Architektura krajobrazu

Pomysły na projektowanie łóżek i pomocne wskazówki dotyczące pięknych klombów w ogrodzie

Pomysły na projekt łóżka roślina-kontrast-piękna

Prawie każdy hobbystyczny ogrodnik marzy o pięknym ogrodzie z harmonijnie zaprojektowanymi klombami i udanymi rabatami zielnymi. Ponieważ piękne łóżka zwykle nie są przypadkiem, ale wynikiem dobrego planowania, każdy może stworzyć własną oazę roślinną w ogrodzie. Wszystko czego potrzebujesz to dobry plan dla roślin i ich prawidłowy projekt, a także odrobina cierpliwości. Jakie są najważniejsze kroki, jak poprawnie łączyć byliny i kwiaty, a także wiele wspaniałych pomysłów na projekt łóżka i pomocnych wskazówek można znaleźć w artykule!

Wskazówki dotyczące właściwego projektu łóżka – zrób plan

pościel-pomysły-wielina-ściółka

Niezależnie od tego, czy planujesz nowe grządki, czy chcesz przesadzić już istniejące, plan sadzenia z pewnością może być zaletą. Aby łóżko było harmonijnie zintegrowane z ogólnym obrazem, należy dostosować projekt łóżka do ogólnej koncepcji ogrodu. Tradycyjne łóżka w przydomowym lub wiejskim ogrodzie znacznie różnią się od tych w nowoczesnym ogrodzie, dlatego styl ogrodu odgrywa dużą rolę. Pomysły na projekt łóżka są liczne i zawsze powinny być dobrze przemyślane.

pościel-pomysły-mały-ogród

W tradycyjnym przydomowym ogródku przeważają łóżka, z których korzystają mieszkańcy. Dotyczy to przede wszystkim grządek ogrodowych na owoce i warzywa uprawianych na własny użytek. Ogrody ziołowe to kolejny popularny pomysł na te ogrody. Oczywiście w przydomowym ogrodzie można również znaleźć kolorowe rabaty kwiatowe, które są uważane za optyczne atrakcje na zewnątrz.

Z drugiej strony, w przypadku nowoczesnych pomysłów na projektowanie łóżek, uprawa owoców i warzyw odgrywa znacznie mniejszą rolę. Nowoczesne ogrody charakteryzują się dopasowanym designem o wyrazistych kształtach, a podczas sadzenia grządek przeważają kwiaty i byliny.

Poradniki-projektowanie-planów-roślin

Po ustaleniu projektu łóżka możesz zacząć od planu sadzenia. Jako inspirację możesz wykorzystać różne książki ogrodnicze, czasopisma i oczywiście nasze serie zdjęć. Najpierw z grubsza narysuj kontur łóżka na kartce papieru. Następnie za pomocą kolorowych ołówków narysuj różne grupy roślin. Użyj tego samego koloru dla tych samych kwiatów i bylin, aby uzyskać wyobrażenie o własnej pościeli.

Pomysły na projekt łóżka i wskazówki dotyczące lokalizacji

łóżko-projekty-pomysłów-klomb-ogród

Jeśli masz już utworzony plan sadzenia, możesz zacząć go wdrażać. Najważniejszym wymogiem udanego kwietnika jest jakość gleby. Aby zapewnić kwitnące rabaty kwiatowe, najpierw należy przygotować glebę. Chwasty i duże kamienie nie powinny znajdować się w grządce i zdecydowanie należy je usunąć przed sadzeniem. Ziemia powinna być drobno rozdrobniona i zawierać wiele składników odżywczych. W ten sposób zapewnisz swoim kwiatom długi okres kwitnienia.

Należy pamiętać, że wilgotność gleby jest równie ważna przy doborze roślin. Pomysły na zagon do suchych miejsc w ogrodzie znacznie różnią się od tych na wilgotne, ponieważ każda roślina ma inne wymagania. Dlatego wskazane jest wcześniejsze przetestowanie gleby, aby wybrać najlepsze rośliny do odpowiedniej lokalizacji.

łóżko-projekty-pomysły-kwietnik-penumbra

Kolejną szczególnie ważną rolę odgrywa dokładna lokalizacja projektu łóżka. Od tego zależy wybór roślin, a także ogólny projekt ogrodu. W zależności od położenia ogrodu łóżko można ustawić w miejscu nasłonecznionym, częściowo zacienionym lub zacienionym. Istnieją różne rodzaje roślin, które będą pasować do każdej lokalizacji. Oto kilka przykładów:

Słoneczna lokalizacja: Jeśli wybrałeś miejsce na łóżko oświetlone słońcem przez cały dzień, to najlepsze są rośliny głodne światła, takie jak róże, lawenda i kapelusze przeciwsłoneczne.

