Architektura krajobrazu

Feng Shui w ogrodzie – życie w zgodzie z naturą

feng-shui-ogród-bambus-kamień-latarnia-żwir-drewno

Feng Shui w ogrodzie to starożytna chińska nauka, która uczy nas życia w harmonii z otaczającym światem. Pod pojęciem „harmonia” należy rozumieć równowagę wymiany energii między człowiekiem a przyrodą. W przeszłości, kiedy ten stan był dla ludzi naturalny, stanowili integralną część całej naturalnej energii i jako jej część byli zdrowi, szczęśliwi i bogaci. Ale stopniowo, krok po kroku, na przestrzeni wieków ludzie opuszczali swoje naturalne środowisko – naturę – iw rezultacie teraz mieszkamy za murami współczesnego życia. Większość ludzi na ziemi naruszyła opisaną powyżej równowagę, dlatego dziś duża część populacji nie może osiągnąć prawdziwego szczęścia, stuprocentowe zdrowie to tylko marzenie, a wysoka produktywność to także cel nieosiągalny dla większości z nas.

Feng Shui w ogrodzie – woda jako element podstawowy

feng-shui-ogród-woda-żwir-wyspa-bujna-zieleń

Nazwa „Feng Shui” pochodzi z odległej przeszłości, z czasów, gdy głównymi siłami działania ludzi były woda i wiatr. W terminie „Feng Shui w ogrodzie„Złożone i niejednoznaczne przekonania filozoficzne przeplatają się ze sobą, ale staramy się je maksymalnie uprościć i wyjaśnić. „Feng” można porównać do przepływu energii niesionego nad naszymi głowami przez wiatr, a „Shui” oznacza wodę, która dodaje ziemi nową siłę. Według starożytnych chińskich nauk, prąd energii, który przepływa przez nasz dom i ogród, może mieć zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na mieszkańców. Współcześni przedstawiciele Feng Shui zapewniają nas, że szczęście rodzinne, sukces zawodowy, a nawet sławę i honor można osiągnąć dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i projektowi domu i ogrodu..

Feng Shui w ogrodzie – podstawowe zasady

feng-shui-ogród-koło-żwir-symboliczna-aranżacja

Z reguły ludzie projektując swoje wnętrza w domu kierują się zasadami nauczania Feng Shui, ale jeśli ich dom jest otoczony ogrodem, może to być sprzeczne z zasadami Feng Shui. Szanse na naruszenie równowagi i duży napływ negatywnej energii do domu są ogromne.

Jedną z podstawowych zasad tej filozofii jest właściwe wykorzystanie energii qi Feng Shui w ogrodzie. Energia Qi jest uniwersalną siłą życiową, którą można znaleźć we wszystkich żywych istotach. Qi tworzy piękno i spokój natury. Mówi się nawet, że wolno płynąca woda tworzy qi. Być może należy tak założyć, żeby wyjaśnić, dlaczego tak wielu ludzi dobrze czuje się w spokojnej wodzie, tam czerpią siłę i spokój. Zmniejszony przepływ energii qi negatywnie wpływa na nasz sukces i zdrowie. Energia qi jest wszędzie wokół nas, ponieważ energia życiowa natury jest wieczna. Aby odczuć obecność tej energii w naszym ogrodzie, należy w projekcie ogrodu połączyć roślinność i wodę. Woda powinna być częścią dekoracji każdego ogrodu.

Równowaga – kluczowy czynnik

feng shui ogrodowa równowaga równowaga statua buddy

Wszystkie elementy nauczania dla Feng Shui w ogrodzie powinny być odpowiednio do siebie dostrojone, zgodnie z nauką Feng Shui. Jeśli chcesz żyć zgodnie ze starożytną chińską mądrością, nie możesz pozwolić, aby jeden element dominował nad drugim. Wskazane jest również, aby przez cały czas starać się zachować wolną centralną część ogrodu. Nie sadź tam wysokich drzew i krzewów. Postaraj się ułożyć wszystko tak, jakby istniało od wielu lat. Tworząc grupy drzew, krzewów i kwiatów, najlepiej unikać jakiejkolwiek symetrii. Nie używaj obiektów o ostrych krawędziach podczas tworzenia ścieżek i szlaków, w tym w miejscach, w których spędzasz więcej czasu. Używaj bardziej zaokrąglonych i gładkich kształtów podczas rysowania ścieżek ogrodowych i grup roślin.

Płaski ogród nie spełnia zaleceń Feng Shui

Piasek ogrodowy wysokie drzewa pomysły projektowe kamienie domy

 Tworzenie „płaskiego” ogrodu to jeden z najczęstszych błędów przy próbie stworzenia ogrodu zgodnie z zasadami Feng Shui. Staraj się raczej rozłożyć ogród na różnych poziomach z ciekawą i urozmaiconą topografią. To z pewnością przyczyni się do zachowania i magazynowania większej ilości energii życiowej.

Przy planowaniu i kształtowaniu krajobrazu należy wziąć pod uwagę, że zgodnie z tą chińską filozofią, różne strefy ogrodów wpływają na różne aspekty naszego życia. Stań więc tyłem do domu i wypatruj swojego ogrodu. Najdalszy lewy róg przedstawia bogactwo i dobrobyt. Biorąc pod uwagę, że jasne kolory przyciągają energię qi, spróbuj sadzić w tej części ogrodu rośliny o jaskrawoczerwonych lub niebieskich kolorach lub jaskrawo zabarwionych liściach.

