łazienka

Alternatywa dla płytek w łazience – pomysły na praktyczną i łatwą w pielęgnacji okładzinę ścienną

Użyj białego marmuru jako okładziny ściennej i jako alternatywy dla płytek w łazience

Szukasz alternatywy dla płytek w łazience? Sugeruje to, że zauważyłeś już wady tradycyjnych płytek w łazience. Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak możliwe jest projektowanie łazienki bez płytek. Chociaż płytki są oczywistym wyborem dla większości pryszniców, wiele osób uważa je za przestarzałe lub po prostu za drogie. Na szczęście zamiast płytek można zastosować panele łazienkowe. Te ostatnie nie są bynajmniej jedynymi dostępnymi na rynku środkami do uszczelniania ścian prysznicowych. Więc jeśli szukasz alternatywy dla płytek pod prysznicem, ten post może pomóc Ci znaleźć jedne z najlepszych opcji.

Wodoodporna alternatywa dla płytek w łazience

oddzielna strefa prysznica ze szklanymi kamykami drzwi na podłodze i drewnianymi schodami jako ozdobą

Nie ma nic lepszego niż trwałość podczas renowacji łazienki lub innych mokrych pomieszczeń z okładziną ścienną. W przypadku łazienek najważniejsza jest trwałość. Twój prysznic jest często używany. Niezależnie od tego, jaki rodzaj uszczelnienia wybierzesz, trwałość jest tym, czego szukasz. Z tego powodu panele prysznicowe i okładziny ścian prysznicowych stają się coraz bardziej popularne w łazienkach, ponieważ mają kilka zalet w porównaniu z płytkami.

Zalety alternatywy dla płytek w łazience

designerska łazienka z kabiną prysznicową i wzorzysty projekt łazienki bez płytek

Koszt okładziny łazienkowej i płytek będzie się różnić w zależności od rodzaju i marki wybranej okleiny ściennej. Na koszt wpłynie również wystrój, kolor i rozmiar płytek. Jeśli wybierzesz porównywalne wykończenie i porównasz swój budżet w metrach kwadratowych, ekrany prysznicowe i panele ścienne mogą nadążyć, zanim nawet rozważysz koszt kleju do płytek i zaprawy. Aby jednak sprowadzić alternatywę dla płytek na dobry poziom, potrzebny jest doświadczony rzemieślnik z wieloletnim doświadczeniem.

zielona okładzina ścienna z kwiatowymi wzorami w stylu retro jako alternatywa dla płytek w łazience ze strefą prysznica

Oznacza to, że do montażu paneli prysznicowych konieczne jest posiadanie również specjalnej wiedzy. Łatwiejsze jest również utrzymanie tego typu okładzin ściennych. Możesz mieć możliwość zastosowania bardziej ogólnej konserwacji poinstalacyjnej. Biorąc pod uwagę wielkość paneli, montaż jest również znacznie szybszy. Oznacza to, że glazurnik również potrzebuje mniej czasu, co dodatkowo obniża koszty. Panele łazienkowe często mogą mieć zainstalowany prysznic tego samego dnia, ponieważ nie trzeba czekać na wyschnięcie kleju do płytek i fugi.

wyremontować łazienkę i ułożyć małe płytki

Ponadto montaż bocznicy łazienkowej bez płytek jest również stosunkowo suchym procesem. Natomiast ułożenie ściany po przygotowaniu powierzchni wymaga 2 mokrych warstw kleju do płytek i fugowania po wyschnięciu. Może to być kłopotliwy proces. Większość prostych paneli prysznicowych wymaga jedynie kleju. Są dostarczane w silikonowej rurce do przymocowania panelu do ściany.

Różnorodność w projektowaniu

Fototapeta jako okładzina ścienna i alternatywa dla płytek w łazience ze strefą prysznica

Usuwanie i wymiana płytek może być trudnym zadaniem. Nawet porządny glazurnik zabierze ze sobą połowę otynkowanej ściany przy zdejmowaniu starych płytek. Ten proces wymaga czasu. Jednak okleiny ścienne można kłaść na istniejących płytkach, o ile płytki nie są nierówne lub nie spadają już ze ściany. Jeśli więc jesteś zainteresowany zmianą okładziny, stosunkowo łatwo można ją zdjąć ze ściany.