Lokalizacja częściowo zacieniona: Miejsce z kilkoma godzinami cienia dziennie jest zwykle nazywane półcieniem. Są to przede wszystkim miejsca na ścianie, na ścianie domu czy wokół drzewa. Pomysły na ściółkę dla takiej lokalizacji obejmują rośliny, takie jak zawilce, astilbe i tonikowce.

Zacieniona lokalizacja: Jeśli szukasz roślin, które lubią cień, to trafiłeś we właściwe miejsce z Waldsteinien, Funkien i Bleeding Heart. Te byliny zakwitną nawet w miejscu zacienionym przez cały dzień.

Pomysły na projekt łóżka z różnymi rodzajami roślin

łóżko-projekty-pomysły-dom-ściana-byliny

Najbardziej udane pomysły na projekt łóżka to połączenie trzech różnych rodzajów roślin, które kształtują ogólną kompozycję łóżka. Są to rośliny wiodące, towarzyszące i napełniające, a każdy rodzaj odgrywa ważną rolę w łóżku.

Pościel-projekty-pomysłów-łączenia-bylin

Wiodące rośliny

Do każdej granicy kwiatowej potrzebne są tzw. byliny wiodące, które mogą mieć ponad 1,5 metra wysokości i w ten sposób tworzyć najwyższe punkty w grządce. Są one planowane i sadzone w pierwszej kolejności, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla ogólnego wyglądu kwietnika. Ponieważ głównymi roślinami są zazwyczaj duże byliny, dominują one kształtem i kolorem. Dlatego należy uważać przy sadzeniu zagonów bylinami prowadzącymi, aby pozostałe rodzaje roślin nie zostały utracone w ogólnym składzie. Rośliny te ze względu na swoją wysokość mogą również służyć jako tymczasowe osłony prywatności w ogrodzie, tj. tylko wtedy, gdy kwitną.

Oto kilka typowych przykładów kluczowych roślin w kwietniku: ślazowce krzewiaste, maki piórkowe, kwiaty płomieniste (floks), naparstki, astry, kozie bródki, trawy ozdobne i wiele innych.

Pomysły-na-projektowanie-łączenia-roślin

Rośliny towarzyszące

Wszystkie rośliny towarzyszące to byliny o średniej lub niskiej wysokości i kwiaty, które tworzą środek kwietnika. Są uważane za towarzysza większych wiodących bylin i dlatego powinny być do nich dopasowane pod względem koloru, kształtu i umiejscowienia w grządce. Pod względem liczebności rośliny towarzyszące są zwykle największą grupą roślin w obrzeżu kwiatów.

Pomysły na projekt zagonów dla roślin towarzyszących są liczne i zależą w dużej mierze od wyboru wiodących bylin. Piękne kwiaty i byliny należące do tej grupy to m.in.: szałwia, kapelusze przeciwsłoneczne, stokrotki, rozchodniki, oczka panieńskie i krwawnik pospolity.

Pomysły na pościel

Napełnianie roślin

Ta grupa roślin doskonale nadaje się do wypełniania luk między roślinami prowadzącymi i towarzyszącymi w kwietniku. Z pomocą tych małych kwiatków łóżko zyskuje doskonały wygląd, ponieważ obsadzona jest każda wolna przestrzeń. Do grupy należą głównie byliny bardzo niskie oraz okrywowa, czyli najniższy poziom w rabatach. Te małe kwiaty są sadzone obficie i zwykle stanowią pierwszy plan kwietnika. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów roślin, rośliny wypełniające również powinny być skoordynowane z resztą ściółki, a zwłaszcza z roślinami towarzyszącymi. Kształty i kolory powinny do siebie pasować i tworzyć harmonijny ogólny obraz.

Różnorodność okrywowa jest ogromna. Niektóre z typowych przykładów to: kocimiętka, kwiaty elfów, bergenia, gipsówki itp..

