architektura

Przekształcenie starej fabryki w zapierający dech w piersiach dom – nowoczesna architektura z Hiszpanii

przebudowa starej fabryki oszałamiająca główna siedziba główna projekt architektoniczny ricardo bonfill salon

W połowie lat 70. architekt Ricardo Bofill przekształcił opuszczoną starą fabrykę „Sanson Cement Factory”, która znajduje się pięć kilometrów od Barcelony w wiosce Sant Just Desvern, w swój dom i siedzibę swojej firmy. Zewnętrzna część siedziby wykonana jest z mocnego betonu i pnączy.

przekształć starą fabrykę zapierająca dech w piersiach siedziba domu projekt architektoniczny ricardo bonfill widok z zewnątrz rośliny cyprysowe

Projektant mówi, że zastał starą fabrykę w dobrym stanie z ogromnymi magazynami, dużym kominem i czterema kilometrami podziemnych tuneli i maszynowni. Wyobraził sobie już przyszłe przestrzenie i zdał sobie sprawę, że różne tendencje estetyczne i plastyczne, które rozwinęły się od I wojny światowej, będą obecne w tej cementowni.

Stara fabryka „La Fábrica” – przeprojektowane ruiny z epoki przemysłowej Barcelony

przebudowa starej fabryki zapierająca dech w piersiach siedziba główna projekt architektoniczny ricardo bonfill widok z lotu ptaka

Betonowe ściany kwatery pokrywa bujna krata. Stara fabryka została zbudowana w 1921 roku podczas industrializacji miasta. Z biegiem lat budynek rozrastał się wraz ze wzrostem produkcji cementu. Zakład produkcji cementu o powierzchni 5000 metrów kwadratowych zapewnił wiele możliwości dla nowych, ekscytujących przestrzeni i niezwykłych barier, które Bofill musiał pokonać. Były schody prowadzące donikąd, a silosy były wypełnione cementem.

przekształć starą fabrykę zapierająca dech w piersiach siedziba domu projekt architektoniczny ricardo bonfill widok z zewnątrz cyprysowa palma

Teren dawnej cementowni został zrewitalizowany śródziemnomorskimi nasadzeniami. Bofill mówi też, że była to praca dla precyzji, która polegała na odkryciu ukrytych kształtów i odzyskaniu pewnych przestrzeni. Było to porównywalne z pracą rzeźbiarza, którego pierwszym zadaniem jest konfrontacja z materiałem. Uwiedziony sprzecznościami i niejednoznacznościami tego miejsca, postanowił zachować starą fabrykę i zmienić jej pierwotną brutalność, rzeźbiąc ją jako dzieło sztuki.

Przestrzeń dla nowych pomysłów – odkryj na nowo starą fabrykę

przebudowa starej fabryki zapierająca dech w piersiach siedziba główna projekt architektoniczny ricardo bonfill

Remont trwał trzy lata i rozpoczął się od rozbiórki. Budowniczowie używali do tego młotów pneumatycznych i dynamitu. Podczas rozbiórki wyraźnie widoczne były różne pomieszczenia. Najpierw ukazała się katedra, potem ogród i silosy. Dzięki wysokim sufitom katedra mieści salę konferencyjno-wystawienniczą.

przebudowa starej fabryki oszałamiający projekt architektury głównej siedziby domu ricardo bonfill projekt salonu

Duża katedra jest wykorzystywana do spotkań, projektów wystaw i wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty i wykłady. Biura firmy znajdują się na czterech kondygnacjach silosów i są połączone spiralnymi schodami.

Dom Bofilla

przebudowa starej fabryki zapierająca dech w piersiach siedziba główna projekt architektoniczny salon wystawowy ricardo

Architekt wykorzystuje również starą fabrykę jako własny dom. W salonie estetyczne białe zasłony łagodzą twardość betonowych ścian. Dom Bofilla ma 500 metrów kwadratowych z wysokimi sufitami i dużymi oknami, które wpuszczają dużo naturalnego światła.

przebudowa starej fabryki zapierająca dech w piersiach siedziba główna projekt architektoniczny silosy sala konferencyjna

Przestronny salon ma również wiele okien i wpuszcza naturalne światło. Dla architekta to jedyne miejsce, w którym może się skoncentrować – mówi. Tam inspiruje się nowymi pomysłami, które łączy w sposób abstrakcyjny i ostatecznie tworzy projekty, obrazy i nowe przestrzenie.

przebudowa starej fabryki zapierająca dech w piersiach siedziba domu projekt architektoniczny ricardo bonfill obszerny salon

W rezultacie Bofill tworzy specyficzne słownictwo dla swojej architektury. Jego zdaniem tam toczy się życie, z niewielką różnicą między pracą a wypoczynkiem. Dzięki marokańskim, prefabrykowanym ścianom mniejsza część dzienna oferuje miejsce na bardziej intymne i przytulne spotkania.

przebudowa starej fabryki oszałamiająca siedziba główna projekt architektoniczny ricardo bonfill kuchnia jadalnia

Kuchnia i jadalnia znajdują się na pierwszym piętrze. Stara fabryka posiada również ogród, który jest bujną oazą śródziemnomorskich cyprysów, drzew oliwnych i eukaliptusowych. Winorośl wspina się po betonowych ścianach, a zielona trawa rozciąga się po całym terenie.

przekształć starą fabrykę zapierająca dech w piersiach siedziba domu projekt architektoniczny ricardo bonfill marokańskie prefabrykowane ściany przytulne

Odsłonięte betonowe ściany i niezwykłe nasadzenia tworzą wrażenie nowoczesnej ruiny. Architekt dziękuje za wartościowe rzemieślników katalońskich.

przekształć starą fabrykę zapierająca dech w piersiach siedziba domu projekt architektoniczny ściany odsłonięte betonowe rośliny ogród

Ich wykonanie przekształciło starą fabrykę w ten zapierający dech w piersiach architektoniczny wyczyn, ale zawsze będzie to niedokończony projekt, mówi Bofill.

Strona architektów