łazienka

Wymiana wanny na prysznic – wskazówki dotyczące przekształcenia kabiny prysznicowej

zamiana wanny w łazience na strefę prysznicową z dwoma bateriami prysznicowymi

Często jedynym sposobem, aby łazienka była nowoczesna i funkcjonalna, jest zastąpienie przestarzałej wanny prysznicem. Ale jaki jest najlepszy sposób na taką konwersję? Pierwszym krokiem do przekształcenia strefy prysznica jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego. Więc zanim zaczniesz wyrywać płytki, przynosić przedmioty do sprzedaży do domu lub szukać idealnego koloru fugi, upewnij się, że dobrze zmierzysz, zaplanujesz i zbadasz. W tym poście znajdziesz przydatne wskazówki i pomysły w tym zakresie, które mogą Ci pomóc przy remontach łazienek.

Zamień wannę na prysznic krok po kroku

połącz nowoczesny i klasyczny design i zamień wannę na prysznic

Prysznice mają szereg zalet w porównaniu z wannami i mają wyższą wartość odsprzedaży w przypadku sprzedaży mieszkania. Jeśli nie kąpiesz się często, duża niecka wanny jest całkowicie zbędna. Jednak konwersja wanny do prysznica może być trudnym projektem, który obejmuje wiele aspektów przebudowy łazienki: rozbiórkę, instalację wodno-kanalizacyjną, podłogi, płyty gipsowo-kartonowe, izolację i ogólne stolarstwo. Konwersja jest złożonym zadaniem, ale po opadnięciu kurzu się opłaca.

Zamień wannę na prysznic ze szklaną ścianką działową i oknem w łazience

W modernizacji pomaga element zwany prefabrykowanym zestawem prysznicowym. Ten zestaw jest dostępny w magazynie lub na zamówienie w większości sklepów z artykułami żelaznymi i oferuje brodzik (podłoga), pasujące ściany i pasujące drzwi. Gotowe prysznice oszczędzają dużo czasu i wygładzają krzywą uczenia się, eliminując skomplikowany podprojekt układania płytek na pionowych powierzchniach. Wadą zestawów prefabrykowanych jest jednak to, że mają one zwykle mniejszą wartość odsprzedaży niż niestandardowe, dobrze wyłożone kafelkami prysznice. Ale pozytywną rzeczą dla majsterkowiczów jest to, że prefabrykowane prysznice są szybkie i łatwe do wdrożenia.

Zmierz pokój

wolnostojąca kabina prysznicowa ze ścianą z czarnego marmuru

Podczas wyjmowania wanny możesz zdecydować się na kabinę prysznicową o mniej więcej tej samej wielkości. Szerokość może się różnić. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych napraw ścian i podłogi, ponieważ brodzik i ściany pokrywają starą powierzchnię podłogi. Większość wanien ma szerokość 150 cm i jest to idealne rozwiązanie na przestronny prysznic. Tutaj ważniejsza jest głębia. Odległość od gotowej, wyłożonej kafelkami ściany do przyszłej szklanej ściany prysznicowej powinna wynosić co najmniej 85 – 90 cm.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kwadratową kabinę prysznicową, będziesz musiał wyremontować podłogę i ściany. Zaletą w tym przypadku jest to, że jeśli zastąpisz wannę prysznicem, Twoja łazienka zyska na powierzchni. Zanotuj również lokalizację toalety. Zwykle zalecana jest odległość 40 – 45 cm od środka toalety do szyby nowych drzwi prysznicowych.

pianka na podłodze w łazience z brodzikiem

Gdzie umieścisz drzwi lub ściankę działową w nowym prysznicu, aby nie przeszkadzały w toalecie lub próżności? Użyj dużego kawałka płyty gipsowo-kartonowej, aby rozłożyć możliwą huśtawkę drzwi prysznicowych, a następnie sprawdź prześwity płyty gipsowo-kartonowej do toalety i toaletki. W wyremontowanej łazience można również zastąpić małą wannę kabiną prysznicową, która jest dostępna, a zatem bezrantowa. W takim przypadku droga od umywalki do prysznica może być zbyt wąska dla wahadłowych drzwi prysznicowych, dlatego możesz zdecydować się na taki wariant.

