Architektura krajobrazu

Sadzenie, pielęgnacja i układanie cebuli ozdobnej: Wszystko, co musisz wiedzieć o roślinie ozdobnej z rodzaju „Allium”

cebula ozdobna rośliny ozdobne kwietnik allium

Kiedy po raz pierwszy zakwitną w ogrodzie, automatycznie przyciągają uwagę rośliny ozdobne z rodzaju „Allium”. Są szczególnie popularne ze względu na swój rzeźbiarski kształt – długą łodygę i kulisty kwiatostan – i dobrze prezentują się w przydomowym ogródku, a także w ogrodzie w stylu śródziemnomorskiej rezydencji wiejskiej. Cebule ozdobne harmonijnie wpisują się również w formalnie zaprojektowane krajobrazy. Jako kwiat cięty daje wiele możliwości aranżacyjnych i może być skutecznie wystawiany zarówno na świeże, jak i suszone. Czy już wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie? Jeśli i Ty chciałbyś sadzić cebulę ozdobną we własnym ogrodzie, czytaj dalej – podpowiemy Ci, jak dbać o ten wszechstronny talent.

Sadzenie cebuli ozdobnej – przegląd rośliny ozdobnej

Cebula ozdobna Rośliny kulistego pora allium rodzaj

Rodzaj Allieae, który należy do rodziny żonkili, obejmuje około 940 gatunków pora. Dzielą się na dwie grupy – pierwsza nadaje się do spożycia, a więc składa się z upraw. Druga grupa to tzw. rośliny ozdobne – choć są jadalne, to najczęściej wykorzystywane są prawie wyłącznie jako ozdoby w ogrodzie lub jako kwiaty cięte w domu. Obecnie rodzaj Allium występuje na całym świecie, a największą różnorodność biologiczną można znaleźć na Wschodzie i Morzu Śródziemnym.

Zachowaj cebulę ozdobną Ułóż kwiat cięty

Rośliny wieloletnie mogą osiągnąć wysokość do 200 cm w zależności od gatunku. Nad ziemią tworzą bezlistną łodygę kwiatową, liście bezłodygowe są przeważnie płaskie i długie. Wiosną, zwykle od kwietnia, rozpoczyna się okres kwitnienia – pojedyncze kwiaty układają się w kuliste baldachy. Są w większości fioletowe, chociaż niektóre odmiany mają kwiatostan biały, niebieski lub różowy. Od końca lipca do połowy września ich typowy zapach przyciąga do ogrodu owady, takie jak pszczoły i motyle. Odpowiada za to substancja zwana allicyną.

Rośliny ozdobne cebuli żywopłot z pora

Od sierpnia różne rodzaje cebuli ozdobnej tworzą owoce w torebkach, w których znajdują się nasiona. Faza wegetacji kończy się wytworzeniem nasion, od listopada łodygi kwiatowe powoli wysychają, a następnie są odcinane przez hobbystę. Pod ziemią pozostają tylko cebule znajdujące się w tzw. fazie spoczynku w miesiącach zimowych. Dzięki temu mogą z łatwością wytrzymać mróz, śnieg i burze w zimnych porach roku. Następnej wiosny roślina powoli zaczyna ponownie zapuszczać korzenie.

Sadzenie cebuli ozdobnej – właściwa lokalizacja i wskazówki dotyczące pielęgnacji

rośliny ozdobne cebula fioletowa cebula allium roślina ozdobna

Rośliny ozdobne Allium są w zasadzie niezwykle łatwe w pielęgnacji. Pod względem gleby są dość mało wymagające – w każdym razie nie radzą sobie z zaleganiem wody. Słoneczna lokalizacja okazuje się optymalna dla jej szybkiego wzrostu. Jeśli rabata jest w półcieniu, niektóre gatunki cebuli ozdobnej rozmnażają się szybciej i rozprzestrzeniają na stanowiska słoneczne. Ogrodnik hobbystyczny może uratować sobie takich problemów, starannie przesadzając cebulki jesienią (czyli od listopada). Jeśli kwiaty są specjalnie pielęgnowane na kwiaty cięte, glebę można nawozić wiosną i ostrożnie spulchniać.

