łazienka

Wnęka łazienkowa dla większego komfortu – Zamontuj praktyczną wnękę prysznicową w łazience

Wnęka łazienkowa do przechowywania przyborów z płytkami w kolorze białym z jasnoniebieskim kombinacją i montażem

Niezależnie od tego, czy remontujesz, czy budujesz nową, nisza łazienkowa to świetny sposób na zwiększenie przestrzeni w łazience. Wnęka lub półka prysznicowa jest łatwa w montażu i zapewnia idealną przestrzeń na akcesoria łazienkowe. W tym artykule znajdziesz krótką instrukcję montażu oraz pomysły na zaprojektowanie wnęki w łazience z płytą kartonowo-gipsową. Takie tace są niewątpliwie bardzo praktyczne i mają wiele zalet. Najbardziej oczywistym z nich jest to, że otrzymujesz znacznie stabilniejszą i niezawodną pamięć masową niż w innych przypadkach. Nie musisz już używać dna do wszystkich butelek szamponu, mydeł i wszystkiego innego. W związku z tym wszystkie te przedmioty nie muszą znajdować się w rogach wanny. Dzięki niszy łazienkowej rozwiązujesz wszystkie te problemy, a także masz bardzo wszechstronne i elastyczne opcje.

Określ położenie i rozmiar wnęki łazienkowej

Zamontuj wnękę ścienną lub wnękę prysznicową z płytkami pod prysznic w łazience i spraw, aby wyglądała stylowo

Możesz ustawić niszę łazienkową tak dużą, jak chcesz, a nawet rozciągnąć ją po całym pokoju. Można to wykorzystać do łączenia sąsiednich ścian i dodawania kontrastujących kolorów płytek. Na przykład biało-niebieska kombinacja wygląda naprawdę świeżo i pięknie. Aby jednak uzyskać jak najlepszy efekt, prosimy o staranne zaplanowanie instalacji we wnęce łazienkowej, ponieważ dokładna instrukcja będzie zależeć od jej rodzaju. Zalecamy również montaż wnęki ściennej prysznicowej, najlepiej przez przeszkolonych specjalistów, zgodnie z przepisami budowlanymi.

Okrągłe lustro w łazience z kabiną prysznicową i szklanymi drzwiami przed wnęką prysznicową z kafelkowej umywalki

Najpierw najlepiej umieścić zestaw instalacyjny w żądanym miejscu w pomieszczeniu. W razie potrzeby zalecamy zamontowanie wnęki łazienkowej pośrodku dwóch śrub dwustronnych. Następnie zaznacz ołówkiem kontury lub wytnij linie na ścianie. Ostrożnie wytnij wnękę piłą lub szlifierką kątową. Upewnij się również, że masz wystarczającą głębokość w ścianie, aby pokryć niszę.

Oczyść obszar roboczy i nałóż uszczelniacz

Zamontuj w łazience niszę z drewnianą ramą jako miejsce do przechowywania kosmetyków i przedmiotów

Przed rozpoczęciem instalacji sprawdź, czy miejsce pracy jest czyste. Upewnij się, że powierzchnia jest czysta i wolna od wszelkich substancji, które mogą zmniejszać przyczepność. Nałóż uszczelniacz na ścianę, aby zabezpieczyć zestaw. Włóż zestaw w taki sposób, aby umożliwić w ten sposób całkowicie wodoszczelną instalację. Możesz również zastosować samoprzylepną membranę hydroizolacyjną. W tym celu przed nałożeniem membrany uszczelniającej należy upewnić się, że wszystkie powierzchnie są czyste i wolne od kurzu, kwasów i smarów. Zacznij od nałożenia pionowej membrany samoprzylepnej i wykończ membranę poziomą tak, aby obie membrany zachodziły na siebie.

oddzielna wanna z wnęką i fakturą z zasięgiem mozaiki

Po wyschnięciu kompozytowego kleju do płytek ściany wokół wnęki można układać płytkami. Płytki mogą zachodzić na kołnierz zestawu montażowego. Następnie można nałożyć uszczelniacz na tylny kołnierz wnęki ściennej i użyć tej części do zamocowania go w zestawie montażowym. Jeśli planujesz przebudować istniejącą łazienkę, aby uzyskać więcej miejsca, włączenie niszy wannowej lub wnęki prysznicowej do nowego projektu to świetny sposób na stworzenie większej przestrzeni do przechowywania. Te wyjątkowe projekty można dopasować do niemal każdej przestrzeni – od najmniejszej i najciaśniejszej łazienki po największą i najbardziej luksusową.

składane siedzisko w kabinie prysznicowej z wnęką łazienkową

Wnęka łazienkowa zwykle nadaje się również do płyt kartonowo-gipsowych. Takie nisze ścienne z pojemnikami można zatem ustawiać w suchej konstrukcji i stosować w istniejących konstrukcjach ściennych, jak również nowo budowanych ścianach. Wnęki prysznicowe i wnęki ścienne są dostępne w różnych kolorach i wykończeniach, co ułatwia wybór projektu, który będzie idealny dla Twojego domu. Nieważne, czy zdecydujesz się na ponadczasową elegancję stali szlachetnej, powściągliwą elegancję bieli i kremu, czy wyjątkowy, nowoczesny wygląd antracytu. Nadaje to Twojej łazience zupełnie nowy wygląd i możesz cieszyć się efektami za każdym razem, gdy się kąpiesz lub bierzesz prysznic.

