi roślinami są margheryty, lobelie, fuksje, petunie, żurawie i niecierpki.

– Płytki nadają się jako wykładzina podłogowa na balkon od strony wschodniej, ponieważ mogą magazynować ciepło słoneczne i oddawać je ponownie w ciągu dnia. Aby zachować słoneczny nastrój na balkonie wychodzącym na wschód nawet w zacienione popołudnia, wybierz meble i dekoracje w odcieniach żółci, pomarańczy i czerwieni.

– Ochrona przed słońcem właściwie nie jest tutaj konieczna, ponieważ poranne słońce nie jest tak silne. Ekran prywatności miałby sens dla tych, którzy lubią zjeść śniadanie w piżamie lub szlafroku.

Projektowanie balkonu – lista kontrolna balkon południowy

Stwórz balkon południowy balkon-markiza-rośliny-drewniana podłoga-roślina śródziemnomorska

Balkon od strony południowej jest cały dzień nasłoneczniony i bezlitośnie nagrzany. Bez osłony przeciwsłonecznej balkon nie nadawałby się do użytku w letnie upały. Rośliny balkonowe są również zagrożone silnymi oparzeniami słonecznymi.

– Zainwestuj w wysięgnikowy parasol lub markizę, które zajmą mało miejsca na małym balkonie i jednocześnie uchronią przed wzrokiem ciekawskich.

– Meble balkonowe wykonane z metalu i podłogi z płytek mogą nagrzewać się na słońcu. Z tego powodu meble ogrodowe i drewniane podłogi najlepiej nadają się na balkony wychodzące na południe. Ale mogą też szybko blaknąć na słońcu. Jeśli balkon jest wystarczająco duży do opalania, idealny byłby również leżak.

– Śródziemnomorskie zioła, lawenda i pomidory dobrze czują się na balkonie wychodzącym na południe. Przy odpowiednim nawadnianiu pelargonie, petunie i różyczki do kabrioletów nadają się do skrzynek balkonowych. Sukulenty i echeverie mogą wytrzymać dużo słońca i są niezwykle łatwe w pielęgnacji.

40 pomysłów na atrakcyjny projekt balkonu za niewielkie pieniądze

Zaprojektuj pomysły na balkony & Taras na dachu – 25 fajnych pomysłów

Parawany balkonowe wykonane z drewna – 50 pomysłów na projekt balkonu

Wskazówki dotyczące projektowania balkonu od strony zachodniej

Stwórz balkon porady-parasol-ekran prywatności-wierzba-drewno-krzesła-stół składany

Balkon wychodzący na zachód jest już od popołudnia w słońcu i zaprasza na przytulną kawę. Osoby pracujące mogą cieszyć się ostatnimi promieniami słońca po pracy.

– Ponieważ popołudniowe słońce ma dużo siły, cień jest koniecznością.

– Meble wykonane z metalu również mogą się nieprzyjemnie nagrzewać, dlatego bardziej odpowiednie są tutaj meble balkonowe wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Szczególnie świetne są również przytulne i tapicerowane meble wypoczynkowe, które zachęcają do relaksu. Można ustawić mały stolik, abyś mógł cieszyć się koktajlem lub kolacją po pracy. Lampiony i lampiony tworzą wieczorem miłą atmosferę.

– Na balkonie wychodzącym na zachód rośliny nadają się do półcienia, które wieczorem inspirują jasnymi kwiatami i pięknymi zapachami. Linie, petunie, trąbka anielska, altówka nocna i wiesiołek.

– Na balkonie od strony zachodniej może być wietrznie, więc ciężkie donice są dobrym rozwiązaniem.

Wskazówki dotyczące północnego balkonu

Zrób porady balkonowe-drewniana-podłoga-prywatność-ekran-ławka-żółta-różowa-tapicerka-lustrzana-pudełko na rośliny

Balkon wychodzący na północ nie jest uważany za idealną przestrzeń na zewnątrz, ale zapewnia przyjemne orzeźwienie, szczególnie w upalne dni.

– Meble ogrodowe i dekoracje w jasnożółtych i czerwonych odcieniach sprawiają, że balkon od strony północnej wydaje się jaśniejszy. Mokrych mebli nigdy nie da się prawidłowo wysuszyć na słońcu w cieniu. Plastikowe meble z miękkimi poduszkami i koce ocieplające są tutaj właściwym wyborem.

– Płytki są idealną wykładziną podłogową, ponieważ rosa i deszczówka wysychają tutaj bardzo wolno.

– Białe doniczki i donice odbijają światło i mogą rozjaśnić ciemne zakamarki. Kwiaty, dekoracje, dodatki i jaskrawo pomalowane ściany zapewniają plamy koloru.

– Nie musisz rezygnować z kwiatów na północnym balkonie. W cieniu dobrze czują się nie tylko trawy i paprocie, ale także hortensje, fuksje, lobelie, begonie i fioletowe dzwoneczki.

