balkon

Dzięki temu podniesionemu łóżku DIY możesz wyhodować do 60 użytecznych roślin na balkonie!

Ogrodnictwo na balkonach i tarasach jest modne od kilku lat. Pomimo braku miejsca, coraz więcej osób nie chce rezygnować z warzyw i owoców uprawianych w domu i szuka łatwych do wdrożenia pomysłów na zajmujące mało miejsca i łatwe w pielęgnacji łóżka podniesione. Dziś pokażemy Wam kreatywne i praktyczne łóżko podnoszone do majsterkowania na balkony i tarasy, które umożliwia miłośnikom miejskiego ogrodnictwa hodowanie wielu użytecznych roślin na najmniejszej przestrzeni.

Jak działa to podniesione łóżko DIY??

Podniesione łóżko i kompost w jednym z robakami kompostowymi

Pomysł na ogród wertykalny może nie jest nowy, ale to podwyższone łóżko przenosi koncepcję na zupełnie nowy poziom i udoskonala ją. Sekret tego kryje się pod nazwą: robaki kompostowe! W środku beczki zamontowana jest rura, która służy jako kompostownik do odpadów spożywczych. Robaki zamieniają resztki jedzenia w doskonały nawóz (humus), który jest najlepszym nawozem organicznym, jaki mogą uzyskać rośliny. Rura ma wystarczająco dużo otworów dookoła, aby robaki mogły wpełzać w ziemię i w ten sposób nawozić rośliny. Pozwalają glebie zachować żyzność przez długi czas i zapobiegają konieczności częstej wymiany gleby.

Podnoszone łóżko na balkony i tarasy na zioła i sałatę

Ponadto podczas nawadniania woda wnika do rury i wypłukuje produkty odpadowe. Woda wpływa do naczynia pod beczką i jest ponownie wykorzystywana do podlewania, co przywraca glebie składniki odżywcze. Eliminujemy więc nawozy, oszczędzamy wodę i marnujemy mniej żywności.

Czy robaki kompostowe są naprawdę potrzebne??

oszczędzające miejsce łóżko podnoszone na balkony i tarasy

Tak, robaki są wewnętrznym silnikiem podniesionego grządki, który doprowadza rośliny do szaleństwa. A każdy, kto się ich boi, powinien wiedzieć, że nigdy nie wychodzą z beczki i nie mają kontaktu z jadalnymi częściami roślin.

Robaki kompostowe (Eisenia foetida) należą do rodziny dżdżownic. Ze względu na swój kolor często określa się je mianem „czerwonych robaków kalifornijskich” (czerwień kalifornijska, czerwona dżdżownica kalifornijska). Nienawidzą silnego światła i suszy i nie mogą przetrwać poza beczką. Po włożeniu do fajki są ledwo widoczne, ale ich zalety są ogromne. Wytwarzana przez nie humus jest cudowną substancją dla gleby i zawiera praktycznie wszystko, czego potrzebuje roślina, w tym azot, fosfor i potas (NPK)..

Mini podnoszone łóżko na zioła i kwiaty na taras

Jeśli mimo wszystkich powyższych zalet zdecydowałeś się nie umieszczać dżdżownic w beczce, zalecamy sztuczne nawożenie podniesionej grządki płynnym nawozem (zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać warzywa jadalne). Możesz oczywiście po prostu sadzić kwiaty w kieszeniach.

Jak możesz samodzielnie zbudować to podniesione łóżko na balkon??

Zbuduj samodzielnie podniesione łóżko z beczki PE

Aby samodzielnie zbudować to podwyższone łóżko, potrzebujesz beczki o szerokiej szyjce, najlepiej wykonanej z bezpiecznego dla żywności polietylenu lub w skrócie PE. Można wykorzystać również beczki z recyklingu, np. te z przemysłu spożywczego, które służą do transportu syropu glukozowego. Beczka o pojemności 220 litrów idealnie nadaje się do dużego ogrodu warzywnego. Możesz użyć beczki o pojemności 60 litrów do mini podniesionego łóżka na balkony.

Podniesione łóżko wykonane z plastikowej beczki zbuduj sobie instrukcje

Po pierwsze, szczeliny są rysowane wokół lufy. Odległość między poszczególnymi poziomami powinna wynosić około 15 centymetrów. Na przykład, 5-6 poziomów, każdy z 8 do 10 slotami, jest idealny.

