architektura

Nowoczesny dom wakacyjny w Himalajach zbudowany na wzgórzu

nowoczesny dom architekta rajiv saini himalaya hill © Sebastian Zachariasz

Biuro architektoniczne Rajiv Saini zlecono zaprojektowanie nowoczesnego domu wakacyjnego, z którego właściciele mogą korzystać w weekendy poza Delhi, gdzie mieszkali. Witryna jest prywatnym wzgórzem w Himalajach, w pobliżu miasta Kasauli w Indiach.

Nowoczesny dom wakacyjny w Himalajach

nowoczesny dom wakacyjny rajiv saini himalaya hill landscape

© Sebastian Zachariasz

Teren, na którym znajduje się domek letniskowy jest wąski, więc dom rozciąga się z południa na północ. Aby nie było widać rzędu samochodów przed domem na niewielkim wzniesieniu, architekci umieścili na wzgórzu garaż. Stamtąd możesz skorzystać z drewnianych schodów lub otwartej hydraulicznej platformy podnoszącej, przez drewniany most do drzwi wejściowych.

Nowoczesny dom wakacyjny Rajica Saini z betonowymi ścianami

nowoczesny dom wakacyjny rajiv saini himalaya tarasowe płytki projektowe © Sebastian Zachariasz

Ponieważ architekci mieli pracować na bardzo ograniczonej powierzchni płaskiej działki, zbudowanie dla klientów nowoczesnego 4 pokojowego domu wakacyjnego było nie lada wyzwaniem. Zamiast tworzyć prostą dwupiętrową konstrukcję w tym stromym krajobrazie, postanowili zbudować różne skrzydła domu wzdłuż wzgórz – jedno na wschodzie, a drugie na zachód, które następnie kończy się tarasem na wyższym poziomie. Niewielka powierzchnia zachodzenia między dwiema częściami domu umożliwia ruch w pionie między dwoma piętrami.

Fasada o asymetrycznej konstrukcji

nowoczesny dom wakacyjny rajiv saini himalaje geometryczne akcenty © Sebastian Zachariasz

W rezultacie obejdź wzgórze i najpierw zobacz górne wschodnie tomy, a dopiero po obejściu północnego czubka widoczna staje się dolna zachodnia strona. Betonowy dach przypomina składanie de origami i został zainspirowany pagórkowatymi pasmami górskimi. Piętro składa się z przedpokoju oraz dwóch sypialni, salonu i jadalni oraz kuchni.

Salon i jadalnia

nowoczesny dom wakacyjny rajiv saini salon jadalnia © Sebastian Zachariasz

W dolnych kubaturach zachodnich znajdują się 2 sypialnie, sala multimedialna, pomieszczenie gospodarcze oraz małe pomieszczenie do masażu i łaźni parowej. Sypialnie i łazienki rozmieszczone są w każdym skrzydle jako szereg niezależnych struktur i wszystkie wychodzą na drewniany taras.

Strefa relaksu ze szklanymi oknami od podłogi do sufitu

nowoczesny dom wakacyjny indie himalaje surowe betonowe ściany © Sebastian Zachariasz

Podłogi w pokojach wykonano z drewna tekowego, a sufity i ściany zdobią surowy beton. Wolnostojący kominek z miedzianym kominem oddziela salon od jadalni. Duża platforma widokowa jest o kilka stóp wyższa niż dom i oferuje zapierający dech w piersiach widok na ośnieżone szczyty na najbardziej wysuniętym na północ wierzchołku wzgórza.

Ściany i sufity z surowego betonu

nowoczesny dom rajiv saini himalaje ściany betonowe sufity © Sebastian Zachariasz

Podłoga teakowa w sypialni

nowoczesny domek rajiv saini meble do sypialni © Sebastian Zachariasz

Wnętrze sypialni z elementami drewnianymi

nowoczesny dom meble do sypialni himalajów z czerwonego drewna © Sebastian Zachariasz

Projekt łazienki z czarną umywalką

nowoczesny dom wakacyjny rajiv saini umywalka duże szklane okna © Sebastian Zachariasz

Plany architektury w przekroju

nowoczesny dom wakacyjny rajiv saini himalaya indie plan nowoczesny dom architekta na planie wzgórza  dom rajiv saini himalaje plan architektury