balkon

Kwiaty zacieniające na balkony: które letnie kwiaty kwitną w cieniu?

Latem lubimy przebywać na świeżym powietrzu. Najlepsze warunki oświetleniowe zapewniają naturalnie taras południowy lub słoneczny balkon zachodni. Ale nawet jeśli masz zacieniony balkon od strony północnej, możesz zmienić go w kwitnący raj. Na szczęście jest wystarczająco dużo cienistych kwiatów na balkony, które przez całe lato nie mają światła i kwitną. Które letnie kwiaty kwitną w cieniu? Wymieniamy najpiękniejsze bloomersy balkonowe.

Zacienione kwiaty na balkony: zacienione miejsce to nie tylko zacienione miejsce

Zacieniaj kwiaty na balkon na północ, które letnie kwiaty są odpowiednie

To, czy balkon jest zacieniony, niekoniecznie zależy od jego orientacji, ale raczej od natężenia światła słonecznego. Ponieważ nawet balkon wychodzący na południe może pozostawać w cieniu przez większość dnia, na przykład gdy sąsiednie domy rzucają na niego cień. Profesjonalni ogrodnicy rozróżniają trzy rodzaje cienia: półcień, jasny cień i pełny cień.

Wybierz kwiaty w cieniu na balkonowe rośliny częściowo zacienione

1. jak półcienie Są to miejsca, które są od 4 do 5 godzin na słońcu, a następnie w cieniu przez resztę dnia. Balkon wychodzący na zachód lub wschód znajduje się głównie w półcieniu.

2. W jasnym odcieniu kwiaty cieszą się rozproszonym światłem (tj. rośliny są pod pergolą lub pod pnączami, a światło słoneczne pada przez ich liście). Zasadniczo: rośliny, które preferują półcień, czują się również dobrze w miejscach o jasnym cieniu. Balkon od strony południowej z osłoną przeciwsłoneczną zwykle zapewnia jasny cień.

Cień kwiaty na balkony w jasnym odcieniu

3. Jeśli balkon w Pełny odcień otrzymuje mniej niż 2 godziny światła słonecznego w ciągu dnia. Balkon od strony północnej domu lub apartamentowca jest zwykle w pełnym cieniu.

Możesz użyć kamery, aby lepiej ocenić warunki oświetleniowe na balkonie. Po prostu ustaw aparat na robienie zdjęć co trzydzieści minut. Bo może być też tak, że połowa balkonu jest w półcieniu, a jeden róg w pełnym słońcu.

Cień kwiaty na balkony: co dobrze kwitnie w cieniu?

Zacieniaj kwiaty na balkony, które kwitną wspaniale

1 – azalie, 2 – rododendrony, 3 – róże świąteczne, 4 – kliwia, 5 – pracowite jaszczurki, 6 – wawrzynek, 7 – zawilce, 8 – hortensje, 9 – wrzos lawendy japońskiej

Nie goły: nawet na zacienionym balkonie królują kwiaty. Ponieważ jest wystarczająco dużo kwiatów na cień, które można wykorzystać, aby uczynić go kolorowym i żywym. Azalie, rododendrony, róże bożonarodzeniowe, kliwia, wawrzynek wawrzynek, zawilce i wrzos lawendy japońskiej to rośliny, które rozwijają się na przykład w miejscach zacienionych lub częściowo zacienionych. Potrzebują co najmniej 4 godzin bezpośredniego światła słonecznego, ale nie tolerują południowego słońca. Dlatego idealnie nadają się na balkon od strony zachodniej lub wschodniej.

Poniżej podajemy więcej kwiatów balkonowych dla jasnego cienia i pełnego cienia, które wyczarują morze kwiatów na północnym balkonie.

Kwiaty do cienia: begonia

Kwiaty do cienia na balkonie Begonia kwitnie latem

Begonia pochodzi z obszarów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu wysokich drzew. Dlatego letni kwiat jest jednym z najpopularniejszych kwiatów na balkon w cieniu. Ale bądź ostrożny: roślina cieniująca nie jest w stanie oprzeć się deszczowi ani wiatrowi. Rolety foliowe chronią balkon od strony północnej przed wiatrem i deszczem, chroniąc w ten sposób wrażliwe letnie kwiaty przed warunkami atmosferycznymi.

W centrum ogrodniczym można znaleźć różne odmiany, które kwitną w kolorze różowym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Do skrzynki na kwiaty i wiszącego kosza nadają się odmiany z dużymi kwiatami, które zwisają nad krawędzią.

Charakterystyka:

 • Wieloletni kwiat
 • wytrzymały
 • Gleba: umiarkowanie wilgotna, próchnicza, bogata w składniki odżywcze. Gleba jest dobra dla azalii
 • Lokalizacja: zacieniony do pełnego cienia
 • Okres kwitnienia: od maja do końca września
 • Cebulki kwiatowe są wypędzane od lutego, a od połowy maja po lodowych świętych młode rośliny są wypuszczane na balkon.

