łazienka

Umywalki z kamienia – przegląd odpowiednich rodzajów kamienia naturalnego i wyglądu

umywalka-kamień-kamień-naturalny-onyks-luksusowe-ekskluzywne-oświetlenie-konsoli

Umywalka kamienna  nadaje łazience wyjątkowego charakteru i niekwestionowanej ekskluzywności. W połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy szkło, projekt basenu jest harmonijny i zapewnia wyjątkowy wygląd. Kamienie naturalne wyglądają masywnie i nie są tanie, dlatego warto wcześniej zapoznać się z istniejącym wariantem.

Umywalki kamienne – jakie typy są możliwe

zlewozmywak-kamień-kamień naturalny-rzeka kamień-drewno-łazienka-naturalny

W przypadku umywalki z kamienia liczy się nie tylko dobór materiału, ale także zrównoważona obróbka. Większość produktów wykonanych z kamienia naturalnego przetwarzana jest ręcznie na specjalnych maszynach. Pęknięcia i pory w basenie wskazują na wady, których należy unikać i znacznie obniżają trwałość.

Umywalka kamienna – wygląd naturalnego kamienia lub kamienia

atmosfera1 049

Doskonałymi właściwościami wyróżniają się między innymi następujące rodzaje kamienia naturalnego: andezyt, marmur, granit, kamień rzeczny, bazalt, bluestone i trawertyn. Oczywiście cała optyka i haptyka kamieni naturalnych jest dostępna w sklepach specjalistycznych.

Umywalka kamienna – andezyt w kolorze antracytowym lub czarnym 

umywalka-kamień-kamień-naturalny-adesit-owalna-drewno-umywalka-naturalny

Andezyt to odlewana skała wulkaniczna, która powstaje z niezwykle twardej lawy o stosunkowo niskich temperaturach. Lawa andezyjska często niszczy kopuły wulkaniczne. Na przykład greckie półwyspy Methana, Nisyros i Montserrat są bogate w ten naturalny kamień.

Andezyt uważany jest za luksusowy kamień naturalny, a utworzona z niego umywalka jest produktem czysto naturalnym, wykonanym z wysokiej jakości surowców. Każda umywalka jest naprawdę wyjątkowym dziełem i powstaje w wyniku skomplikowanej pracy ręcznej.

Umywalka kamienna – kamień rzeczny w naturalnej organicznej formie

umywalka-kamienna-kamień naturalny-rzeka kamień-bateria-vintage-nowoczesna

Kamień rzeczny pochodzi z indonezyjskich tropikalnych rzek i jest uważany za niezwykle wytrzymały. Kamień jest polerowany od wewnątrz na gładko, a naturalna oksydacja nadaje mu naturalny kolor i wzór.

Nasza wskazówka dotycząca pielęgnacji: aby kamień naturalny dłużej zachował piękny wygląd, przed pierwszym użyciem należy go nawoskować. Warstwa wosku odpycha płyny i brud. Środki czyszczące na bazie chloru nie są zalecane do wszystkich naturalnych rodzajów kamienia, gdyż niszczą naturalną strukturę kamienia.

Umywalka kamienna – umywalka stojąca z gładko polerowanego bazaltu

umywalka-kamień-kamień naturalny-bazalt-czarny-płytki-konsoli-beżowy

Bazalt to kamień lawowy, który powstaje przez zmieszanie krzemianów żelaza i magnezu. Jest bardzo często używany, ponieważ występuje zarówno na stałym lądzie, jak i na dnie morskim. Skała bazaltowa znajduje się pod cienką warstwą osadów i dlatego jest stosunkowo łatwo dostępna.

Minimalistyczna umywalka bazaltowa do montażu na ścianie

umywalka-kamień-kamień-naturalny-bazalt-antracyt-szary-drewno-płaskie.jpg

Przy pielęgnacji zlewów bazaltowych należy pamiętać, że skała jest bardzo wrażliwa na działanie kwasu. W przypadku użycia nieodpowiednich środków czyszczących traci kolor, staje się poplamiony i nieestetyczny. Lepiej używać alkalicznych środków czyszczących.

Umywalka kamienna – Umywalka nablatowa z bluestestone o organicznym kształcie

zlewozmywak-kamień-naturalny-kamień-bluestone-owalny-nieparzysty-organiczny-kształt

Nazwa „Bluestone” jest rodzajem kamienia żwirowego i jest często używana. Jest to skała osadowa o specyficznym niebiesko-szarym kolorze. Charakterystyczne dla niego są liczne skamieniałości w kamiennej strukturze.

Umywalka kamienna – umywalka z postumentem z litego granitu z ekskluzywnymi jasnymi i ciemnoszarymi słojami

umywalka-kamień-kamień naturalny-granit-mix-kolor-konsola

Granit to skała, która tworzy się przez długi czas nad płynną magmą. Do schłodzonej warstwy skalnej dociera płynna magma pod powierzchnią ziemi i tym samym ochładza się przez długi czas. Istnieją idealne warunki do tworzenia się kryształów warstwa po warstwie, a także bardzo twardych połączeń warstw. W rezultacie skała granitowa charakteryzuje się wyraźną strukturą krystaliczną, a także znanym szerokim spektrum kolorów. Ładnie wypolerowany, wygląda bardzo szlachetnie ze swoim ziarnem i niewątpliwą widocznością kryształów.

