Architektura krajobrazu

Palisady granitowe – 20 pomysłów na piękny projekt ogrodu

Granitowa palisada beton-drewno płot-kwiaty-kamyki

Palisady pochodzą ze średniowiecza i są używane w architekturze krajobrazu od lat 70. XX wieku. Przez większość czasu służą jako obrzeże łóżka lub ścieżki, a czasami dla ochrony prywatności buduje się nawet wolnostojące ściany o wysokości nie większej niż 2-3 metry. Sprawdź naszą galerię z przykładami projektów ogrodów Palisady granitowe i daj się zainspirować.

Stwórz harmonijny ogród z granitowymi palisadami

Granitowa palisada ogród-schody-kamyk-biała-kula-rzeźba

Granit to bardzo wytrzymały kamień naturalny, o którym można śmiało powiedzieć, że trwa wiecznie. Różnice wysokości w ogrodzie z łatwością pokonuje się granitowymi palisadami lub buduje się solidne mury oporowe. Kamienne filary są dostępne w różnych rozmiarach, a jedna trzecia jest osadzona w mieszance betonowej w ziemi. Mogą być okrągłe lub kwadratowe. Prostokątne palisady wciąż często nazywane są „stelami”.

Zbuduj różnorodne konstrukcje ogrodowe z granitowych palisad

Granitowe palisady okrągłe-schody-krajobraz-kwiaty

Za pomocą palisad można zbudować wspaniałe stopnie, schody, tarasy i ścieżki. W połączeniu z odpowiednimi kwiatami i roślinami granitowe palisady przyciągają wzrok i pomagają stworzyć własną ogrodową oazę. Musisz pamiętać, że najpierw musisz dokładnie zaplanować i stworzyć koncepcję projektu ogrodu. Możesz omówić planowanie ze specjalistą lub, jeśli masz wystarczającą inspirację, możesz oczywiście samodzielnie zaprojektować plan.

Granitowe palisady otaczają drzewa życia pelagronią i wtapiają się w granitową ścianę

Granitowe palisady granitowe ściany-kwiaty-pelagronia-drzewa życia

Oprócz funkcji ozdobnej palisady pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Korzenie niektórych traw mają tendencję do dążenia do rozprzestrzeniania się i jeśli nie zostaną powstrzymane, mogą zakłócać wzrost innych roślin w ogrodzie. Palisady to świetny sposób, aby określić, gdzie będą rosły Twoje rośliny.

Ławka na granicy granitu wykonana z tego samego kamienia naturalnego to świetny pomysł

Granitowa palisada-stolik-zielona-trawa-róża-krzak

Granit to trwały materiał, który doskonale nadaje się do każdego projektu ogrodowego. Możesz dodać inne akcenty z naturalnego kamienia, takie jak ławka, i spędzić więcej czasu z rodziną lub przyjaciółmi w ogrodzie.

Palisady granitowe w różnych kolorach mogą być również używane do tworzenia pięknych obrazów podłogowych

granit-palisada-taras-czarno-biały

Naprawdę fajnym pomysłem byłoby ułożenie palisad w różnych kolorach jak mozaika, zestawienie pięknych kształtów i stworzenie niepowtarzalnego tarasu. Coś takiego nazywa się prawdziwym przyciągaczem wzroku w ogrodzie.

W spoiny między granitowymi palisadami można sadzić mech

granitowo-palisada-zielono-mechowo-szary

Zostaw więcej miejsca między palisadami i posadź mech w stawach. To w połączeniu z pięknymi kwiatami nadaje Twojemu ogrodowi piękny, malowniczy wygląd i poczucie bliskości natury.

Z granitowych palisad możesz zbudować podwyższone łóżko i zaakcentować grupę kwiatów

granit-palisada-krzew-drzewo-zwykłe-bukszne

Dzięki palisadom możesz tworzyć różnorodne, estetyczne kompozycje w kilku etapach w ogrodzie, dzięki czemu zawsze będziesz miał jak najlepszy widok na ulubione rośliny.

Z palisad można zbudować piękne elewacje i kształty w ogrodzie

granit-palisada-projektowanie-ogrodu-kamienie-zielona-trawa

Problemy z różnicami wysokości w ogrodzie można łatwo rozwiązać za pomocą palisad. Możesz nawet przekształcić defekt w efekt estetyczny przy odrobinie kreatywności i innych elementów ryglowania.

