architektura

Okna sięgające od podłogi do sufitu zapewniają piękny widok na ogród

Okna od podłogi do sufitu, duży-ogród-piękny-dom

Znany na całym świecie japoński architekt Kengo Kuma zaprojektował pierwszy dom w USA dla japońskiej firmy mieszkaniowej Suteki. W ten sposób osiągnął międzykulturowy projekt, który łączy trendy wyposażenia wnętrz amerykańskiej architektury i designu z ponadczasowymi japońskimi podstawowymi zasadami stabilności i harmonii z otoczeniem. Dom znajduje się w Portland w stanie Oregon i ma duże podwórko. Okna sięgające od podłogi do sufitu otwierają widok na powiązany obszar ogrodu i zapewniają płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem.

Okna od podłogi do sufitu drewno-modern-architektura-dom-ogród

Podczas opracowywania projektu architekt zdecydował się na płynne przejścia między wnętrzem a zewnętrzem. Koncepcja ta wpisuje się w filozofię japońskiej firmy budowlanej, która stawia na życie blisko natury. Kiedy zniesione zostaną granice między wnętrzem a zewnętrzem, można żyć na zewnątrz przez cały rok.

Okna od podłogi do sufitu wewnątrz-na zewnątrz-salon-taras

Dom Portland został zaprojektowany z głębokim okapem, który tworzy zadaszony taras dla mieszkańców i ich gości. Powstały taras z drewnianym tarasem jest wyposażony w wygodne meble wypoczynkowe i oferuje widok na ogród. Okna od podłogi do sufitu oddzielają ten obszar od salonu i można je odsunąć na bok, gdy jest ładna pogoda. W ten sposób dom otwiera się na pełen zieleni teren na zewnątrz.

podloga-sufit-okno-dom-naturalne-materialy-drewno

Do budowy domu wykorzystywane są przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i płytki. Tam, gdzie dom nie ma przeszklonych frontów, elewacja pokryta jest jasnym drewnem jesionowym. Żaluzje pionowe wykonane z rodzimego cedru alaskańskiego służą do wentylacji i prywatności oraz tworzą wspaniałe efekty świetlne w pomieszczeniu. Wspaniale komponują się z drewnem jesionowym, kamieniem i płytkami we wnętrzu. Drewno z Japonii zostało nawet użyte do wykonania drzwi wejściowych i dwóch ozdobnych ścian wewnątrz. Wszystkie użyte materiały nadają wnętrzu ciepło i tworzą przytulną atmosferę.

podłoga-sufit-okno-dach-zwis-drewno-widok-ogród-trawnik

Nowoczesny ogród japoński, zaprojektowany przez Sadafumi Uchiyamę, charakteryzuje się zielonymi trawnikami, pięknymi drzewami i dużą ilością kamienia. Drewniany taras graniczy z całym domem, oferując wspaniałe widoki na naturalny krajobraz.

okno-podloga-sufit-okno-przesuwne-taras-drewniany taras

Przy otwartych frontach okien nie ma progu między tarasem a częścią dzienną. W ten sposób jasno urządzony salon staje się częścią ogrodu. Umożliwia to życie w ścisłym związku z naturą.

okno-od podłogi do sufitu-źródło-światła-salon-kolory-naturalne

Architekt wykorzystał do wyposażenia naturalne kolory i materiały. Otwarta część dzienna znajduje się pośrodku domu i wychodzi na ogród. Jasny parkiet na podłogę harmonizuje z drewnianą elewacją i akcentami ścian. Biały sufit i ściany odbijają światło dzienne i tworzą zalane światłem wnętrze. W meblach ponownie dominuje drewno, które uzupełnia jasna tapicerka i białe powierzchnie.

okno-od podłogi do sufitu-dom-salon-kuchnia-oświetlenie-pośrednie

Okna sięgające od podłogi do sufitu wpuszczają do wnętrza światło dzienne z każdej strony i tworzą zalane światłem pomieszczenia. Oświetlenie w całym domu ma nowoczesny design i wykorzystuje minimalistyczne oświetlenie. Pośrednie oświetlenie sufitu i podłogi doskonale podkreśla w salonie, przedpokoju i sypialni.

od podłogi do sufitu-okno-widok-ogród-przedpokój-podłoga-oświetlenie

meble-domu-materiały-naturalne-drewno-drzwi-wejścia

od podłogi do sufitu-otwarte-koncepcja-pożywna-przejścia

podloga-sufit-okno-szklane-fronty-domu-nawis dachowy

Projekt japońskiego architekta Kengo Kuma