Architektura krajobrazu

Projektowanie małego ogrodu za niewielkie pieniądze – przydatne wskazówki i sugestie

Stwórz ogród z niewielkimi pieniędzmi trawnik-okrągły-chodnik-miejsce do siedzenia

Zaprojektowanie małego ogrodu to nie lada wyzwanie dla wielu właścicieli domów. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, gdy masz ograniczony budżet. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka wskazówek i pomysłów na temat „zaprojektowanie małego ogrodu za niewielkie pieniądze”, które powinny pomóc Ci stworzyć własną oazę spokoju na najmniejszej powierzchni i przy tym zaoszczędzić pieniądze.

Projektowanie ogrodu za niewielkie pieniądze – dobre planowanie to podstawa i koniec

ogród-projektowanie-małe-pieniądze-trawnik-oczko wodne-planowanie-ogrodu

Chaotyczna koncepcja często sprawia, że ​​ogród wygląda na zaniedbany i niewygodny. Dlatego niezbędne jest dobre planowanie. Oto najważniejsze kroki w planowaniu udanego projektu ogrodu:

1. Narysuj podstawowy szkic: Gdzie jest wejście? Gdzie zostanie umieszczona część wypoczynkowa? Jak duże będą rabaty kwiatowe? Aby to zrobić, potrzebujesz oczywiście wymiarów swojej nieruchomości. W tym celu możesz również skorzystać z bezpłatnego planera ogrodu.

2. Który? Elementy i materiały budowlane są wykorzystywane do projektowania ogrodu? Czy są tańsze alternatywy??

3. Wybór roślin zależy od wielkości kwietnika, przeznaczenia i lokalizacji. Ważne jest określenie orientacji nieba i warunków światła dziennego. Niektóre kwiaty lepiej czują się w pełnym słońcu, podczas gdy inne wolą bardziej zacienione miejsca. Ogranicz się do kilku rodzajów roślin w grządce i powtarzaj je częściej.

4.. Wykonanie projektu: Jeśli wybierzesz prostą koncepcję, możesz z łatwością wykonać większość pracy samodzielnie. Prace, w których błędy mogą być naprawdę kosztowne, należy pozostawić wyspecjalizowanym firmom.

mały-ogrodowy-pionowy-kwiatowy-wieża-oszczędzająca miejsce-petunie

Dokonaj wstępnej kalkulacji kosztów, aby móc się zorientować. Oczywiście ceny różnią się w zależności od elementów projektu, które są dodawane indywidualnie. Altana czy szklarnia wygląda pięknie, ale to też oznacza dodatkowe wydatki. Główne czynniki kosztowe to wielkość nieruchomości, wybór materiałów i cen, ilość i rodzaj nasadzeń, oświetlenie i nawadnianie.

Zmniejsz rozmiar trawnika, aby zaoszczędzić pieniądze

ogród-projekt-małe-pieniądze-okrągły-trawnik-ozdobny-krzewy

Duże trawniki w małym ogrodzie mogą wydawać się nudne i puste. Ale każdy, kto uważa, że ​​trawniki są łatwiejsze w pielęgnacji niż kwitnące rabaty zielne, musi pamiętać, że trawniki muszą być regularnie koszone, nawożone, wertykulowane, przycinane i podlewane. A to nie tylko zajmuje dużo czasu, ale także wymaga pieniędzy. W przypadku małego ogrodu zaleca się mały trawnik lub szerokie ścieżki trawnikowe, które prowadzą obok grządek zielnych. Alternatywą jest sztuczna murawa, która całkowicie eliminuje potrzebę zwiększonej konserwacji. Wariant z tworzywa sztucznego jest w rzeczywistości znacznie droższy niż naturalny trawnik.

mały-ogród-mały-trawniki-łatwe-pielęgnacje-byliny

Ponadto monotonna zieleń jest bardzo wrażliwa i należy ją raz po raz oczyszczać z mchu i różnorodnych chwastów. Ta obsesja skłania właścicieli ogrodów do wydawania niepotrzebnie dużych sum pieniędzy na środki do zabijania chwastów i mchów. Jeśli ich misja się powiedzie, rezultatem będzie zielona monokultura. Jednak wielu ekspertów ogrodniczych zaleca rozsądny procent chwastów na trawniku. Ich argumentem jest to, że ta naturalna różnorodność może pomóc w utrzymaniu zdrowego trawnika. Na przykład koniczyna zapewnia wzbogacenie gleby w azot poprzez drobno rozgałęzione korzenie. Dzięki temu dodatkowa podaż sztucznie produkowanego nawozu azotowego nie jest konieczna.

Nie zawsze musi to być zadbana zieleń, która tworzy piękny i zachęcający ogród. Rezygnując z trawników zyskujesz miejsce na większy taras, fontannę lub oczko wodne.