Pomysły i wskazówki dotyczące projektowania łóżek: Łącz rośliny prawidłowo

łóżko-pomysły-kolorowe-łóżko-kontrast

A jak właściwie połączyć różne rośliny w kwietniku? W tym momencie na ratunek może przyjść teoria kolorów za pomocą tak zwanego koła kolorów. Pomoże znaleźć odpowiednie kombinacje kolorów dla kwiatów i bylin w kwietniku. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na kontrasty w roślinach, czy na ten sam schemat kolorów, możesz użyć koła kolorów, aby stworzyć udaną grę kolorów.

pościel-projekty-pomysły-bukszpan-żywopłot-kwiaty

Dzięki teorii koloru możesz skoordynować kolorystykę swoich pomysłów na projekt łóżka i zapewnić piękne optyczne akcenty w obramowaniu kwiatowym. Zwykle istnieją pewne kombinacje kolorystyczne, które można uzyskać ze znanymi bylinami i roślinami. Na przykład żółty krwawnik można doskonale połączyć z niebieskimi kwiatami lilii afrykańskiej. Kombinacje ton w ton są również popularne w przypadku pomysłów na kwietniki. Dobrym tego przykładem są żółte róże, które doskonale współgrają z żółto-zieloną matą damską. Często przy sadzeniu zagonów pojawiają się kontrasty, takie jak żywopłot z ciemnego buku i naparstnicy i chwast ognisty lub rośliny o bardzo ciemnych, prawie czarnych odcieniach w połączeniu z białymi kwiatami.

łóżko-pomysły-wskazówki-jesień

Aby kwietnik emanował ciepłem, możesz polegać na roślinach w odważnych kolorach, takich jak czerwony, pomarańczowy i żółty. Jednak takie połączenie nie nadaje się do małych ogrodów, ponieważ sprawia, że ​​przestrzeń ogrodowa wydaje się mniejsza. Aby mały ogród wyglądał na większy, najlepiej zastosować fioletowe i niebieskie odcienie.

Pomysły na projekt łóżka na piękne łóżka przez cały rok

łóżko-projekty-pomysłów-kolorowy-kwietnik

Aby kwietnik wyglądał pięknie przez cały rok, warto również rozważyć sadzenie grządek na zimę i jesień. Z całorocznymi bylinami łóżko zawsze wygląda pięknie. Fioletowe dzwoneczki i begonie to wiecznie zielone byliny, które zapewniają kolorowy wystrój łóżka nawet zimą. Ponieważ jednak większość kwiatów nie przetrwa mrozu, na tę porę roku polecane są drzewa takie jak bukszpan i ostrokrzew.

pościel-projektowanie-pomysłów-wczesna-kwitnąca-wiosna

Ci, którzy nie mogą się doczekać kwitnącego łóżka, mogą zdecydować się na wczesne kwitnienie na wiosnę. W przypadku kwiatów cebulowych, takich jak tulipany, pożądane rezultaty osiąga się bardzo wcześnie, a wiosnę można powitać kwitnącym rabatem. Duża różnorodność pomysłów na projekty łóżek umożliwia projektowanie tzw. łóżek tematycznych, które są prawdziwą przyjemnością dla prawdziwego hobbystycznego ogrodnika.

łóżko-projekt-pomysły-wskazówki-klomb

Dla tych, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu na pielęgnację ogrodu, odpowiednie są pomysły na projekt łóżka z łatwymi w pielęgnacji trwałymi kwiatami. Mają zwykle długi okres kwitnienia i nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Przykładami takich bylin są floks i oko panieńskie. Jednak ci, którzy lubią ogrodnictwo, mogą zdecydować się na rośliny o krótkim czasie kwitnienia i regularnie przeprojektowywać grządkę.

łóżko-projekty-pomysły-kwietniki-rośliny

Jeśli chcesz zrealizować swoje piękne pomysły na projekt łóżka, wystarczy wybrać odpowiedni czas na sadzenie. Idealny czas sadzenia bylin to okres od marca do połowy maja lub od końca sierpnia do października. Należy unikać sadzenia zagonów zbyt wcześnie lub za późno, ponieważ byliny zwykle nie przetrwają mrozów.

pościel-projektowanie-kamienie-żwir-żywopłoty

Jeśli szukasz nowoczesnych pomysłów na projektowanie łóżek, nadal możesz używać kamieni i żwiru. Tak zwane grządki kamienne mają nowoczesny efekt w ogrodzie i doskonale sprawdzają się w przypadku wspaniałych traw ozdobnych. Dzięki ściółce ze żwiru i kory można stworzyć piękne rabaty w nowoczesnym stylu, które można łączyć z zielonymi krzewami i żywopłotami.

