Architektura krajobrazu

Małe trawniki jako element wystroju ogrodu – pomysły na nowoczesny projekt ogrodu

mały trawnik ogrodowy plac do siedzenia rośliny

Zadbany, soczyście zielony i wolny od chwastów trawnik to marzenie wielu ogrodników-amatorów. Zamiast zostawiać trawnik, możesz zmienić go w elegancki element wystroju swojego ogrodu. W ten sposób skorzystasz zarówno z zalet praktycznych, jak i estetycznych. Można oczywiście zaprojektować nowoczesny ogród bez trawnika, ale zielony trawnik zapewnia nastrojowe plamy kolorów na zewnątrz i wygląda naturalnie. Dziś zebraliśmy kilka pomysłów na to, jak w nowoczesny sposób zaprojektować mały trawnik i umieścić go w centrum uwagi. daj się zainspirować!

Trawnik jako element wystroju ogrodu

łatwe w pielęgnacji pomysły nowoczesny projekt ogrodu okrągły trawnik sztuczna murawa

Istnieje wiele sposobów na włączenie zielonego dywanu do ogrodu. W dzisiejszych czasach coraz więcej ogrodników hobbystów rezygnuje z przestronnego, nieokreślonego trawnika, który rozciąga się od ściany do ściany. Duże trawniki wymagają dużej ilości wody i innych zasobów, aby wyglądały pięknie i zadbane. Pod względem estetycznym nie dają też tak dużego pola do projektowania, jak np. mały trawnik z ciekawym wzornictwem. Właśnie dlatego małe tereny zielone cieszą się coraz większą popularnością w projektowaniu ogrodów i są coraz częściej wykorzystywane jako nowoczesny element aranżacyjny.

Kluczem do nowoczesnego trawnika jest zaprojektowanie go jako określonego elementu wizualnego, który współgra z innymi elementami ogrodu, takimi jak trawnik. B. Hardscape i rabaty roślinne oddziałują na siebie i równoważą je. W ten sposób trawnik staje się ważniejszy i nie tylko piękny, ale także praktyczny.

Stwórz okrągły trawnik w atrakcyjności ogrodu

Jak pokazują poniższe przykłady, geometryczny projekt ogrodu wygląda niezwykle nowocześnie i może pomóc podzielić przestrzeń zewnętrzną na różne obszary. Mały trawnik może służyć jako miejsce do zabawy lub rozrywki, lub po prostu dodać spokojnego, zielonego koloru do ogrodu, który jest przyjemny dla oka. Nowoczesny trawnik można stworzyć z dowolnej liczby rodzajów traw, w tym tych, które pochodzą z określonego regionu, a nawet wymagają mniej zabiegów konserwacyjnych. Poniżej pokażemy, jak mały trawnik może mieć naprawdę duży efekt na zewnątrz.

Spraw, aby mały trawnik był okrągły

mały trawnik wokół trawnika obrzeża kostki brukowej ściany espalier drzewa

Ten okrągły trawnik z krawędzią trawnika wykonaną z kostki brukowej zachwyca doskonałym kształtem. Przyciąga wzrok na środku ogrodu i można go spokojnie oglądać z małej drewnianej ławki. Sadzenie wzdłuż krawędzi trawnika z powodzeniem tworzy scenę dla małego obszaru trawnika.

mały trawnik w ogrodzie łatwy w pielęgnacji nowoczesny

Podczas koszenia takiego trawnika należy zawsze uważać na sąsiednie rabaty lub nasadzenia. Najlepiej zostawić wąski pasek i potem go odciąć. Aby zawsze zachować idealny kształt trawnika, potrzebujesz podkaszarki do krawędzi lub podkaszarki do trawy.

mały trawnik w ogrodzie miejsce na ognisko

Zielony trawnik można również przekształcić w obszar rozrywki, jak w tym przykładzie. Oto kominek na środku trawnika, który tworzy przytulną atmosferę na zewnątrz.

małe trawniki w ogrodzie tworzą pomysły na siedzenia

Jeśli już wybrałeś inny kącik w ogrodzie na kominek, możesz zamiast tego przekształcić mały trawnik w świetne miejsce do siedzenia. Wystarczy do tego kilka foteli ogrodowych, poduszki do siedzenia i mały stolik na zewnątrz.

