architektura

Podziemny dom w Grecji

podziemny dom z przodu w grecji

A podziemny dom jest na szczycie wzgórza. Znajduje się w Antiparos na Cykladach w Grecji i został zaprojektowany przez architekturę Deca. Studio to międzynarodowy zespół młodych architektów w Atenach, który pracuje od 2001 roku. W tym projekcie zainspirował ich film Michała Anioła Antonioniego „Zabriskie Point” i nazwał projekt Krater.

Podziemny dom w Greichendland

podziemny dom w Grecji - ścieżka lawy

OK, ale dlaczego? podziemny dom? Schron przeciwlotniczy czy co? Absolutnie nie! Prawdziwym wyzwaniem było stworzenie obszaru mieszkalnego chronionego przed silnymi wiatrami Morza Egejskiego i ukrycie domu u podnóża wzgórza. Główne zewnętrzne obszary domu zostały wkomponowane w krajobraz, a zatopiony obszar został chroniony przed silnymi wiatrami.

Ciekawa i nowoczesna architektura – dom w Grecji

podziemny dom - ciekawy basen

Większość domu jest zakopana w ziemi i dlatego pozostaje ukryta. Możesz zobaczyć tylko drugie piętro dwupiętrowego budynku. Dom jest wyłożony kamieniem, a kamienne powierzchnie również wyznaczają granice domu kraterowego. Od strony południowej znajduje się kamienna opaska z metalową konstrukcją wspartą na bambusowym dachu.

Dekoracja wnętrz w podziemnej kamienicy

dom podziemny - aranżacja wnętrz w salonie

To podziemny dom został zbudowany z naturalnych materiałów, ale zastosowano je w innowacyjny sposób. Wystarczy spojrzeć na żywioł lawy. Pod basenem znajduje się ścieżka „pływa lawy”, z której roztacza się piękny widok. 25-metrowy basen jest głębszy i szerszy na wewnętrznym dziedzińcu i jest oddzielony od części dziennej dużymi przesuwanymi szklanymi drzwiami.

dom podziemny - elewacja powyżej

dom podziemny - elewacja frontowa