Architektura krajobrazu

Tworzenie okrągłego kwietnika: wskazówki dotyczące planowania i piękne pomysły projektowe

Klomby w ogrodzie są często szorstkie i prostokątne, a może trochę zakrzywione lub owalne, ale co ze starym dobrym kołem? Prawie każdy kształt pasuje, ale idealnie okrągły kwietnik może być świetnym sposobem na zrobienie czegoś innego lub stworzenie wyróżniającego się punktu w ogrodzie. Wszystko na temat tworzenia kwietnika o okrągłym kształcie, a także wiele wspaniałych pomysłów projektowych znajdziesz w tym artykule!

Gdzie pasuje okrągły kwietnik?

Okrągłe klomby dobrze sprawdzają się na trawnikach

Często sadzimy rabaty kwiatowe w oczywistych miejscach – wokół drzewa, w domu czy w przestrzeni między chodnikami. Ukrywamy je w tych miejscach, w których stanowią piękne tło dla konstrukcji ogrodowych lub trawników.

Ale co, jeśli chcesz, aby kwietnik stał się centralnym punktem swojego ogrodu? A może masz dużą otwartą przestrzeń, którą chcesz wypełnić? Okrągłe kwietniki to idealne rozwiązanie. Postawisz go niemal w dowolnym miejscu, a stanie się przyciągającym wzrok punktem centralnym. A kwiaty w kółku mają coś, co cieszy oko.

Wskazówki dotyczące planowania okrągłego klombu

Zaprojektuj i posadź okrągłe łóżko

Stworzenie okrągłego kwietnika może być trudniejsze niż myślisz. Większość innych rodzajów klombów ma jakieś tło, takie jak ściana, płot, chodnik, drzewo lub po prostu krawędź ogrodu. Okrągłe kwietniki w większości stoją samotnie, co oznacza, że ​​wymaga specjalnych rozważań projektowych. Nie ma sztywnych i szybkich zasad projektowania okrągłego łóżka, ale kilka ogólnych wskazówek pomoże Ci uczynić go optymalnym i przede wszystkim pięknym.

Wybierz lokalizację

Okrągłe klomby w ogrodzie tworzą strukturę

Najpierw zaplanuj, gdzie chcesz posadzić łóżko i jak duże powinno być. W przeciwieństwie do prostokątnych klombów, które można rozłożyć w dowolnym miejscu, potrzeba nieco więcej miejsca na okrągły kształt.

Na większych otwartych przestrzeniach lub trawnikach łóżko o okrągłym lub zakrzywionym kształcie naprawdę sprawdza się. Ponieważ okrągła kwietnik wygląda bardzo dekoracyjnie i potrzebuje centralnego miejsca w ogrodzie. Długie, wąskie i kanciaste łóżka są bardziej odpowiednie do narożników i obszarów wzdłuż ściany lub ogrodzenia.

Zaznacz kontury

Okrągły wiosenny kwietnik z tulipanami, bratkami i krokusami

Aby stworzyć okrągłą klomb na otwartej przestrzeni, musisz najpierw zaznaczyć kontur. Umieść drewniany kołek na środku wybranej lokalizacji. Przywiąż kawałek sznurka do palika i zaznacz nim idealne koło. Dzięki drążkowi, który można łatwo przenosić i długiemu kawałkowi sznurka, możesz bawić się rozmiarem i położeniem, dopóki nie zrobisz tego dobrze. Możesz również użyć węża ogrodowego lub hula-hoop do zaznaczenia koła. Po zaznaczeniu okręgu usuń wszelkie istniejące trawy i chwasty, wykop ziemię, aby ją rozluźnić i przygotuj. Teraz kolej na rośliny.

