Architektura, WIDEO

Najwyższy posąg na świecie – Indie oficjalnie odsłaniają Statuę Jedności

najwyższy pomnik na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum skały most rzeka

Obecnie najwyższą statuą na świecie jest Statua Jedności w Indiach, która jest kolosalną statuą indyjskiego męża stanu i ojca założyciela Sardara Vallabhbhai Patela. Pomnik znajduje się na wyspie rzecznej w dystrykcie Narmada w stanie Gujarat. Współpraca z Michaelem Graves Architecture & Projekt zaowocował najwyższą statuą na świecie, osiągającą 182 metry, prawie dwukrotnie wyższą od nowojorskiej Statuy Wolności.

Imponująca architektura najwyższego posągu na świecie

najwyższy posąg na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum konstrukcja stalowa plan piętra 3d

Pomnik przedstawia Sardara Patela, który był przywódcą i bojownikiem o niepodległość, który zjednoczył różne stany kraju w celu ustanowienia republiki. Zmarły w 1950 roku Patel jest powszechnie określany mianem architekta niepodległych Indii. Posąg i jego otoczenie zajmują ponad 2 hektary i są otoczone sztucznym jeziorem o powierzchni 12 kilometrów kwadratowych.

najwyższy posąg na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum konstrukcja stalowa konstrukcja betonowa stalowy widok z lotu ptaka

Pomnik został stworzony przez budowniczych Larsen & Toubro, która otrzymała około 420 milionów dolarów na planowanie, budowę i konserwację w październiku 2014 roku. Budowa rozpoczęła się 31 października 2014 roku, a główny projekt architektoniczny został ukończony w niecałe pięć lat.

najwyższy pomnik na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum pasma górskie wyspa rzeczna

Najwyższy posąg na świecie składa się z dwóch na wpół połączonych, cylindrycznych części wykonanych z betonu, wspartych na stalowej konstrukcji. To również niesie zewnętrzną okładzinę. Z galerii widokowej na wysokości 152 metrów roztacza się widok na zaporę Sardar Sarovar i pobliskie pasma górskie. Obiekty na miejscu obejmują również centrum dla zwiedzających i ogród, a architekci zaprojektowali również ulice, które łączą obiekt z otaczającą społecznością.

centrum dla zwiedzających projekt najwyższego pomnika na świecie premier narendra modi ceremonia odsłonięcia profanacji

„Posąg będzie nie tylko wysoki na stopy i stopy, ale znacznie bardziej pod względem wartości naukowych, historycznych, narodowych i duchowych” – powiedział premier Narendra Modi. „Moją wizją jest rozwój tego miejsca jako źródła inspiracji na nadchodzące stulecia”.

Realizacja projektu

Oczywiście wyspa technicznie nie była jeszcze zjawiskiem naturalnym. Jak możesz sobie wyobrazić, oszałamiająca statua wymagała skomplikowanej techniki i złożonego wzmocnienia, aby zbudować taki fundament na pseudo-wyspie lub, jak MGA & D to opisuje wspieranie półki w środku koryta rzeki Naramada. Dopiero po wybudowaniu jazu (i podniesieniu się poziomu wody o 6 metrów) zatopiło się koryto rzeki.

najwyższy posąg na świecie projekt centrum dla zwiedzających muzeum błękitne niebo

Oprócz budowy posągów biuro architektoniczne zaprojektowało także ulice, a przede wszystkim w pełni wynajęte centrum dla zwiedzających, które podkreśla postać lidera i pokazuje wspomnienia z jego pracy życiowej jako osoby społecznej.

najwyższy posąg na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum konstrukcja stalowa część procesu budowlanego

Walka Patela o niepodległość Indii i jego zdolność do kształtowania świata skłoniły premiera Narendrę Modiego do przywrócenia podobieństwa do męża stanu. To, co zaczęło się jako skalista pseudo-wyspa, stało się bardziej schronieniem dla najwyższego posągu na świecie.

najwyższy na świecie projekt pomnika centrum dla zwiedzających premier narendra tryby ceremonia odsłonięcie trybuny stopy palce

Posąg został oficjalnie zainaugurowany przez premiera Indii Naredrę Modiego, a szczegół na powyższym zdjęciu pokazuje niesamowitą skalę konstrukcji. Wykonanie zajęło 56 miesięcy – 15 miesięcy na planowanie, 40 miesięcy na budowę i 2 miesiące na przekazanie konsorcjum. Wymagane materiały to 75 000 metrów sześciennych betonu, 5 700 ton konstrukcji stalowej i 20 400 ton innych elementów stalowych.

Najwyższy posąg na świecie – problemy

najwyższy posąg na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum rośliny kwiaty widok z boku

Miejscowi członkowie plemienia Tadvi odmówili zakupu ziemi pod rozbudowę infrastruktury turystycznej wokół posągu. Zaproponowano im odszkodowanie w gotówce i na lądzie oraz zaoferowano pracę. Działacze tacy jak Medha Patkar i Gladson Dungdung również wypowiadali się przeciwko projektowi. Twierdzili również, że Sadhu Bet pierwotnie nazywał się Varata Bawa Tekri, po lokalnym bóstwie, a zatem był miejscem o znaczeniu religijnym.

najwyższy posąg na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum konstrukcja stalowa konstrukcja betonowa

Aktywiści ekologiczni napisali też pismo do rządu centralnego, twierdząc, że realizacja projektu rozpoczęła się bez zgody Ministerstwa Środowiska. Mieszkańcy Kevadia, Kothi, Waghodia, Limbdi, Navagam i Gora sprzeciwili się budowie posągu i zażądali zwrotu praw do 375 hektarów ziemi wcześniej nabytej pod tamę i utworzenia nowego podokręgu Garudeshwar.

najwyższy pomnik na świecie projekt wyspa widok z lotu ptaka pomnik pomnik muzeum konstrukcja stalowa fundament

Odmówili również ustanowienia Kevadia Area Development Authority (KADA) i budowy Garudeshwar Weir Cumeway Project. Rząd Gudżaratu zaakceptował ich żądania.