Palisady z czarnego granitu o różnej wysokości ładnie kontrastują z białym ozdobnym żwirem

granitowo-palisada-czarno-biało-żwirowo-zielony

Baw się nie tylko kształtami, ale także kolorami. Stwórz uderzające kontrasty i tło, na którym będzie się wyróżniać piękno Twoich roślin.

Stele z czarnego granitu wyznaczają szaro-białe kamienie rzeczne

granit-palisada-czarno-szare-kamienie-białe-schody-beżowe

Ciekawe kamienie rzeczne w odcieniach szarości i bieli wraz z granitowymi palisadami stanowią dekoracyjny akcent w ogrodzie. Z tego możesz samodzielnie tworzyć liczne kombinacje według własnych upodobań.

Fioletowe hiacynty rosną za granicą granitowych palisad różnej wielkości

granit-palisada-kamyki-białe-kwiaty-fioletowe

Tutaj rząd palisad jest schodkowy, więc kompensujemy nachylenie. Cienki pas białego żwiru ozdobnego wygląda jak cienka ramka i nadaje kompozycji perfekcyjny wygląd.

Estetyczne połączenie palisad z przestarzałym wyglądem, białym ozdobnym żwirem i kamieniami rzecznymi 

granit-palisada-stary-szary-kamień-biały-kamyk-paprocie

Nie jest konieczne, aby palisady wyglądały tak samo. Zrób ogrodzenie ze stel, których rozmiar wygląda zupełnie inaczej, aby uzyskać ciekawy efekt na zdjęciu.

Piękne kwiaty wyrastają na ceglanym murze, którego miejsce oddzielają sąsiadujące ze sobą palisady

granitowa palisada ceglana ściana projektowanie ogrodu kwiaty

Taki słodki rząd kwiatów z małymi palisadami można łatwo stworzyć na ceglanej ścianie. Doniczki pozostają ukryte za kamienną obwódką i można patrzeć tylko na piękne kwiaty i liście.

Zbuduj szeroką ławkę z granitowych stel i ciesz się świeżym powietrzem w ogrodzie

granit-palisada-ławka-biała-niebieska-poduszka-beton-powłoka

Zbuduj szeroką ławkę z grubych granitowych palisad i umieść na niej miękkie poduszki do siedzenia w odważnych kolorach dla większego komfortu. Ustaw przed nim boczny stolik, a w rezultacie uzyskasz przytulny kącik relaksu w ogrodzie. Udekoruj betonowymi miskami, które mają jaskrawe kwiaty z kwiatami.

Drzewa życia rosną w miejscu oddzielonym palisadami z polerowanego granitu

granit-palisada-polerowane-drzewa życia-zieleń-ogród-projekt

Polerowany granit wygląda szlachetnie i elegancko dzięki gładkiej powierzchni i figlarnym szarym odcieniom. Jeśli tęsknisz za delikatnymi teksturami w ogrodzie, ten materiał będzie idealnym wyborem.

Palisady granitowe o szorstkiej, nieobrobionej powierzchni wyglądają na rustykalne

granit-palisady-kamienie-zielono-krzewy-kostka brukowa

Granit dostępny jest w wielu kolorach. Połącz granitowe palisady z kostką brukową w tym samym odcieniu, aby uzyskać harmonijny projekt ogrodu.

Możesz stworzyć typowy śródziemnomorski ogród z palisadami, ozdobnym żwirem i kostką brukową

granit-palisada-ogród-śródziemnomorski-kamyki-brązowy

Dzięki granitowym palisadom w beżowych odcieniach możesz łatwo uzyskać śródziemnomorski wygląd, wykonując kilka kroków w ogrodzie. Ułóż ozdobny żwir i typowe śródziemnomorskie rośliny i ciesz się wspaniałą atmosferą.

Palisady o ciekawej kolorystyce tworzą „umywalkę” na kamyki

granit-palisada-ogród-kamyki-biały-taras

Z wyższych palisad można budować wspaniałe konstrukcje dekoracyjne. Udekoruj swój ogród granitowymi skrzynkami na kamyki z palisad, które są schowane obok siebie w ziemi.

Zbuduj schody z palisad o różnych rozmiarach

Granit-palisada-projektowanie-ogrodu-zielona-trawa-schody

Dzięki palisadom można nie tylko zaprojektować schody w ogrodzie, ale także zbudować z nich klatkę schodową, która posłuży jako połączenie. Przy takiej konstrukcji ogród nie wygląda nudno, nawet jeśli posadzisz tylko trawę.