Architektura krajobrazu

Projektowanie ogrodu bez trawnika – 20 pomysłów i alternatyw dla zielonych trawników

Ogród bez trawnika z kamiennej płyty żwirowej i żwirowej

Jeszcze kilka lat temu trawnik był jedną z najważniejszych części Twojego ogrodu. Dlatego projekt ogrodu bez trawnika jest dziś dla wielu osób po prostu niewyobrażalny. Jak wyglądałby ogród bez trawnika? Czy w tym przypadku powinieneś całkowicie zrezygnować z zieleni? Jakie są alternatywy dla przestronnego trawnika? Odpowiedzi na te i inne pytania ujawniamy w artykule!

ogród-trawnik-alternatywa-wskazówki

Trawnik na własnym terenie wygląda pięknie tylko wtedy, gdy jest odpowiednio i odpowiednio pielęgnowany. Trawnik zwykle wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Powinien być stale koszony, nawożony i podlewany, aby dobrze wyglądał. Ta intensywna pielęgnacja zajmuje dużo czasu i wysiłku i po prostu nie jest opłacalna dla wielu hobbystów. W końcu praca jest często czymś więcej niż korzyścią. Dlatego w nowoczesnym projektowaniu ogrodów coraz częściej rezygnuje się z trawnika, a dostępna przestrzeń jest przekształcana. Poniżej przedstawiamy najlepsze alternatywy dla tradycyjnych trawników, które można wykorzystać jako inspirację do własnego projektu ogrodu.

Ogród bez trawnika – przegląd alternatyw

mały-ogród-bez-pomysłów-trawnik-taras

Ponieważ przycięte źdźbła trawy nie odgrywają już głównej roli w nowoczesnym projektowaniu ogrodów, można je zastąpić innymi elementami ogrodowymi. Aby znaleźć odpowiednią alternatywę, powinieneś najpierw pomyśleć o tym, jak chciałbyś, aby wyglądał ogród. Jeśli chcesz mieć ogród warzywny, plac zabaw dla dzieci lub przytulną oazę relaksu, powinieneś odpowiednio dostosować swoją decyzję. W tym przypadku ważną rolę odgrywa również wielkość ogrodu.

projekt-ogrodu-bez-trawnika-taras-kamień naturalny

Małe ogrody i tak mają mało miejsca, więc w tym przypadku można całkowicie zrezygnować z trawnika i lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń. Wąski ogród w zabudowie szeregowej często zajmuje tylko kilka metrów kwadratowych, które można zaprojektować według własnych potrzeb. Przy tak małym ogrodzie zaleca się projekt ogrodu bez trawnika, ponieważ daje to miejsce na taras, małą fontannę lub małe rabaty kwiatowe.

duży-ogród-bez-trawnika-basen-kwietnik-ścieżka ogrodowa

Chociaż większe ogrody oferują znacznie więcej miejsca, można je również zaprojektować bez trawnika. Wymaga to jednak dobrego planowania i jasnego wyobrażenia sobie własnego ogrodu. Duży ogród pozwala na dużą swobodę projektowania, a dostępną przestrzeń można przekształcić we własną oazę.

Taras lub podwórko jako alternatywa dla trawnika

ogród-bez-trawnika-kominek-ławka ogrodowa

Taras jest popularną alternatywą dla ogrodu bez trawnika, ponieważ staje się centralnym punktem ogrodu. Ogród na tarasie można zaprojektować jak salon na świeżym powietrzu, łącząc w ten sposób komfort domu ze świeżością natury. Dzięki wygodnym siedziskom, osłonom przeciwsłonecznym i kilku doniczkom na krawędzi taras można przekształcić w przytulne miejsce do wypoczynku. Jeśli pozwala na to dostępna przestrzeń, można stworzyć miejsce na grilla, ognisko lub kuchnię zewnętrzną na tarasie i grillować z przyjaciółmi i rodziną latem i przy ładnej pogodzie.

