Architektura krajobrazu

Sadzenie drzewka z trąbką kulkową – te wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji przychodzą z pomocą ogrodnikowi-hobbyście!

piłka trąbka drzewo żywopłot rośliny formalny projekt ogrodu

Czy jako akcent w formalnym ogrodzie, czy jako źródło cienia w śródziemnomorskim ogrodzie, drzewo trąbkowe z malowniczym wzrostem przyciąga wzrok na zewnątrz. Drzewo liściaste pochodzi z USA, gdzie tradycyjnie zdobi parki publiczne. Również w Europie drzewo ozdobne cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na kulistą koronę. W artykule dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji, sadzenia i pielęgnacji, a także co odgrywa decydującą rolę w projekcie.

Drzewo do trąbki kulowej – znajdź odpowiednie miejsce na drewno ozdobne

piłka trąbka drzewo żywopłot ogród staw

Odpowiednie miejsce na trąbkę kulkową jest w półcieniu i dobrze osłonięte przed wiatrem – na przykład obok ogrodzenia ogrodu lub żywopłotów. Preferuje lekko wilgotne, bogate w składniki odżywcze gleby gliniaste, w przeciwnym razie jego korzenie szybko wysychają. Należy zaplanować minimalną odległość 2 metrów od innych roślin – chociaż cienionośną roślinę okrywową można sadzić pod ozdobnym drewnem, jej obfita, szeroka korona może zapobiegać wzrostowi bylin i kwiatów.

Właściwa lokalizacja również odgrywa kluczową rolę, ponieważ drzewo będzie rosło przez następne sto lat. Jeżeli później właściciel zdecyduje się na jego wycięcie, musi uzyskać pozwolenie od władz lokalnych. Tym bardziej – od początku marca do końca września nie wolno wycinać drzew. Chronione są również drzewa, które osiągnęły określoną wielkość lub wiek. W przypadku drzew granicznych zgodę muszą wyrazić nawet sąsiedzi.

Nasza wskazówka: W tej pierwszej fazie planowania należy sporządzić szczegółowy szkic ogrodu, na którym zaznaczone są wszystkie rośliny, kwiaty i drzewa. Ogrodnik hobbystyczny zawsze będzie miał przegląd i może stopniowo dodawać szkic. Prace ogrodnicze można zapisywać w dzienniku, a obszary problematyczne w ogrodzie (np. jeśli drzewo jest zainfekowane grzybem) można zgłaszać.

Przegląd drzewa trąbkowego – wzrost, liście i kwiaty

piłka trąbka drzewo żwir taras rośliny ochronne

Trąbka może rosnąć do 50 cm rocznie, aż osiągnie wysokość około 12 metrów. Jego imponująca kulista korona może mieć do 10 metrów szerokości i jest idealna jako osłona przeciwsłoneczna na tarasie lub przytulnej części wypoczynkowej na środku ogrodu. Liście drzewa w kształcie jajka są skierowane do przodu i osiągają maksymalną długość 18 cm. Są trujące i po potarciu rozpraszają nieprzyjemny zapach. Na początku jesieni odpadają pierwsze żółto-zielone liście drzew, prawie bez zmiany koloru. Kwitnienie rozpoczyna się wiosną – pierwsze śnieżnobiałe kwiaty w kształcie dzwonu otwierają się zwykle na początku maja. Przyciągają pszczoły i trzmiele w ogrodzie. Zapłodnione kwiaty tworzą długie i wąskie torebki, które mogą osiągnąć maksymalnie 40 cm długości. Kapsułki z owocami pozostają na drzewie zimą i otwierają się dopiero nadchodzącą wiosną. Owoce też są trujące.

Trąbka kulista – sadzenie, przycinanie i rozmnażanie

piłka trąbka drzewo lawenda trawnik obszar żwirowa ścieżka

Trąbka kulkowa może ozdobić ogród jako roślina doniczkowa – szczególnie w pierwszych latach jest dość wrażliwa na mróz, dlatego zaleca się sadzenie drzewka na początku w wannie i przechowywanie w szklarni na zimę. Od trzeciego roku potrafi z łatwością przeciwstawiać się wiatrowi i śniegowi. Optymalnym sezonem do sadzenia jest wczesna jesień lub późne lato – od września drewno ozdobne ma wystarczająco dużo czasu, aby wyrosły korzenie i przetrwały zimę na zewnątrz. Najpierw korzenie umieszcza się w wodzie, następnie wykopuje się dołek tak, aby górna część kuli znajdowała się poniżej poziomu gruntu. Korzenie powinny być pokryte grubą warstwą ściółki. Przed sadzeniem jesienią glebę można również wzbogacić kompostem. W razie potrzeby można użyć podpory. Ogrodnik hobbystyczny musi podać nawóz tydzień po posadzeniu. Podłoga powinna być również regularnie sprawdzana – nie powinna wysychać ani być zbyt wilgotna. Od listopada kora drzewa musi być zacieniona lub pomalowana na biało. Bardzo młode drzewa można chronić przed mrozem folią.

