architektura

Zbuduj ekologiczny dom – Oszczędzanie zasobów i zrównoważone życie

Bio-dom-buduj-energia-oszczędzaj-energia-niższe-koszty

Kwestie takie jak zrównoważony rozwój, zdrowy styl życia i naturalność coraz częściej podbijają świat budowy domów. Architekci i budowniczowie przywiązują coraz większą wagę do sposobu budowy, w którym ekologia i ekonomia są ze sobą harmonijne. Najlepszy przykład? Dom ekologiczny!

Ale co tak naprawdę odróżnia dom ekologiczny od innych domów budowanych ekologicznie, takich jak dom pasywny czy dom energooszczędny? Jakie są korzyści dla budowniczego i jakich dodatkowych kosztów powinien się spodziewać? Czy inwestycja w ekologiczny dom opłaca się finansowo i energetycznie??

Budowa domu ekologicznego – Podstawowa idea: Ekologia i ekonomia w harmonii

Bio-dom-budynek-przyjazny dla środowiska-oszczędny-zasobo-mieszkalny

Zrównoważony rozwój jest w branży budowlanej był tematem od dłuższego czasu. Pierwotną ideą rozwoju ekologicznych domów jest połączenie aspektów ekologicznych i ekonomicznych pod jednym dachem. Typowy ekologiczny dom składa się zatem z naturalnych i odnawialnych surowców, takich jak drewno lub glina, które jednocześnie zmniejszają zużycie energii w domu i zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniu.

Budowanie ekologiczne – w przypadku Biohausu oznacza to, że zarówno do budowy przegród zewnętrznych, jak i do aranżacji wnętrz wykorzystywane są przede wszystkim zrównoważone i wolne od zanieczyszczeń zasoby. Często zwraca się szczególną uwagę na bilans CO2 oraz właściwości energetyczne i regulujące wilgotność użytych materiałów. To ostatnie jest ważne, aby stworzyć zdrowy klimat w pomieszczeniu, w którym alergicy czują się komfortowo, a pleśń nie ma szans.

Buduj ekonomicznie – to drugi główny cel Biohausu. Podobnie jak w przypadku domu pasywnego lub plus energetycznego, celem jest jak najefektywniejsze budowanie, tak aby zużywać tylko niewiele energii, a tym samym oszczędzać dodatkowe zasoby. Dla mieszkańców domów mniejsze zużycie energii oznacza również długofalowe odciążenie miesięcznego budżetu domowego.

Zbuduj ekologiczny dom – Tylko naturalne i mało zanieczyszczające materiały

Bio-dom-budynek-kamień naturalny-ścieżka elewacyjna-betonowa

Biohaus oznacza oszczędzające zasoby i zdrowe budownictwo. Z tego powodu idealnie powinien składać się wyłącznie z nisko zanieczyszczających, odnawialnych i naturalnych materiałów, od stanu surowego, przez przegrodę budynku, po okładziny ścienne i wyposażenie wnętrz..

Typowe materiały stosowane w Biohaus to:

-Drewno i glina na elewację

– Materiały izolacyjne takie jak len, konopie, celuloza czy słoma

– Korkowe, drewniane lub ekologiczne dywany na podłogę

– Tapety i farby do wnętrz, które nie zanieczyszczają środowiska

Zwłaszcza drewno jako materiał budowlany stanowi zwykle podstawę budowy domu ekologicznego, ponieważ łączy w sobie wiele cennych ekologicznie właściwości. Drewno jest surowcem odnawialnym, który w miarę wzrostu wiąże więcej CO2, niż jest później uwalniane podczas przetwarzania na materiał budowlany. Jest całkowicie biodegradowalny, a dzięki swoim właściwościom regulującym wilgoć zapewnia przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Niemniej jednak dom ekologiczny nie musi być domem czysto drewnianym. Materiały budowlane z ziemi i systemy tynków ziemnych mają podobnie doskonałe właściwości i są często stosowane w ekologicznym budownictwie mieszkaniowym.

Ekologiczne domy oferują te zalety

Bio-dom-budow-drewno-naturalny kamień-fasada-drzewa-wysokie

Nie tylko budowniczowie coraz bardziej interesują się budownictwem ekologicznym, ale także coraz więcej deweloperów, którzy lubią Cię na portalach budowlanych DomXXL znaleźć wyraźnie wymienione, oferują budowę domów ekologicznych. Z jednej strony wynika to z faktu, że idea wszechstronnego zdrowego i zrównoważonego życia przejawia się w coraz większej liczbie obszarów, od żywienia, przez własny styl życia, po środowisko życia. Z drugiej strony ekologiczny dom oferuje korzyści, których nie można od razu odrzucić.

oszczędzać energię

Dzięki swojej konstrukcji i dobrym właściwościom materiałowym domy ekologiczne charakteryzują się zazwyczaj niższym zużyciem energii niż konwencjonalnie planowane domy jednorodzinne. Niższe zużycie energii oznacza również, że koszty dodatkowe ponoszone przez mieszkańców są trwale zmniejszone. Jednak w celu uzyskania maksymalnych oszczędności kosztów biodom należy planować jako dom pasywny lub energooszczędny.

