architektura

Otwarta kuchnia-salon jako centralny punkt komunikacji: Nowy budynek we Włoszech

otwarta kuchnia / salon sofa szary tynk ścianki działowej

Nowy budynek we Włoszech na nowo definiuje pojęcie strefy dziennej – otwarta kuchnia-salon jest wykorzystana w projekcie przez studio projektowe So&Więc do centrum komunikacji. Przedstawiamy dom, w którym zasady minimalistycznego umeblowania są z powodzeniem realizowane nawet w ograniczonej przestrzeni mieszkalnej. Prosty projekt wnętrza pozwala zaoszczędzić miejsce, umożliwia płynne przejście między salonem a kuchnią z przyległą jadalnią i zapewnia pewien stopień elastyczności. Towarzysz nam w wirtualnej wycieczce po purystycznej willi miejskiej, gdzie funkcjonalność spotyka się z nowoczesnością.

Otwarta kuchnia z salonem – funkcjonalność i minimalistyczny styl w jednym

otwarta kuchnia-salon jadalnia wyspa kuchenna okap kuchenny

Dwupiętrowa willa miejska znajduje się w gęsto zaludnionej dzielnicy mieszkalnej w Vicenzy we Włoszech. Dom stoi na wąskiej działce, sąsiedni dom jest tuż obok. Minimalna odległość od pozostałych budynków była pierwszym poważnym wyzwaniem dla architektów – musieli oni skierować dom na zachód, aby zoptymalizować warunki oświetleniowe. Niemniej jednak studio projektowe zdołało pomieścić otwartą kuchnię z salonem z salonem, łazienką, toaletą, sypialnią i pokojem gościnnym na 230 metrach kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Można nawet zbudować garaż na samochód z bezpośrednim połączeniem z domem.

otwarta kuchnia/jadalnia Skandynawski styl życia

Dom stał się nowym domem dla niewidomej kobiety – klientka mieszkała w innym budynku przez ponad 50 lat i teraz potrzebowała nowego mieszkania. Ustanowiła specyfikację koncepcji otwartego życia, w której poszczególne pomieszczenia płynnie łączą się ze sobą. Dosłownie bezszwowe – bo klient celowo unika drzwi. Ta zmiana znacznie ułatwiła jej życie, ponieważ nie zawsze musi otwierać lub zamykać drzwi.

kuchnia otwarta-wyspa AGD w zabudowie aneks kuchenny

Architekci naprawdę starali się zoptymalizować komfort życia właściciela domu. W tym celu dom został urządzony zgodnie z purystycznym konceptem mieszkalnym. Mniej znaczy więcej, mówi zasada minimalistycznego umeblowania – inspiracja i podstawa projektu utalentowanego projektanta wnętrz. Otwarta kuchnia z salonem została wyposażona w szafki bezuchwytowe – szczególnie zgodnie z trendem. Tylna ściana kuchni została wyłożona kafelkami, tworząc powierzchnię łatwą w pielęgnacji. Wbudowane urządzenia torują drogę do swobodnego poruszania się w pomieszczeniu. Wyspa kuchenna na środku pokoju daje jej możliwość przygotowania pysznego jedzenia dla siebie i swoich gości. Rzeczywiście niczego nie brakuje w krajobrazie kuchennym – ale akcesoria i przybory kuchenne są uporządkowane w szafkach. W ten sposób właściciel domu może zawsze śledzić rzeczy i szybko i szybko znaleźć talerze, miski i tym podobne w razie potrzeby. Odnaleźć. Tuż obok kuchni znajduje się jadalnia dla sześciu osób. Zaprojektowany zgodnie z najnowszym trendem mix-and-match, w purystycznym skandynawskim stylu: stół z litego drewna łączy się z krzesłami z plastikowymi siedziskami. Szykowny i łatwy w pielęgnacji. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić przyjemne wieczory kulinarne z przyjaciółmi!

Otwarta kuchnia-salon z podłogą z drewna i kamienia

otwarta kuchnia z salonem podłoga drewno płytki kamienne

Tuż obok jadalni architekci zaprojektowali kącik do czytania z trzyosobową sofą i małym bocznym stolikiem. Mieszkaniec może zakończyć dzień książką lub w międzyczasie odpocząć na tapicerowanej kanapie. Kolorystyka w salonie jest prosta, ale bardzo elegancka, typowa dla puryzmu. Atrakcyjną całość tworzą przede wszystkim odcienie ziemi i szarości.

Tak funkcjonalne i stylowe jak wybrane meble, podłoga odgrywa główną rolę w koncepcji otwartego mieszkania. Podłoga z desek inspiruje surowym, surowym wyglądem i uroczym usłojeniem. Część desek podłogowych została zastąpiona płytkami z kamienia naturalnego, które urozmaicają wnętrze. Ale są też praktycznym dodatkiem, ponieważ poszczególne elementy tworzą swoistą mapę i pomagają kobietom odnaleźć się w domu. Podążając za kamiennymi płytkami, można dostać się bezpośrednio z kuchni-salonu do jadalni, sofy, łazienki, toalety lub sypialni. Minimalizuje to ryzyko potknięcia.

otwarta kuchnia / salon dostęp do sypialni założona mała willa miejska

Również w sypialni – również skromnie wyposażonej tylko w jedno łóżko i szafę – wykładzina podłogowa biegnie wokół łóżka do okna. Jak już wspomniano, klient całkowicie zrezygnował z drzwi. W ten sposób przedpokój służy jako łącznik, a nie jako przegroda pokoju.

Mały dom z otwartą koncepcją życia – projekt elewacji

otwarta kuchnia-wyspa oświetlenie kuchenka gazowa

Dom posiada bogato przeszkloną elewację, dzięki czemu pomieszczenia są dobrze wentylowane i jasne o każdej porze roku. Fasada jest po prostu pomalowana na czarno-biało. Kuchnia-pokój dzienny ma bezpośrednie wyjście na zewnątrz – otwiera się przez duże i szerokie drzwi przesuwne na mały ogródek.

płytki wejściowe do domu ścieżka ogrodowa drzwi wejściowe

Betonowa ściana chroni dom i jego mieszkańców przed obcymi. Architekci – na prośbę właściciela domu – zrezygnowali z posiadania bramy ogrodowej. Zamiast tego prosta ścieżka ogrodowa wyłożona płytkami z naturalnego kamienia prowadzi bezpośrednio do drzwi wejściowych. Nawierzchnia jest antypoślizgowa i ma 1,5 metra szerokości – wystarczy, aby dwie osoby mogły przejść obok siebie. Z ukrytym motywem dla optymalnej wygody, przednie drzwi są wyposażone w długą klamkę.

Urządź małą miejską willę w nowoczesny, praktyczny sposób

Dom, który przekonuje zarówno minimalistyczną estetyką, jak i funkcjonalnością – tak wygląda So&Tak to opisują architekci. Łatwe w pielęgnacji powierzchnie, proste meble o wyraźnych liniach, liczne możliwości przechowywania i innowacyjna podłoga dopełniają program mieszkaniowy. Elewacja jest również prosta, ale bardzo praktyczna – zamknięty na sąsiednie domy budynek otwiera się na niewielki ogród. Projekt jest ostatecznym dowodem na to, że możesz żyć wygodnie nawet przy ograniczonej przestrzeni życiowej. Oczywiście pod warunkiem, że umeblowanie jest dostosowane do osobistych potrzeb i upodobań.

plan salonu z otwartą kuchnią plan piętra domu

willa miejska nowy plan budynku działka terenowa

Projekt autorstwa Więc&Więc studio projektowe