Architektura krajobrazu

Woda w ogrodzie – 20 pomysłów na projekt ogrodu ze strumieniem

Woda w ogrodzie staw-strumień-zielony-trawnik-światło-płytki

Czy chcesz mieć ogród, który zapewnia naturalne poczucie dobrego samopoczucia? Nie ma nic lepszego, co przypomina naturę niż płynący Woda w ogrodzie. Tak więc na własnym podwórku możesz poczuć się jak na wycieczce nad strumieniem. W tym artykule znajdziesz pomysły na nowoczesny projekt ogrodu ze strumieniem, który może posłużyć jako inspiracja do Twojego kolejnego projektu ogrodowego.

Zakręcony strumyk – bieżąca woda w ogrodzie

Woda w ogrodzie nowoczesna-strumień-kręta-żwirowa ścieżka-ścieżka ogrodowa

Podobnie jak w przypadku strumienia, bieg strumienia ma również źródło i odpływ, zwykle studnię po jednej stronie i staw po drugiej. Mimo to istnieją między nimi pewne różnice. Strumienie mają inny kształt i konstrukcję i są sztucznie zbudowane z różnych materiałów budowlanych. Są najczęściej używane jako dekoracja zewnętrzna, aby mieć wodę w ogrodzie. Dom w mieście może stać się swoistą oazą, idealną na relaks po długim dniu lub tygodniu pracy.

Woda w ogrodzie – życie blisko natury

Woda w ogrodzie kręty potok-stal corten-kamień naturalny

Strumienie architektoniczne są zwykle oznaczone wyraźnymi liniami. Najpopularniejsze to proste, zakrzywione lub zygzakowate. Można je ustawić nad lub pod ziemią, a nawet postawić na bardziej stromych powierzchniach. Konstrukcje ze stali Corten są bardzo popularne i są ostatnio szeroko stosowane. Stal corten jest wbijana w ziemię i wygląda naturalnie. Dodatkowo woda w ogrodzie ze swoim szmerem działa odstresowująco, co jest kolejną zaletą.

Piękny projekt ogrodu – ciek wodny z fontanną

Woda w ogrodzie potok-fontanna-płyty z kamienia naturalnego-palmy

Strumień z fontanną idealnie sprawdzi się w nowoczesnym ogrodzie. Woda unosi się ze studni i płynie wzdłuż kanału wodnego. Takie potoki można znaleźć w wielu miejscach publicznych, takich jak muzea, zamki czy parki, ale można je również budować w mniejszych ogrodach.

Strumień na różnych poziomach

Woda w ogrodzie podwórko-żwir-denny-strumień-krok-lilie wodne

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie bieżącą wodę, możesz postawić kilka zbiorników wodnych z małymi otworami ze stali lub stali kortenowej na różnych poziomach. Dzięki temu otrzymujesz strumień, w którym woda łatwo spływa z jednego basenu do drugiego.

Woda w ogrodzie – pomysł na podwórko

woda-ogród-strumień-przydomowy-leżaki-rośliny

Strumień polecany jest również na słoneczne podwórko. Możesz odpocząć na leżaku i posłuchać uspokajającej wody. Tutaj woda spływa po kamieniach zamiast w innym zbiorniku wodnym.

Woda „źródła” z podniesionej grządki

wodny-ogród-ciek wodny-cecha wodna-kominek gazowy-oświetlenie-miejsce na grilla

Ten ogród to dobry pomysł na fontannę.Woda „spływa” z podniesionego koryta i tworzy strumień wokół ściany. Połączenie z wolnostojącym kominkiem gazowym tworzy atmosferę ogniska na własnym podwórku.

Wizualne połączenie z domem lub altaną przez strumień

wodny-ogród-strumień-altana-naturalny kamień-zielony-trawnik

Strumienie, które są długie i wąskie, doskonale nadają się do wizualnego łączenia różnych miejsc lub poziomów w ogrodzie. Strumień zbudowany z naturalnego kamienia można ozdobić kamieniami, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd.

Woda w ogrodzie – stojący kanał wodny 

woda-ogród-strumień-małe-białe-tulipany-płyty-kamień-żwir

Większość strumieni jest wypełniona bieżącą wodą, ale wciąż są takie, które wyglądają jak staw i są równie fascynujące. Stojąca woda jest jak lustro, w którym odbijają się rośliny i niebo obok, dając wyobrażenie większości.