Twórz małe trawniki i łącz ściółkę

Nawet jeśli masz w ogrodzie duży obszar trawnika, niekoniecznie powinieneś go całkowicie pokryć trawą. Na powyższym obrazku widać dobrą alternatywę. Tutaj projektant zdecydował się na kilka okrągłych trawników ze ściółką pomiędzy nimi, zamiast tworzyć przestronny trawnik.

Twórz ciekawe trawniki w ogrodzie, koś koła

Inną świetną opcją byłoby stworzenie ciekawych wzorów podczas koszenia trawnika. Możesz je dowolnie zaprojektować, jeśli ustawisz różne wysokości koszenia kosiarki dla poszczególnych obszarów.

Trawniki prostokątne w małym formacie

kwadratowy trawnik w ogrodzie plusk koloru zielonego

Dzięki prostokątnej powierzchni trawnika można ustawić wspaniały, naturalny akcent na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wzór w kwadracie, czy w innym geometrycznym kształcie, efekt trawy jest zawsze pozytywny.

mały trawnik geometryczny nowoczesny projekt ogrodu

Jeśli zależy Ci na wyglądzie trawnika, ale nie masz czasu na związaną z tym pielęgnację, możesz polegać na sztucznej murawie jako alternatywie dla prawdziwej trawy. Trudno go odróżnić wizualnie od rzeczywistego i minimalizuje wysiłek konserwacyjny w ogrodzie.

geometrycznie stworzyć mały ogród z kaktusami na trawniku

Połączenie trawników i grządek o geometrycznych kształtach tworzy wyjątkowe dzieło sztuki w środku tego nowoczesnego ogrodu. Mały trawnik ma kształt prostokąta i dzięki swojemu soczyście zielonemu kolorowi przyciąga wzrok na zewnątrz.

małe trawniki element projektu ogród pomosty szachownica

Nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca na całą szachownicę z trawnika i podestów w ogrodzie. Jednak jego efekt jest wyjątkowy. Dobrze znany wzór nadaje strukturę przestrzeni zewnętrznej i urzeka idealnymi kwadratowymi kształtami. Dla jeszcze ciekawszego efektu trawnik w szachownicę można uzupełnić figurą szachową jako ozdobą ogrodu.

Stwórz mały trawnik ogrodowy, taki jak szachownica

mały trawnik ogrodowy basen schodki leżaki

Małe trawniki można nadal tworzyć jako zielone spoiny między płytami betonowymi na zewnątrz. Przykład możesz zobaczyć na powyższym obrazku. Płyty schodowe z małymi zielonymi obszarami pomiędzy nimi służą jako taras basenowy i przekształcają ogród z basenem w geometryczną atrakcję.

mały trawnik w ogrodzie pomysły płyty schodkowe ze stali corten trawnik

Nawet bardzo mały trawnik może zrobić duże wrażenie na zewnątrz. Projektując ten nowoczesny dom, architekci postawili na „kostkę brukową” wykonaną z trawy. Wyglądają jak małe podniesione łóżka wykonane ze stali Corten i tworzą zieloną ścieżkę do domu.

Połącz trawniki i żwir w ogrodzie

pomysły projektowe ogród mały trawnik w stylu japońskim

Jeśli niewielka powierzchnia trawnika zostanie połączona z innymi elementami wystroju, takimi jak ukształtowanie terenu, tereny żwirowe, rośliny, drzewa i dekoracje, uzyskamy harmonijny ogólny obraz ogrodu. Dobrym tego przykładem jest pokazane powyżej podwórko, które zachwyca azjatyckim klimatem.

projekt końcówki podwórka mały obszar trawnika obszar żwiru

Niewielki teren zielony można z powodzeniem ustawić również na scenie na podwórku. W połączeniu z lekkim żwirem i piaskowcem, naturalny efekt trawy zyskuje na znaczeniu.

mały trawnik element projektu ogród ścieżka ogrodowa trawnik

Ścieżka ogrodowa wykonana z kamieni jest uważana za klasykę w projektowaniu ogrodów. Ale co myślisz o chodniku z darni? Trawa jest całkowicie antypoślizgowa i dlatego stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych kamiennych płyt. W powyższym przykładzie kwadraty są pomylone – chodnik biegnie przez usypisko kamieni. A wynik jest naprawdę imponujący.