Pomysły na projektowanie łóżek na łóżka wyspowe

łóżko-pomysły-wskazówki-ogród-wyspa łóżko-rośliny-trawnik

Łóżka wyspowe można tworzyć w różnych kształtach – niezależnie od tego, czy są regularnie prostokątne, okrągłe lub zabawne. Zarys powinien być dopasowany do stylu ogrodu. Krawędź pomaga wyraźnie określić kształt i ułatwia pielęgnację trawnika. Do wyboru są krawężniki i metalowe poręcze, które są wbudowane w podłogę i są praktycznie niewidoczne. Inną opcją są tutaj arkusze syntetyczne, ale trzymaj trawnik w ryzach tylko w ograniczonym stopniu, ponieważ nie są one wyższe niż poziom gruntu.

pomysły na pościel-wskazówki-ogród-wyspa łóżka-rośliny-trawnik

Do sadzenia grządek wyspowych nadają się szczególnie długo kwitnące byliny, takie jak jeżówka, rów owiec, kocimiętka, taglillie i inne. W przeciwnym razie możesz co roku zaprojektować łóżko inaczej i wyposażyć je tylko w coroczne letnie kwiaty. Łóżko ziołowe to kolejna szczególnie praktyczna opcja. Rozamrin, mięta i szczypiorek z pewnością przydadzą się miłośnikom gotowania.

Pomysły na projektowanie łóżek na łóżka wyspowe o okrągłym kształcie

Pomysły-na-pościelki-ogród-okrągłe-koło-rośliny-trawnik

Być może najczęstszym kształtem łóżka na wyspie jest koło, chociaż nie jest to konieczne. Umożliwia to uzyskanie pięknych kontrastów. Na przykład okrągłe łóżko wyspowe na zakrzywionym trawniku wydaje się bardziej naturalne niż ściśle okrągłe i kwadratowe kształty. Jeśli na środku trawnika umieścimy okrągłą wyspę, ogród wydaje się większy – koło przyciąga uwagę i odwraca uwagę od granic.

Pomysły na projektowanie łóżek na łóżka wyspowe o kwadratowym lub prostokątnym kształcie

łóżko-projekty-pomysły-wskazówki-ogrod-plac-łóżko-obrzeża-klinkier

Projekt ogrodu z wyspą roślinną w specjalnym kształcie pozwala na atrakcyjną aranżację ogrodu. Łóżko wyspowe można zaprojektować na trawniku lub na powierzchni żwirowej. Zmierz owalny, prostokątny lub swobodny kształt w żądanym miejscu, zaznacz go i zdejmij górę o kilka centymetrów pokrycia. Następnie glebę należy głęboko spulchnić, nawozić według uznania lub zasypać innym kompostem i zainstalować wybrane rośliny. Odsłonięty wariant ma efekt cięcia, a precyzyjny kształt zapewnia harmonijne wrażenie.

Projekt łóżka Pomysły na listwy łóżka przy wejściu do domu

łóżko-pomysły-wskazówki-do-ogrodu-listwy łóżka-dom wejście

Wąskie, bujne pasy są często widywane, gdy brakuje miejsca i obszarów miejskich. Stanowią rozwiązanie dekoracyjne i doskonale nadają się do sadzenia roślin przy tarasie, przed ścianą domu lub wzdłuż ogrodowej ścieżki. W takich miejscach rośliny wrażliwe na warunki pogodowe znajdują swoje optymalne miejsce. Zaprojektowane pod kątem prostym do kierunku widzenia pasy roślinne wizualnie skracają nieruchomość. W zakrzywionym kształcie rozluźniają ogólny wygląd.

Pomysły na projekt łóżka do sadzenia pod drzewami – podsadzanie drzew

pomysły-na-sadzenia-do-ogrodu-do-sadzenia-drzewa

Gęsty wierzchołek drzewa przepuszcza mało światła i zapobiega opadom. To sprawia, że ​​gleba jest stosunkowo sucha, a podsadzone rośliny również muszą konkurować o wodę, składniki odżywcze i przestrzeń. Ponadto drzewa o płytkich korzeniach są bardzo trudne do sadzenia. Należą do nich: świerk, brzoza, orzech laskowy, magnolia i klon zwyczajny. Drzewa o głębokich korzeniach, takie jak sosna, jarzębina i drzewa owocowe, takie jak jabłka, czereśnie i śliwki, są mniej problematyczne do sadzenia pod. Możliwe jest również podsadzenie korzeni sercowych, takich jak cis, klon polny i lipa. Rośliny, które dobrze rosną w cieniu, nadają się zatem do sadzenia pod drzewem. Dostają się tu krzewy leśne, które mają niewielkie wymagania co do wilgotności gleby: barwinek mały (Vinca minor), bluszcz, kwiat elfów (Epimedium), aster leśny (Aster divaricatus), geranium macrorrhizum (Geranium macrorrhizum), brunatny (G. phaeum) ) , Złota Truskawka (Waldsteinia geoides).