architektura

Zrównoważony budynek: Dom z korka stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę dla drewna

zrównoważony budynek dach siodłowy łąka przesuwne szklane drzwi

W swoim nowym projekcie zrównoważonego budownictwa „Cork House” architekt Matthew Barnett Howland przedstawia przyjazną dla środowiska alternatywę dla betonu, stali i drewna. Biologicznie odnawialny materiał może być wykorzystany na wiele sposobów w kompleksowym nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Architekt otrzymał nominację do Nagrody Stirlinga za swój dom prefabrykowany z korka.

Zrównoważony budynek: Prefabrykowany dom został zbudowany w całości z naturalnych materiałów

Zrównoważone klocki budowlane z korka budowlanego nagroda za architekturę dachu siodłowego

Architekt Matthew Barnett Holland, w ścisłej współpracy ze swoimi kolegami Dido Milne i Oliverem Wiltonem, zainspirował się do swojego projektu kamiennymi konstrukcjami świątyń Majów w Gwatemali. Jego prefabrykowany dom składa się z ponad 1000 zazębiających się bloków korkowych. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody budowlanej, w której połączenia między cegłami zamykane są zaprawą, bloki korkowe łączone są ze sobą innowacyjnym systemem zatrzaskowym. W przypadku skomplikowanego dachu najpierw prefabrykowano lekką konstrukcję wykonaną z metalu i drewna, a następnie zaizolowano ją korkiem. Materiały takie jak tynk, beton czy cement w ogóle nie zostały użyte.

Zrównoważony budynek: zalety korka

zrównoważony budynek prefabrykowany dom materiały wielokrotnego użytku projekt korka

Korek to naturalny materiał pozyskiwany z kory drzewa korkowego. Dąb korkowy jest obierany co 9 lat. Po tzw. zbiorze korkowym surowiec transportowany jest do fabryk, gdzie jest dalej przetwarzany na klocki klatkowe, parkiet, materiał izolacyjny czy korki do wina.

zrównoważony budynek przesuwane szklane drzwi minimalizujące pomysły na utratę ciepła

Materiał ma wiele zalet: waży znacznie mniej niż beton, metal i większość rodzajów drewna i można go przyciąć na miejscu. Kora korka wiąże około trzy razy więcej węgla niż drewno. Bloki korkowe mogą zatem znacznie poprawić ślad węglowy budynku.

Kierując się ukrytym motywem zrównoważonego budownictwa, dom z korka został zaprojektowany w taki sposób, aby w razie potrzeby można go było szybko zdemontować. Bloki korka można następnie poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać.

Zrównoważony budynek: „Dom z korka” inspiruje otwartą koncepcją życia

Zrównoważona konstrukcja Szwedzka zimowa jednostka kuchenna na drewno piecowe

Dom z korka to purystyczne arcydzieło. Za prostą fasadą kryje się wnętrze w stylu nowoczesnego wiejskiego domu. Pomieszczenia są małe, dzięki czemu można je szybciej przewietrzyć, schłodzić i ogrzać. Niemniej jednak w korkowym domu nie brakuje komfortu. Aneks kuchenny z zabudowanym sprzętem AGD oraz wąska wyspa kuchenna z jadalnią dla czterech osób dają możliwość zakończenia wieczoru przy wspólnym gotowaniu. Kuchnia płynnie łączy się z częścią dzienną, w której głęboki narożnik zapewnia najwyższy komfort siedzenia i leżenia. Mała dębowa półka ścienna zapewnia miejsce na książki, akcesoria domowe, a nawet lampkę stołową.

Kolorystyka jest neutralna. Ani tkaniny, ani materiały nie są pokryte lakierem ani farbą. Naturalny odcień drewna, korka i wełny stanowią o uroku wiejskiego wnętrza.

Zrównoważony budynek salon korkowe ściany wewnętrzne dach piec na drewno sofa narożna

Korek ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest klasyfikowany jako normalny do trudnopalnych. Dlatego ściany z korka oferują najlepsze warunki do energooszczędnego ogrzewania. Piec opalany drewnem może z łatwością ogrzać pomieszczenie nawet w mroźne zimowe miesiące.

Małe, energooszczędne domy prefabrykowane z korka: Czy to przyszłość budownictwa mieszkaniowego??

zrównoważony budynek narożna sofa salon

Kiedy patrzymy na dom z korka, pojawia się pytanie, czy małymi, energooszczędnymi domami prefabrykowanymi z materiałów nadających się do ponownego wykorzystania mogą być przyszłością budownictwa mieszkaniowego. Oszczędzający miejsce dom byłby dobrym rozwiązaniem zarówno dla rodzin, które chcą zbudować niedrogi dom wakacyjny, jak i dla singli, którzy chcą mieć willę miejską. Jest również praktyczną alternatywą dla domów wielopokoleniowych i może służyć jako pensjonat na wsi.

Zrównoważony budynek kuchnia mosiężna metalowa płyta grzejna

Zrównoważony budynek z korka obraz ścienny drewniane meble

zrównoważony budynek dom z korka klocki przyjazne dla środowiska zerowa emisja CO2

zrównoważony kształt dachu budynku minimalizuje straty ciepła świetliki

zrównoważony budynek z korka z cegły ciętej

zrównoważona konstrukcja budynku drewno mosiężne kształt okna dachowego

Zrównoważone budownictwo korkowe materiały wygraj wskazówki

Zrównoważony system klikania cegieł budowlanych składa się buduje niska waga

zrównoważone pomysły na dachy z korka budowlanego dla objętości budynku

zrównoważony plan budowy budynku plan piętra widok z boku z przodu

zrównoważony projekt budowlany korek detale konstrukcyjne drewno metal

zrównoważony plan budowy budynku widok z boku plan piętra

widok projektu zrównoważonego budownictwa powyżej

Projekt autorstwa Matthew Barnett Howland