Architektura krajobrazu

10 wskazówek dotyczących projektowania ogrodu: stwórz harmonijny zespół

Porady-projektowanie ogrodu-ochrona prywatności-oświetlenie-basen-meble ogrodowe-drewniana pergola Zaprojektowanie naszego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Jednak oprócz osobistych preferencji i chęci wszczepienia jednej lub drugiej rośliny, lepiej zasięgnąć porady profesjonalisty. Ale jeśli chcesz zaprojektować własny ogród i chcesz wykorzystać swoją kreatywną wizję harmonii, dostarczymy Ci kilka Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu.

Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu: Nisko rosnące rośliny na pierwszym planie

Porady-projektowanie-ogrodu-kwiaty-kolorowy-trawnik-kolor-kwiat-dywan

Projektując nowy teren, najlepiej zacząć od posadzenia wyższych roślin, które będą stanowić tło dla niższych gatunków. Na przykład zielony bambusowy płot lub ozdobne śliwki to doskonałe opcje na „ramę” dla mniejszych roślin.

Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu: kolorowe kółko

porady-projektowanie-ogrodu-tulipany-różowe-donice-misa-od frontu

Wybór kolorów naturalnie odpowiada Twojemu osobistemu gustowi. Ale jeśli chodzi o inspirację, możesz spróbować czegoś, co nazywa się kołem kolorów. To narzędzie jest przydatne, aby uniknąć irytujących błędów w kombinacjach kolorów. Da Ci świetne pomysły i pokaże, które kolory „współpracują”, a co tak naprawdę do siebie nie pasuje.

Ustaw akcenty

porady-projektowanie-ogrodu-dalie-mieszane-kolorowe

Tworząc w ogrodzie punkty skupienia i przyciągające wzrok, należy wybierać takie rośliny, aby uniknąć ewentualnych konfliktów z innymi elementami kompozycji. Innymi słowy, wybierz albo doskonałe rośliny akcentujące w centrum obszaru, albo wysokie jodły w zacisznym zakątku ogrodu. Najważniejsze, żeby nie przesadzać, bo kolejne skupienie mogłoby tylko osłabić wrażenie kompozycji jako całości.

Zaprojektuj ogród zgodnie z porą roku

porady-projektowanie-ogrodu-drewniana pergola-ogród skalny-nowoczesny-ochrona prywatności

Pory roku przychodzą i odchodzą, ale Twój ogród zawsze musi wyglądać świetnie, prawda? Tak, można również cieszyć się zmieniającymi się kolorami roślin przez cały rok. Nie odmawiaj sobie tej przyjemności, udaj się do pobliskiego centrum ogrodniczego i wypytaj o wiecznie zielone rośliny, które przez cały rok zachwycą Twoje oczy. Jeśli połączysz wiecznie zielone rośliny z drzewami liściastymi, nie tylko urozmaicisz swój ogród, ale także nadasz mu różne kolory i kształty. Na pewno nigdy tego nie pożałujesz!

Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu: Wbrew trendom

Układanie schodów w ogrodzie kamień naturalny kwiaty rosnące krzewy harmonijny zespół

Rośliny w centrum ogrodniczym są zwykle pogrupowane i ułożone według określonego symbolu. Nie oznacza to jednak, że sadzenie w Twoim ogrodzie powinno być zgodne z tą zasadą. Na przykład rośliny do ogrodów skalnych można sadzić w dużych szczelinach w wewnętrznej części ogrodu. Możesz hodować drzewa owocowe za kolorowymi krawężnikami lub po prostu zostawić je rozłożone, aby spróbować stworzyć obrazy graficzne.

Tylko najlepsi

Pomysły na ogród przydomowy-z roślinami-kwiatami ozdobne porady dotyczące pielęgnacji trawnika

Kupując nowe rodzaje roślin w specjalistycznym sklepie, najpierw przyjrzyj się im bardzo uważnie, a następnie wybierz tylko te najlepsze i najzdrowsze, które Ci się podobają. Zwróć uwagę, że nie mają żadnych oznak choroby ani jakiejkolwiek szkody. Upewnij się, że etykieta na roślinie zawiera jasne i łatwe do odczytania informacje. Jeśli masz wątpliwości co do konkretnej rośliny, weź inną.