Wystarczająca przestrzeń dla siebie i montażu

małe płytki w kolorze niebieskim z fugą w kolorze białym i zaworami termostatycznymi

Przede wszystkim upewnij się, że po remoncie masz jeszcze wystarczająco dużo miejsca do poruszania się. Wymiana wanny na prysznic może sprawić, że łazienka będzie wyglądać na zatłoczoną. Dlatego pamiętaj, aby odpowiednio zaprojektować przestrzeń do swoich potrzeb. Staraj się zachować minimalną odległość 40 cm od środka toalety do nowej szyby prysznicowej lub wnęki prysznicowej. Jeśli jednak Twoja łazienka z prysznicem robi się coraz mniejsza, możesz nieco skrócić ten pomiar. Wskazówka: Podnieś kawałek płyty gipsowo-kartonowej, aby imitować taflę szkła i usiądź na wiadrze, aby naśladować położenie toalety. Pomoże Ci to zrozumieć, jak blisko jesteś szkła i jak duży ma być prysznic. Stań w miejscu, w którym będziesz brać prysznic. Głębokość prysznica 80 cm jest dla większości osób raczej niewielka, ale może Ci się przydać. Ponownie, nie przepełniaj przestrzeni.

Zainstaluj wnękę łazienkową z armaturą prysznicową i użyj gresu porcelanowego

Nie spiesz się, szukając armatury prysznicowej. Zakupy urządzeń mogą być naprawdę zabawne. Zbadaj opcje i szukaj ofert specjalnych i możliwych kombinacji. Niekoniecznie trzeba do wszystkiego używać tej samej marki, bo często urządzenia dwóch różnych firm wciąż mogą świetnie wyglądać razem. Na przykład, jeśli instalujesz prysznic parowy, możesz rozważyć projekt armatury prysznicowej w swojej łazience. Pamiętaj jednak, że prysznic parowy powinien zbudować osoba, która ma kilkuletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Rozważ warunki oświetleniowe

wyremontować małą łazienkę ze skośnym dachem i brodzikiem

To klucz do lśniącej strefy prysznica. Upewnij się, że prysznic ma odpowiednie oświetlenie, gdy nie ma wystarczającej ilości światła dziennego. W zależności od wielkości i konstrukcji prysznica najlepiej prezentują się dwie lub cztery lampy. Jeśli zdejmujesz starą wannę wraz z okładziną ścienną, aby zrobić miejsce na nowy prysznic, jest to idealny moment, aby sprawdzić, czy możesz zainstalować system oświetleniowy zgodnie z planem. Rama na suficie nad wanną często może być łatwo dostosowana do oświetlenia pośredniego, na przykład.

kafelkowa ściana w łazience z toaletą i prysznicem obok toaletki z lustrem łazienkowym i szufladami

Nie układaj powierzchni bez uprzedniego posiadania gotowych źródeł światła. Bez źródła światła trudno jest stwierdzić, czy ściany lub podłogi będą wyglądać prosto. Pod prysznicem światła są często dość blisko ściany, co ujawni każdy mały błąd w układaniu płytek. Zaplanuj swój plan na wczesnym etapie, wykorzystując wysokość sufitu jako punkt odniesienia. Pomocne będzie narysowanie układu na papierze, a gdy już to zrobisz, możesz użyć solidnych linii fugowych do wyrównania nisz prysznicowych i innych urządzeń.

Plan zakupów przy wymianie wanny na prysznic

pojedyncza dźwignia i przyciski do regulacji temperatury i przepływu wody podczas kąpieli pod prysznicem

Wymieniając starą wannę na elegancką nową kabinę prysznicową, kolejnym krokiem powinno być określenie osobistych wymagań i zakup wysokiej jakości armatury prysznicowej. Jednak zanim to zrobisz, ważne jest również zrozumienie podstaw sterowania prysznicem. Jakie są opcje? Co najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni i budżetu? Istnieją trzy podstawowe systemy kontroli temperatury i ilości wody:

  • Proste pojedyncze dźwignie lub przyciski, które kontrolują zarówno temperaturę, jak i przepływ wody.
  • Regulatory temperatury w połączeniu, które mogą zawierać dwa lub nawet trzy dodatkowe urządzenia.
  • Oddzielny zawór termostatyczny, tylko na temperaturę i tylko na wodę.