ściany betonowe w łazience z przegrodą na wc i łazienkowe płytki podłogowe przy oknie

Będziemy szczerzy, nie będzie to całkowicie prosty proces, ale może to wyglądać na oczywiste w porównaniu z kafelkowaniem. Możesz również użyć starego panelu sterowania jako szablonu dla nowego. Jest to przydatne, gdy masz spersonalizowany prysznic przed oknem lub inne elementy łazienki. Kafelki wyglądają świetnie po pierwszym zainstalowaniu, ale z czasem stają się coraz bardziej bałaganiarskie. Dotyczy to w szczególności fug, które swoim białym kolorem nie tylko żółkną w kabinie prysznicowej. Tak, możesz wyczyścić powierzchnię i wymienić lub nawet pomalować. Jednak nadal kosztuje to czas i pieniądze, podczas gdy panele prysznicowe wymagają tylko prostego przetarcia, a wykończenie nie będzie plamić.

Wodoodporne panele do łazienek

Fototapeta nad wanną w rustykalnej łazience o nowoczesnym designie

Płytka w łazience jest tak popularna, że ​​często jest postrzegana jako jedyna opcja. Prawie każda łazienka została w ten czy inny sposób wyłożona kafelkami. Jednak nie ma tylko jednej alternatywy dla płytek w łazience, którą możemy nazwać okleiną ścienną. Zasadniczo panele te są wodoodporne i zastępują płytki w nowoczesny i minimalistyczny sposób. Ale czy to naprawdę dobry pomysł i tańsza alternatywa dla płytek w strefie prysznica, czy raczej przemijający trend??

Niedroga tablica do łazienki

łazienka wyłożona kafelkami i wanna z osłoną prysznicową z niedrogich materiałów, takich jak plastik

Najtańsze arkusze na rynku wykonane są z tworzywa sztucznego, a także arkusze dwuścienne. Nie są tak dobrze zbudowane ani trwałe, jak droższe opcje, czego można się spodziewać. Powierzchnia tańszej tablicy jest zadrukowana lub przyklejona do plastiku, który naszym zdaniem nie jest tak wytrzymały. Oczywiste zalety wyboru tańszej deski ściennej do łazienki to logicznie koszt. Wadą jest jednak potencjalnie skrócona żywotność i ogólny wygląd powierzchni. Z takim wykończeniem naprawdę dostajesz to, za co płacisz. Ta opcja również nie jest tak solidna, ponieważ takie panele opierają się na grubości ściany i tynku, które jednak nie zawsze są idealne.

Warianty jakościowe

Połącz wzorzyste panele ścienne z tynkiem marmurowym do projektowania łazienki

Jeśli chcesz zastosować panele ścienne jako wysokiej jakości alternatywę dla płytek w łazience, na rynku jest duży wybór. Droższe panele ścienne mogą być wykonane ze sklejki wodoodpornej i odpornej na gotowanie. Płyta ma grubość około 10 lub 11 mm i ma Laminat odpowiedni na ściany. Jest to podobne do blatu kuchennego. Innym projektem jest tablica wykonana z produktu pochodzącego z recyklingu, który można zanurzać w wodzie, a jednocześnie niczego nie wchłania. Ta płyta ma również laminat z przodu.

alternatywa dla płytek w łazience ściana z brązowego marmuru i kabina prysznicowa ze szkła naprzeciw białej wanny

Ten rodzaj parawanu prysznicowego ma taką samą grubość jak pozostałe panele, które proponujemy. W obu wersjach deski ścienne są grubsze, cięższe i bardziej wytrzymałe niż niedrogie plastikowe ścianki. Będziesz także mieć pewność, że stworzysz bardziej stabilną ścianę, ponieważ plastikowe arkusze zginają się i przesuwają. Większość producentów udziela również długoterminowej gwarancji na obie tablice, dzięki czemu otrzymujesz informację o jakości. Jest to więc wariant, który zdecydowanie warto rozważyć.