Następnie wierci się otwory przez punkt początkowy i końcowy, a następnie wycina szczeliny wyrzynarką. Tworzywo jest podgrzewane ciepłem, dzięki czemu można je rozszerzać i kształtować. Na tym etapie lepiej pracować w parach. Podczas gdy jeden trzyma dmuchawę gorącego powietrza, drugi może włożyć drewniane kliny (lub inny odpowiedni przedmiot). Muszą pozostać w otworze, aż plastik ostygnie.

Zrób torby do sadzenia

Po uformowaniu wszystkich kieszeni możesz kontynuować z dętką na odpady kuchenne. Do beczki o pojemności 200 litrów potrzebna jest rura o średnicy około 190 mm i długości około 1,5 metra. Rura nie może być zbyt mała, aby było wystarczająco dużo miejsca na kompost. Wokół tej rury wierci się następnie otwory o średnicy co najmniej 20 mm.

Podnoszone łóżko na balkon z ziołami i kwiatami

Kolejny otwór wycięty jest w dolnej części lufy pośrodku, o tej samej średnicy co dętka. Aby rura nie prześlizgnęła się przez otwór w dnie beczki, uszczelnia się ją silikonem lub gorącym klejem. Na koniec otwartą rurkę zamyka się zatyczką. Aby spuścić wodę z beczki, w najgłębszych punktach wierci się jeszcze kilka otworów drenażowych.

Czy lufa zawsze musi stać na palach??

Podnoszone łóżko na truskawki z plastikowej beczki

Jeśli beczka zostanie umieszczona na ziemi bez stóp, może być niestabilna ze względu na nasadkę rury. Dlatego wskazane jest umieszczenie podniesionego łóżka na palach lub innej ramie z nogami.

Stopy służą kilku celom:

1. Ułatwiają dostęp do beczki i roślin.

2. Ułatwiają czyszczenie pod lufą.

3. Pozwalają na zbieranie wody opadowej, która jest w zasadzie płynną próchnicą. Ten wywabiacz jest jednym z najlepszych nawozów płynnych.

4. W razie potrzeby lufę można łatwiej przesuwać i obracać.

5. Pozwala to na otwarcie nasadki na dole beczki, aby można było usunąć kompost.

Gdzie umieścić podniesione łóżko?

Uprawiaj sałatę w podniesionym łóżku DIY na balkonie

Prawidłowa lokalizacja jest bardzo ważna i przed wypełnieniem łóżka podniesionego należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Lokalizacja i światło słoneczne

Idealne jest miejsce, które może zapewnić roślinom słońce przez co najmniej 3 godziny dziennie. Jest to najważniejszy warunek wstępny fotosyntezy u roślin. Na przykład pomidory, papryka, cukinia i ogórki potrzebują dużo więcej słońca.

Podwyższona grządka na truskawki bez kontaktu z ziemią

Na szczęście, jeśli twój balkon jest w cieniu, są tam zioła i warzywa, które również mogą się tam rozwijać. Dobre uprawy, które są wygodne w cieniu po północnej stronie to szpinak, rzeżucha, szczypiorek i niektóre rodzaje sałaty.

Zbuduj podniesione łóżko samodzielnie, nie dotykając ziemi

Jak podlewane jest podniesione łóżko??

Podwyższone łóżko można na ogół podlewać za pomocą węża irygacyjnego lub konewki. Jeśli często jesteś poza domem lub zapominasz o wodzie, możesz skorzystać z automatycznego systemu nawadniania. Węże zwijają się wewnątrz beczki i precyzyjnie podlewają rośliny bezpośrednio do korzeni.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu nawadniającego, czy nie, bliskość źródła wody pozwoli Ci łatwiej utrzymać podniesione łóżko.

Wypełnij prawidłowo podniesione łóżko balkonowe

Mini podnoszone łóżko na balkony z ziołami i kwiatami

Gdy tylko loftowe łóżko znajdzie swoje miejsce w dobrze dobranym miejscu, można je wypełnić.

Jaka gleba na podniesione łóżko?

Gleba w podniesionym łóżku powinna być lekka, dobrze przepuszczalna, pożywna i magazynująca wodę. Wskazane jest mieszanie gleby ogrodowej i gleby kompostowej w stosunku 1: 1. Ważne jest, aby wypełnić beczkę ziemią do góry, ponieważ substrat straci część swojej objętości przy pierwszym nasypaniu.

Czy podniesione łóżko nie jest zbyt ciężkie na balkon??