Byliny na balkon

Zrób balkon porady-rattan-leżaki-syntetyczny rattan-ochrona prywatności-zasłony-białe

Oprócz corocznych letnich kwiatów w doniczkach dobrze rośnie również wiele bylin ogrodowych, takich jak paprocie, hosty i bluszcz. Hortensje i rododendrony nadają się również jako rośliny doniczkowe i dobrze tolerują cień. Weź pod uwagę fakt, że byliny na balkonie potrzebują specjalnej gleby. Torf w zwykłej ziemi doniczkowej znika w trakcie sezonu, podczas gdy ziemia ogrodowa zamula się.

Wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji roślin balkonowych

balkon-design-metal-kwiaty-skrzynka-hortensja-ozdobna trawa

– Kupuj tylko zdrowe rośliny, które mają dużo pąków i nie są w pełnym rozkwicie.

– Specjalna gleba pod rośliny doniczkowe nadaje się do sadzenia stałego. Nawóz typu depot można mieszać z ziemią doniczkową i zasila rośliny na wiele miesięcy.

– Wybierz jak największe donice, aby gleba nie wysychała szybko. Używaj naczyń ze zbiornikami na wodę.

– Sadź raczej niskie kwiaty w skrzynkach okiennych. Wysokie rośliny mogą pochylać się na wietrze i wydawać się zbyt duże.

– Usuń wszystkie, które regularnie uschły.

– Podlewaj regularnie, ale nie za dużo, aby uniknąć gnicia korzeni.

– 7 roślin mieści się w 1 metrowej skrzynce na kwiaty. Ziemia powinna być zmieniana co roku.

Ważne dla wiader i pudeł

balkon-projektowanie-wskazówki-kwiaty-pudełko-plastikowe-geranium-terakota-imitacja

Doniczki i rośliny są dostępne w różnych kolorach, wzorach i wykonane z różnych materiałów. Doniczki z terakoty są ciężkie i gwarantują, że Twoje rośliny nie przewrócą się przy silnym wietrze. Gdy rośliny zapadają w sen zimowy, duży ciężar donic z terakoty jest wadą, dlatego bardziej popularne są plastikowe skrzynki na kwiaty. Możesz rozjaśnić duże doniczki, wypełniając jedną trzecią donicy płatkami styropianu i przykrywając je włókniną. Ten pomysł pozwala również zaoszczędzić ziemię doniczkową. Warstwa żwiru zapewnia lepszy drenaż i wysoką stabilność.

Podłoga na balkon

Stwórz balkon porady-zdobądź-balkon-płytki-składane-meble-drewno

Podłogi betonowe są niewygodne do chodzenia i zazwyczaj nie są szczególnie piękne. Do wyboru jest wiele wariantów, które są brane pod uwagę przy przebudowie balkonu.

– Drewno wygląda ciepło i przytulnie. Plastikowe deski podłogowe WPC o wyglądzie drewna i zazębiające się drewniane płytki można szybko ułożyć i ukryć zimny beton.

zielony dywan ze sztucznej trawy

Stwórz balkon porady-sztuczna murawa-dywan-białe-meble-różowy-beanbag-grill

– Specjalny dywanik na zewnątrz można szybko rozwinąć i jest to dobra decyzja, nawet jeśli mieszkanie jest tylko wynajmowane. Upewnij się jednak, że pod spodem nie może gromadzić się wilgoć.

– Ładny zielony dywan ze sztucznej trawy na balkonie wygląda bardzo naturalnie i szybko upiększa podłogę balkonu.

Prywatność i ochrona przed słońcem na balkonie

Stwórz porady balkonowe-ekran prywatności-tkanina-zakrycie balkonu-jadalnia-syntetyczny rattan

Na balkonie często czuje się wystawiony na spojrzenia innych. Dobry parawan może chronić prywatność i służyć jako element dekoracyjny na balkonie. Dostępne są liczne warianty: parasole wspornikowe, markizy, żagle przeciwsłoneczne, pokrycia balkonów wykonane z tkaniny lub materiału naturalnego, takiego jak bambus czy wierzba.

Meble na balkon

balkon-design-paleta-sofa-balkon meble

Duże meble wypoczynkowe z miękkimi poduszkami nadają balkonowi charakteru salonu, a składane, zajmujące mało miejsca, doskonale sprawdzą się na mini balkonach. Dla każdego rozmiaru balkonu dostępne są odpowiednie meble balkonowe. Przy wyborze materiałów weź pod uwagę orientację z balkonu. Metal może być nieprzyjemnie nagrzewany przez słońce, a słońce może wymagać wielu zabiegów konserwacyjnych. Meble ogrodowe wykonane z plastikowej wikliny cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością i są łatwe w pielęgnacji. Sofy własnoręcznie wykonane z drewnianych europalet to tania i efektywna opcja wyposażenia balkonu.

