architektura

Zrównoważone budynki do ponownego wykorzystania – nowe strategie na rzecz większej efektywności energetycznej

Użyj elewacji zewnętrznej wykonanej z perforowanych konstrukcji i betonu dla zrównoważonych budynków

Po zamknięciu lub rezygnacji z budynków zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, ponowne wykorzystanie adaptacyjne może być doskonałym sposobem na tchnięcie nowego życia w stary budynek. W ten sposób możemy chronić zasoby i wartość historyczną. Niezależnie od tego, czy ze względu na ochronę środowiska, dostępność gruntów, czy starania o zachowanie historycznego punktu orientacyjnego, niezliczone firmy architektoniczne na całym świecie zwracają się do adaptacyjnego ponownego wykorzystania, aby rozwiązać niektóre z współczesnych problemów środowiska zbudowanego. Nadają starym strukturom nową, zrewitalizowaną formę.

Pomysł na bardziej zrównoważone budynki

kamienne mury starej kaplicy w naturze z ogromną łąką i lasem

Nagrody i standardy dotyczące zrównoważonych budynków są w większości wymagane przez profesjonalne organizacje architektoniczne. Często jednak zatrzymują się one dopiero w dniu otwarcia i nie uwzględniają dziennego zużycia energii przez budynek. Jeśli jest mało prawdopodobne, aby obecny format się zmienił, jak możemy ponownie przemyśleć sposób, w jaki zrównoważony rozwój oznacza współczesną architekturę? Pierwszym krokiem może być rezygnacja z nagród związanych z architekturą dedykowaną i zamiast tego przyjrzenie się budynkom, które już mamy.

front galerii renwick z zabytkowej architektury

Na pierwszej konferencji w Rio de Janeiro na temat środowiska globalnego w 1992 roku, trzy fakty stały się jasne: Ziemia rzeczywiście się ociepliła; paliwa kopalne przestały być opłacalnym źródłem energii; Środowisko zbudowane musiałoby się dostosować do tej nowej rzeczywistości. W tym samym roku ukazał się również esej zatytułowany „Architektura dla środowiska warunkowego”. W tym celu sugeruje się, aby architekci połączyli siły z przyrodnikami i konserwatorami przyrody, aby stawić czoła tej sytuacji.

duża-hala-przemysłowa-z-drewnianym-modułem-i-schodami

Opiekunowie zabytkowych budynków zasugerowali następnie, że profesja włączyła adaptacyjne ponowne wykorzystanie zabytkowych budynków do swoich strategii zrównoważonego rozwoju. Dzieje się tak, ponieważ ponowne wykorzystanie zużywa tak zmarnowaną energię w nowych budynkach, które generują mniej odpadów. W swoich pierwszych wytycznych inżynierowie, którzy sformułowali kryteria LEED (niskoenergetycznej dyfrakcji elektronów), zignorowali wszystkie istniejące zrównoważone budynki. Adaptacyjne ponowne wykorzystanie nie było do niedawna na radarze. Ten ogromny martwy punkt utrzymywał się w zawodach AE, choć nie wśród ekologów w globalnej społeczności.

Nowe perspektywy dla starych zrównoważonych budynków

most brookliński nad starym budynkiem teatru z ceglanymi ścianami

W 1990 roku, przy pełnym poparciu swoich członków, Amerykański Instytut Architektów (AIA) powołał Komitet ds. Środowiska (COTE). Jednak zmiany klimatyczne pozostawały drugorzędnym problemem dla większości architektów przez ponad dekadę. Jednak członkowie AIA posłuchali niedawnych zapowiedzi klimatologów. Oznacza to, że ziemia prawdopodobnie nagrzeje się tak bardzo, że poziom mórz podniesie się, a gatunek zginie.

wnętrza ze zdjęciami na ścianach i zrównoważonym designem

Jak ogłoszono w listopadowym wydaniu oficjalnego magazynu organizacji, członkowie AIA mają teraz do dyspozycji szereg mierników, które można wykorzystać do pomiaru „zielonych” wyników dla zrównoważonych budynków. Ceny budynków spełniających te normy są w tym zakresie utożsamiane z kryteriami LEED. Żywa historia z okładki jasno pokazała, że ​​dziesięć najważniejszych nagród COTE będzie odgrywać znaczącą rolę w kolejnych wydaniach magazynu.

schody z siedziskami i rustykalnym wystrojem wnętrz, stalowa kolumna

Mając to na uwadze, opłaca się patrzeć na tych zwycięzców bardziej obiektywnie niż na cheerleaderki opłacane przez AIA za rozpowszechnianie ich przesłania. Ponadto istnieją powody, dla których wiodąca grupa rzeczników w tej branży staje się coraz bardziej agresywna. Wzywa zatem urzędników państwowych do wspierania polityki w zakresie infrastruktury, energii i zrównoważonego rozwoju, które bezpośrednio zmierzą się z tym kryzysem.

