Architektura krajobrazu

Projekt ogrodu z kamieniami – 18 inspirujących pomysłów

projekt ogrodu z kamieniami pomysł na ścieżkę ogrodową łóżko z bukszpanu

Kamienie naturalne nadają każdej przestrzeni zewnętrznej coś pewnego. A ponieważ mogą być również stosowane na wiele sposobów do szerokiej gamy elementów i są niezwykle trwałe, nic dziwnego, że są tak popularne jako materiał budowlany i projektowy do ogrodu. Dajemy Ci 18 inspiracji na Projekt ogrodu z kamieniami. Kamienie można wykorzystać jako ozdobę w każdym ogrodowym stylu – a my pokażemy Ci jak i po co!

Projekt ogrodu z kamieniami – kreatywnie stwórz ścieżkę ogrodową

projekt ogrodu z kamiennymi płytami pomysł taras doniczka

Inspiracje dla Projekt ogrodu z kamieniami zacznij od tradycyjnego pomysłu – ścieżki ogrodowej z kamienia naturalnego. Możesz pomysłowo ułożyć ścieżkę ogrodową – podstawa może być wykonana z małych kamyków. Układaj płytki kamienne lub deski drewniane, aby tworzyć ciekawe wzory zygzakowate. Miłośnicy stylu wiejskiego domu mogą również stworzyć ścieżkę ogrodową z małych kamyków – w ten sposób wygląda znacznie bardziej naturalnie.

Kamienie mogą podkreślać i uzupełniać projekt. Bardzo często stosuje się je również na krawędzie zagonów, tj. jako obrzeże koryta – tak jak kamienie rzeczne na korycie drzew w poniższym przykładzie. Dla jeszcze ciekawszego efektu można połączyć również kamień naturalny, kamyki i kamienie rzeczne – dzięki temu ogród wygląda bardziej uniwersalnie. Kamienie przybrzeżne mogą tworzyć akcenty i służyć jako dekoracja.

Projekt ogrodu z kamieniami – pomysły na dekorację

projektowanie ogrodu z kamieniami nowoczesny design kostka brukowa żwir kulki bambus

Kamienie pokryte mchem będą ozdobą ogrodu w stylu wiejskim. Posadź ziemię wiecznie zielonymi roślinami i rozłóż kamienie tak, aby powstały ciekawe geometryczne kształty. Kwiaty i trawa mogą dodać koloru i struktury. Z kolei niskie, wiecznie zielone rośliny i kamyki mogą tworzyć ciekawe geometryczne wzory. Kamyki nie nadają się na podłogę na tarasie – meble ogrodowe wymagają solidnej podłogi. Niemniej jednak nadal można ich używać do obramowania np. drewnianego tarasu. Jeśli Twój ogród znajduje się na zboczu, możesz zbudować mur oporowy z kamieni ogrodowych. Pozwól się kierować naszymi sugestiami dotyczącymi Projekt ogrodu z kamieniami inspirować!

Zbuduj samodzielnie kwietniki – użyj starych drewnianych drabin jako drabin kwiatowych

Zbuduj samodzielnie kwietniki – 12 stojaków na kwiaty wykonanych z metalu i drewna

55 pomysłów na dekoracje ogrodowe ze starych okien i drzwi

Kamienne podnoszone łóżka

projekt ogrodu z kamieniami podniesionym łóżkiem pomysł na podparcie pergoli huśtawka

Podnoszone łóżka to niezwykle popularny element ogrodu. W końcu nie tylko dobrze podkreślają twoje rośliny, ale są również bardzo łatwe w obróbce i utrzymaniu. Kamień naturalny może być tutaj również wykorzystany jako mur oporowy, aby utrzymać ziemię w środku. Możesz oczywiście sam zdecydować, czy wybierzesz kształt okrągły, owalny czy kwadratowy. Podniesione łóżka z naturalnego kamienia wyglądają bardzo przyjemnie na środku trawnika, a także na powierzchni ze żwiru lub innego kamienia.

Pomysł na projekt ogrodu

projekt ogrodu z kamieniami ścieżka ogrodowa ściana głazy kamyki ekran prywatności trawnika

Tutaj możesz ponownie zobaczyć, jak można łączyć ze sobą różne rodzaje kamienia. Ścieżka ogrodowa z kamiennej płyty obramowana jest kamieniami rzecznymi – z jednej strony w formie kamiennego koryta a z drugiej strony w formie muru oporowego na wyższy poziom w ogrodzie, który stopniowo obniża się aż do poziomu ścieżki. Kontrast między szarym kamieniem a soczyście zielonym trawnikiem jest również bardzo przyjemny dla oka.

