łazienka

Zaprojektowanie i wyposażenie łazienki o powierzchni 6 m2 – możliwości remontu małego planu piętra

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja czarne kafelki muszla klozetowa szafki hol podłoga

Główną ideą, od której zaczynasz planować remont łazienki o powierzchni 6 mkw., jest projekt i wyposażenie. Zastosowane materiały i meble łazienkowe muszą mieć szereg właściwości, ale przede wszystkim być odporne na wilgoć. Nie zaleca się jednak całkowitego zapychania każdego metra kwadratowego takiej łazienki elementami wystroju. Dużo lepiej byłoby urządzić pokój zgodnie z zasadą „jeśli jest więcej”. Weź również pod uwagę popularne modyfikacje wykończeń pod względem kosztów finansowych.

Rozmiar to nie wszystko dla łazienki 6 metrów kwadratowych

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja retro kran kwadratowa wanna pralka półki

Na przykład najpierw zdefiniuj trzy główne obszary w łazience – prysznic, umywalkę i toaletę. Można je następnie wyposażyć w wysokiej jakości artykuły sanitarne i meble. Jeśli potrzebujesz przechowywać dodatkowe przedmioty w łazience o powierzchni 6 metrów kwadratowych, takie jak pralka, szafka czy bidet, lepiej zastąpić duże elementy rozwiązaniami kompaktowymi, takimi jak kabina prysznicowa czy ścianka działowa. Tak wyglądałyby poniższe przykłady udanego planowania w różnych kształtach i rzutach pięter, takich jak kwadrat, prostokąt lub wąski.

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja pralka wanna funkcja masażu lustro niebieskie kafelki

Zasada minimalizmu jest mile widziana w aranżacji małej łazienki i lepiej, aby dotykała wszystkich aspektów, od hydrauliki po wystrój. Należy uwzględnić każdy metr kwadratowy powierzchni. Jest na to kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym możesz zostawić wystarczająco dużo miejsca na wygodne użytkowanie. Aby nie burzyć jedności stylu, istnieje możliwość wbudowania urządzeń w szafki. Obecnie dostępne są również umywalki na tyle kompaktowe, że bez problemu można pod nimi zainstalować zwykłą pralkę. Nie musisz kupować urządzenia z pionowym wsadem myjącym, chociaż ta opcja byłaby również stolikiem do parkowania ze względu na miejsce przy otwieraniu.

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja szachownica powłoka powierzchni kafelki ściana działowa szkło

Równie schludna i zajmująca mało miejsca jest łazienka połączona z toaletą. Takie podejście może również ułatwić żmudne czyszczenie dzięki zaprojektowaniu muszli klozetowej na zawiasach. Powierzchnię podłogi w łazience można osłonić dodatkowymi szafkami. Mogą również służyć jako meble do przechowywania chemii gospodarczej. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, wybierz miniaturowe instalacje i meble. Powinieneś również ograniczyć ilość dekoracji do minimum. Wystarczy więc zostawić detale, które skutecznie podkreślą i podkreślą Twoją indywidualność.

Wybierz odpowiednie spektrum kolorów

łazienka 6 mkw projekt spektrum kolorów ciemnoniebieski beżowy biały kabina prysznicowa stołek lampa dywanowa widok z okna

Bez względu na to, jak prozaiczne wydaje się tobie, odpowiednia kolorystyka ma ogromne znaczenie w małej łazience. Taki projekt akceptuje głównie jasne odcienie. Miłośnicy krzykliwych kolorów mają głównie do czynienia z akcentami na miękkim, przewiewnym tle. Pozwala to osiągnąć lepszy efekt wizualny w małym pomieszczeniu. Możesz także stworzyć własny styl, używając chwytliwych wtrąceń. Zastosowanie drobnych detali, takich jak mozaika, może nadać wnętrzu wyrazistości.

łazienka 6 mkw projekt orieantalisch kafelki przesuwne ściany czarna szafka podstawowa drewniane oświetlenie sufitowe

Na początek najlepiej wybrać farbę odporną na wilgoć, chociaż tekstury matowe są zwykle lepsze do małych pomieszczeń. Wiele marek oferuje gotowe kombinacje kolorystyczne, które doskonale się uzupełniają. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych są również możliwą opcją, jeśli chcesz elastycznie korzystać z łazienki o powierzchni 6 m2 i ewentualnie pokryć ją płytkami. Płytki ceramiczne charakteryzują się m.in. niskim współczynnikiem nasiąkliwości, trwałością, eleganckim wyglądem i innymi zaletami. Do zaprojektowania łazienki o powierzchni 6 m2 połączonej z toaletą są one idealne, ponieważ można łatwo eksperymentować z dekoracją. Na przykład płytka może nawet imitować drzewo o strukturze tekstylnej.