Niezależnie od wybranego systemu zapięcie składa się z dwóch części. Mocowanie wkręcane znajduje się wewnątrz armatury prysznicowej i jest zwykle wykonane z mosiądzu. Kształtka jest podłączona do rur wodociągowych. Druga część to przycinanie płytek. Zrób to sam lub zleć wykonanie okładziny hydraulikowi przed określeniem głębokości mocowania. W ten sposób możesz zobaczyć gotowy wygląd. Wiele dźwigni lub pokręteł wystaje zbyt głęboko pod prysznic, ale możesz się o tym wcześniej dowiedzieć, regulując.

Wybierz odpowiednią okładzinę

marmurowa okładzina ścienna do łazienki bez wanny

Najpierw wybierz żądane płytki lub okładziny i przetestuj je w swojej łazience. Następnie możesz również odpowiednio określić kolor i rodzaj swojej fugi. Temat płytek pojawia się szybko przy każdej konstrukcji prysznica. Jaki rodzaj płytki wybrać? Gdzie powinieneś być w stanie uzyskać model, który chcesz? Jakiego rozmiaru potrzebujesz i jakiego rodzaju fugi użyć? Przepływ informacji może być nieco przytłaczający, a omówienie krótkiego spotkania z potencjalnym konserwatorem może być trudne. Więc zrób trochę badań z wyprzedzeniem. Umiejętność wymiany wanny na prysznic, a także prawidłowe zbudowanie, uszczelnienie i ułożenie płytek może pomóc w zadawaniu właściwych pytań podczas rozmów z wykonawcami.

Kamień naturalny na tle gresu porcelanowego

szlachetny wystrój łazienki ze złotymi elementami i marmurową okładziną ścian w kabinie prysznicowej

Ten wybór jest zawsze trudny, jeśli chodzi o nowe trendy w projektowaniu łazienek, ale większość ludzi woli gres porcelanowy. Strefa prysznica jest logicznie najbardziej wilgotnym miejscem w łazience, a płytki z gresu porcelanowego są prawie niewrażliwe na wilgoć. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie kamienia naturalnego, warto zbadać ten materiał pod kątem wad, a następnie przeprowadzić test. W tym przypadku najlepszą opcją jest prosty test namaczania. Na przykład, jeśli planujesz użyć białego marmuru pod prysznicem, kup go od dostawcy, który korzysta z tego samego źródła od wielu lat. Upewnij się również, że wiesz, jak długo sklep kupował kamień z tego źródła i czy były jakieś problemy z poprzednimi zamówieniami. Kup kilka sztuk i włóż je do wiadra z wodą na dwa dni. Następnie wyjmij materiał i odstaw go na kilka dni. Jeśli kamień wygląda inaczej, te same zmiany mogą się zdarzyć, gdy użyjesz go do wymiany wanny na prysznic.

użyj szklanych drzwi lub ścianki działowej do strefy prysznica

Istnieje mnóstwo wspaniałych płytek i kamieni naturalnych, ale unikaj towarów złej jakości. Po znalezieniu idealnej płytki lub materiału budowlanego nadal musisz zdecydować się na zaprawę. Czy powinieneś używać do tego zaprawy cementowej, piaskowanej lub niepiaskowej, a nawet epoksydowej? Jest wiele do rozważenia. Czasami glazurnicy wliczają fugę w cenę, ale zanim wybierzesz fugę, spróbuj dowiedzieć się więcej o swoim projekcie budowlanym. Trudno o płytki i fugi. Zbyt dużo resztek z prysznica może zostać uszkodzonych, ponieważ zaprawa jest źle nałożona. Rzuć więc okiem na kilka fajnych pryszniców i dowiedz się więcej o tym, jak uzyskać odpowiednie szczegóły.