architektura

Płyty granitowe na elewacje i wnętrza – Minimalistyczny dom w Australii

płyty granitowe na fasadę o imponującej optyce

Elewacje z kamienia naturalnego mają długą tradycję w budowie budynków prywatnych i użyteczności publicznej. Kamień naturalny nie tylko prezentuje się niezwykle stylowo, materiał charakteryzuje się również dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Dlatego architekci z australijskiej pracowni architektonicznej b.e architecture postanowili wykorzystać do projektu tego domu w Australii panele z kamienia naturalnego. Użyty kamień naturalny to granit, który jest używany nie tylko na zewnątrz. Granit jest używany w całym domu, dzięki czemu powstaje jednolity wygląd kamienia. Jednak płyty granitowe na elewacje różnią się od tych we wnętrzu powierzchnią. Liniowa architektura i szary kolor budynku tworzą minimalistyczny wygląd, który jest jednocześnie elegancki i nowoczesny.

okładziny elewacyjne z płyt granitowych minimalistyczny

Imponujący dom o minimalistycznym wystroju znajduje się w pobliżu Melbourne w Australii i jest zbudowany na łącznie trzech piętrach. Z zewnątrz budynek wygląda jak dwie geometryczne bryły, które są po prostu ułożone jeden na drugim. Ponieważ górna kondygnacja wystaje od dołu, powstają tzw. wsporniki, które coraz częściej można spotkać we współczesnej architekturze.

minimalistyczny dom granitowe płyty elewacyjne taras

Płyty granitowe użyte do wykonania elewacji mają bardzo szczególny wygląd dzięki swojej strukturalnej powierzchni. Neutralizuje to nieco linearny projekt domu i nadaje budynkowi niepowtarzalny charakter.

granitowa fasada minimalistyczny projekt domu basen na zewnątrz

Taras bez zadaszenia znajduje się tuż obok otwartego salonu, który wyposażony jest w przesuwne szklane drzwi od podłogi do sufitu. Dzięki temu możesz połączyć obszary wewnętrzne i zewnętrzne. Taras ma również punkt widokowy na odkryty basen, który również ma minimalistyczny wystrój. Basen otoczony jest obsadzonym roślinnością ogrodzeniem, które służy jako osłona prywatności.

małe rośliny na dziedzińcu okładziny z granitu kamienie szklany prysznic na zewnątrz?

Pośrodku domu znajduje się zaciszny ogród japoński zaprojektowany jako mały dziedziniec. Główna sypialnia ma bezpośredni dostęp do małego ogrodu, który jest również wyposażony w prysznic na zewnątrz. Ta niewielka powierzchnia otoczona jest granitowymi płytami elewacji i szkłem i nadal służy jako dodatkowe źródło światła dziennego w sypialni.

schody wewnętrzne z granitu schody

Wykorzystanie granitu w projekcie domu nie kończy się na płytach granitowych na elewację. Kamień naturalny stosowany jest również we wnętrzach, gdzie wykorzystywany jest jako posadzka, okładzina ścian oraz do różnych elementów obiektu. Architekci wykorzystali w sumie trzy różne rodzaje granitu, aby stworzyć jednolity wzór wewnątrz i na zewnątrz. Łączna ilość kamieni granitowych użytych do budowy domu to 260 ton.

zły design umywalka granitowa nowoczesna z kamienia naturalnego

W łazience ponownie główną rolę odgrywa elegancki kamień naturalny. Granitowe ściany o gładkiej powierzchni doskonale współgrają z granitowymi płytami na podłodze oraz armaturą łazienkową wykonaną z tego samego materiału. Szafka wraz z umywalką wykonana jest z jednego solidnego bloku granitu. Tworzy to bezszwowe wykończenie, które wygląda bardzo elegancko w łazience. Wolnostojąca wanna jest również wyrzeźbiona z całego kawałka granitu i wygląda naprawdę nowocześnie. Czarna bateria wraz z wieszakiem na ręczniki i ramą okienną tworzą subtelne akcenty w granitowej łazience.

nowoczesna łazienka z granitową podłogą ściany wanna

*Ten dom jest projektem b.e architektura