Architektura krajobrazu

Tworzenie stawów ogrodowych – instrukcje DIY, porady i inspirujące pomysły

Tworzenie stawów ogrodowych, majsterkowanie roślin

Wielu amatorskich ogrodników marzy o posiadaniu własnego stawu ogrodowego. Szum wody, bujna roślinność stawowa i pływające ryby tworzą prawdziwą oazę spokoju i zapraszają do odpoczynku. Oczka ogrodowe pasują do każdego stylu ogrodu, a wielkość ogrodu nie ma znaczenia. Jednak jak tworzyć oczka ogrodowe, jakie wymagania powinna spełniać wybrana lokalizacja oraz wiele inspirujących pomysłów na oczko wodne we własnym ogrodzie znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Tworzenie stawów ogrodowych – wskazówki dotyczące prawidłowego planowania

ogród-stawy-zdjecia-pomysly-koi-ogród-staw

Jeśli zdecydowałeś się na urozmaicenie ogrodu za pomocą oczka ogrodowego, powinieneś najpierw wybrać rodzaj stawu. Oczka ogrodowe można kupić gotowe i stworzone lub samemu je zbudować od samego początku. W przypadku stawów prefabrykowanych kształt jest z góry określony i wystarczy wykopać dla niego odpowiedni otwór. Z drugiej strony, w przypadku oczka foliowego masz większą swobodę w zakresie kształtu i wielkości stawu. W tym przypadku możliwości projektowania są niemal nieograniczone.

Przed założeniem stawu ogrodowego nacisk kładziony jest na dobre planowanie. Najpierw należy wybrać lokalizację stawu. Jeśli chcesz mieć swoją własną wodną oazę zawsze w zasięgu wzroku, najlepiej do tego nadaje się obszar przy tarasie. Na nierównej działce powinieneś stworzyć staw ogrodowy w najgłębszym miejscu, aby uzyskać piękny krajobraz. Najlepsza lokalizacja zapewnia odpowiednią mieszankę słońca i cienia, a pięć godzin słońca dziennie jest dobrą wskazówką?.

Instrukcje dla majsterkowiczów do oczka foliowego

Ogród-staw-stwórz-zarys-kopie

Tworzenie stawów ogrodowych nie jest tak trudnym zadaniem i nawet wykwalifikowany ogrodnik hobbysta dobrze sobie radzi. Pokazujemy, jak to zrobić! Klasyczny staw ogrodowy jest zbudowany z różnymi głębokościami wody i przejściami podobnymi do stopni. Na brzegu znajduje się strefa płytkiego bagna, która przechodzi w strefę płytkiej wody. W środku stawu tworzy się strefa głębokiej wody.

Po wybraniu lokalizacji dla stawu ogrodowego, powinieneś teraz zaznaczyć kontur stawu. Aby to zrobić, możesz użyć farby w sprayu lub narysować linię z piasku. Następnie będziesz wykopywać glebę, projektując różne strefy wodne.

stawy-ogrodowe-tworzy-folia-oczko wodne-wypelniac-woda

Teraz używana jest folia do stawu. Aby uchronić wykładzinę przed pęknięciami i uszkodzeniami, podłogę w oczku można obić starym dywanem. Upewnij się, że nie wystają żadne ostre kamienie. Następnie ułóż folię i dopasuj ją do podłogi. Jeśli chcesz, możesz ukryć brzydkie dno stawu kamieniami i żwirem.

stawy-ogrodowe-tworzy-foliowe-kamienie-stawowe

Zanim odetniesz nadmiar folii, napełnij staw wodą i odczekaj jeden dzień. Dzięki temu woda osadza się na dnie stawu. Najlepszym sposobem na zaprojektowanie krawędzi jest użycie kamieni. Ułóż krawędź folii pionowo, aby uniknąć połączenia wody z resztą ziemi ogrodowej. Możesz również połączyć kamienie, aby uzyskać większą stabilność. Pozostaje tylko zasadzić oczko wodne i stworzyć własną oazę spokoju.

Oryginalny projekt DIY: sam zbuduj mały staw ogrodowy z opon ciągnika

małe-ogrodowe-stawy-tworzenie-traktorów-kamienie-z opon

Jeśli szukasz niedrogiego pomysłu na stworzenie oczek wodnych, ten projekt DIY jest dla Ciebie idealny. Możesz sam zbudować mały staw ogrodowy ze starych opon traktorów i sprawić, że będzie przyciągał wzrok w ogrodzie. Oprócz opony do dekoracji wystarczy łopata, wykładzina do oczka wodnego oraz kamienie i rośliny. Najpierw w wybranym miejscu wykopuje się okrągły otwór i umieszcza w nim oponę ciągnika. Następnie odetnij górną część opony piłą elektryczną, aby otwór stał się szerszy. Na koniec ułóż folię do stawu i zaprojektuj krawędź za pomocą kamieni. Na koniec napełnij staw ogrodowy wodą i rośliną i udekoruj według uznania.

