Architektura krajobrazu

Kamienny ogród ścienny – pomysły na projekty systemów ściennych w Twoim ogrodzie

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne ogród rośliny zazielenianie rozkwit kwitnące byliny

Kamień jest materiałem budowlanym, dzięki któremu można stworzyć podstawową ochronę. Ten rodzaj kamiennego ogrodu ściennego może przyciągnąć wzrok na zewnątrz, ponieważ kamień jako naturalny materiał harmonizuje z krajobrazem ogrodu. W tym artykule przedstawiamy kilka oryginalnych pomysłów, które zainspirują Cię do ogrodnictwa. Stworzenie ogrodu z kamiennym murem może stać się ważną częścią Twojego krajobrazu. Dekoracyjna ściana ogrodowa może nadać przestrzeni zewnętrznej więcej indywidualności i atrakcyjności, a także być funkcjonalnym elementem w projektowaniu ogrodu. Cegły z suchego kamienia są również klasycznym wzornictwem, które można wykorzystać w ogrodzie jako osłonę prywatności lub stabilność skarpy. W tym poście zebraliśmy kilka odpowiednich sugestii dotyczących ogrodów z kamiennymi ścianami, które możesz wykorzystać w swoich przyszłych projektach ogrodowych.

Zaplanuj swój własny ogród z kamiennym murem

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy ściana gabionowa projektant domu architektura garaże drzewa

Na przykład, jeśli chcesz zbudować ozdobny ogród z kamiennymi ścianami, aby wytyczyć obszar wewnętrznego dziedzińca, gabion jest również tanią alternatywą. Możesz użyć tego jako muru oporowego w różnych obszarach ogrodowych. Cegły ogrodowe mogą zatem być podstawowym elementem architektonicznym i krajobrazowym w projektowaniu Twoich zielonych przestrzeni.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy dom projektanta ścian gabionowych

Jeśli zatrudnisz dobrego architekta krajobrazu lub sam planujesz ścianę ogrodu, dobrze jest zadbać o to, aby dobrać odpowiednie materiały i projekt. Ponieważ spadające ściany są zwykle tylko częściowo widoczne, wielu właścicieli ogrodów wybiera niedrogie warianty. Nie należy jednak akceptować kompromisów w zakresie stabilności.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy betonowa statua zazieleniania

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę projekt wszelkich kamiennych fundamentów ściennych, dobrze oszacowując rodzaj gruntu (glina, żwir lub piasek), ostateczną wysokość ściany i wszelkie obciążenia z podjazdów i pobliskich budynków. Może to mianowicie osłabić wytrzymałość kamiennego muru. Ponadto należy wziąć pod uwagę dojazd do placu budowy, wygląd kamiennego muru, koszty materiałów i robocizny.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne ogród rośliny immegreen byliny kwitną ściana ogrodowa

W przypadku dużych lub wąskich kamiennych murów ogrodowych fundament i konstrukcje wsporcze muszą być zaprojektowane przez licencjonowanego inżyniera lub odpowiednio wykwalifikowaną osobę. Ponadto sensowne byłoby włączenie badania stabilności przeprowadzonego przez inżynierów budownictwa lądowego, właściwości podłoża i analizy gleby do pomiarów w ogrodzie z kamiennymi ścianami.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne donice ogrodowe metalowe doniczki ścieżka ogrodowa z kamienia naturalnego kamyki

Kamienne ogrodzenie w ogrodzie pełni kilka funkcji związanych nie tylko z ochroną przed pogodą, wiatrem i prywatnością, ale może również pełnić funkcję separatora pomiędzy różnymi obszarami ogrodu. Właściciele domów i rzemieślnicy mogą budować kamienne ściany ogrodowe przez kilka weekendów, w zależności od wielkości. W przypadku większych murów ogrodowych możesz poszukać lokalnego architekta krajobrazu lub specjalistów od robót ziemnych, którzy mają zarówno maszyny, jak i doświadczenie, aby zbudować dla Ciebie większy ogród z kamiennymi ścianami.