Wodospad schodami wpada do strumienia

woda-ogród-strumień-woda-schody-staw-most-podniesione łóżka

Jeśli chcesz połączyć strumień z wodospadem, do tego celu nadaje się konstrukcja ze schodami. Jeśli zbiornik na wodę blokuje drogę do domu, można zamontować płytę, która będzie działać jako pomost.

Ukryj brzeg strumienia roślinami

woda-ogród-strumień-rośliny-lilia pad-most-most

Równie przyjemnie jest, gdy zakola strumienia są zasłonięte krzewami i roślinami, tworząc w ten sposób atmosferę przygody. Woda w ogrodzie wygląda, jakby w niej rosły rośliny.

Strumień w kształcie koryta wodnego – nowoczesny ogród

wodny-ogród-wąski-kanał wodny-drewniany taras-poduszki na sofę

Ta nowoczesna altana z płytkami podłogowymi ma bardzo wąski strumień pośrodku. Służy jako przegroda na pół, wieczorem jest oświetlana przez wbudowane reflektory i wypływa w białe naczynie. Cała kompozycja przywodzi na myśl Egipt i jest odpowiednia dla wszystkich lubiących afrykański styl.

Posadź lilie wodne w ogrodzie

ogród-wodny-wpust-lilia-wodna-sadzenie-kwiaty-lisci

Lilie wodne można sadzić w nie płynącej lub stojącej wodzie w ogrodzie. Są to piękne roczne rośliny wodne o zielonych liściach i różnych kolorach kwiatów, z których największą popularnością cieszą się białe i różowe lilie wodne. Kwitną zwykle od czerwca do lipca.

Udekoruj wąski ciek wodny mozaiką

wodny-ogród-mały-strumień-nowoczesny-design-zielony-trawnik

Ten strumień ma fontannę po każdej stronie i jest ozdobiony mozaiką. Możesz dalej rozwijać ten pomysł, rzeźbiąc kolorowe kamienie lub kawałki szkła w piękną, wybraną przez siebie mozaikę.

Nowoczesny strumień wokół domu

woda-ogród-cieki wodne-podwyższone łóżka-żwir-podłoga-płytki

Ciek wodny pasuje również do nowoczesnej architektury i jest miłym dodatkiem do szerokich domów. Tutaj strumień i ścieżka ogrodowa mają tę samą krzywą i są ze sobą w harmonii.

Nowoczesny projekt ogrodu – woda w ogrodzie

wodny-ogród-nowoczesny-ciek-jadalny-jadalnia-duze-płytki

Jeśli chcesz mieć nietypowy projekt do swojego ogrodu, to nietypowe kształty są dla Ciebie odpowiednie. Strumień pod ziemią może zmienić jadalnię w ogrodzie w półwysep. Geometryczne kształty w różnych rozmiarach są współczesne i reprezentują elegancki design.

Bieżąca woda w ogrodzie – dekoracyjny wpust

wodny-ogród-rynny-ogród-sofa-sofa-podłoga żwirowa

Kanał wody płynącej można zainstalować na różnych wysokościach. Jeśli chcesz uzyskać efekt wodospadu z głośnym dźwiękiem, wyższy wąwóz jest dla Ciebie lepszy. Jeśli chcesz zamiast tego usłyszeć delikatny szmer, woda powinna spływać ze strumienia z niższej wysokości do zbiornika wodnego.

Nowoczesny ogród z płytami betonowymi, fontannami i strumykiem

woda-ogród-ciek-wodny-biały-beton-płyta-woda

Ogród na skarpie można łatwo zaprojektować na różnych poziomach. Różne wysokości sprawiają, że idealnie nadaje się do gier wodnych. Tutaj również możliwy jest strumień, ponieważ woda w ogrodzie może nawet sama płynąć po stromej powierzchni.

Zakręcony strumień z pięknym wzorem

woda-ogród-krzywa-woda-strumień-ceglana-ściana

Ten ciek wodny jest nieco wyższy i zaprojektowany tak, aby było jeszcze miejsce na podwyższone grządki dla roślin lub kwiatów. Ceglana ściana jest dostosowana do krawędzi potoku i sprawia wrażenie, że woda się z niej unosi.

Zakrzywiony ciek wodny z kamieniami pod wodą

woda-ogród-ciek-woda-krajobraz-duży-ogród teren

Wodę w ogrodzie można ozdobić kamieniami, które przypominają naturalny strumień. Każdy posiłek w ogrodzie staje się przyjemnym przeżyciem blisko natury.