architektura

Shearwater House: Zwietrzała drewniana fasada harmonizuje z grą kolorów wydm

Lekko zwietrzała drewniana fasada ma szczególnie naturalny wygląd

Położony około 12 mil od miasta Devonport, Shearwater w ostatnich latach ugruntował swoją pozycję jako najlepsze miejsce letnich wakacji na Tasmanii. Nieskazitelne plaże i Park Narodowy Narawntapu znajdują się w odległości krótkiego spaceru od portu. Ponieważ Shearwater House znajduje się tuż przy promenadzie Shearwater, architekci Cumulus Studio postanowili w pełni wykorzystać tę doskonałą lokalizację. Shearwater House wznosi się nad wydmami i niskimi krzewami i ma piękne widoki na ocean. Dzięki zwietrzałej drewnianej elewacji nowoczesny dom doskonale wkomponowuje się w otaczający naturalny krajobraz.

Dom z płaskim dachem z widokiem na wydmy i morze?

surowa, zwietrzała fasada drewniana w harmonii z otoczeniem

Dom ma płaski dach i charakteryzuje się klasycznymi elementami konstrukcyjnymi. Aby nieco złagodzić sylwetkę domu, w dachu dodano zaokrąglone wycięcia, a parter pomalowano na biało. Na piętrze skupiono się na przestronnych salonach i oknach od podłogi do sufitu na północy i wschodzie, które umożliwiają widok na plażę.

Lekko zwietrzała drewniana fasada ma szczególnie naturalny wygląd

owalne wycięcie w dachu łagodzi sylwetkę domu

W całym wnętrzu zastosowano różne rodzime gatunki drewna, które tworzą przytulne środowisko życia. Architekci szukali kontrastu między szlachetnymi drewnianymi meblami a zwietrzałą drewnianą fasadą. Tworzy to również ciekawe przejście między ciepłym wnętrzem a nieprzewidywalnymi elementami przybrzeżnymi na zewnątrz.

Dom z płaskim dachem z białej cegły i zwietrzałej drewnianej elewacji na piętrze

Wielopoziomowy odkryty basen i część rozrywkowa na parterze odzwierciedla kolory i materiały balkonu powyżej. Z biegiem czasu drewniane tarasy powinny nabrać koloru drewna wyrzuconego przez morze z Freers Beach. Na dziedzińcu zostanie też posadzone nowe drzewo, które przerośnie i przerośnie wycięcie w dachu.

Elewacja z naturalnego drewna wykonana z desek termodrewnianych

Balkon z termodrewnem obejmujący dwa fotele rattanowe

W projekcie wykorzystano produkty różnych renomowanych producentów, m.in. Austral Bricks, Cedar Sales, Cemintel, Graphisoft, Trimble. Na zewnątrz zastosowano Thermowood firmy Lunawood. Jest to piękny, zrównoważony materiał drzewny wykonany przy użyciu naturalnych metod, takich jak ciepło i para. Na kolor drewna ma wpływ temperatura i czas trwania obróbki – im wyższa temperatura, tym ciemniejszy wygląd.

dwa okrągłe fotele rattanowe z białymi poduszkami do siedzenia i stolikiem bocznym

Podobnie jak w przypadku wszystkich gatunków drewna iglastego, istnieją odchylenia, które można przypisać różnym gęstościom. Jeśli produkt zostanie wystawiony na działanie promieni UV, zmieni kolor na ładny srebrnoszary, chyba że będzie chroniony przez pigmentowaną ochronę powierzchni.

zwietrzała fasada drewniana taras z drewna termoizolacyjnego pokrywający szklaną ścianę basenu

Lunawood produkuje termodrewno ze skandynawskiej sosny i świerka z certyfikatem PEFC z Finlandii. Ze względu na wysoką temperaturę procesu obróbki cieplnej, żywica jest usuwana z drewna. Jest stabilny wymiarowo, odporny na gnicie, nietoksyczny i może być używany wewnątrz lub na zewnątrz w dowolnym klimacie.

Basen wąski taras z drewna termoizolacyjnego

Wstawki szklane w drzwiach wejściowych pomalowane na białą cegłę

Drzwi przesuwne na balkon jadalnia z krzesłami tapicerowanymi z widokiem na morze

Biały blat kuchenny ze średniego ciemnego drewna

Sypialnia ze szklanymi, różowymi zasłonami z widokiem na wydmy

Lokalizacja: Burzyk, Tasmania

Rok: 2018

Architekt: Studio Cumulus

Kino: Anjie Blair

Płaski plan architektury szachulcowej, parter

Plan architektury domu z płaskim dachem na piętrze

Plan architektoniczny domu 2 piętra z basenem

Przekrój domu jednorodzinnego z 2 kondygnacjami

elewacja parteru murowana górna kondygnacja elewacja drewniana