piłka trąbka drzewo żywopłoty murawa angielski

Trąbka może bez problemu wytrzymać cięcie, przycinanie w żadnym wypadku nie jest konieczne. Eksperci zalecają wykonanie cięcia stożkowego co dwa lata przy zachowaniu kulistego kształtu. Po ścięciu szybko tworzą się nowe pędy, dzięki czemu nic nie stoi na drodze bujnej korony. Drewno ozdobne jest zwykle ścinane przy słonecznej i suchej pogodzie. Rany goją się szybciej latem. Jeśli mają średnicę większą niż 4 cm, bakterie lub grzyby mogą je zanieczyścić – dlatego każda rana powinna być zabezpieczona materiałem uszczelniającym, aby była bezpieczna.

Rozmnażanie odbywa się przez nasiona lub obciążniki. Poszczególne gałęzie mogą zapadać się w ziemię i zapuszczać korzenie – ten rodzaj naturalnego rozmnażania jest raczej niekorzystny w ogrodzie, gdyż obok siebie będą rosły dwa trąbki. Rozmnażanie przez nasiona jest zatem preferowane przez ogrodników hobbystów. Najpierw nasiona umieszcza się w wodzie, aby pęczniały, a następnie sadzi się w doniczce w glebie bogatej w próchnicę, a następnie przykrywa folią w okresie kiełkowania od sześciu do dziewięciu tygodni. W każdym razie garnek jest wentylowany co cztery dni, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

Leczenie i zapobieganie chorobom

piłka trąbka drzewo kwietnik obszar trawnika

Drewno ozdobne jest podatne na infekcje grzybicze. Szczególnie niebezpieczna jest szara pleśń, która dotyka głównie nowych gałęzi. Fungicydy (tj. chemikalia) mogą temu zapobiec, w przeciwnym razie całe drzewo może umrzeć.

O dziwo, hobbystyczny ogrodnik może sam wyrządzić szkody – sól drogowa może powodować plamy i opadanie liści, czasem nawet kilka lat po ostatnim użyciu. Dzieje się tak, ponieważ podłoże bardzo powoli wsiąka w ziemię. W takim przypadku drzewo należy regularnie podlewać i nawozić – jeśli te środki nie pomogą, warto wymienić glebę.

Drzewo domowe jest również bardzo podatne na więdnięcie Verticillium – wraz z tą chorobą grzyb odcina dopływ wody do korony, w wyniku czego gałęzie więdną i obumierają. Ponieważ tej choroby nie można zwalczyć, należy regularnie podejmować środki zapobiegawcze. Korzenie są napowietrzane co 2-3 lata. W przypadku ataku należy przycinać, a akcesoria ogrodowe należy dokładnie wyczyścić. Młode drzewa (tj. poniżej 5 roku życia) można przesadzać na miejsce o glebie gliniastej.

Czy drzewo trąbki kulowej jest naprawdę trujące??

piłka trąbka drzewo soliści trawnik

Gałęzie, kora, liście, kwiaty i owoce trąbki zawierają toksynę, która między innymi może powodować ból brzucha. Drewno zawiera również związki chinoidowe, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego nie jest stosowany w przemyśle meblarskim. Drzewo do trąbek kulkowych raczej nie nadaje się do ogrodów, w których bawią się zwierzęta lub małe dzieci. Dorośli z alergią na pyłki muszą nosić rękawiczki podczas prac w ogrodzie i sadzić drzewo w pewnej odległości od tarasu.

Umiejętnie zainscenizowane drzewo z trąbką kulową

piłka trąbka drzewo projektowanie ogrodu styl wiejski śródziemnomorski

Kilka drzew przydomowych urozmaica krajobraz ogrodu. W Anglii szczególnie popularne są projekty w stylu wiejskim ze śródziemnomorskimi roślinami i kwiatami. Połączenie młodej trąbki i lawendy tworzy ekscytujące kontrasty – w każdym razie lawenda nie znosi cienia. Dlatego trąbka powinna mieć mniej niż 5 lat i nie sadzić bezpośrednio w ogrodzie, ale w pojemniku.

piłka trąbka drzewo gabion ogród wzgórze kraeuter

Odpowiednio wystawiona trąbka może stać się ważnym elementem aranżacji ogrodu – zapewnia cień latem, odstrasza komary i akcentuje przestrzeń na zewnątrz. Większe i starsze drzewa powinny mieć jedną przestrzeń ze względu na ich szeroko rozłożystą koronę. Szczególnie efektownie sprawdza się przy gabionu, kilka metrów przed drewnianym ogrodzeniem lub po obu stronach furtki ogrodowej. Wita więc gości i automatycznie przyciąga uwagę wszystkich. Drzewo pięknie prezentuje się również na pustyni lub w skalnym ogrodzie – naturalnie wyglądające elementy wodne mogą dopełnić aranżację.