Centralna część ogrodu symbolizuje honor i reputację. Pozostaw ten obszar wolny lub umieść tam łuk, aby rosły rośliny pnące. W ten sposób kierowana jest pozytywna energia do domu. Prawy dolny róg ogrodu symbolizuje miłość i rodzinę, dlatego pożądane są rośliny o różowych, jasnoniebieskich lub białych kwiatach i jasnych liściach.

Kierunki świata i ich symbolika zgodnie z doktryną Feng Shui

Pomysły na projektowanie ogrodów wysokie byliny drzewa piaskowy ogród

Jeśli chcesz bardzo precyzyjnie zastosować zasady Feng Shui, musisz wziąć kompas, stanąć pośrodku swojego ogrodu i wyznaczyć osiem kierunków świata.

Północ – symbol kreatywności, nowych pomysłów, inspiracji, planów na przyszłość, kariery, muzyki, sztuki. Postaw tam swój warsztat, ale jest to również idealne miejsce na fontannę. Nie umieszczaj tutaj grup kamieni i nie pozostawiaj dużych pustych obszarów niezajętych przez roślinność.

Stwórz ogród skalny na północnym wschodzie

Feng Shui pomysły projektowe piękna funkcjonalna altana

Północny wschód – symbol wiedzy, mądrości, medytacji, wewnętrznego spokoju duchowego. W tej części dziedzińca pożądane jest pozostawienie wolnego miejsca. Ogród skalny jest tutaj we właściwym miejscu, dobrze nadają się również posąg i ławka. Wskazane jest zachowanie naturalnego krajobrazu. Unikaj sadzenia drzew i innych roślin w okolicy.

Trawy, zioła i drzewa na wschodzie i południowym wschodzie

Rośliny o wysokiej ochronie prywatności w projektowaniu ogrodu, jak profesjonaliści

Wschód – symbol nowego początku, odrodzenia, wypoczynku, zdrowia, życia rodzinnego, leczenia. Użyj tutaj elementów wodnych. Miejsce jest odpowiednie dla drzew owocowych, różnych rodzajów traw i ziół, świetnym pomysłem byłaby kąpiel na świeżym powietrzu lub sauna. Nie używaj w tym obszarze metalowych akcesoriów ani metalowych mebli. Białe kwiaty nie są tu mile widziane.

Południowy wschód – symbol zdrowia, obfitości, bogactwa, dobrobytu materialnego, relacji z innymi ludźmi. Użyj drewnianych elementów dekoracyjnych. Miejsce nadaje się do uprawy roślin.

Południe i południowy zachód – tutaj można ustawić przytulną część wypoczynkową

Ochrona przed słońcem w drzewie

Południe – symbol możliwości, marzeń, tęsknot, nagród, sławy, osiągnięć, długowieczności, radości. Ogień to bardzo ważny element w tej części ogrodu. Pożądane jest umieszczenie tutaj miejsca na grilla. Uprawiaj rośliny z dużymi liśćmi lub owocami wokół nich. Ale nie ma tu miejsca na systemy wodne.

Południowy zachód – symbol romansu, macierzyństwa, miłości. Wykorzystaj teren. To dobre miejsce do rodzinnej rekreacji i gier sportowych. Umieść tutaj drewniane meble ogrodowe, łuki i ogrodzenia.

Zachód i północny zachód – Plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw dla dzieci piaskownica huśtawka ogrodowa

Zachód – symbolizuje rozrywkę dla dzieci. Dobre miejsce na plac zabaw i teren do zajęć na świeżym powietrzu. Użyj tęczowego koła podczas projektowania obszaru zewnętrznego. Nie umieszczaj tutaj grilla. I nie sadź tu czerwonych kwiatów.

Północny zachód – symbolizuje pracę, zainteresowania osobiste, podróże, ojcostwo, działalność charytatywną. Możesz tutaj użyć metalowych elementów dekoracyjnych. Odpowiednie miejsce na elementy napędzane wiatrem. W tym obszarze nie wolno rozpalać ognia, więc grill nie jest tutaj dozwolony. Lepiej nie używać jasnych kolorów!

Mam nadzieję, że podczas projektowania swojego ogrodu również weźmiesz pod uwagę te informacje! Zdecydowanie warto!

Wysokie kwiaty i rośliny w ogrodzie

Trawy ogrodowe wysokie kwiaty rośliny kamienna figura

Wodospad w ogrodzie – projekt zgodny z zasadami Feng Shui

Pomysły na projektowanie ogrodów zaprojektuj zielone rośliny

Lato w ogrodzie Feng Shui

Altana w stylu Feng Shui w stylu Feng Shui

Właściwe wykorzystanie energii qi

nowoczesna figura ogrodowa klasyczne pomysły na projektowanie filarów

Stylowy ogród twórz pomysły projektuje taras z drewna

Wodospad feng shui pomysły projektowe projekty letnie kwiaty

Podwórko wysokie drzewa byliny krzewy trawnik

Feng Shui pomysły na architekturę krajobrazu pięknie oryginalne