Zbuduj ścianę z kamienia naturalnego

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy podwórko z kamienia naturalnego kamienne płyty schody

Okładzina kamienna lub okładzina ścienna, którą umieszczasz na zewnątrz niskiego ogrodu z kamiennym murem, to atrakcyjny sposób na wyznaczenie przestrzeni i przekształcenie podwórka w uporządkowany obszar. Ponadto mogą nadać zwykłej betonowej ścianie wygląd naturalnego kamienia. Niskie ściany oferują również dodatkowe miejsca do siedzenia lub podest, który można ozdobić doniczkami.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy podwórko z kamienia naturalnego płyty kamienne schody podwórko

Kamienie są dyskretne i jako materiał naturalny charakteryzują się uniwersalnością. Przede wszystkim ogród z kamiennymi ścianami tworzy wyjątkową atmosferę, czy to rustykalną, antyczną, nowoczesną czy śródziemnomorską. Dzięki możliwości adaptacji kamieni do ścianek ogrodowych można łączyć różne opcje aranżacyjne z charakterem danego ogrodu. W ten sposób możesz również stworzyć naturalne przejście od przestrzeni życiowej do natury. Ponadto można posadzić ogród z kamiennym murem i przekształcić go w kwitnące siedlisko dla różnych rodzajów roślin.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy podwórko z kamienia naturalnego kamienne płyty kamienne schody tarasowe

Tradycyjny ogród z kamiennymi ścianami z suchego kamienia, kamienia naturalnego lub piaskowca jest zwykle tworzony jako pochyła ściana oporowa, aby zapewnić stabilność ogrodu. Taka ściana ogrodowa ułatwia również dostęp do różnych poziomów w ogrodzie tarasowym i na przykład do różnych urządzeń konserwacyjnych. Ściana z kamienia naturalnego łączy w sobie również funkcjonalność i estetykę. Tradycyjne ściany z kamienia naturalnego i piaskowca prezentują się elegancko i klasycznie, ale obecnie istnieją również nietypowe warianty, które dają możliwość ustawienia okazałych akcentów na zewnątrz. Doskonałym tego przykładem jest ściana gabionowa jako mur oporowy, która jest obecnie bardzo popularna.

Ściana gabionowa do nowoczesnego ogrodu

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy gabion ściana projekt domu kaktusy

Ogrodzenie z drutu ekranowanego i ściana gabionowa to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań w projektowaniu ogrodów. Gabion to funkcjonalna i estetyczna alternatywa dla klasycznego muru. Dzięki temu możesz zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli sam je zbudujesz. Pierwotnym przeznaczeniem muru gabionowego jest służenie jako wojskowy system obronny. Nic lepiej nie chroni przed słońcem, wiatrem i ciekawskimi oczami. Jeśli cegły w ogrodzeniu są wystarczająco blisko siebie, uzyskasz nawet skuteczną izolację akustyczną.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne ogród ściana gabionowa

Poza stroną praktyczną nie należy lekceważyć walorów estetycznych, które ściana gabionowa może wnieść do nowoczesnego ogrodu. Materiały budowlane i konstrukcja są wykonane z siatki metalowej i bloków kamiennych i są bardziej przemysłowe. Niemniej jednak nawet trochę gruboziarnisty kamień naturalny w środku przyczynia się do naturalnego projektu przestrzeni zewnętrznej.

kamienna ściana pomysły na projekt ogrodu systemy ścienne obszar ogrodowy gabion ściana meble ogrodowe stok do siedzenia

Taki ogród z kamiennym murem pasuje stylowo i prosto do otoczenia. Możesz również otoczyć taras ogrodowy ścianą gabionową, aby wykorzystać ją jako przegrodę. Jeśli masz duży obszar na zewnątrz, możesz odpowiednio wybierać między różnymi kombinacjami. Wybierz ogromną ścianę gabionową, montując niski murek na podwórku lub w małym ogrodzie.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy ściana gabionowa kłamstwo palmowe ogrodzenie trawnika

Lżejszy, przyjemniejszy, a także mniej wiążący i kapryśny, gabion dopasowuje się do wszystkich rodzajów projektów zewnętrznych bez ograniczania wyboru. Wreszcie, jest jeden dość ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu ścian gabionowych w ogrodzie. Doskonale nadają się do budowy jako mur oporowy, a tym samym stabilizują skarpę np. tam, gdzie taka konstrukcja jest konieczna.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodu systemy ścienne obszar ogrodowy gabion ściana hardscape basen trawnik kamyk

Byłby to również optymalny wariant dla odwodnienia, ponieważ pojemność gabionu jest pod tym względem prawie niezrównana. Imponujące w tym jest to, że taki ogród z kamiennymi ścianami z czasem staje się jeszcze bardziej stabilny, a to za sprawą masy ziemi, która zbiera się między cegłami pod wpływem wody deszczowej.