Zasadź okrągłą klomb

Zanim włożysz do grządki jakiekolwiek kwiaty lub rośliny, warto sporządzić szczegółowy plan. Zawsze należy zwracać uwagę na wybraną lokalizację, ponieważ od niej zależy wybór roślin. Oto kilka pomysłów:

Wybierz środkowy element koła

Stwórz okrągły kwietnik, aby stworzyć strukturę

Istniejące drzewo jest doskonałym środkiem dla klombu, ale nie jest to absolutnie konieczne. Jednak powinno być coś, co zakotwiczy krąg, na przykład krzew, wysoki kwiat lub roślina o ciekawym ulistnieniu. W ten sposób łóżko zyskuje strukturę.

Pomyśl o wzorze

Okrągłe kwietniki jako centralny punkt na podwórku

Nie używaj kwiatów losowo. Koło wymaga większego porządku. Na przykład możesz zrobić koncentryczne pierścienie z różnych rodzajów kwiatów lub podzielić okrąg na ćwiartki lub ósemki. Powtórzenia też działają dobrze. Oto kilka wskazówek, które powinny pomóc w sadzeniu okrągłego łóżka:

  • Zawsze umieszczaj wysokie kwiaty, krzewy lub krzewy pośrodku.
  • Im niższa jest roślina, tym bliżej łóżka powinna być umieszczona. Wyjątek jest możliwy, gdy chcesz stworzyć wzór high-low z dwóch roślin.
  • Rośliny potrzebują światła, więc nie powinny być sadzone zbyt gęsto.
  • Jeśli w kwietniku znajduje się roślina okrywowa, umieść ją na krawędzi lub użyj bezpośrednio jako obramowania.

Wybierz rośliny, które będą dobrze rosły razem

Posadź okrągłe łóżko kwiatami i krzewami

Wszystkie rodzaje roślin, które umieszczasz w okrągłym kwietniku, powinny wymagać takich samych warunków glebowych, wodnych i świetlnych. Ułatwia to pielęgnację łóżka i gwarantuje dobry wzrost. Ale potrzebujesz też odmiany, w przeciwnym razie kwietnik będzie nudny. Wybierz różne wysokości i kolory i dodaj rośliny o ciekawym ulistnieniu, aby uzupełnić kwiaty.

Wskazówki dotyczące sadzenia

Stwórz klomb wokół lampy ogrodowej

Przed zasadzeniem kwiatów w ziemi przeprowadź test, umieszczając je na miejscu, gdy są jeszcze w doniczkach. Zmień je tak, jak chcesz, aż będziesz zadowolony z efektu końcowego. Aby to zrobić, obejdź całą kwietnik i przyjrzyj się roślinom, aby wiedzieć, co działa i co przenieść.

Jeśli podoba Ci się układ, wykop odpowiednie dołki dla każdej rośliny i umieść je tak głęboko w glebie, jak rosły w doniczkach. Dobrze podlewaj rośliny po przesadzeniu do okrągłego kwietnika.

Obrzeź łóżko

Okrągły kwietnik z nisko rosnącymi różami

Obramowanie wokół łóżka pomaga je zdefiniować. Możesz użyć do tego prawie wszystkiego, w tym tradycyjnego obrzeża, kamieni, cegieł itp. Niski żywopłot lub okrywowa ziemia to również dobry sposób na stworzenie pewnego rodzaju granicy łóżka.

Jakie rośliny na okrągłą klomb?

Okrągłe klomby z hizyjanami i ścieżka kwiatowa z bratkami w ogrodzie

Okrągłe klomby, które zostały rozłożone na środku ogrodu, są w większości wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Położenie grządki ma kluczowe znaczenie dla sadzenia, ponieważ nie każdy kwiat będzie dobrze kwitł na słońcu. Jeśli w pobliżu są drzewa lub jeśli w pobliżu domu ma powstać kwietnik, rośliny nadają się również do półcienia.

Okrągły kwietnik z małym mostkiem jako ozdobą

Wyobraź sobie okrągłe łóżko jak kwitnącą fontannę. Chcesz mieć wysokie kwiaty pośrodku, otoczone niżej rosnącymi roślinami i otoczone kwitnącymi okrywami gruntowymi. Pomyśl o mieszance bylin i jednorocznych podczas planowania układu ogrodu. Posadzenie kombinacji kwiatów wieloletnich, jednorocznych, cebulek i ozdobnej bordiury tworzy źródło koloru, tekstury i piękna na cały sezon. Polegaj na kwitnących roślinach o pięknym ulistnieniu, aby okrągły kwietnik wyglądał atrakcyjnie i nie był pusty nawet po okresie kwitnienia.