W przeciwnym razie pielęgnacja jest dość łatwa – rośliny uwielbiają suchą glebę i wymagają niewielkiej ilości wody. Pod koniec okresu kwitnienia pędy są odcinane tylko wtedy, gdy są całkowicie uschnięte. Rozmnażanie odbywa się za pomocą cebuli – sadzi się je od listopada do grudnia.

Sadzenie cebuli ozdobnej – jakie rodzaje są możliwe?

ozdobna pielęgnacja cebuli por czosnkowy

Allium sphaerocephalon, czyli por kulisty, to jeden z najpopularniejszych gatunków ozdobnych. Osiąga wysokość 80 cm i dlatego idealnie nadaje się jako obramowanie lub akcent na ścieżce ogrodowej. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu – kształt różowego baldachu przypomina kulę. Łodygi są zwykle przycinane pod koniec lipca. Roślina ozdobna jest szeroko rozpowszechniona w całej Europie.

cebula ozdobna porady dotyczące pielęgnacji roślin ozdobnych ogród

Preferuje stanowiska słoneczne o suchej glebie. Szczególnie odpowiednie są podłoża piaskowo-gliniaste. Cebula ozdobna nie jest podlewana, jest mrozoodporna – bez problemu wytrzymuje temperatury poniżej -20 stopni i dlatego nie trzeba jej zimować. Cebule sadzi się wiosną w odległości 20 cm.

ozdobna pielęgnacja cebuli allium schubert blueten

Allium Schubertii, nadal znany jako por Schuberta, to niezwykle atrakcyjna roślina ozdobna z rodzaju Allium. Pochodzi z Syrii, a obecnie jest szeroko rozpowszechniony w południowej części Turcji. Roślina uwielbia suchą latem, gliniastą i przepuszczalną glebę. Idealne dla cebuli ozdobnej jest miejsce na słońcu, osłonięte od wiatru. Choć toleruje różnice temperatur, zimą może być chroniony przed mrozem warstwą liści.

ozdobna pielęgnacja cebuli allium fioletowy kolor

Allium Hollandicum to roślina wieloletnia o wysokości do 90 cm. Liczne, drobne kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą wiosną okazałe duże, fioletowe kule, które urozmaicają ogród aż do końca lata. Gdy liście, łodyga i kwiaty żółkną, można je wyciąć jesienią. Roślina jest odporna na zimę i nie wymaga ochrony przed mrozem. Rozmnażanie odbywa się przez cebulę. Termin sadzenia w marcu i kwietniu, optymalny jest gleba spulchniona, bogata w próchnicę, przepuszczalna. Minimalna odległość 40cm między roślinami gwarantuje ich szybki wzrost.

Posadź bułgarską cebulę ozdobną – przyciągającą wzrok w ogrodzie

bułgarska roślina porad dotyczących pielęgnacji czosnku

Bułgarska cebula ozdobna naprawdę przyciąga wzrok – jej kwiaty w kształcie dzwonu fascynują atrakcyjnym gradientem kolorów – fioletowy, biały i różowy tworzą atrakcyjną kompozycję. Posiada delikatny zapach, który przyciąga owady. Roślina osiąga maksymalną wysokość 100 cm, lubi słoneczne stanowiska, ale w przeciwieństwie do innych roślin ozdobnych z rodzaju Allium może rozwijać się również w półcieniu. Cebule sadzi się wiosną na głębokość 10 cm, minimalna odległość 30 cm od innych roślin to absolutna konieczność. Zaleca się dodawanie nawozu co dwa tygodnie.

Cebula ozdobna jako kwiat cięty – jakie kombinacje są możliwe?

pielęgnacja cebuli ozdobnej połącz kompozycje kwiatowe

Różne rodzaje cebuli ozdobnej można również wykorzystać jako kwiaty cięte – połączenie z marchewką chrzęstną i floksem doskonale komponuje się z wyposażeniem w stylu vintage lub country. Wraz z kaliami i różami tworzy atrakcyjną aranżację, która harmonijnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Ale akcentuje też jako solista.

ozdobna pielęgnacja cebuli układanie roślin doniczkowych

Zaprezentuj cebulę ozdobną jako suszony kwiat

Pomysł na ozdobną cebulę suchą kompozycję kwiatową

Ponieważ cebula ozdobna i tak wysycha pod koniec lata, może być prezentowana jako suszony kwiat w purystycznych wnętrzach.