architektura

Szkło lustrzane i beton sprawiają, że elewacja nowo wybudowanego budynku usługowego jest wyjątkowa

Budynek usługowy ze szkła lustrzanego i betonu MORFEUS arkitekter

W północnej Norwegii, Vesterålen, wzdłuż szlaku krajobrazowego Andøya, znajduje się obszar znany z charakterystycznej formacji skalnej „Bukkekjerka”. W tym miejscu pomiędzy morzem a drogą natura stworzyła ołtarz. Od 50 do 60 lat co roku odbywa się tu nabożeństwo plenerowe, które przyciąga ludzi z całej dzielnicy. W czasach przedchrześcijańskich miejsce to uważano za święte miejsce, w którym Lapończycy składali ofiary. Aby chronić obszar na południe od Bukkekjerka, MORFEUS arkitekter stworzył tutaj funkcje usługowe i miejsca parkingowe. Budynek usługowy jest widoczny na pierwszy rzut oka przez elewację wykonaną z lustrzanego szkła i betonu.

Fascynujące arcydzieło ze szkła lustrzanego i betonu

krajobraz lustro szkło i betonowe schody serwisowe skały

Miejsce, w którym znajdowało się dawne święte miejsce, zachwyca wyjątkową różnorodnością i pięknem przyrody. Tutejszy krajobraz ma wiele do zaoferowania. Morze Północne spotyka się z wybrzeżem i górami. Płaski krajobraz ze skalną ścianą w tle otwiera się przed każdym, kto prowadzi portal między Bukkekjerka a Børrafjellet. Stare latarnie morskie na wschodzie, przypominające dawne rybołówstwo, błogosławione pastwiska i unikalne formacje geologiczne na południu – to wszystko otacza formację skalną znaną jako „Bukkekjerka” lub w Sami – „Bohkegeargi”.

morskie skały teren zabudowa usługowa lustro szkło i betonowe otoczenie

Ukończony w 2018 roku projekt MORFEUS arkitekter obejmuje miejsca parkingowe i budynki usługowe na północy, ogniska na brzegu, wolnostojącą ławkę z widokiem na białe noce, a czasem na przepływające na falach wieloryby. Posiada miejsca na piknik, ścieżki i kładkę, która prowadzi do latarni morskich. W najbardziej wysuniętej na południe części obiektu utworzono strefę ciszy, w której odbywają się coroczne nabożeństwa plenerowe oraz wesela, koncerty i inne imprezy.

MORFEUS arkitekter szkło lustrzane i betonowy chodnik budynek usługowy natura skały morze

Poszczególne elementy kompleksu zostały stworzone z myślą o odkryciu naturalnie związanych właściwości miejscowości. Architekci mają nadzieję, że elementy tego kompleksu będą stopniowo odkrywane, co zaowocuje dalszym rozwojem i eksploracją tego miejsca. Komponenty systemu zostały specjalnie dostosowane do istniejącej witryny, a nie odwrotnie. Cała koncepcja została zrealizowana z wielkim szacunkiem dla natury, ale jednocześnie z odwagą, która odzwierciedla otaczający krajobraz.

zabytek kultury lustro szkło i beton formacja skalna MORFEUS arkitekter

Budynek usługowy powinien bardziej przypominać rzeźbiarski element krajobrazu, a nie budynek. Obiekt składa się z betonowych płyt, których linie zostały zainspirowane poszarpanymi szczytami gór w regionie. Chociaż użyto jednego i tego samego materiału, można zauważyć różnice, które powstały w wyniku różnych funkcji i spotkania z różnymi sytuacjami krajobrazowymi.

norwegia rock natura budynek szkło lustrzane i betonownia

Jako materiał na elewację budynku usługowego z toaletami wybrano szkło lustrzane. Odwiedzający mogą podziwiać morze przed nimi, kurhan i pasmo górskie na północy. Oglądane z zewnątrz lustrzane szyby odbijają imponujący krajobraz. Budynek usługowy wykonany jest z polerowanej stali kwasoodpornej, która odzwierciedla otoczenie. Refleksja jest fascynującym zjawiskiem, które pozwala temu, co zostało zbudowane ludzkimi rękoma stopić się z otoczeniem, a jednocześnie oferuje nowe doświadczenia. Jeśli udasz się na szczyt Bukkekjerka, możesz podziwiać stamtąd wspaniały widok na małej ławeczce. U podnóża południowej ściany Bukkekjerki utworzono miejsce odpoczynku z ławkami, które harmonijnie wtapiają się w formacje na terenie.

budynek usługowy formacja skalna szkło lustrzane i beton kult na zewnątrz

Wykonanie tego projektu, zgodnie z pierwotnym zamierzeniem architektów, nie było łatwym zadaniem. Wybrana lokalizacja jest odległa, a warunki pogodowe czasami były bardzo złe. Ostatecznie projekt został zaakceptowany przez lokalną społeczność. Zarówno miejsce Andøya, jak i arcydzieło architektury wykonane ze szkła lustrzanego i betonu są wyjątkowe. W przyszłości obiekt z pewnością będzie wielokrotnie wykorzystywany przez mieszkańców i gości.

MORFEUS arkitekter formacja skalna Bukkekjerka szkło lustrzane i betonowe wnętrze budynku usługowego

budynek usługowy szkło lustrzane i betonowy zlew stalowy minimalistyczny design

północ MORFEUS arkitekter strefa ciszy parking betonowy

Ognisko na brzegu skały krajobraz ele

zabytek kultury budynek szkło lustrzane i beton natura skały kult na zewnątrz

formacja skalna Bukkekjerka ołtarz lustro szkło i beton MORFEUS arkitekter

rośliny morskie skały lustrzane i betonowe ławki

krajobraz natura kładka pastwisko skały budynek usługowy szkło lustrzane i beton

norwegia ocean krajobraz widok goście most beton

spokojna okolica ławki betonowe skały widok na przyrodę

skały góry krajobraz otoczenie lustro szkło i beton

natura norwegia widok MORFEUS arkitekter krajobraz

MORFEUS architekt zabytek kultury plan środowisko budynek

Norwegia budynek usługowy szkło lustrzane i betonowa skała

kładka szkic krajobraz MORFEUS arkitekter

cicha okolica otaczająca szkicowe skały lustro szkło i beton

plan parkingu budynek usługowy MORFEUS arkitekter

Szkic ołtarza Bukkekjerka na placu budowy służby

szkic budynku usług parkingowych MORFEUS arkitekter

posadź różne elementy szczegółowe informacje szkło lustrzane i beton

* projekt autorstwa Architekt Morfeusza