Żyj zdrowo

Jednym z aspektów, który wciąż jest pomijany podczas budowy domu, jest środowisko życia. W szczególności osoby uczulone na kurz domowy, pleśń lub inne substancje powinny przy wyborze domu zadbać o zdrowy tryb życia. W Biohaus naturalne materiały budowlane regulują wilgotność w taki sposób, że tworzenie się pleśni lub kurzu jest prawie niemożliwe. Ponadto stosuje się wyłącznie niskoemisyjne materiały budowlane.

Oszczędzaj zasoby

Ostatecznie głównym argumentem przemawiającym za ekologicznym domem jest to, że jest on zbudowany w sposób, który oszczędza zasoby i nie szkodzi środowisku. Użyte materiały budowlane zwykle odrastają, można je poddać recyklingowi i prawie w całości pochodzą z natury. Ponadto jest niezwykle wytrzymały. Na przykład drewno uważane jest za niezwykle wytrzymały i trwały materiał budowlany.

Dodatni bilans energetyczny – oszczędzaj energię z bio domem

Zbuduj ekologiczny dom w sposób przyjazny dla środowiska - korzyści - mieszkanie

W ekologicznym domu, oprócz zrównoważonego doboru materiałów, szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie możliwie najniższego zużycia energii. W efekcie późniejsze koszty są w sposób zrównoważony redukowane, co oznacza, że ​​inwestycja w ekologiczny dom opłaca się nie tylko ekologicznie, ale i ekonomicznie..

Domy ekologiczne można łatwo przekształcić w dom pasywny za pomocą prostych środków, takich jak wybór odpowiedniej izolacji termicznej i zintegrowanego w ścianach ogrzewania promiennikowego. W tym celu podczas planowania należy wziąć pod uwagę pewne podstawowe wymagania. Na przykład duże okna i orientacja domu na południe zapewniają optymalne wykorzystanie ciepła słonecznego.

Inne rodzaje domów, takie jak dom plus energia lub dom energooszczędny, można również połączyć z budową bio-domu w celu uzyskania jak najbardziej pozytywnego bilansu energetycznego. W ten sposób pomagasz środowisku na dwa sposoby. Z jednej strony zasoby są już oszczędzane podczas budowy domu. Z drugiej strony niskie zużycie energii nadal chroni środowisko.

Budowa domu ekologicznego – jakie są koszty inwestycji?

Zbuduj ekologiczny dom ogrzewanie-oświetlenie-porady-pomysły

Jak wysokie są dodatkowe koszty budowy domu ekologicznego w porównaniu z innymi rodzajami domów, nie można odpowiedzieć na wszystkie pytania, ponieważ ceny zawsze zależą od pożądanego standardu wyposażenia. Prosty dom z drewna i gliny z pewnością można zrealizować niewielkim budżetem, podczas gdy niektóre naturalne materiały, takie jak podłogi korkowe lub izolacja z płatków celulozy, mogą powodować wysokie koszty.

Dlatego przy planowaniu – czy to we współpracy z architektem, czy deweloperem – ważne jest, aby mieć oko na własne finanse. Możesz więc zaplanować ekologiczny dom dostosowany do swojego budżetu. Warto też porównać ze sobą oferty różnych firm budowlanych, aby naprawdę odfiltrować najtańsze.

Jeśli projektujesz swój ekologiczny dom bezpośrednio jako dom efektywny, masz również możliwość skorzystania z różnych dotacji z Förderbank und Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) lub Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA). Zrównoważone budownictwo jest również promowane przez wiele gmin na poziomie społeczności. Po prostu zapytaj odpowiedzialny urząd budowlany o możliwości finansowania i materiały informacyjne.

W międzyczasie ekologiczne domy marzeń są dostępne nie tylko u kilku wyspecjalizowanych dostawców solidnych konstrukcji budowlanych, ale coraz więcej budowniczych domów prefabrykowanych wskakuje na falę eko. Korzystając z gotowych modułów i dowolnie dobieranych zestawów możesz zaprojektować kompletny ekologiczny dom, który często przynosi oszczędności w porównaniu do domów planowanych od podstaw.

Biohaus baun – wydajność i styl w cudzie architektury

Bio-dom-budynek-oświetlenie-fasada-pomysły-wskazówki