Twórz oczka ogrodowe i ładnie je sadź

ogrodowe-stawy-tworzą-wodospady-rośliny

Niezależnie od tego, czy jest duży czy mały, staw ogrodowy zawsze wygląda piękniej z odpowiednimi roślinami. Aby jednak woda była czysta, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych wskazówek. Podczas sadzenia ważne jest, aby przynajmniej jedna trzecia powierzchni wody pozostała wolna. Ponadto dobór roślin powinien być skoordynowany z wielkością i głębokością stawu. Na przykład zarośnięte rośliny raczej nie nadają się do małego stawu.

ogrody-stawy-stwórz-roślin-woda-cecha-projekt

Jeśli tworzysz oczka ogrodowe, nie powinno zabraknąć lilii wodnych. Jednak różne typy pasują do każdego rozmiaru stawu, dlatego najlepiej jest zapytać sprzedawcę, który typ najlepiej pasuje do Twojego stawu. Kwiaty lilii wodnej pojawiają się w okresie od maja do października i zwykle otwierają się rano, gdy jest ładna pogoda. Liście lilii wodnej są również szczególnie dekoracyjne, ponieważ wdzięcznie unoszą się na powierzchni wody.

ogrody-stawy-tworzą-rośliny-lilie wodne

Jednak nie tylko lilie wodne, ale także inne rośliny wodne doskonale nadają się do oczka ogrodowego. Można rozróżnić rośliny dla strefy bagiennej i rośliny dla strefy brzegowej. Strefa bagienna to obszar przejściowy od wody do gleby ogrodowej. W tej strefie głębokość wody nie przekracza 10 centymetrów, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy wyborze roślin. Odpowiednimi roślinami dla tego obszaru oczka ogrodowego są na przykład:

  • Oczeret karłowaty
  • Bachbunge
  • Lilia z bagiennego miecza
  • Nagietek bagienny
  • Mleko wilka błotnego itp..

oczka-ogrodowe-tworzyć-pomysły-nasadzenia

Chociaż strefa brzegowa nie należy do stawu ogrodowego, charakteryzuje się wilgotną glebą i można ją sadzić, aby uzyskać piękny ogólny obraz. Szczególnie nadają się do tego rośliny, które potrzebują dużo wody, ale mogą przetrwać krótkie okresy suszy. Przykładami odpowiednich roślin do strefy brzegowej są:

  • Wasserdost
  • Kwiat żonglera
  • Bawełniana trawa
  • Gorączka koniczyny
  • Fioletowy chwasty i inne.

Twórz stawy ogrodowe i zaprojektuj je z elementami wodnymi

ogrodowe-stawy-tworzy-rośliny-pomysły-ryby

Jeśli chcesz zastąpić wodę stojącą efektami wody atmosferycznej, możesz zaprojektować własny staw ogrodowy z różnymi funkcjami wodnymi. Szczególnie nadają się do tego małe wodospady, bulgoczące fontanny DIY i sztuczne kaskady, które nadają ogrodowi zabawny charakter. Mały wodospad może być specjalną atrakcją dla oczka ogrodowego i może być idealnie zainstalowany na brzegu stawu.

oczka wodne-stwórz-projekt-element-wodny-dekorację

Oprócz pięknego efektu wizualnego wodospad ma również praktyczne zastosowanie w oczku ogrodowym. Zapewnia stały dopływ tlenu, co poprawia jakość wody w oczku ogrodowym, a tym samym zapewnia bujną florę.

ogród-stawy-tworzy-pomysly-most-wodospad

Jeśli chcesz stworzyć większe oczka ogrodowe, świetnie sprawdzą się również pływające ryby. Jednak nie każdy rodzaj ryb nadaje się do każdego stawu ogrodowego. Ważną rolę odgrywają głębokość wody, temperatura, zaopatrzenie w żywność i cień. Na przykład staw ogrodowy Koi powinien być stosunkowo duży, ponieważ ryba Koi może dorastać do 60 centymetrów. Powinieneś także pomyśleć o odpowiednim systemie filtrowania wody, jeśli chcesz umieścić ryby w oczku ogrodowym.