Architektura krajobrazu

Projektowanie kącika ogrodowego – Fascynujące pomysły na małe i duże ogrody

Ogród narożny projekt salonu na zewnątrz pergoli

W prawie każdym ogrodzie znajduje się przynajmniej jeden mniej lub bardziej atrakcyjny zakątek. Nie należy jednak zaniedbywać projektu narożników ogrodowych. Możesz pozbawić ogród uroku, jeśli pozostanie goły, a wręcz przeciwnie – zapewni harmonijny ogólny obraz na zewnątrz, jeśli jest pięknie zaprojektowany. Dziś zebraliśmy wiele fascynujących pomysłów na zaprojektowanie kącika ogrodowego. Przytulna część wypoczynkowa, bulgocząca woda czy bujne nasadzenia – każdy znajdzie u nas odpowiedni pomysł jako inspirację.

Stwórz miejsce w kąciku ogrodu

zaprojektuj narożnik ogrodowy mała pergola część wypoczynkowa stół ogrodowy krzesła

Wygodna część wypoczynkowa to prawdopodobnie najbardziej znany sposób na zaprojektowanie nieużywanego narożnika ogrodowego. W tym momencie ogród jest najlepiej chroniony przed wiatrem i wścibskimi spojrzeniami, ponieważ ogrodzenie lub ściana chroni przed wpływami zewnętrznymi. Jednak nie potrzebujesz wiele więcej, aby mieć ładną część wypoczynkową. Wystarczy kilka wygodnych mebli ogrodowych i ewentualnie odpowiednia ochrona przed słońcem, np. pergola.

ogród narożny projekt siedzenia cieniu drzew

Jeśli w kącie ogrodu znajdują się wysokie drzewa, dodatkowa ochrona przed słońcem jest zwykle zbędna. Drzewa rzucają cień na część wypoczynkową i przekształcają ją w idealne miejsce na schronienie w gorące letnie dni. Należy jednak pamiętać, że całkowicie zacienione miejsce raczej nie nadaje się do siedzenia w ogrodzie. Idealne miejsce na część wypoczynkową jest słoneczne lub częściowo zacienione, ponieważ później można stworzyć cień, a światło słoneczne – nie.

Stwórz kącik ogrodowy przy ogrodzeniu narożna sofa rośliny donice z kwiatami oświetlenie

Wybór mebli do siedzenia jest ważny nie tylko dla własnego komfortu, ale wpłynie na wygląd całego ogrodu. Na przykład za pomocą stołu ogrodowego i kilku krzeseł z kutego żelaza możesz nadać przestrzeni zewnętrznej romantyczny akcent. Sofa wykonana z palet nadaje natomiast rustykalny urok i idealnie wpasowuje się w naturalny ogród. Ale jeśli chcesz mieć nowoczesny projekt ogrodu, zdecydowanie masz rację z narożną sofą wykonaną z rattanu i dopasowanym stolikiem kawowym.

Czysty relaks: leżaki w kącie ogrodu

Stwórz kącik ogrodowy pod drzewami, stwórz bujny kącik ogrodowy

Nawet jeśli masz tylko mały ogród, nie oznacza to, że musisz się obejść bez miejsca do odpoczynku, aby się zrelaksować i odprężyć. Przykład znajdziesz na powyższym obrazku. Dostępna przestrzeń w tym ogrodzie jest ograniczona, ale udało się połączyć strefę relaksu z naturalnymi nasadzeniami.

kształt narożnika ogrodu wiecznie zielone rośliny siedzisko leżaki żwirowa ziemia

Każdy, kto myśli, że leżaki nadają się tylko do basenu, jest w błędzie. Bo nawet w naturalnym ogrodzie można odpocząć na wygodnym leżaku. Jeśli reszta ogrodu jest porośnięta roślinami, grządkami warzyw lub drzewami, możesz zamienić róg ogrodu we własne sanktuarium.

Stwórz kominek w kącie ogrodu

ogród narożnik projekt kominek żwir dekoracja drabina

Jeśli planujesz zbudować kominek we własnym ogrodzie, narożnik jest do tego odpowiednim miejscem. Możesz obramować oddzielny obszar i zaprojektować go na przykład piaskiem lub żwirem. Tworzy to wyraźne rozgraniczenie między różnymi strefami w przestrzeni zewnętrznej.

Miejsce na grilla lub ladę barową w rogu ogrodu

Narożnik ogrodowy nowoczesny ogródek barowy miejsce na grilla

Możesz wykorzystać swój własny ogród do różnych celów. Niektórzy wybierają bujne nasadzenia i dużo zieleni, podczas gdy inni wybierają przytulne, społeczne ogrody. W tzw. zewnętrznym salonie można organizować garden party z rodziną i przyjaciółmi oraz cieszyć się piękną pogodą wiosną i latem. W takim ogrodzie można zaprojektować ladę barową lub miejsce na grilla w kąciku ogrodowym. Zarówno dni, jak i wieczory są tu przyjemniejsze w ciepłym sezonie.

