Architektura krajobrazu

Gabiony jako dekoracja w ogrodzie – ściany i inne pomysły

gabiony jako dekoracja w ścianie ogrodowej naturalny kamień mix projekt trawnika

Chcesz mieć w swoim ogrodzie prawdziwy mur oporowy? Masz już na to pomysł Gabiony jako dekoracja w ogrodzie  uważany za? Następnie po prostu czytaj dalej i dowiedz się więcej o tej możliwości ścian ogrodowych. W lutym Seattle było gospodarzem 27. dorocznej edycji „Flower & Garden Show Północnego Zachodu”. Ponad 300 dostawców zaproponowało nowe, kreatywne pomysły i inspirujące wskazówki, jak zaprojektować własny ogród w nowoczesny i modny sposób. Jednym z wyróżniających się trendów na tegorocznych targach ogrodniczych było wykorzystanie gabionów jako dekoracji w ogrodzie. Od ławek z kolorowymi szklanymi butelkami lub ścian wypełnionych mieszanką kamienia, mchu i migoczących świateł, widać teraz, że ten element krajobrazu nabrał twórczego charakteru i może zaoferować nam wiele nowych zastosowań w ogrodzie.

Gabiony jako dekoracja w ogrodzie – czym są gabiony?

gabiony jako dekoracja w ogrodzie kamyki metalowe doniczki

Zasadniczo gabiony to metalowe klatki lub pudła wypełnione kamieniami lub innymi głównie ziemnymi materiałami i są często używane jako ściany oporowe lub inne ściany zewnętrzne. Klatki są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo, która jest uformowana w prostokąt za pomocą wiązań spiralnych lub pierścieniowych elementów łączących. Ze względu na wagę, siłę tarcia oraz możliwość dopasowania do konturów podłoża gabiony nie wymagają dodatkowego mocowania do podłoża w celu dekoracji w ogrodzie.

Gabiony jako dekoracja w ogrodzie – koszty

gabiony jako dekoracja w ogrodzie sadzarka pomysł na taras ficus

Gabiony jako dekoracja w ogrodzie są uważane za bardzo tani element krajobrazu. Klatki stalowe najczęściej wykonywane są z siatki zgrzewanej. W zależności od wypełnienia koszty mogą się znacznie różnić. Jeśli stosuje się beton z recyklingu, koszt może być stosunkowo niski. W przypadku stosowania ozdobnych butelek szklanych lub np. łupka cena odpowiednio wzrasta.

Zalety i wady gabionów

gabiony jako dekoracja w ławce ogrodowej stół jadalny meble tarasowe listwy drewniane

– Gabiony jako dekoracja w ogrodzie buduje się dość łatwo. Dzięki zdolności dobrego dostosowania się do powierzchni ziemi po wypełnieniu gabionu ściana gabionu może wytrzymać wszelkie zmiany warunków gruntowych lub ruchy ziemi. Nie jest nawet konieczne specjalne przygotowanie podłoża pod budowę gabionu lub wygładzenie powierzchni.

– Kolejnym ważnym czynnikiem jest długowieczność gabionów jako dekoracji w ogrodzie. Woda może przepływać przez puste przestrzenie między skałami, eliminując narastanie ciśnienia hydrostatycznego i zmniejszając ryzyko przemieszczenia lub deformacji w czasie. Wrodzona wytrzymałość materiałów, które nie korodują z upływem czasu, również sprawia, że ​​gabion jest trwały.

– Gabiony jako dekoracja w ogrodzie mają zrównoważoną jakość i chronią środowisko. Wykorzystanie betonu lub skał z recyklingu na miejscu w pracach budowlanych znacznie zmniejsza ilość odpadów na składowisku, ale także związane z tym koszty paliwa.

– Z estetycznego punktu widzenia gabiony sprawdzają się również jako dekoracja w ogrodzie. Gabiony potrafią doskonale wpisywać się w swoje naturalne środowisko.

Skrzynki na kwiaty w ogrodzie

gabiony jako dekoracja w ogrodowych skrzynkach na kwiaty pomysł na siatkę kwiatów

– Nie ma wątpliwości, że gabiony mają też pewne wady jako dekoracja w ogrodzie. Na przykład ze względu na swój rozmiar zajmuje dużo miejsca w ogrodzie. Taka konstrukcja ściany może nie nadawać się do małego ogrodu, gdzie proporcje są dość ograniczone.

– Małe dzikie zwierzęta szukają schronienia w gabionach jako dekoracja w ogrodzie. Małe zwierzęta mogą osiedlać się w wolnych przestrzeniach między skałami. Jednak w zależności od twoich osobistych poglądów możesz to również postrzegać jako pozytywną cechę.

Gabiony jako dekoracja w ogrodzie – do czego służą ściany gabionowe?

ściana gabion pomysł pomysł na zagospodarowanie krajobrazu deco ogród

Kamienne kosze w postaci murów obronnych zostały opracowane z praktycznego punktu widzenia. Służą do utrzymania zbocza, uniknięcia erozji wzdłuż wybrzeża lub do wzmocnienia placówki wojskowej. Architekci krajobrazu i projektanci znaleźli teraz nowe sposoby na wykorzystanie nie tylko funkcjonalności gabionów w krajobrazie, ale także ich zdolności do zwiększenia efektu estetycznego.