Powłoka

łazienka 6 m2 projekt możliwości wyposażenia renowacja wieszak na ręczniki wanna płytki odblaskowe jasnozielony kwiat

Aglomerat jest również odpowiednią powłoką powierzchniową, która jest nawet lepsza niż ceramika pod względem ścieralności i trwałości. Wykonany jest w panelach o różnych paletach kolorystycznych, z oddzielnymi kolekcjami zawierającymi wtrącenia mozaiki i awenturynu. Może to nieco zwiększyć koszty, ale rozszerzy opcje projektowe. Klasyczny marmur sprawia, że ​​łazienka wygląda luksusowo i reprezentacyjnie i może służyć do częściowego ozdobienia poszczególnych elementów. Tak więc nowoczesne opcje projektowania pozwalają łączyć różne rodzaje powierzchni i jednocześnie oszczędzać pieniądze. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, jakie możesz zapewnić dzięki podłogom antypoślizgowym.

łazienka 6 mkw projekt możliwości umeblowania zlew renowacyjny drewno piaskowy kolor lazurowo-niebieskie płytki połączenie

Mozaikowa ściana oddzielająca myjnię od toalety przyciąga wzrok. Umiejętnie dobrana kombinacja kolorów pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo w łazience. Choć priorytetem jest klasyczna biel, błękit lub beż, możesz użyć kombinacji fioletu, lilii, różu, jasnej zieleni, a także neonowych lub czekoladowych odcieni, aby uwydatnić tony. Lazurowo-niebieski odcień w połączeniu z fioletowym lub piaskowym połyskiem jest obecnie bardzo modny.

oświetlenie

łazienka 6 m2 projekt możliwości wyposażenia renowacja wanna styl retro drewniane krzesło szachownica podłoga sklepiony sufit

Projekt łazienki o powierzchni 6 metrów kwadratowych wymusza rezygnację z jedynego źródła światła pośrodku, w przeciwnym razie narożniki pozostaną w cieniu. Oprócz poprawy wizualizacji warto również wziąć pod uwagę potrzeby członków rodziny. Po urozmaiceniu możliwego scenariusza istnieje również możliwość stworzenia odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu. Delikatne, przytłumione światło tworzy uspokajające uczucie wieczorem podczas relaksu w wannie. Ten obszar wymaga alternatywnego oświetlenia, a nie oślepiającego światła. Możesz ustawić światła symetrycznie po każdej stronie lustra, aby uzyskać optymalną strefę oświetlenia. Nie zaleca się instalowania lamp żarowych na zimno. Ponadto wszystkie lampy można podzielić na grupy, włączając i wyłączając urządzenia wygodnie i niedrogo w zależności od potrzeb.

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja wanna brązowe płytki listwa przypodłogowa oświetlenie

Dzięki temu możesz z powodzeniem wdrożyć odpowiednie oświetlenie, dodając lustra. Jeśli jednak nie chcesz obciążać przestrzeni, lustrzana ściana lub sufit to najskuteczniejszy i najbardziej nowoczesny sposób na unowocześnienie przestrzeni. Istnieją wykonane na zamówienie, odblaskowe płytki, które projektanci lubią wykorzystywać do poprawy oświetlenia. Jednak ich wadą jest ich kruchość i niezwykle trudna w utrzymaniu. Inną ciekawą, niestandardową wersją jest zastąpienie zwykłych drzwi ścianą przesuwną z wewnętrzną taflą lustra. Odważnym, ale bardzo efektownym krokiem może być zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego. Oświetlenie listew przypodłogowych i mebli stało się możliwe dzięki pojawieniu się taśm LED. Ich zastosowanie nie wpływa znacząco na budżet.

Możliwości projektowe łazienki 6 m2

łazienka 6 mkw projekt możliwości umeblowania remont plan pierwszego piętra

Zaletami pierwszego projektu, mimo że pomieszczenie jest umeblowane dużą ilością przedmiotów, jest przestronność i funkcjonalność. Aby zaoszczędzić miejsce, sprzęt AGD i meble łazienkowe można rozmieścić wzdłuż ścian. Na przykład nad dużą wanną można zabudować półki, które mogą sięgać do muszli klozetowej i bidetu. Półki służą również jako miejsce do przechowywania kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego i innych artykułów łazienkowych.