piłka trąbka drzewo drewno płot ogrodowy żywopłot rośliny

Jeśli w ogródku działkowym po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca, pod trąbką można posadzić rośliny w cieniu – przynajmniej ogrodnik-hobbysta powinien zadbać o to, aby korzenie drzew nie zostały uszkodzone. Zamiast tego powinien uważnie szukać luk, w których sadzi się nowe trawy ozdobne i rośliny okrywowe. Dopiero wtedy wykop dołek i włóż bryłę korzeniową, a następnie dodaj nawóz i wodę. Nawiasem mówiąc, rośliny w cieniu powinny być regularnie podlewane, ponieważ drzewo czerpie dużo wody z ziemi, a kulista korona służy jako “parasol” podczas deszczu – gleba może więc wyschnąć. Rośliny okrywowe, takie jak żurawodzioby, niezapominajki kaukaskie, czerwone rozchodniki lub pachysandra mogą łatwo rosnąć w zacienionych miejscach.

Sadzenie drzewka z trąbką kulową na podwórku

Drzewo domu na podwórku jest oczywiście absolutną atrakcją na zewnątrz – ale tutaj ważne jest dobre planowanie. Ponieważ odległość do sąsiadów często nie jest prawidłowo oszacowana i za kilka lat będą spory. Cień i liście są zwyczajowe w okolicy, w każdym razie drzewo powinno znajdować się w odległości co najmniej 10 metrów od sąsiadów. Jeśli sąsiedzi mają dzieci, które mogą jeść trujące liście, kwiaty lub owoce, należy to również rozważyć przed sadzeniem.

piłka trąbka drzewo byliny żywopłoty kamienne łóżko

Przytulny zakątek w ogrodzie – małe drzewo liściaste harmonijnie wpasowuje się w krajobraz ogrodu z żywopłotami, roślinami okrywowymi i doniczkowymi. Wieczorem oświetlenie ogrodowe tworzy ekscytującą grę światła i cienia, w ciągu dnia gliniana figura ogrodowa urozmaica niszę. Skraj trawnika z odmiennością – zamiast kwietników urozmaicą je przytulne zielone rośliny. Jednocześnie zespół wygląda naturalnie i tworzy wesołą atmosferę.

Byliny takie jak ostrokrzew, cis czy jesienny zawilec tworzą płynne przejście między trawnikiem a ogrodem – szczególnie efektownie sprawdzają się, gdy są ustawione przy brukowanej ogrodowej ścieżce. Ponadto ułożone w ten sposób rośliny mogą osłonić przytulną część wypoczynkową w cieniu przed wzrokiem ciekawskich. Oczywiście nie powinno zabraknąć ławki pod drzewem – ogrodnik hobbystyczny powinien w każdym razie obejść się bez całkowicie utwardzonego obszaru korzeniowego. Zamiast tego na runo można nakładać drobne wióry.

piłka trąbka drzewo żywopłot kwiaty figurki ogrodowe

Nawet jeśli jest uważany za przyciągający wzrok w ogrodzie, tylko nieliczni ogrodnicy hobbyści wybierają drzewo ozdobne. Boją się, że korzenie podniosą chodnik lub zamienią się w kanały. Pierwszemu problemowi można zapobiec stosując barierę korzeniową 50cm pod ścieżką ogrodową. Dobrze uszczelnione rury nie są zagrożone; jeśli rura jest nieszczelna, powstająca wilgoć może stymulować wzrost korzeni. W takim przypadku wskazane jest narysowanie szczegółowego szkicu i zaznaczenie na nim rur kanalizacyjnych. Następnie określ lokalizację drewna ozdobnego i zasięgnij porady eksperta.

Jeśli w ogrodzie brakuje miejsca na drzewo, alternatywą jest duży krzew – osiąga maksymalną wysokość 6 metrów i po kilku latach tworzy koronę w kształcie parasola, która przyciąga uwagę wszystkich.

piłka trąbka drzewo przód ogród kształt żwiru

Drzewo trąbki kulowej inspiruje malowniczą koroną. Drzewo nie jest szczególnie wymagające i harmonijnie komponuje się z każdym ogrodem. Ponieważ jest to trujące, dzieci i zwierzęta nigdy nie powinny być pozostawiane na zewnątrz bez nadzoru. Idealne miejsce na drewno ozdobne jest nasłonecznione, lekko wilgotna gleba gliniasta stwarza najlepsze warunki do jego szybkiego wzrostu. Od maja pierwsze śnieżnobiałe kwiaty zdobią koronę drzewa, z którego później rozwijają się owoce. Rozmnażanie odbywa się przez nasiona. Przycinanie jest konieczne tylko w przypadku choroby, w przeciwnym razie wystarczy przycinanie odmładzające. Zimą młode drzewa można przechowywać w szklarni, starsze drzewa nie potrzebują ochrony przed wiatrem i mrozem, ale dla bezpieczeństwa można je pomalować na biało. Możliwe jest sadzenie roślinami cieniującymi pod drzewem, ale zazwyczaj jako solista osiąga niezwykły efekt.