Różnorodne projekty i materiały

symetrycznie rozmieszczone wnęki ścienne w łazience ze szklaną ścianą działową z płyt kartonowo-gipsowych

Wnęka łazienkowa jest również dostępna w różnych stylach i opcjach, co ułatwia włączenie tego wyjątkowego ulepszenia do istniejącej przestrzeni. Istnieje również szeroka gama materiałów do wnęki prysznicowej. Kamienie, cegły i płytki wyglądają bardzo dobrze, jeśli weźmie się pod uwagę rodzaj materiałów budowlanych użytych do prysznica. Dodatkowo wnęka łazienkowa może mieć szklane półki, które są prawie niewidoczne. Ponieważ są tak proste i wszechstronne, wnęki prysznicowe wyglądają naturalnie w prawie każdym rodzaju prysznica. Bez względu na to, czy posiadasz kabinę zamkniętą, czy inny rodzaj, nie musisz rezygnować z tej praktycznej funkcji.

projekt wnęki w łazience w ścianie z płytek marmurowych luksusowy design z elementami rustykalnymi

Na przykład prysznice typu walk-in oferują wystarczająco dużo miejsca na nisze, chociaż projekt musi być dobrze przemyślany. Umieść wnękę łazienkową na odpowiedniej wysokości od podłogi, aby nie trzeba było wspinać się na taborety, aby do niej dotrzeć, a także aby dzieci mogły z niej bezpiecznie korzystać. W zależności od wielkości strefy prysznica nisza również dopasowuje się do wielkości. Co najważniejsze, upewnij się, że odmierzysz butelki szamponu i wszystko inne, co planujesz przechowywać, aby nie dowiedzieć się, że nie zmieszczą się w środku.

Oświetlenie wnęki ściennej w łazience z wanną w kolorze białym ze szklaną przegrodą i szafką wannową

Jeśli wyobrazisz sobie wannę z prysznicem, nisza łazienkowa staje się jeszcze bardziej praktyczna. Zaprojektuj je tak, abyś mógł z łatwością ich używać i sięgać zarówno podczas kąpieli, jak i pod prysznicem. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się projekt poziomy. W rzeczywistości użyteczność nisz prysznicowych wykracza poza sam prysznic. Możesz także wykorzystać nisze i oświetlenie w innych miejscach w łazience, na przykład nad wanną, a nawet przed stylową umywalką. To może być naprawdę sprytny projekt.

Oszczędzająca miejsce nisza łazienkowa ze stylem

kontrastowe czerwone siedzisko w łazience z kamienną i paskową wnęką oraz nowoczesny design

Zwykle lepiej mieć trzy półki w niszy niż dwie. W jakiś sposób ten projekt wydaje się wyglądać lepiej, a ponadto masz więcej miejsca na uporządkowanie wszystkich butelek z szamponem i kostek mydła. Taka nisza bardzo dobrze komponuje się z resztą wystroju łazienki. W rzeczywistości wszystko tutaj ma ten sam wzór, w tym ceramiczny stołek i płytki.

Wanna przed oknem z kabiną prysznicową i wnęką w łazience z białego marmuru i drewna

Wnęki prysznicowe mają również zalety estetyczne. Rozumiemy przez to, że można zastosować płytki dekoracyjne i łączyć je z innymi akcentami i detalami w łazience. Możesz także wypróbować odważne kombinacje kolorów, a nawet mieszać powierzchnie i tekstury na różne sposoby.

współczesny design z łazienki z oddzielonymi ścianami i osobnymi wnękami ściennymi

W łazience również możesz cieszyć się symetrią. Szklana przegroda dzieli pomieszczenie na dwie strefy, z których jedną jest kabina prysznicowa bez drzwi. Wnęka łazienkowa dopasowuje się do akcentującego detalu sąsiedniej ściany, przy czym obie mają te same wymiary. Aby nisza nieco się wyróżniała, możesz użyć oświetlenia akcentującego. Może to być zarówno użyteczny, jak i estetyczny element, który sprawi, że prysznic będzie wyglądał kompletnie i stylowo. Jednak projekt i powierzchnie powinny pozostać proste i proste.

kontrastowe czerwone siedzisko w łazience z kamienną i paskową wnęką oraz nowoczesny design

Podczas gdy kolorowe siedzisko narożne jest oczywiście centralnym punktem tego prysznica, nie jest to jedyna ciekawa i atrakcyjna cecha. Dobrze wygląda również nisza łazienkowa, głównie dlatego, że nie odstaje od głównego koloru, ale nadal się wyróżnia. Wnęka prysznicowa może mieć w zasadzie dowolny kształt, o ile jest praktyczna i nieskomplikowana.

Wnęka ścienna lub wnęka prysznicowa z płytkami pod prysznic w łazience jako połączenie granatu i bieli

Można go również podzielić na kilka przegródek. Więc zastanów się dobrze. Oczywiście w łazience możesz mieć więcej niż jedną niszę. Zamiast jednej podzielonej na dwie komory, możesz zbudować dwie oddzielne. To, czy będzie to bardziej praktyczne, czy nie, zależy od Ciebie.