łazienka 6 mkw projekt możliwości umeblowania renowacja fiolet liliowy liliowy biały bidet ręcznik szczegóły

Należy jednak wziąć pod uwagę ewentualną obecność pralki lub dodatkowej szafki do przechowywania. Przy takim planowaniu nie mogliśmy znaleźć żadnych większych wad. Dodatkowo w łazience można zamontować przegrodę statyczną lub zasłonę prysznicową. W tym przypadku jednak lepiej nie montować wieszaków na ręczniki, ponieważ tkanina będzie stale wchłaniać wilgoć.

Planowanie numer 2

łazienka 6 mkw projekt możliwości umeblowania remont plan drugiego piętra

Kolejną zaletą jest to, że wanna pełni funkcję kabiny prysznicowej w jednym końcu krótkiej ściany. W takim przypadku obszar może być używany przez dwie osoby, co automatycznie umożliwia konfigurację oszczędzającą miejsce. Dodaj wygodnie umieszczony wieszak na ręczniki i szeroki stojak w rogu. Dzięki temu łazienka jest przestronna i funkcjonalna o powierzchni 6 metrów kwadratowych.

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja szary ręcznik umywalka grzejnik szafka z lustrem na zawiasach

Możliwą wadą tego układu byłaby wątpliwa lokalizacja muszli klozetowej. Być może lepiej byłoby zainstalować je w okolicy szafki, umieszczając ją między umywalką a wanną. Należy również pamiętać, że ze względu na wydłużony kształt, bez odpowiedniego oświetlenia w łazience może być trochę ciemno. Z tego powodu instalacja co najmniej dwóch źródeł światła jako oświetlenia sufitowego jest tutaj koniecznością.

Planowanie numer 3

łazienka 6 mkw projekt możliwości umeblowania renowacja plan trzeciego piętra

Jak widać w tej propozycji, kształt pomieszczenia w tym rzucie łazienki jest bardzo zbliżony do kwadratu. Ze względu na jego wymiary, najlepszym sposobem na zaplanowanie przestrzeni jest rozważenie jednoczesnego zainstalowania w pełni wyposażonej wanny i kabiny prysznicowej. Mogą one następnie tworzyć pojedynczą, oddzielną strefę. Po przeciwnej stronie ściany znajduje się również duży zlew z szeroką powierzchnią roboczą. Wąska szafka łazienkowa oddziela ten obszar od toalety.

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja kabina prysznicowa podwójna umywalka lustro

Jednak taki projekt pokoju nie pozostawia miejsca na pralkę czy np. bidet. Gdybyś miał zainstalować toaletkę o połowę mniejszą od tej pokazanej na zdjęciu, można by ustawić kompaktową pralkę w rogu obok drzwi wejściowych.

Planowanie numer 4

łazienka 6 mkw projekt możliwości umeblowania remont rzut czwartego piętra różowy

Ten plan piętra ma również kształt kwadratu, a pokój ma jednocześnie wannę i kabinę prysznicową. Ten wariant jest odpowiedni dla małżeństwa lub dwóch współlokatorów, którzy mogą optymalnie wykorzystać możliwą obecność dwóch umywalek. Wieszak na ręczniki jest również w dobrej lokalizacji, a w szafce można przechowywać różne akcesoria kąpielowe.

łazienka 6 m2 projekt możliwości umeblowania renowacja wanna lustro płytki ścienne kabina prysznicowa

W planie nie ma pralki, ale nawet zainstalowanie jej w miejscu szafki sprawiłoby, że przestrzeń wyglądała na zatłoczoną. Należy pamiętać, że w tym przypadku cała łazienka 6 metrów kwadratowych wyposażona jest w duże rozwiązania sanitarne i meble. Z tego powodu zaleca się stosowanie jasnych kolorów materiałów powłokowych, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Do tego celu nadaje się również duże, nieoprawione lustro, które można powiesić na jednej ze ścian. Im większa łazienka, tym więcej masz opcji mebli. Zalecamy wykorzystanie dostępnej przestrzeni tak kompetentnie, jak to możliwe, aby była zaskakująco harmonijna. życzę Ci sukcesu!