Kwiaty balkonowe do cienia: pracowita Lieschen

Odcień bloomers na balkon latem, pracowita Lieschen

Pracowita Lieschen faktycznie pochodzi z RPA, ale stała się popularnym gościem na balkonie w domu. Letni kwiat jest szczególnie popularny ze względu na wyjątkowo długi okres kwitnienia. Już w maju zaczyna tworzyć kwiaty blisko siebie. Zacienione miejsce (od częściowego do jasnego cienia) sprzyja wzrostowi roślin. Ochrona przed wiatrem jest również bardzo ważna dla tego egzotycznego gatunku. Roślina cienia nie jest odporna. Dlatego uważa się ją za roczną w ogrodzie i po prostu wyrzuca się po zakończeniu okresu kwitnienia. Na balkonie można ją jednak uprawiać przez kilka lat, jeśli po zakończeniu okresu kwitnienia jest zimowana w suchym, jasnym pomieszczeniu w temperaturze od 10 do 12 stopni Celsjusza.

Charakterystyka:

 • Roślina jednoroczna lub wieloletnia
 • Częściowy odcień do jasnego odcienia
 • Konieczna ochrona przed wiatrem
 • Wymagania glebowe: luźna, przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze
 • Woda: W temperaturze powyżej 28 stopni Celsjusza spryskaj kwiaty i liście wodą i regularnie je podlewaj.
 • Nawożenie: Na początku sezonu letniego zastosuj nawóz o spowolnionym działaniu
 • Czas sadzenia: połowa maja
 • Odległość w skrzynce: 20 cm między roślinami; w doniczce: sadzić blisko siebie.

Jakie kwiaty nadają się na zacieniony balkon? Kwiat płatka śniegu

Letnie kwiaty na zacieniony balkon zwrócony na północ Wskazówki dotyczące pielęgnacji kwiatów płatka śniegu

Kwiat płatka śniegu przeniósł się na balkon w domu dopiero od kilku lat i teraz stał się ulubieńcem ogrodników hobbystów. Letni kwiat nagradza dobrą pielęgnację morzem białych kwiatów. Ich kwiaty i liście zwisają z krawędzi doniczki lub skrzynki i przyciągają wzrok zarówno jako soliści, jak i w aranżacjach. Letni kwiat z łatwością toleruje półcień i dlatego idealnie nadaje się na balkon zachodni lub wschodni. Jeśli chodzi o konserwację, jest to dość mało wymagające i proste. Kwiat należy regularnie podlewać i nawozić. Wyblakłe kwiaty należy odciąć. Wydłuży to czas kwitnienia.

Charakterystyka:

 • coroczny
 • Lokalizacja: częściowo zacieniony lub zacieniony, idealny na balkon od strony zachodniej
 • Wymagania glebowe: świeża do umiarkowanie wilgotnej, bogata w składniki odżywcze, próchniczna, przepuszczalna
 • Czas sadzenia: wiosna
 • Woda: woda co tydzień
 • Nawóz: nawozić co tydzień
 • wisząca roślina
 • Okres kwitnienia: od kwietnia do października
 • nie mrozoodporny, musi być zimowany

Oto jak połączyć kwiat płatka śniegu.

Które letnie kwiaty kwitną w cieniu? hortensja

Jakie letnie kwiaty do cienia na balkonie hortensji

Hortensja jest naprawdę wszechstronna. Czy to w wannie, czy w ogrodzie: ten letni kwiat może zrobić wszystko. Lokalizacja odgrywa kluczową rolę, aby przez długi czas zachwycała swoimi kwiatami. Odmiany takie jak hortensje leśne, wiechy czy talerze preferują zacienione miejsca i bez problemu rozwijają się w doniczkach. Najlepiej nadają się balkony w półcieniu, aby kwiat był na słońcu przez co najmniej 3 godziny dziennie. Hortensje szczególnie dobrze prezentują się jako soliści. Podczas sadzenia należy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika.

Charakterystyka:

 • bylina
 • wytrzymały
 • Okres kwitnienia: od maja do września
 • toksyczny dla małych dzieci i zwierząt domowych
 • Lokalizacja: jako roślina pnąca na ścianie mieszkania, jako roślina doniczkowa – przed ścianą, osłonięta od wiatru, chłodna, zacieniona do półcienia
 • Wymagania glebowe: wilgotna, przepuszczalna
 • Woda: podlewaj regularnie i obficie

Jakie kwiaty nadają się do cienia? płaczące serce

Jakie kwiaty mogą mieć dużo cienia w wodnistym sercu na lato

Wodniste serce to piękna roślina wieloletnia, której kwiaty mają kształt serca. Roślina pochodzi z Azji, gdzie rośnie głównie w cieniu drzew. Szczególnie wiosną, po pączkowaniu, jest wrażliwa na światło. Nadmierne światło słoneczne może spalić liście i kwiaty. Dlatego kwiat balkonowy preferuje lokalizację w jasnym cieniu. Balkon od strony wschodniej jest idealny, ponieważ rano jest słonecznie, a od południa jest zacieniony. Może również rozwijać się na balkonie wychodzącym na północ, jeśli jest chroniony przed silnym wiatrem. W przydomowym ogródku osiąga maksymalną wysokość 70 cm, w wiadrze ma około 40 cm wysokości.