Twórz tanie ścieżki ogrodowe ze ściółki i żwiru

ogród-projekt-małe-pieniądze-mulcz-żwir-wiadro-zioła

Ścieżki żwirowe lub mulczowe to kolejna niedroga opcja projektowania. Aby obszar był wolny od chwastów, najpierw połóż pod nim runo chwastów. Papier gazetowy okazał się skuteczną ochroną przed chwastami. Dzięki temu ściółka jest nie tylko wolna od traw, ale także dłużej wygląda świeżo. Ciekawym pomysłem na upiększenie zagonów mulczowo-żwirowych są wiadra ze świeżymi ziołami zatopionymi w ziemi.

Instalacje wodne, stawy i fontanny za niewielkie pieniądze

ogród-projekt-małe-pieniądze-staw-tania-pompa

Woda jest szczególnie ożywczym elementem w ogrodzie. System wodny czy oczko wodne nie musi kosztować fortuny. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne zestawy pomp i wkłady do oczek wodnych, które są niedrogie i łatwe w montażu. Jeśli ciekawie ułożysz skały i głazy, mogą powstać nawet niewielkie wodospady. Alternatywnie możesz sam zrobić małą fontannę z glinianych garnków.

Wybór tanich roślin do ogrodu

projekt-ogrodu-małe-pieniądze-byliny-okrywowe-zakwita

Chcąc zaoszczędzić, warto korzystać z tańszych, ale wystarczająco dużych gatunków roślin. Na przykład wieloletnie rośliny wieloletnie są tanią opcją, ponieważ są mało wymagające, odporne, wieloletnie i wiecznie zielone. Szerokie spektrum gatunków bylin obejmuje rośliny okrywowe, kwitnące krzewy, trawy ozdobne i okazałe byliny. Na początku musisz zainwestować więcej, ale jednorazowy wysiłek zostanie na dłuższą metę wynagrodzony. Allium, wspaniałe wróble, astry, kapelusze przeciwsłoneczne i łubiny są szczególnie łatwe w pielęgnacji, ale bardzo piękne byliny.

projektowanie-ogrodów-na-małe-pieniądze-byliny-ozdobne-trawy-kombinowane-kwietniki

Dobrymi towarzyszami dla imponujących kwiatów ogrodowych są niskie rośliny okrywowe, takie jak floks, żurawiak, kocimiętka i przywrotnik. Byliny mogą być również pięknie otoczone trawami ozdobnymi. Trawy zapewniają świetne kontrasty i nadają kwietnikowi naturalnego uroku. Zaplanuj kwietnik, który będzie kwitł przez cały rok, obserwując czas kwitnienia każdego rodzaju rośliny.

rośliny-ogród-tani-supermarket-bazylia

Gdzie można kupić tanie kwiaty ogrodowe? Jedną z opcji jest hodowanie nowych roślin przez sadzonki. Sadzonki to części roślin, które zakorzeniają się i ponownie rozwijają w samodzielną roślinę. Mogą to być liście, końcówki pędów, kawałki pnia lub korzenie. Cięcie powinno mieć około dziesięciu centymetrów długości, bez kwiatów i liści. Części roślin są następnie umieszczane w szklance wody lub bezpośrednio w wilgotnej glebie. Jak tylko chcesz pomnożyć większe ilości, drugi wariant jest bardziej ekonomiczny. Wiele roślin, takich jak hortensje, hosty, lawenda, liliowy, bukszpan i pelargonia można rozmnażać z sadzonek.

rośliny-tanie-sadzonek-hortensji-rozmnażanie

W supermarketach i dyskontach często oferowane są również tanie kwiaty ogrodowe do sadzenia w ogrodzie przydomowym. Nawet jeśli jakość tanich roślin jest krytykowana przez wielu ekspertów od kwiatów, przy cierpliwości, szczęściu i trosce nawet takie kwiaty mogą być piękne po tygodniach. Przy zakupie upewnij się, że liście są zielone i zdrowe, a roślina może jeszcze rozwinąć wystarczającą ilość pąków.

Zrób sam tanie dekoracje do ogrodu

mały-ogród-upiększa-tanie-latarni-gliniane doniczki

Dekoracja nadaje ogrodowi wykończenie i sprawia, że ​​jest zachęcający i przytulny. Nawet jeśli na rynku jest niesamowita liczba artykułów dekoracyjnych, możesz dużo zaoszczędzić, robiąc coś pięknego samemu. Masz niesamowitą liczbę opcji. Nie zawsze musi to być skomplikowany projekt DIY. Możesz albo sprawić, by stare rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego znów zabłysły, albo po prostu kupić inne niedrogie materiały rzemieślnicze i ponownie je wykorzystać. Na przykład garnki gliniane mogą służyć jako podstawa wielu pomysłów na dekorację. Jeśli w tej chwili nie możesz nic wymyślić, możesz znaleźć inspirację na naszej stronie! Miłego kopiowania!