ogród-bez-trawnika-drewno-tarasowe-meble-rosliny

Tarasy są zwykle układane z płyt z kamienia naturalnego lub z drewnianego tarasu. Aby ten obszar nie wydawał się zimny, należy go wyposażyć w odpowiednie meble. Dzięki wygodnym meblom ogrodowym ogród zyskuje domową atmosferę, która zachęca do odpoczynku. Zalecane są meble wykonane z rattanu lub innego odpornego na warunki atmosferyczne materiału, który nadaje się do użytku na zewnątrz. Ogólny obraz na tarasie dopełniają odpowiednie akcesoria, takie jak poduszki i dywany zewnętrzne.

projekt-ogrodu-bez-trawnika-pomysł-kominek

Małe ogrody bez trawnika nadal można zaprojektować jako dziedziniec. Dziedziniec daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia prywatność przed sąsiadami. Jeśli chcesz mieć ogród bez trawnika, możesz przekształcić go w wewnętrzny dziedziniec i pokryć go np. żwirem lub żwirem. Równie fajną decyzją jest kostka brukowa i kamienie naturalne, które można doskonale łączyć z małymi rabatami kwiatowymi i kamieniami roślinnymi.

mały-ogród-bez-trawnika-meble-patio

Dzięki utwardzonemu dziedzińcu wewnętrznemu nawet najmniejszy ogród może być przytulny bez trawnika. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to znaleźć odpowiednie meble pasujące do stylu ogrodu. Następnie potrzebujesz kilku roślin i kwiatów w doniczkach, aby odświeżyć atmosferę. Dzięki markizie lub małej pergoli możesz zapewnić niezawodną ochronę przed słońcem i prywatność oraz nadać okolicy popularny śródziemnomorski klimat.

ogród-bez-trawnika-żwirowo-drewniane schody

Jeśli ogród jest ułożony bez trawnika, ale z kamieniami i kamykami, wymaga znacznie mniej zabiegów konserwacyjnych. Taki łatwy w pielęgnacji ogród jest marzeniem każdego właściciela ogrodu miejskiego i poradzi sobie w każdym klimacie, glebie i lokalizacji. Taki projekt ogrodu jest obecnie szczególnie popularny i przemawia za popularnym stylem minimalistycznym.

Skoncentruj się na wodzie do ogrodu bez trawnika

mały-ogród-bez-trawnika-lilie wodne

Jeśli masz średniej wielkości lub duży ogród, zdecydowanie powinieneś rozważyć wodę na zewnątrz. Mały staw ogrodowy, wspaniałe fontanny lub wąski strumień tworzą naturalną atmosferę i zapraszają naturę do swojego ogrodu. W ten sposób trawnik można z powodzeniem zastąpić innym naturalnym elementem. Woda ma szczególny wpływ na całą powierzchnię zewnętrzną i może być wykorzystywana w wielu różnych formach.

ogród-bez-trawnika-drewniany-taras-pływalni

Jeśli chcesz zintegrować wodę we własnym ogrodzie, możesz to zrobić na wiele sposobów. W nieco większym ogrodzie można stworzyć i posadzić staw ogrodowy, aby na zewnątrz panował naturalny nastrój. Jeśli chcesz, możesz zaprojektować staw ogrodowy jak staw kąpielowy i pływać we własnym ogrodzie latem.

ogród-bez-trawnika-basen-drewniany-taras-kamienny-płyty

Basen to bez wątpienia jedna z najlepszych alternatyw dla trawy. Niezależnie od tego, czy jest utwardzony, czy z drewnianym tarasem, basen w ogrodzie jest o wiele bardziej przydatny niż zielony trawnik. Dzięki kilku leżakom, parasolom i doniczkom basen stanie się absolutną atrakcją Twojej nieruchomości. Jako prawdziwy luksus ten wariant ma również odpowiednią cenę. Basen w ogrodzie to świetna inwestycja, którą trzeba dokładnie przemyśleć.

mały-ogród-bez-trawnika-rośliny

Nawet jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na oczko wodne lub basen, nie powinno być bez wody. Niewielki ogródek bez trawnika z pewnością skorzysta z kilku funkcji wodnych, które mają pozytywny wpływ na atmosferę na zewnątrz. Nawet mała fontanna działa na wszystkie zmysły i tworzy przyjemną atmosferę. W połączeniu z pięknymi roślinami i uroczymi meblami ogrodowymi ogólny obraz w ogrodzie bez trawnika jest zaokrąglony.