Charakterystyka:

 • bylina
 • Lokalizacja: osłonięta od wiatru, zacieniona do półcienia
 • Wymagania glebowe: przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze, umiarkowanie sucha do świeżej
 • Nawożenie: kompostem na początku sezonu letniego
 • Woda: co 3-4 dni podlewać oszczędnie wodą o niskiej zawartości wapna
 • Czas sadzenia: wiosna, od połowy do końca maja
 • Czas kwitnienia: całe lato
 • nie wytrzymały, na zimę trzeba przenieść się do kwater zimowych.

Które kwiaty mogą mieć dużo cienia? fuksja

Kwiaty poradzą sobie z dużą ilością pielęgnacji w odcieniu fuksji

Fuksja to jeden z najpiękniejszych letnich kwiatów do cienia. W zależności od odmiany tworzy fioletowe, różowe, czerwone lub białe kwiaty. Może wytrzymać bezpośrednie słońce, ale tylko rano. Południowe słońce może spalić liście, więc preferuje miejsce w częściowym lub pełnym cieniu. Im ciemniejsze liście odpowiedniej fuksji, tym więcej potrzebuje światła słonecznego. Pod względem temperatury jest również dość wrażliwy na ciepło. Optymalne okazały się 20 do 24 stopni Celsjusza. Dlatego balkon cienia jest idealny. Jeśli więc chcesz posadzić balkon od strony północnej, możesz zdecydować się na fuksje. Kwiat może wytrzymać deszcz i nie przeszkadza mu wysoka wilgotność. W wiadrze lub na światłach osiąga maksymalną wysokość 40 cm.

Kwiaty w cieniu na balkon: jakie rośliny doniczkowe nadają się do północnej strony mieszkania?

Posadź północny balkon roślinami ocieniającymi, takimi jak gorczyca i jarmuż oraz kwiatami balkonowymi, takimi jak wiszące petunie

Oczywiście skrzynka na kwiaty z hortensjami lub doniczka z wodnistym sercem przyciąga wzrok. Jednak pięknie prezentują się również donice, w których sadzone są rośliny cieniujące i kwiaty balkonowe. Poniżej podajemy kilka przykładów partnerów do sadzenia, które bez problemu rozwijają się na północnym balkonie.

Cień kwiaty na balkon: blask kwiatów w kolorze fioletowym

 • Odmiana gorczycy liściastej “Czerwony olbrzym”
 • Wisząca petunia z małymi kwiatami bzu Littletunia
 • Odmiana jarmużu „Czerwony rosyjski”

Spektakularna mieszanka na balkon w cieniu

 • Kolorowa pokrzywa
 • Werbena
 • Niebieski kwiat wachlarza
 • Ber
 • Magiczne dzwony
 • Petunie

Posadź północny balkon bratkami i rogatymi fiołkami, aby uzyskać cień

Posadź północny balkon: ognistoczerwone kwitnące kwiaty

 • Bratek
 • Rogate fiołki

Rośliny i kwiaty na balkon w cieniu:

Dwa wiaderka cynkowe, małe w dużym. Sadź u najmłodszych:

 • Rogate fiołki
 • Pietruszka

i posadź w dużym wiaderku cynkowym (na krawędzi):

 • Rogate fiołki
 • Wąkrota

Na zacienionym balkonie posadzono wiadra z rogatymi fiołkami oraz pietruszką i wąkrotką

Jeśli chcesz sadzić rośliny cieniujące w doniczce, powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim ważne jest łączenie roślin i kwiatów o podobnych wymaganiach pod względem lokalizacji i gleby. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy rośliny preferują półcień, jasny cień lub pełny cień, a przede wszystkim czy wytrzymają wiatr i deszcz. Młode kwiaty i trawy ozdobne posadź w doniczkach w połowie maja i zostaw na tydzień w nieogrzewanym pomieszczeniu w mieszkaniu. Pod koniec maja będą mogli wyjść na balkon. W doniczce należy pozostawić odległość co najmniej 10 cm między roślinami a kwiatami. Ułóż partnerów do sadzenia w następujący sposób: wysokie trawy ozdobne i kwiaty znajdują się pośrodku, rośliny pełzające na krawędzi wanny, a kwiaty średniej wysokości mogą wypełnić luki.