 Światło na balkonie

balkon-wskazówki-projektowe-oświetlenie-latarnie-znicze-latarnie-syntetyczny rattan-meble

Odpowiednie oświetlenie może stworzyć przyjemną atmosferę wieczorem na balkonie. Lampiony i świeczniki na tealighty tworzą przytulną atmosferę i można je łączyć w zespół. Nadal możesz owinąć bajkowe lampki wokół balustrady balkonu lub przymocować słupki zasilane energią słoneczną w skrzynkach na kwiaty. Lampy solarne są ładowane przez promienie słoneczne w ciągu dnia i emitują ciepłe światło po zachodzie słońca. Lampy naftowe i zabytkowe lampiony świetnie prezentują się na balkonie nawet w świetle dziennym.

Skonfiguruj mały balkon optymalnie

Stwórz balkon -mały-parasol-drewniane deski-ekran-prywatności roślin

Płytki podłogowe i dekoracje w kolorze białym

Stwórz balkon -biała-hortensja-kafelki-wschodni balkon-leżanka

żółte kwitnące rośliny balkonowe w białych skrzynkach okiennych

balkon-projektowanie-porady-białe-pudełka-kwiaty-żółte-rośliny-kwitnące

Płytki podłogowe i poduszki na sofę w kolorze szarym

Zrób balkon porady-kamienne płytki-rattan-narożna sofa-stolik-latarnia na świece

Miska z wodą i pływającymi świecami jako dekoracja

Stwórz balkon -płytki podłogowe-donica-miska-pływające świece-metal-leżak

Całe drewno na balkonie

Stwórz balkon drewno-adirondack - zewnętrzny-dywan-donica-drewno-pionowa-ściana

kolorowe meble balkonowe na słoneczny nastrój

wyposażenie-balkonu-drewniane-płytki-podłogowe-drewno-składane-krzesła-w-pastelowe-kolory-hortensje

Akcenty w pastelowych kolorach

Balkon-zestaw-skladany-stolik-balustrada-dotaczone-kolorowe-krzesla

Meble i dekoracje w marynistycznym stylu

zabudowa-balkonowa-białe-meble-podłogowe-płytki-białe-niebieskie-składane-meble-morskie

Balkon wschodni z kolorowymi dekoracjami

balkon-projektowanie-orientacja-wsch-syntetyczny-rattan-meble-pomarańczowy-fioletowa-tapicerka

balkon-projekt-dekoracja-połowa-metal-wiadro-ochrona prywatności

balkon-design-drewniany-składany-stół-syntetyczny-rattan-sofa-kolorowe-poduszki

balkon-design-led-listwy-okna-drewno-płytki podłogowe-krzesła składane

balkon-design-morski-deco-biały-drewno-meble-lawenda

balkon-design-prywatność-zasłony-syntetyczny rattan-sofa-w stylu-maroko

balkon-design-ochrona przeciwsłoneczna-parasol-syntetyczny-rattan-meble-kamienna-podłoga

balkon-design-niebiesko-na zewnątrz-dywan-pudełka-mech

balkon-projekt-zielony-rośliny-cień-kochający-kamień-płytki

balkon-projektowanie-wąska przestrzeń-składany-stół-zielony-pomarańczowy-ściana-kolor

balkon-design-prywatnosci-ochrona-bambus-maty-drewniane-podlogowe-płytki-metalowe-meble-latarnie

balkon-projekt-dekoruj-basilkum-mini-staw

balkon-design-ochrona-prywatnosci-drewniane listewki-blaszany-balkon-skrzynka-latarnia

balkon-design-udekoruj-sukulent-dekoracja-ściany-mały-stolik-krzesła

balkon-design-wysoka-donice-ochrona-prywatnosci-szklane-balustrady

balkon-design-wskazówki-dywan-na zewnątrz-ikea-drewno-składane-meble-rośliny doniczkowe

balkon-wskazówki-projektowe-drewniane-deski-podłogowe-żwir-deco-białe-meble

balkon-projektowanie-tarasu-składane-krzesło-rośliny-deco-żaluzje

balkon-design-prywatność-ochrona-przed słońcem-nowoczesne-drewniane deski podłogowe

balkon-projekt-widok na morze-szklane balustrady-nowoczesny-fotel-widok

balkon-design-drewno-okładzina-wiszące krzesło-egzotyczne-przeszklenie

balkon-design-weranda-drewniane deski podłogowe-stół-ława-tradycyjny

balkon-wskazówki-projektowe-podłogi-drewniane-niebieski-dywan-na zewnątrz-plastikowy-krzesło-wiklinowe

balkon-wskazówki-projektowe-podłogi-drewniane-pokrycia balkonowe-metalowe-krzesła składane

balkon-wskazówki-projektowe-zielony-dywan-metalowe-meble-kwietnik