Okrągły kwietnik z czerwono-białych kwiatów wokół małego drzewa

Przykładami pięknych, długo kwitnących bylin na rabaty kwiatowe są kocimiętka, kapelusz przeciwsłoneczny, krwawnik pospolity i liliowce, które można stosować osobno lub w połączeniu, aby stworzyć piękny zestaw. Jeśli ogrodnictwo Ci nie przeszkadza, możesz również polegać na corocznych letnich kwiatach, ale musisz je sadzić ponownie każdego roku. Najpopularniejsze z nich to werbena, lwie paszcze, len jednoroczny, nasturcje i wiele innych.

Wskazówka: porady dotyczące odpowiednich kombinacji roślin można uzyskać w centrum ogrodniczym. Eksperci pomogą Ci znaleźć odpowiednie kwiaty, które najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

Ładne pomysły na projekt okrągłego kwietnika

Okrągłe podniesione łóżko

Podniesione łóżko z kwiatami wokół ładnej kombinacji kolorów

Klomby niekoniecznie muszą znajdować się na poziomie gruntu. Okrągłe łoże wzgórze natychmiast rzuca się w oczy dzięki podwyższonej pozycji i staje się prawdziwą atrakcją w ogrodzie. Ponadto rośliny czerpią korzyści z dobrego zaopatrzenia w składniki odżywcze i wystarczającego rozwoju ciepła w takim grządce. W tym artykule znajdziesz wiele wskazówek dotyczących tworzenia wzgórza. Jeśli chcesz przekształcić łóżko typu hill w wyraźnie zarysowane łóżko podniesione, otocz je na przykład naturalnym kamieniem, cegłami lub drewnem, w zależności od tego, który materiał najlepiej pasuje do stylu Twojego ogrodu.

Stwórz okrągły kwietnik wokół drzewa

Stwórz okrągłą klomb wokół drzewa

Jeśli masz w swoim ogrodzie drzewa i aktualnie szukasz pomysłów, jak uatrakcyjnić krajobraz, to okrągła kwietnik wokół drzewa jest naprawdę świetną opcją. Okrągły kształt harmonizuje z samym drzewem i tworzy dla niego idealną ramę.

Pomysły na obrzeża łóżek

Zrób ciekawy pomysł na dekorację łóżka ogrodowego jako kominka

Możliwości są prawie nieograniczone dla pięknej obramowania klombu. Wyraźnie zaznaczona granica jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale spełnia również funkcję praktyczną. Bez granicy rośliny mogą wrastać na sąsiednie tereny lub być wypierane przez trawę na trawniku.

Tutaj zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów, które są łatwe do naśladowania i oferują odpowiedni wariant dla każdego stylu ogrodowego. daj się zainspirować!

Okrągły kwietnik obszyty cegłami

Otocz kwietnik cegłami

Obramuj okrągłe łóżko drewnianymi belkami

Okrągła ramka do łóżka wykonana z drewna do podniesionego łóżka

Łóżko z podwyższonym kamieniem jest idealne na kwiaty

Mały okrągły kwietnik z kamiennym brzegiem

Zamień stare koło wozu w piękny kwietnik

Sadzenie starego koła od wozu DIY pomysł na klomby wokół

Obramowanie łóżka z kamykami

Kamyczki jako skos do okrągłych łóżek

Stwórz okrągły kwietnik w starych oponach

Stary pomysł na sadzenie opon na okrągłe klomby DIY

Niski żywopłot bardzo dobrze sprawdza się jako naturalna granica łóżka

Niski żywopłot jako kwietnik obrzeża wokół

Okrywowa zamiast obrzeża

Stwórz okrągłą klomb na trawniku