Odpowiednie miejsce na jacuzzi w ogrodzie

ogród w kształcie rogu jacuzzi drewniany taras luksusowy charakter

Dzięki jacuzzi w ogrodzie możesz stworzyć oazę wellness na własnej posesji. Jeśli planujesz mały kawałek luksusu na świeżym powietrzu, to kącik ogrodowy jest do tego idealnym miejscem. Narożniki uważane są za najbardziej prywatne miejsca w ogrodzie i zazwyczaj są otoczone wysokim płotem. Bujna roślinność może również zapewnić niezbędną osłonę prywatności, a jednocześnie stworzyć poczucie bliskości natury.

Zabawa dla najmłodszych: trampolina w kąciku ogrodowym

Spraw, aby kącik ogrodowy był ciekawą trampoliną dla dzieci

Każdy z dziećmi może zamienić ogród w prywatny plac zabaw. Ok, cały ogród może być za duży, ale jeden z kącików ogrodowych jest do tego idealny. Na przykład możesz zbudować huśtawkę dla dzieci, a może cały domek do zabawy? Najmłodsi lubią się ślizgać, szczególnie w połączeniu z piaskownicą. Nieco niecodziennym pomysłem jest trampolina, na której dzieci mogą skakać cały dzień.

Stwórz fontannę w kącie ogrodu

Stwórz funkcję wody w rogu ogrodu z roślinami doniczkowymi z oświetleniem LED

W ogrodzie nie powinno zabraknąć również wody jako elementu wystroju. Jeśli się zgodzisz, możesz stworzyć piękną fontannę w kąciku ogrodu. Niezależnie od tego, czy jest to fontanna, wodospad, mały strumyk, czy jakieś źródlane kamienie – wybór jest ogromny. Elementy wodne mogą naprawdę zaoszczędzić miejsce i nadal mają świetny efekt na zewnątrz. Jeśli więc chcesz ukryć brzydki kącik w ogrodzie za ładnym elementem dekoracyjnym, funkcja wodna jest świetnym rozwiązaniem.

Stwórz staw ogrodowy w kącie ogrodu

Stwórz kącik ogrodowy z wodnym stawem ogrodowym z wodospadem

Jeśli dostępna przestrzeń jest wystarczająca, w narożniku ogrodu można stworzyć oczko wodne. Oczko wodne nie zawsze powinno być okrągłe, na przykład geometryczne kształty wyglądają bardzo nowocześnie i są idealne, jeśli chcesz wykorzystać je do stworzenia kącika ogrodowego. Jednak ci, którzy przywiązują dużą wagę do naturalnego projektowania ogrodu, wybierają klasyczny staw ogrodowy z kamieniami na krawędzi. Jeśli ogród znajduje się na zboczu, można również wbudować mały wodospad, jak w powyższym przykładzie.

Spraw, aby kącik ogrodu był piękny dzięki odpowiednim roślinom

Projekt narożnika ogrodowego z roślinami figurka ogrodowa róże

Narożnik ogrodowy już nigdy nie będzie wyglądał na goły i nieatrakcyjny, jeśli odpowiednio go posadzisz. Rośliny i kwiaty dodają wspaniałych plam koloru w ogrodzie i można je sadzić niemal wszędzie na zewnątrz. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni gatunek dla danej lokalizacji. W zakątkach ogrodów często jest mało lub wcale nie ma światła słonecznego, co wyklucza z listy możliwości rośliny kochające słońce. Na szczęście są też piękne kwiaty i byliny, które rosną w cieniu lub półcieniu. Poniżej zestawiliśmy kilka odpowiednich odmian.

projekt kącika ogrodowego kwitnąca oaza kącik do czytania rekolekcje

Wiele narożników ogrodów znajdujących się po północnej stronie ściany uważa się za miejsca częściowo zacienione. Wiele roślin kwitnących, takich jak piwonie, broda kóz i dzwonki, rozwija się w takim miejscu. Fuksje, zawilce i hortensje również czują się w takim miejscu jak w domu i stanowią odpowiedni wybór do kolorowego nasadzenia.

Trochę trudniej jest w zacienionym miejscu pod drzewami. Tam nie tylko jest mało światła, ale także konkurencja o korzenie. Duże drzewa mają głębokie korzenie, które szeroko się rozrastają i utrudniają podsadzanie. Do takiej lokalizacji szczególnie nadają się byliny. Na przykład paprocie i hosty mogą dodać kilka ładnych akcentów w zieleni do kącika ogrodu. Jeśli nadal chcesz blasku kwiatów, masz rację z jesiennymi ukwiałami, brunnerami i konwaliami. Z drugiej strony wczesne kwitnące, takie jak krokusy i zimówki, są odpowiednim wyborem na początek wiosny.

kształt narożnika ogrodu kwietnik piramida rośliny kwitnące

Jeśli chcesz zaprojektować kwitnący kącik ogrodowy i umieścić go w centrum uwagi, to możesz tam zaprojektować cały kwietnik. Świetnym projektem DIY do ogrodu jest na przykład oryginalne łóżko narożne, które idealnie pasuje do narożnika. Łóżko można zaprojektować na kilku poziomach i obsadzić różnymi roślinami i kwiatami.