Okładzina ścienna bez płytek

Panele ścienne Tynk marmurowy do łazienek ze szklaną przegrodą

Głównym powodem, dla którego wiele osób lubi tablicę, jest to, że nie wymaga ona fugowania. Jest to plus dla każdej łazienki, ponieważ fuga może z czasem odbarwić się i w związku z tym wymagać większej konserwacji. To także czystszy wygląd Twojej łazienki bez irytujących linii fug. Z tego powodu wielu wybiera wodoodporne deski ścienne do renowacji swoich łazienek.

mała strefa prysznicowa z designerskimi płytkami łazienkowymi zamiast płytek

Czyszczenie ściany łazienki bez płytek jest również znacznie łatwiejsze. Podczas czyszczenia płytek ściennych w łazience trzeba poświęcić dużo czasu w szczególności na fugowanie. Z drugiej strony panel ścienny nie ma lub ma bardzo niewiele połączeń. Wokół krawędzi panelu znajduje się tylko linia silikonu, która uszczelnia szczelinę w ścianie. Taki ekran prysznicowy może być używany nawet w saunie i doskonale sprawdza się w bardzo wilgotnym środowisku.

Panele akrylowe w łazience

panele akrylowe w łazience w ciemnoszarych odcieniach kontrastujących z wanną

Akrylowe panele prysznicowe nadają prysznicowi gładki i jednolity wygląd. Te arkusze akrylowe są również wytrzymałe i w większości wzmocnione włóknami szklanymi. Ze względu na ich bezszwową naturę, istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia przez wodę i wycieku wzdłuż linii szwów i fundamentów łazienki.

jasnoniebieska ściana w kabinie prysznicowej z paneli akrylowych i biały brodzik w designerskiej łazience

Akryl jest zatem doskonałą opcją na kabiny prysznicowe. Jest odporny na wgniecenia, zarysowania i stłuczenie, a także istnieje małe prawdopodobieństwo rozwoju pleśni na panelach lub za nimi. Akryl jest również materiałem nieporowatym, a zatem całkowicie odpornym na wodę i zabrudzenia, dzięki czemu Twój prysznic pozostanie czysty i nowoczesny przez całe życie. Ściana akrylowa stanowi zatem idealną opcję trwałej okładziny ściennej w porównaniu z płytkami łazienkowymi, a także jest szybka w montażu.

Tynk marmurowy do łazienek

nowoczesna łazienka alternatywa dla marmurowej ściany z płytek

Jeśli szukasz innej, szytej na miarę opcji uszczelnienia prysznica, wybierz marmur. Ten materiał budowlany jest nieco droższy niż inne, ale można go wspaniale ukształtować i wyrzeźbić według własnych upodobań. Przy odpowiedniej pielęgnacji marmur jest materiałem, który z powodzeniem może wytrzymać przez całe życie ścieranie, odpryski, blaknięcie lub zarysowania. Jest również w 100% odporny na pleśń. Pomimo kosztów marmur jest wyjątkową odmianą, która może natychmiast dodać wartość do Twojego domu.

Drewniana ściana w łazience

drewniana boazeria łazienka z wanną elegancki design

Choć drewno nie jest standardowym materiałem okładzin ściennych w kabinach prysznicowych, oferuje niezwykle nowoczesny wygląd każdej łazienki. Najlepiej byłoby, gdyby panele drewniane były używane jako osłona prysznicowa na przykład do wanny, którą można zamontować na betonowych płytach lub płytkach. Drewniana ściana to również uniwersalny materiał, ponieważ można ją przyciąć i ukształtować pod dowolny rozmiar prysznica. Jest również wytrzymały i stanowi naprawdę trwałą alternatywę dla płytek w łazience z kabiną prysznicową. Jednak podczas instalacji upewnij się, że wszystkie złącza zostały uszczelnione silikonem, aby zapobiec wyciekom i gromadzeniu się pleśni między panelami i za nimi.

Żywica kamienna jako alternatywa dla płytek w łazience

żywica kamienna jako alternatywa dla płytek w łazience o niewielkich rozmiarach

Żywica kamienna jest świetną alternatywą dla płytek podłogowych pod prysznic, ponieważ jest niesamowicie mocna, trwała i gładka. Będzie trwać przez całe życie i na pewno będzie wart początkowej inwestycji, gdy wiesz, że nigdy więcej nie będziesz musiał układać płytek. Jest w 100% odporny na pęknięcia, odpryski, ścieranie i pleśń oraz zapewnia cieplejsze uczucie na stopach w porównaniu z innymi materiałami. Z tego powodu, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, żywica kamienna jest bardzo dobrą opcją. Pamiętaj jednak, aby wybrać teksturowany kamień do brodzika, aby uniknąć wypadków podczas przesuwania się.