Niskie rośliny zimozielone i dwukolorowe kamyki

Projekt ogrodu z kamieniami warzywa trawa geometryczny wzór

Co sądzisz o tym oryginalnym pomyśle na projekt łóżka? Zaprojektowano kilka placów, które na przemian wypełniano żwirem w dwóch kolorach, a także okrywą i sukulentami. Rezultatem jest bardzo kolorowy projekt, który wygląda jednocześnie bardzo naturalnie i malowniczo. Na taki element dekoracyjny można zastosować różne rodzaje kamyków i kwitnące okrywy gruntowe.

Udekoruj kamienie ogrodowe i kamyki kwiatami i roślinami

Kamienie ogrodowe pomysły donice ogrodowe ławka ogrodowa

Kamyczki i kamienie rzeczne są również często używane w ogrodach skalnych i łóżkach. Więc jeśli chcesz mieć projekt ogrodu z kamieniami, możesz również do niego wrócić. W celu ochrony poszczególnych grządek przed chwastami są one wyposażone w specjalną włókninę, w której następnie sadzi się również rośliny ozdobne. Będziesz już mieć łatwe w pielęgnacji łóżko. Kamienne łóżko można również wyposażyć w elementy dekoracyjne z naturalnego kamienia. Należą do nich figurki, donice, fontanny czy ławka.

Kamienie rzeczne w różnych rozmiarach tworzą złudzenie optyczne

Kamienie ogrodowe kamienie rzeczne figury spiralne

Szczególnie w ogrodach zen ciekawe wzory grabi się żwirem, który ma działać odprężająco. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz również zastosować takie wzory w dowolnym innym stylu ogrodowym. Wspaniałą rzeczą jest to, że wzór można w każdej chwili zmienić i przeprojektować. Pomysł nadaje się na obszary nieobsadzone, na których nie można uszkodzić roślin podczas grabienia.

 Kamień przybrzeżny w połączeniu z ozdobnymi kamykami do ogrodu japońskiego

Pomysły na kamienne dekoracje ogrodowe w stylu japońskim

Jeśli jednak gładka nawierzchnia ze żwiru jest dla Ciebie zbyt nudna, możesz urozmaicić teren kilkoma kamieniami lub większymi kamieniami. W zasadzie nie ma ograniczeń w projektowaniu ogrodu z kamieniami. Ławka z kamienia naturalnego może również wyglądać bardzo dekoracyjnie lub można ustawić kamienną miskę z wodą, którą można nawet posadzić, gdy nie jest nasłonecznione.

Udekoruj łóżko drzewa kamieniami rzecznymi

Projekt ogrodu z kamieniami rzecznymi

Jeśli na środku tarasu lub na innym obszarze wyłożonym kafelkami lub brukiem znajduje się drzewo, obszar wokół pnia można nie tylko posadzić, ale także zaprojektować kamieniami. Ważne jest, aby taki obszar pozostawić wolny, aby woda deszczowa mogła tam wnikać, a drzewo nie wysychało z czasem. Wybór koloru żwiru zależy od Twoich upodobań i oczekiwanego efektu.

Otocz drewniany taras kamykami

rustykalna część wypoczynkowa ogród drewniany taras

Nie ma wątpliwości, że drewno i kamyki wspaniale do siebie pasują i można je również wykorzystać do zaprojektowania Twojego ogrodu. Wspaniałym przykładem jest mały taras na powyższym obrazku. Składa się z zwietrzałych desek, które następnie wtapiają się w żwirową powierzchnię. Efektem jest atrakcyjny wygląd, który podkreślają nawet trawy ozdobne i inne rośliny. Ściana oporowa łóżka podnoszonego za tarasem jest również wykonana z drewna.

Stwórz ścieżkę ogrodową z naturalnych materiałów

Kamyczki drewniane deski ścieżka ogrodowa staw ceramika

Stwórz ogród w stylu wiejskim – ścieżka ogrodowa wykonana tylko z kamyków

Wiosna w ogrodzie ścieżka do projektowania w stylu wiejskim wiosenne kwiaty

Ogród w stylu Feng Shui z dopasowaną drewnianą ścieżką ogrodową

elementy ogrodu japońskiego kamienie trawa

Kreatywny pomysł na dekorację z kamieniami w ogrodzie

Pomysły na projekt ogrodu Wejście Steinweg

Pomysły na dekoracje z kamieni rzecznych ogród na stoku

Kamień naturalny ścieżka ogrodowa płytki kamienne kamyki

Kamień naturalny fontanna kamienie ogrodowe w stylu japońskim

Gry wodne w ogrodzie sprawiają, że pobyt tam jest przeżyciem