Podniesione łóżko z sałatą i ziołami na balkonie

W przypadku standardowego balkonu maksymalne obciążenie wynosi 250 kg na metr kwadratowy. Pełne łóżko podnoszone w 200-litrowej beczce waży około 100 kg, a łóżko podnoszone mini waży około 35 kg, więc waga nie stanowi problemu.

Beczki PE mają 100 cm wysokości i 60 cm szerokości. Po umieszczeniu na stelażu wysokość ok. 135 cm. Mniejsza lufa ma 45 cm szerokości i 75 cm wysokości po postawieniu na nóżkach.

Pierwsze podlewanie

Podlej podniesione łóżko w beczce

Gdy beczka zostanie wypełniona ziemią, umieść pojemnik pod beczką, w którym mogą gromadzić się pozostałości po nawadnianiu. Zacznij podlewać podniesione łóżko. Kiedy woda zacznie kapać na dno pojemnika, wiesz, że podłoże jest nasycone i gotowe do sadzenia.

Posadź podniesione łóżko

Posadź podniesione łóżko kwiatami i ziołami

Teraz możesz umieścić rośliny w gniazdach. Aby uzyskać większą szansę na sukces, posadź młode sadzonki, a nie nasiona. Zastanów się z wyprzedzeniem, które rośliny chcesz umieścić w swoim podwyższonym łóżku. Uprawa różnych warzyw i ziół z różnych gatunków razem na jednym podwyższonym łóżku ma kilka zalet. Należy również wziąć pod uwagę wymagania roślin i ich właściwości. Odmiany, które stają się bardzo duże, takie jak jarmuż, pomidorki koktajlowe, papryka i bakłażany, powinny być sadzone na wierzchu. Sadzenie podniesionego grządki jest bardzo łatwe i przyjemne. Więcej inspiracji znajdziesz w naszym artykule: Ogrodnictwo na balkonie: 10 pomysłów na to, co zasadzić w podniesionym łóżku

Wypełnij robaki kompostowe do dętki

Czym karmić robaki kompostowe w podniesionym łóżku?

Wsyp garść ziemi do rury robaka i opróżnij worek z czerwonymi robakami. Potem jest filiżanka resztek jedzenia, a potem kolejna garść ziemi.

Czym karmić robaki??

Robaki kompostowe, takie jak skórka od banana

Wskazane jest karmienie robaków pokarmami miękkimi i najlepiej o wysokiej wartości odżywczej. Preferują pokarmy o dużej zawartości cukru, takie jak słodkie i miękkie owoce, skórki od banana, mango, dynia, jabłka, brzoskwinie itp. (mogą być podawane w całości lub z pestkami). Możesz również podawać fusy z kawy robakom kompostowym. Trawią też chleb, ryż, makaron i inne warzywa. Wskazane jest unikanie pikantnych lub tłustych potraw, takich jak mięso, nabiał, jajka i kwaśne potrawy, takie jak pomidory i owoce cytrusowe.

Robaki kompostowe należy karmić stopniowo:

W pierwszym miesiącu – jedna filiżanka jedzenia tygodniowo

W drugim miesiącu – dwie filiżanki jedzenia tygodniowo

W trzecim miesiącu – trzy filiżanki jedzenia tygodniowo

Od trzeciego miesiąca kontynuuj z 3 filiżankami jedzenia tygodniowo.

Robaki osiągają długość ok. 5 cm. Każdy robak zjada około połowy swojej masy ciała dziennie i każdego roku trawi kilogram odpadów! Rozmnażają się co 40 dni w idealnych warunkach, ale nie martw się: nie będzie eksplozji populacji, ponieważ dostosowują swoją liczbę do istniejących warunków: dostępnej przestrzeni, ilości pożywienia itp..

Jak często podlewaj podniesione łóżko?

Podniesione łóżko z funkcją wermikompostu

Po posadzeniu, gdy sadzonki są jeszcze młode, zaleca się podlewanie każdej kieszonki z osobna. Po około dwóch tygodniach, kiedy korzenie się zadomowią, podniesione grządkę wystarczy podlać od góry. Sprawdź wilgotność gleby palcem i podlewaj, gdy gleba jest sucha.

Nadmiar wody, który gromadzi się w naczyniu pod beczką, wykorzystaj do podlewania. Wciąż nazywa się herbatą dżdżownicową. W rezultacie produkty rozkładu robaków (próchnica w stanie ciekłym) są zawracane do beczki z korzyścią dla roślin.

łóżko podnoszone pionowo z kwiatami na balkon i taras