Architektura krajobrazu

10 spektakularnych labiryntów i labiryntów – fascynująca sztuka ogrodowa

Labirynty żywopłotowe labirynty longleat uk

ten  Labirynty i labirynty były fascynującym elementem sztuki ogrodowej od czasów starożytnych. Labirynty z żywopłotów były bardzo popularne w Europie w XVI wieku i renesansie. Te niesamowite ogrody służą nie tylko jako ciekawa rozrywka, ale także jako punkt skupienia myśli o źródle życia, ludzkim losie i naszym miejscu we wszechświecie. W XVII i XVIII wieku Labirynty i labirynty jeszcze bardziej żywiołowy i skomplikowany. W projektowaniu labiryntów ogrodowych często uwzględniano ślepe zakończenia, ozdobne „pokoje”, a nawet baseny i fontanny. Były też trudniejsze do rozwiązania.

Były od wieków Labirynty i labirynty fascynujące i inspirujące dla ludzkości. Ten trend rozprzestrzenił się również poza Europę. Najsłynniejsi architekci z całego świata chcieli zaimponować i zainspirować zwiedzających swoimi projektami. Rzuć okiem na te ekscytujące labirynty z żywopłotu i wspaniałe zdjęcia z lotu ptaka.

1. Labirynty i labirynty we Francji – Labirynt kukurydziany Reignac-sur-Indre

fascynująca sztuka ogrodowa Reignac-sur-Indre kukurydziany labirynt francja

Labirynt ten jest uważany za największy na świecie i powstał w 1996 roku w Turenii we Francji. W tym czasie 85 000 odwiedzających przyszło podziwiać te niesamowite ogrody i zagubić się w środku 4-akrowego labiryntu. Co roku powstaje labirynt z kukurydzy lub słoneczników, który jest zbierany jesienią, a w kolejnym roku, dzięki sprawdzonej technice znakowania, wyłania się w innym kształcie.

2. Labirynt w Pałacu Schönbrunn, Wiedeń, Austria – fascynujące labirynty i labirynty

Labirynty i labirynty żywopłotowe Schönbrunn zamknięte

Pierwszy labirynt z żywopłotu w Schönbrunn został założony w latach 1698-1740. Składający się z czterech różnych części, zwiedzający mogli dotrzeć do pawilonu z wieżą widokową pośrodku i podziwiać z góry cały labirynt. W XIX w. zniszczono labirynt i żywopłoty. Dzisiejszy labirynt został przebudowany w 1998 roku i zajmuje powierzchnię 1715m2. Schönbrunn posiada również labirynt – 2700m2 powierzchni przeznaczonej na gry i łamigłówki.

3. Labirynt w Villa Pisani we włoskim regionie Veneto

Labirynty i labirynty światowej sławy willa pisani włochy labirynt żywopłotowy

Zaprojektowany w 1720 roku przez Gerolamo Frigimelicę labirynt z żywopłotu zabawia odwiedzających zawiłymi ścieżkami, które uważane są za najtrudniejsze na świecie. Wysokie żywopłoty są posadzone w dziewięciu koncentrycznych kręgach i gęsto zasłaniają wszystko poza głównym celem.

Labirynty i labirynty europa vila pisani włochy

Biała wieża z dwoma małymi spiralnymi schodami na szczyt, gdzie znajdują się posągi Minerwy, bogini mądrości i patronki wszelkich sztuk. Według legendy Napoleon raz się tu zagubił!

4. Labirynt ananasowy na Hawajach Labirynty i labirynty światowa sztuka ogrodowa hawaje ananas

Labirynty i labirynty hawaje

Największy na świecie labirynt, według Księgi Rekordów Guinnessa z 2001 roku, labirynt ananasowy z żywopłotu oferuje trzy mile ścieżek na trzech akrach. Zamiast tradycyjnego angielskiego żywopłotu zasadzono na nim 14 000 jaskrawo kolorowych hawajskich roślin, w tym hibiskusa, krotona, panaxa, ananasa i helikonię.

5. Labirynt Węży w Wielkiej Brytanii

Labirynty i labirynty wężowe

62-letni Michael Blee zajęło kilka miesięcy stworzenie tego sześcioakrowego labiryntu z żywopłotu na farmie Gore w Upchurch, niedaleko Rochester w hrabstwie Kent. Jej żywopłoty mają 3 metry wysokości. To dziesiąty i najbardziej skomplikowany labirynt, jaki pan Blee kiedykolwiek zrobił.

6. Hampton Court Maze w Wielkiej Brytanii

Labirynty z żywopłotu labirynty hampton wielka brytania

Hampton Court, pałac królewski nad Tamizą w zachodnim Londynie, jest prawdopodobnie najbardziej znanym w Wielkiej Brytanii. Labirynt został założony jako część ogrodów dla Wilhelma Orańskiego w latach 1689-1695 przez George’a Londona i Henry’ego Wise’a. Zajmuje powierzchnię ok. 1350 m², ze ścieżkami i żywopłotami o długości ponad 0,8 km.

7. Labirynt pokoju w Irlandii

Labirynty i labirynty żywopłoty cisowe irlandia labirynt pokoju

Ten irlandzki labirynt z żywopłotu został oficjalnie otwarty w 2001 roku. Największy stały labirynt na świecie zajmuje powierzchnię 11 000 m2. Długość ścieżki wynosi 3147m. Żywopłoty składają się z 6000 żywopłotów cisowych posadzonych przez ludzi z całej Irlandii Północnej w grudniu 2000 r..

8. Labirynt Longleat w Wielkiej Brytanii

Labirynty i labirynty europa żywopłot długolistny wielka brytania

Labirynty i labirynty sztuki ogrodowej na całym świecie europa

Z ponad 16 000 żywopłotów z cisa angielskiego, spektakularny labirynt z żywopłotu Longleat – najdłuższy na świecie – został po raz pierwszy założony w 1975 roku przez projektanta Grega Helle. Labirynt rozciąga się na powierzchni około 6000 m2 o łącznej długości ścieżki 2,72 km. W przeciwieństwie do większości konwencjonalnych labiryntów z żywopłotu, jest w rzeczywistości trójwymiarowy, z sześcioma drewnianymi mostami, które oferują kuszące widoki w kierunku środka labiryntu.

9. Labirynt Ashcombe i Lavender Maze w Australii

Labirynty i Labirynty Australia Ashcombe Lawendowy ogród Labirynt

Największy i najstarszy labirynt w Australii, wysoki na trzy metry i szeroki na dwa metry. W ogrodach znajduje się również najstarszy na świecie różany labirynt, w którym na 1200 krzakach jak w bajce kwitnie 217 odmian róż.

10. Davis Mega Labyrinth, Sterling, USA Labirynt Labirynt Davis Mega Labirynt Sterling USA

Davis mega kukurydza labirynt gry mosty

Davis Mega Maze to niesamowity labirynt kukurydziany w Massachusetts w USA. Co roku zachwyca odwiedzających świeżym projektem światowej sławy projektanta Adriana Fishera. Tematy bardzo się zmieniły – od dinozaurów w 2001 roku, przez Dziki Zachód (2004) po Zemstę Czarnobrodego (2011). Labirynt ma więcej mostów niż jakikolwiek inny, w tym jedyny most dwupokładowy. To także jedyny labirynt kukurydziany na świecie, który może się zmieniać każdego dnia. To sprawia, że ​​każde doświadczenie jest absolutnie wyjątkowe.

Labirynty kukurydzy labirynty usa davis mega ogród labirynt

davis mega labirynty i labirynty usa różne tematy

Labirynt labirynt kukurydziany francja reignac-sur-indre