Szanse na efektywność energetyczną

Zewnętrzny widok planu piętra i pracowników budowlanych budujących i ponownie wykorzystujących materiały

Dobrą wiadomością jest to, że niektórzy zwycięzcy zostali zaprojektowani do adaptacyjnego ponownego wykorzystania istniejących budynków, a nie nowych budynków. Na przykład szkoła, browar i muzeum należą do starych obiektów budowlanych, które dzięki ponownemu wykorzystaniu lub modernizacji otrzymały nowe „życie”. Nagrodę przyznano nawet za energooszczędną modernizację zabytkowej galerii Renwick w Waszyngtonie. Są to wiktoriańskie i zrównoważone budynki ze wspaniałymi materiałami, ale poważne wyzwania związane z każdą modernizacją HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Linie kanalizacyjne i zaawansowane technologicznie ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja nie są niczym nowym, ale w przypadku zabytkowej konstrukcji może to mieć znaczenie.

architektura z betonowymi ścianami dla galerii z dużymi obrazami

Według tabel oceniających dziesięć projektów systemy adaptacyjnego ponownego wykorzystania mogą pomóc w oszczędzaniu energii i promowaniu zrównoważonego rozwoju. Zagadkowym przypadkiem było jednak atelier Kierana Timberlake’a w dawnym browarze Ortlieba w Filadelfii. To bardzo popularny przykład wykorzystania technologii czujników do maksymalizacji oszczędności energii poprzez wentylację pasywną. Zdjęcie zamieściło wiadomość, że inteligentnie budowane i odnawiane zrównoważone budynki mogą robić rzeczy, których nie oferują stare, nieremontowane wersje.

duże miejsce do pracy z basenem i kilkoma biurkami w jednym przedpokoju

W latach 70. tony klimatyzatorów były jedynym sposobem na zapewnienie użytkownikom komfortu. Nic nie przebije więc wyzwania, aby zastąpić te przestarzałe ustawienia związane z komfortem termicznym. Dzięki temu konsumenci mogą używać powietrza chłodzonego freonem zamiast naturalnej świeżej bryzy. Również wiele zabytkowych budynków robi to całkiem skutecznie bez wentylatorów mechanicznych, opierając się na konwekcji i używając żaluzji dachowych lub monitorów.

Warunki klimatyczne

stary budynek teatru odrestaurowany z drewnianymi elementami i nowoczesnym dachem

Jednak nie ma sensu poddawać ignoranckiego personelu eksperymentowi, który wygląda na nierozważny z punktu widzenia fizyki dziesiątej klasy. Wzrost ciepła pod każdym szklanym dachem uszczęśliwi rośliny, ale ludzie również podnoszą temperaturę poprzez stałe zużycie energii. Umieszczenie wielu czujników w kosmosie nie obiecywało niczego, co mogłoby powiedzieć naukowcom, że termometr nie może.

kącik do czytania na schodach przygotowany dla zwiedzających oraz duża czytelnia z zasłonami

W rzeczywistości lato pod słońcem było nieprzyjemne dla personelu, chociaż istniała nadzieja, że ​​otwieranie i zamykanie wywietrzników w dachu pozwoli regulować temperaturę i wilgotność. Nie pomagały też szorty i koszulki. Po trzech latach i setkach ankiet wśród pracowników, dyrektorzy szkół przyznali, że ich system wentylacyjny zawiódł i zainstalowali klimatyzację na piętrze. Podwójny system umożliwia naturalną wentylację przy umiarkowanej pogodzie, ale nie w gorące letnie dni. Najwyraźniej budowniczowie patrzyli na stare, zrównoważone budynki w ten sam sposób, w jaki patrzyli na swoje nowe projekty. Chcą udowodnić, że nowe technologie zawsze przewyższają sprawdzone rozwiązania poprzednich projektantów.

zrównoważone budynki publiczne w celu ponownego wykorzystania nowych strategii dla biblioteki efektywności energetycznej

W rzeczywistości wiele projektów z pierwszej „Top Ten” osiągnęło skromne wyniki nawet przy określonych podstawowych kryteriach. Budynki mieszkalne, podobnie jak australijskie domy pasywne, są puste w wielu miastach i wymagają innowacyjnych, adaptacyjnych rozwiązań ponownego wykorzystania. Czy kilka zrównoważonych budynków jest lepszych niż kilkanaście ponownie używanych historycznych konstrukcji budowlanych o ulepszonych parametrach termicznych w oknach, ścianach i dachach? Ulepszenia o niskiej technologii, takie jak ekologiczne ogrody i cysterny na wodę deszczową, nadały nowy temat programom edukacyjnym.

Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonych budynków

odnowiona hala i konstrukcja stalowa z nowoczesnymi minimalistycznymi elementami i roślinnością

Brytyjczycy zasugerowali w 2008 r., że tylko 15% światowego budownictwa powinno być wykorzystywane na nowe projekty przed 2050 r., podczas gdy reszta powinna być wykorzystana do ponownego wykorzystania i energooszczędnej renowacji istniejących budynków. Lobbing AIA jest jednak niejasny na temat korzyści płynących z tego rodzaju zrównoważonego rozwoju i ignoruje pozytywne skutki takich inwestycji w Europie i Azji.

stary kościół kaplicowy odnowiony z nowymi czerwonymi oknami jako miejsce wypoczynku dla turystów w usa

Nadszedł więc czas, aby architekci opracowali jasny program dotyczący infrastruktury i ponownego wykorzystania. Tak jak konserwatorzy powinni poświęcić się ponownemu użyciu, a nie zwykłym pracom restauracyjnym, architekci powinni skupić swoją uwagę na dodatkach i renowacjach, zamiast chwalić zaawansowane technologicznie, ekologiczne maszyny. W tym celu poniżej przygotowaliśmy listę takich kreatywnych, adaptacyjnych projektów. Każdy z nich wykorzystuje starożytną strukturę do stworzenia zrewitalizowanego kształtu na swój własny sposób.

Wieża ciśnień Jaegersborg w Kopenhadze

jeagersborg wieża ciśnień w kopenhadze dania nowo wyremontowane domy studentów

W 2004 roku Dorte Mandrup Arkitekter ApS wygrała konkurs na przekształcenie wieży ciśnień Jaegersborg w budynek wielofunkcyjny. W budynku obecnie mieszkają studenci mieszkający na wyższych piętrach. Każda jednostka ma wystającą krystaliczną strukturę, która zapewnia dodatkowe światło dzienne i widoki na miasto.

House of Vans w Londynie

dom furgonetek znajduje się w starym ceglanym łuku stacja kolejowa waterloo w londynie

House of Vans w Londynie znajduje się w 150-letnich ceglanych łukach linii kolejowych, które opuszczają stację Waterloo. To kreatywne miejsce dla miłośników vanów i deskorolek. Mieści się tu również galeria sztuki, sale kreatywne, sala projekcyjna i kino na żywo. Jest też sala muzyczna, kawiarnia, kilka barów i trzypoziomowy betonowy kryty skatepark.

Renowacja starych budynków mieszkalnych w Wenecji

renowacja starych budynków w wenecji odnowienie elewacji zewnętrznej fabryki i osiedli mieszkaniowych

Projekt ten opiera się na istniejącej tkance miejskiej weneckiej wyspy Murano i rewitalizuje dawny teren przemysłowy z dwoma nowymi kompleksami mieszkalnymi w nieczynnej fabryce. W fabryce powstaną nowe osiedla mieszkaniowe z lokalami, których część ma zostać zachowana. Projekt jednostek mieszkalnych nawiązuje do istniejącej tkanki miejskiej regionu.

Ponownie wykorzystaj stare bunkry wojenne

dawny bunkier wojenny odnowiony jako ośrodek wypoczynkowy łączący rustykalne betonowe ściany z drewnianymi meblami

W ramach kampanii reklamowej biura „Famous” architekci przekształcili podupadły bunkier w Holandii w dom wakacyjny dla dwóch rodzin. Jest to inspirowane „Le Cabanon” Le Corbusiera. W związku z sukcesem remontu postanowiono pozostawić bunkier na stałe otwarty na noclegi. Schowany do połowy bunkier znajduje się na terenie fortu Vuren w Holandii w zielonej okolicy. Budynek był chroniony i należało się do niego odnosić z szacunkiem. Holenderska Komisja ds. Zabytków wzięła ten projekt do serca i poparła go.

Profesjonalna szkoła gotowania w zabytkowej rzeźni

remont-w-architekturze-dla-starej-rzeźni-przekształcona-w-profesjonalną-szkołę-kuchni

Projekt zakłada przekształcenie starej rzeźni, wybudowanej w XIX wieku, w profesjonalną szkołę gotowania. W tym przykładzie architekci stworzyli nowe zrównoważone budynki ze starego budynku. W nich stary budynek wykorzystuje różne inne materiały pod nowym dachem ceramicznym, które nawiązują do początków budynku. Medina to historyczne miasto na wzgórzach Kadyksu w Hiszpanii. Tamtejsze domy słyną z bielonych ścian i ceramicznych dachów.

Przykład zielonych zrównoważonych budynków z USA

Przekształcenie starych sklepów pasmanteryjnych w Chicago w zrównoważone budynki w stylu industrialnym

Opierając się na związku między projektem a zrównoważonym rozwojem, architekci wykorzystali w tym przypadku 115-letni dawny sklep z pasmanterią. Zespół stworzył ponad 10 000 metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej o mieszanym przeznaczeniu, wykorzystując zrównoważone technologie, takie jak zielony dach i system zbierania wody deszczowej. Częścią projektu są również panele słoneczne i studnie geotermalne.