Rośliny do ogrodu bez trawnika

ogród-bez-trawnika-taras-łóżko-mulcz

Zadbany trawnik to nie jedyna opcja na zieloną oazę we własnym ogrodzie. Zamiast trawnika możesz stworzyć niemal naturalny ogród z pięknie obsadzonym krzewem. W tym przypadku trawę zastępują zielone i kolorowe łóżka, które tworzą udaną grę kolorów na tarasie lub na dziedzińcu.

ogród-bez-trawnika-pomysłów-wskazówek-projektowanie-ogrodu

W ogrodzie bez trawnika kilka zielonych rabat i małych drzewek to najlepsza alternatywa dla źdźbła trawy. Byliny można łączyć z roślinami kwitnącymi, które wiosną i latem zapewniają kolorowe akcenty. Jednak niektóre rośliny wymagają bardziej złożonej pielęgnacji i dlatego raczej nie nadają się do ogrodów miejskich. Jeśli szukasz naprawdę łatwej w pielęgnacji alternatywy dla trawników, ale takiej, która nie usuwa całkowicie zieleni z ogrodu, powinieneś rozważyć odporne byliny. Przy wyborze zwracaj uwagę na odmiany łatwe w pielęgnacji, które nie wymagają zbytniej pielęgnacji.

ogród-bez-trawnika-uprawy-warzyw-podniesione-zagony

Jeśli naprawdę chcesz czerpać duże korzyści z ogrodu, możesz posadzić go z owocami i warzywami. W zależności od klimatu na różnych obszarach można uprawiać różne rodzaje warzyw, które z pewnością smakują lepiej niż te z supermarketu. Jeśli dostępna przestrzeń jest wystarczająca, można rozważyć uprawę warzyw do ogrodu bez trawnika.

Jeśli podoba Ci się wygląd trawnika, ale nie masz czasu na jego pielęgnację, możesz zamiast tego stworzyć kolorową łąkę. Duży obszar lub tylko mały pas można pozostawić jako łąkę i obsadzić odmianami, takimi jak luźne. W takim ogrodzie łąkowym nie ma problemów z chwastami, a koszenie konieczne jest tylko od czasu do czasu. Wysiłek związany z utrzymaniem jest zatem znacznie mniejszy niż w przypadku trawnika, ale rezultatem jest ponownie zielony obszar na zewnątrz.

Niezwykłe pomysły na projekt ogrodu bez trawnika

mały-ogród-bez-trawnika-japoński-ogród

Jeśli szukasz świetnych pomysłów na zagospodarowanie krajobrazu bez trawnika, to możesz znaleźć inspirację w japońskich ogrodach. Ogród japoński nie potrzebuje trawnika, aby wyglądać naturalnie i relaksująco. Ścieżki żwirowe i obszary piaszczyste stanowią podstawową strukturę i dlatego są najważniejszymi elementami wystroju tego stylu. Skały porośnięte mchem, staw koi z ozdobnymi rybkami i roślinami w kształcie bonsai i trawą stanowią świetną alternatywę dla trawników. Elementy dekoracyjne, takie jak latarnie i figury ogrodowe, dopełniają atmosferę Dalekiego Wschodu i tworzą prawdziwą oazę spokoju we własnym ogrodzie bez trawnika.

projekt-ogrodu-bez-trawnika-kamienie-mulcz

Podobnie jak żwir, mulcz z kory doskonale nadaje się do celów dekoracyjnych w ogrodzie. Z jednej strony tłumi to chwasty, a sadzenie jest znacznie łatwiejsze. Mulcz doskonale nadaje się również do projektowania ścieżek ogrodowych, które odgrywają ważną rolę w nowoczesnym projektowaniu trawników.

projekt-ogrodu-bez-trawnika-piasek-lato

Piasek to niezwykła alternatywa dla ogrodu bez trawnika. Piasek zamiast trawnika tworzy prawdziwie wakacyjny nastrój na zewnątrz, co jest idealne na letnie miesiące. Plaża jest sprowadzana do domu z odpowiednimi meblami, akcesoriami i roślinami. Ten niezwykły projekt ogrodu bez trawnika jest szczególnie polecany rodzinom z dziećmi, ponieważ w tym przypadku teren zewnętrzny doskonale sprawdza się jako plac zabaw dla najmłodszych.