Podniesiony kwietnik i zielony ogród z kamiennym murem w jednym

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy pusta komora kamienie pustak kamienny kamień

Pustaki, pustaki betonowe i kamienne są szeroko stosowane we współczesnej architekturze krajobrazu, aby umożliwić bezpieczne projektowanie ogrodów. Dzięki niemu możesz określić granice w ogrodzie lub projekcie i podkreślić piękną klomb. Jeśli bloki same w sobie są małymi ogrodami, możesz osiągnąć odpowiednie wyniki. W pochyłym ogrodzie, zielone bloczki betonowe to jedna z najlepszych opcji stworzenia utwardzonej ściany oporowej. Może to być zarówno praktyczne, jak i estetyczne, a także składać się z kilku klombów na wysokość.

kamienna ściana pomysły na projekt ogrodu systemy ścienne pustaki roślina dekoracyjna ceglany mur kamienny mur

Ponieważ Holhkammersteine ​​są dostępne w różnych rozmiarach, zielona ściana z bloków jest tak samo łatwa do stworzenia jak inne ściany ogrodowe. Ponadto Twój kwietnik lub zielony ogród z kamiennymi ścianami może przybrać wiele oryginalnych kształtów. Na rynku dostępne są praktyczne pustaki komorowe w kształcie kwadratu, prostokąta, okrągłego, owalnego, a nawet półksiężyca, które możesz kupić według własnego gustu.

kamienne ściany pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne cegły pustakowe rośliny ozdobne cegły basen

Inną właściwością, która wpływa na estetykę tego projektu, jest materiał produkcyjny, który jest dostępny w wielu odcieniach. Oprócz szarości, która jest oryginalnym kolorem betonu, do wyboru jest bogata paleta barw. Ponadto można stworzyć ogród z kamiennym murem z ozdobnymi obramowaniami i tym samym zaznaczyć granice między ścieżką ogrodową a kwietnikiem. Umieszczone wysoko lub na podłodze, te różne projekty dostosowują się. Tak więc taka ściana oporowa, stabilizująca zbocze, może całkowicie zastąpić tradycyjny mur. Możliwości projektowania są ogromne i zależą wyłącznie od istniejącego krajobrazu i własnych preferencji. Krótko mówiąc, kwietnik i pustak nie tylko pasują do tradycyjnego kamiennego muru ogrodowego, ale także na nierównych powierzchniach.

Roślinna kamienna ściana

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne ogród rośliny zazielenianie rozkwit kwitnienie pionowe odcienie

Większość bylin i bylin, które zwykle hodujesz w ogrodzie, doskonale nadaje się do pustaków i wyższych ścian ogrodowych. Należy jednak wybierać je zgodnie z warunkami panującymi w ogrodzie, takimi jak orientacja, skład gleby, pH itp. Wybierz rodzaj zgodnie z dostępnym czasem, w który chciałbyś zainwestować w pielęgnację i pielęgnację. Oczywiście ogrodnikom-hobbysom polecane są łatwe w pielęgnacji odmiany roślin. Ważne jest rozmieszczenie roślin na różnych piętrach.

kamienne ściany pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne cegły pustakowe rośliny ozdobne cegły

Jeśli tworzysz pochyły kwietnik, nie zaleca się umieszczania wiszących roślin w górnej części, ponieważ ich liście ukryją rośliny poniżej. Z drugiej strony jest to jedyny sposób na upiększenie swojej prywatności za pomocą zielonej klasy wyższej. Jeśli sadzisz ogród nachylony, możesz użyć zimozielonych roślin do stworzenia plecionej ściany nasypu. Nawet małe krzewy i karłowate drzewka mogą z powodzeniem rosnąć na tym kamiennym, ściennym ogrodzie, o ile wybierzesz do nich większe bloki.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne ogrody ogrodowe donice doniczki

Jako alternatywę dla klombu możesz użyć donic z kamienia naturalnego. Te, które naśladują wydrążone pnie drzew, oferują również wspaniałe walory dekoracyjne i w naturalny sposób wtapiają się w otaczający krajobraz.

Podejmij właściwą decyzję dla ogrodu z kamiennym murem

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodowy betonowa ściana hardscape kamyk

Naprawdę nie jest łatwo znaleźć dwie kamienne ściany, które wyglądają tak samo w najmniejszym szczególe. To zależy nie tylko od projektu, ale także od ogromnego wyboru. Czy to beton, cegła, kamień naturalny czy nowoczesny gabion – każdy wariant ma swój urok i niepowtarzalność. W zależności od stylu – rustykalnego lub nowoczesnego, wiejskiego lub śródziemnomorskiego, od kolorów i powierzchni cegieł betonowa ściana reguluje naturalny ogród.

kamienna ściana pomysły na projektowanie ogrodów systemy ścienne obszar ogrodu rośliny zazielenianie rozkwit kwiat

W pierwszym przypadku kamienna ściana ogrodowa tworzy naturalne przejście ze strefy dziennej do ogrodowej, w drugim zaś staje się akcentem projektowym. W rezultacie, przy odpowiedniej zieleni, która może kwitnąć w szczelinach i szczelinach, możesz sprawić, że Twoja zielona przestrzeń będzie wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie i zachęcająco..