Praktyczne pomysły na kącik ogrodowy

Stwórz kącik ogrodowy ukryj kosz na śmieci

Wielu właścicieli ogrodów decyduje się również na umieszczenie kosza na śmieci lub pojemnika na kompost w rogu ogrodu. Chociaż jest to praktyczny pomysł, w większości przypadków wcale nie wygląda atrakcyjnie. Jeśli nadal chcesz stworzyć śmietnik lub miejsce na kompostowanie w kącie ogrodu, spróbuj jakoś ukryć kosze. Możesz na przykład samodzielnie zbudować kosz na śmieci i zaprojektować na nim mały podniesiony klomb.

Stwórz kącik ogrodowy zbuduj pryzmę kompostu

Można również zbudować odpowiedni pojemnik na pryzmę kompostową, która jest mniej widoczna i która oryginalnie ukrywa kompost.

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedni pomysł na zaprojektowanie własnego kącika ogrodowego. Możesz zobaczyć więcej zdjęć jako inspiracji dla różnych pomysłów w galerii zdjęć poniżej. Mamy nadzieję, że spodoba ci się przeglądanie.

Siedzisko pod pergolą

zaprojektuj narożnik ogrodowy romantyczne siedzisko pergola pokład okrągły trawnik

Lustro w kącie ogrodu optycznie powiększa mały ogród

Zmień kącik ogrodu w mały ogród, aby wyglądał na większe lustro

Przytulna część wypoczynkowa pod drzewami

Stwórz przytulną część wypoczynkową z narożną sofą z pergolą

Stwórz kącik ogrodowy z pergolą i oczkiem wodnym

kształt narożnika ogrodu wiecznie zielone rośliny krzewy drewniana pergola ławka

Zainstaluj ławkę w rogu

narożnik ogrodowy ławka drewno zielone rośliny część wypoczynkowa

Narożnik z rattanu i drewnianej pergoli w narożniku ogrodowym

projekt narożnika ogrodowego siedzisko pergola narożnik rattanowy

Stwórz przytulną część wypoczynkową pod drzewami

Spraw, aby narożnik ogrodowy był przytulnym narożnikiem bambusowym ogrodzeniem

DIY drewniana ławka narożna

Stwórz kącik ogrodowy zbuduj ławkę z drewnianych desek

Miejsce do siedzenia przy ogrodzeniu

Ogród narożny pomysły na sadzenie ławki owalne

Uroczy mały domek do wypoczynku w ogrodzie

pomysły na projekt narożnika ogrodowego dom wypoczynkowy sofa

Stwórz kominek w kącie ogrodu

Narożnik ogrodowy tworzy mały kominek na ogrodzeniu

Otwarte palenisko z widokiem na wodospad w rogu

projekt narożnika ogrodu wodospad kamienie posadzone kominek

Stawy ogrodowe z wodospadem

staw ogrodowy w kącie ogrodu pomysł na projekt budowy

Ogród narożny projekt staw ogrodowy wodospad kamienie

Funkcja wodna ze starych beczek po winie

mały ogród w kształcie rogu fontanna z wodą ze starych beczek na wino

Mały wodospad z oświetleniem LED

kształt narożnika ogrodu fontanna kamienie kwitnące rośliny

Zaprojektuj fontanny ścienne w kącie ogrodu

projekt narożnika ogrodu mała fontanna rośliny doniczkowe

Posadź rośliny pnące na ogrodzeniu

Mały ogród narożny projekt ogrodowy stół pnący ogrodzenie

Stwórz kwietnik w kącie ogrodu

Kwietnik narożny ogrodowy na cegłach ogrodzeniowych

Stwórz mini narożny ogród

kształt rogu ogrodu sadzenie żółte kwiaty białe ogrodzenie

Sam zbuduj narożne łóżko z drewna

Narożnik ogrodowy podniesione łóżko z drewna kwiaty kątowe

Posadź kącik ogrodowy roślinami kochającymi cień

goły kącik ogrodowy na ogrodzeniu roślina odpowiednia roślinność cień

Pomysły na dekorację kącika ogrodowego

ogród kącik projekt zen ogród figurka ogrodowa rośliny

narożniki ogrodowe udekoruj pomysły w stylu vintage deco stołowe konewka cynkowa

Stwórz mini ogród wertykalny

Stwórz kącik ogrodowy stwórz ziołową paletę ogrodową gliniane doniczki

Czysty luksus: jacuzzi w kącie ogrodu

Luksusowa konstrukcja narożnika ogrodowego w małym jacuzzi ogrodowym

Narożnik ogrodowy z jacuzzi na ekranie prywatności ogrodzenia ogrodowego