Prosta umywalka z granitu o owalnym kształcie

umywalka-kamień-kamień naturalny-granit-owalny-drewno-umywalka-okładzina ścienna-jasna

Umywalka kamienna – okrągła umywalka nablatowa z marmuru i drewniana szafka pod umywalkę

umywalka-kamienna-kamień-marmur-szary-drewno-okrągłe-umywalka-naturalna

Marmur powstaje pod powierzchnią ziemi pod wysokim ciśnieniem, w wyniku czego skały wapienne i dolomity topią się i tym samym ulegają przekształceniu. Proces jest bardzo powolny. Im wyższe ciśnienie i temperatura podczas formowania skał, tym twardszy staje się marmur.

Umywalka z postumentem w kształcie trapezu z ciemnego marmuru

umywalka-kamień-kamień naturalny-czarny-marmur-konsola-prostokątna-trapezowa

Marmur jest wycinany w dużych kamieniołomach i stosowany we wszystkich produktach. Materiał jest dość twardy i niewrażliwy na wilgoć. Aby dłużej zachować piękny wygląd. wskazane jest impregnowanie skały od czasu do czasu. Podobnie jak w przypadku innych kamieni naturalnych, należy unikać wszelkiego rodzaju środków zatrzymujących chlor lub kwasy.

Ekskluzywna umywalka stojąca z marmuru – polerowana i chropowata

umywalka-kamień-kamień naturalny-marmur-czarna-konsola-minimalistyczna

Powierzchnia marmuru jest polerowana na błyszczącą lub szorstką i stanowi prawdziwą atrakcję w ekskluzywnej łazience. W połączeniu z drewnem uzyskuje się przytulną atmosferę. Z drugiej strony prosta marmurowa powierzchnia z metalem, takim jak stal nierdzewna lub aluminium, wygląda bardzo szlachetnie i minimalistycznie.

Tradycyjna, klasyczna umywalka z białego marmuru

zlewozmywak-kamień-naturalny-marmur-vintage-nowoczesny-luksus-mozaika

Biały marmur z szarymi słojami jest często używany do zlewozmywaków kamiennych. Można go stylowo łączyć z mosiądzem, aby uzyskać wygląd vintage.

Rustykalna, okrągła umywalka z kremowego marmuru

umywalka-kamień-kamień naturalny-okrągły-marmur-biały-kremowo-biały-drewno-umywalka

Okrągła umywalka nablatowa z kremowobiałego marmuru o naturalnym wyglądzie przemieni łazienkę lub toaletę gościnną w prawdziwą oazę. Jasny kamień naturalny szczególnie atrakcyjnie łączy się z nieprzetworzonym litym drewnem.

Umywalka kamienna okrągła – trawertyn

umywalka-kamień-naturalny-okrągły-trawertyn-owalny-okładzina-ścienna-ochra-kolor.jpg

Trawertyn jest bardzo popularnym materiałem często stosowanym w łazience. Charakteryzuje się porowatą strukturą, którą należy wypełnić szpachelką do montażu w mokrych pomieszczeniach. Zalecana jest głęboka impregnacja, ponieważ zabezpieczy to powierzchnię oraz kilka naturalnych pęknięć skały.

Umywalka prostokątna z trawertynu połączonego ze szkłem

umywalka-kamienna-kamień naturalny-trawertyn-szklana-prostokątna-nowoczesna

Trawertyn jest bardzo różnorodny, rustykalny, a jednocześnie bardzo szlachetny. Dobrze wypełniony i gładko wypolerowany, wygląda prawie jak marmur. W połączeniu z prostymi, efektownymi materiałami o błyszczących powierzchniach, takimi jak szkło i metal, uzyskuje się szykowny, nowoczesny wygląd.

Nowoczesne wzory umywalek w stylu kamienia – imitacja trawertynu

umywalka-kamień-kamień-wygląd-nowoczesny-trawertyn-imitacja-jasny

Materiały imitujące naturalne kamienie charakteryzują się doskonałymi właściwościami i świetną haptyką, dlatego nie należy ich w ogóle zaniedbywać. Dobrą zaletą jest różnorodność oferowanych wykończeń i kolorów.

Czarna umywalka nablatowa o zaokrąglonych kształtach imitacja kamienia – imitacja kamienia lawowego

umywalka-kamień-kamień naturalny-kamień-wygląd-czarne-drewno-umywalka-kamień lawowy

Kamienie sztuczne są znacznie trwalsze, łatwiejsze w pielęgnacji i wymagają niedrogiego montażu w przeciwieństwie do kamieni naturalnych. Niektóre są nawet odporne na wodę i bakterie, co przyczynia się do lepszej higieny w domu.

Ekskluzywne dodatki i akcesoria łazienkowe z kamienia naturalnego

zlewozmywak-kamień-kamień naturalny-kamień naturalny-czarny-akcesoria-akcesoria

Akcesoria i akcesoria łazienkowe w odpowiedniej optyce lub wykonane z tego samego materiału co umywalka z pewnością przyczynią się do atrakcyjnego, atrakcyjnego ogólnego wrażenia łazienki.