Gabiony jako dekoracja w ogrodzie – ławka z drewnianym siedziskiem

oświetlenie ławki nocne gabiony wyglądają etapy projektowania

Gabiony jako ozdobę w ogrodzie można wykorzystać również w postaci ławek lub wyższych donic. Ze względu na grubość gabionu, która zwykle wynosi od 0,30 cm do 0,70 cm, niska ściana gabionowa może pełnić funkcję ławki ogrodowej lub pełnić podwójną funkcję pojemnika na rośliny.

Aby uzyskać profesjonalny wygląd, możesz pokryć ławkę gabionową kamiennymi lub drewnianymi panelami. Dodatkowo dodaj światła, aby zaakcentować materiały wypełniające w klatkach. Wybierając wypełniacze do ściany oporowej gabionowej, ważne jest, aby upewnić się, że obwód materiału jest wystarczająco duży, aby można go było utrzymać w klatce kratowej. Zwykle potrzebna jest średnica 7,5 cm lub więcej). Nie jest wymagana szczególna ostrożność w przypadku gabionów jako dekoracji w ogrodzie.

Gabiony jako ściana zewnętrzna i dekoracyjna

ściana zewnętrzna wzór ściany kamienie konstrukcja klatki gabionowej

Wszyscy słyszeliśmy określenie „pokój na zewnątrz”, prawda? Ściana zewnętrzna wykonana z gabionów jako dekoracja w ogrodzie może dosłownie oddzielić jedną przestrzeń zewnętrzną od drugiej. Pomaga również stworzyć spójne przejście ze struktury domu do bardziej nieuporządkowanego ogrodu. O ile ściana gabionowa ma oczywiście pełnić funkcje estetyczne, ma też urok czysto praktyczny. W ciepłym klimacie ściany gabionowe rzucają chłodny odcień jako dekoracja w ogrodzie i mogą ochłodzić pomieszczenie, gdy na zewnątrz jest jeszcze gorąco. Bądź kreatywny, dodając do gabionu kamienie o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, aby stworzyć ciekawe wzory.

Wypełnij ścianę gabionową drewnem i udekoruj świece

drewniane gabiony wypełniające ściany świece projekt niszy tarasowej

Kamień i beton to nie jedyne możliwości wypełnienia gabionów jako dekoracji w ogrodzie. Możesz również użyć do tego powalonego drzewa, układając pocięte kłody w gabionie. Miej miejsca w ścianie gabionu wypełnione świecami lub innymi małymi przedmiotami. Ale uważaj, nie zostawiaj tam palących się świec bez opieki!

Ściana wykonana z gabionów jako dekoracja w ogrodzie z czerwonymi metalowymi akcentami

gabiony jako dekoracja w ogrodzie metalowym czerwonym akcentem,

Jak widać, gabiony jako dekoracja w ogrodzie rozwinęły się poza swoje czysto funkcjonalne zadania i mocno przesunęły się w kierunku dekoracyjnego projektowania ogrodów. Dziś można je wykorzystać w nieoczekiwany sposób w ogrodzie, m.in. jako ogrodzenia i bramy.

Użyj gabionów jako skrzynek pocztowych i wodospadu

pomysł na dekorację gabiony skrzynka pocztowa wodospad kamienie klatka

Konstrukcja gabionowa może służyć jako rama do niemal każdej funkcji w ogrodzie. Tutaj klatki gabionowe służą jako źródło wodospadu i jako skrzynka pocztowa! Istnieją subtelne sposoby wkomponowania gabionów jako dekoracji w ogrodzie. Na przykład otocz podstawę stołu piknikowego lub nogi ławki klatką gabionową. Drobne szczegóły mogą wystarczyć, aby uzyskać efekt. Możesz również ozdobić gabiony jako dekorację w ogrodzie z roślinami. Gabiony mogą mieć wygląd industrialny lub nieco surowy. W zależności od upodobań możesz nieco złagodzić ten wygląd. Jedną z opcji jest zasadzenie bazy. Wybierz rośliny i kolory, które dobrze komponują się z kamieniami, a nawet je podkreślają.

część wypoczynkowa taras gabiony podtrzymują stół jadalny baenke skrzynki na kwiaty

Inną opcją jest wbudowanie wielu donic z zielonymi roślinami w ścianę gabionową. Rośliny muszą być odporne na suszę. Rezultatem jest ściana pełna życia i koloru! Zmiękczają również wygląd ściany gabionowej. Możesz łatwo i skutecznie dodać kolor i teksturę, wybierając rośliny, które będą się dobrze rozwijać w ogrodach skalnych, takie jak paprocie, rozchodniki i różne rośliny okrywowe. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na ustawienie gabionów jako dekoracji w ogrodzie ze względów praktycznych i funkcjonalnych, czy tylko ze względu na ich funkcje estetyczne – jasne jest, że możliwości są ku temu liczne.

Gabiony jako ściana w kontraście do schodów drewnianych

donica gabiony jako dekoracja w ogrodzie kamienie schody drewno

gabiony wyglądają jak rdza stalowa jako dekoracja w bambusowej roślinie ogrodowej

rdzawy gabion ściana oporowa schody tarasowe kamienie stalowe,

kamienna ściana gabion projekt trawnik nowoczesny pomysł na projekt

gabiony jako dekoracja w ogrodzie kamienie czerwona krata stalowa graeser

projektowanie krajobrazu ściana gabionowa rośliny ścienne pionowy ogród