Rośliny pnące

domek ogrodowy wejście róże pnące pomysły na ogród rośliny kwitnące

Uprawa pnączy to niesamowity sposób na uczynienie gołych ścian lub ścian bardziej komfortowymi i przytulnymi. Tutaj możesz puścić wodze fantazji – możesz dodać pionowe akcenty lub udekorować stare drzewa owocowe pnączami.

Korzyści z dobrego planowania 

Ogrodowe krzewy leśnopodobne, ścieżki ogrodowe z kamyków

Zanim kupisz i posadzisz małe drzewko, dobrze jest dowiedzieć się, do jakiego rozmiaru urośnie ono, gdy jest w pełni rozwinięte. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy: roślina doniczkowa, która od jakiegoś czasu zdobi Twój ogród, może za kilka lat przyćmić wiele innych roślin. Zmieniłoby to charakter całej kompozycji.

Projekt ogrodu: wybierz odpowiednią glebę

Ścieżki ogrodowe zielona trawa kwietniki - twórz na skarpach czubki

Dobór roślin jest niewątpliwie szczególnie ważny, ale nie należy też lekceważyć odpowiednich warunków do ich rozwoju. Na przykład sąsiedztwo azalii i rododendronów może wydawać się atrakcyjne, ale mogą one umrzeć, jeśli gleba jest zbyt wapienna. Lub jeśli chcesz wyhodować Gunnerę (liść mamuta) w suchej glebie, z pewnością ucierpi. Jego rozwój ulegnie spowolnieniu, liście pozostaną małe i nie w pełni się rozwiną.

Ogrodzenie prywatności wykonane z żywych roślin Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu

Rośliny, które lubisz, muszą być odporne. Chcąc cieszyć się jego urokiem przez długie lata, warto spędzać w ogrodzie dużo czasu, bo ogrodnictwo wymaga oczywiście czasu i pieniędzy.

Dopasowane kształty

artystycznie zaprojektowane-kwiaty-klomby-tulipany-wiosenne kolory w ogrodzie

Różne kształty można harmonijnie łączyć w ogrodzie lub stosować w celu stworzenia kontrastu. Na przykład korona drzewa książki, starannie uformowana nożyczkami, która ma kształt kopuły, może być skontrastowana z architektonicznym kształtem agawy i harmonijnie łączyć się z miękkimi wzorami trojeści.

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu może pomóc ci uczynić twój teren na zewnątrz piękniejszym i bardziej przytulnym. Życzymy dobrej zabawy!

Ciesz się kwitnącym ogrodem

Stwórz kolorowe łóżko pachnące kwiatami w stylu ogrodu

Rośliny pnące to atrakcja

Drewniana pergola w ogrodzie jako dekoracja do podparcia roślin pnących

Wspornik do arkadowych roślin pnących Konstrukcja przypominająca łuk albert kahn-park

Pomysł na ochronę prywatności z żywymi roślinami

Ustaw miejsce do siedzenia w ogrodzie Ochrona prywatności dzięki wskazówkom dotyczącym żywopłotów

Nisko rosnące kwiaty rosnące na rabatach przy projektowaniu ogrodu

Kwietnik ogrodowy do tworzenia rzeki z niebieskich i białych kwiatów

wiosenny projekt ogrodu porady kolorystyczne rodzaje roślin kolorowe kwiaty

gatunki roślin o niskim i wysokim wzroście Kolorystyka do projektowania

Okrągłe klomby z krawężnikami w ogrodzie

Projektowanie ogrodu z drzewami i wysokimi krzewami – pomysły i wskazówki

Klomby ogrodowe kolorowe harmonijny zespół