architektura

Nowoczesne muzeum na wystawy sztuki jako most rzeczny w Norwegii

Nowoczesne muzeum w Norwegii, zaprojektowane przez Bjarke Ingels Group, otworzyło swoje podwoje dla publiczności 18 września. Projekt jest częścią „Kistefos”, muzeum przemysłowego i parku rzeźb w Jevnaker. Należy zatem do gminy położonej 80 kilometrów na północ od Oslo. Odpowiednio, architekt Bjarke Ingels i jego zespół zaprojektowali rzeźbiarską interwencję, która będzie gospodarzem międzynarodowego programu wystaw sztuki współczesnej zatytułowanego „Hodgkin and Creed – Inside Out” do 17 listopada 2019 r..

Pomysł na tak nowoczesne muzeum

minimalistyczne kształty i designerskie budynki we mgle nad rzeką

Nowy budynek, wybrany po międzynarodowym konkursie i pierwotnie odsłonięty w 2015 roku, odpowiada naturalnemu otoczeniu muzeum. Oprócz parku rzeźb architekt opracował nowoczesne muzeum, aby poprawić ogólne wrażenia odwiedzających „Kistefos”. Opisywany przez Bjarke Ingels jako „most nadający się do zamieszkania”, budynek o powierzchni 1000 metrów kwadratowych obraca się w połowie. W ten sposób przecina rzekę Randselva, łącząc północną i południową stronę.

obrócone linie wzroku w białym wnętrzu do wejścia

Dostęp jest z obu końców mostu na rzece. Od południa odwiedzający wchodzą do niezwykłej sali, która jest dwukrotnie wyższa. Przede wszystkim ma wyraźne linie widzenia, które biegną przez cały budynek do północnego wejścia. Odwrotnie, goście przybywający z północy wchodzą do panoramicznego obszaru z widokiem na celulozownię i otaczający krajobraz. Wraz z projektem zamieszkałego mostu biuro architektoniczne natrafiło na pierwszy eksperyment z infrastrukturą społeczną. Więc jest to budynek, który pełni również funkcję mostu. Z tego powodu tak nowoczesne muzeum może również łączyć w jednym instytucję kultury i praktyczną infrastrukturę.

widok z lotu ptaka na nowe muzeum sztuki w zalesionym obszarze jako nadający się do zamieszkania most

Firma Kistefos została założona w 1996 roku przez norweskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki Christena Sveaasa w dawnym miejscu jego rodzinnego biznesu celulozowego. Dąży również do zachowania budynków i dziedzictwa przemysłowego regionu. Jednocześnie projekt celebruje to, co najlepsze w norweskiej i międzynarodowej sztuce współczesnej. Park rzeźb zawiera już również prace czołowych międzynarodowych artystów, takich jak Anish Kapoor i Marc Quinn. Najnowsze dzieło Yayoi Kusamy poświęcone witrynom, Shine of Life, również zostało zaprezentowane w maju 2019 roku. W związku z tym jest inspirowany naturą, wodą i przemysłem w Kistefos.

Imponująca struktura i kształty

bjarke ingels architekt mostu muzeum skrętu z lotu ptaka

Tak więc The Twist został zbudowany wokół historycznej celulozowni i został zaprojektowany jako belka zakrzywiona o 90 stopni w środku, aby stworzyć rzeźbiarski kształt, który obejmuje rzekę Randselva. Odwiedzający wędrujący po dziełach charakterystycznych dla danego miejsca odwiedzają międzynarodowych artystów, takich jak Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Lynda Benglis Yayoi Kusama, Jeppe Hein i Fernando Botero, aby zakończyć wycieczkę po sztuce. Jako drugi most i naturalne przedłużenie parku, takie nowoczesne muzeum przede wszystkim przekształca wrażenia zwiedzających i podwaja powierzchnię wystawienniczą Kistefos.

rzeka randselva płynie pod nowoczesnym muzeum o poskręcanej konstrukcji

Po prostu zmieniając kubaturę budynku, most można podnieść z dolnego zalesionego brzegu rzeki na południu na zbocze na północy. Jako ciągła ścieżka w krajobrazie, obie strony budynku służą jako główne wejście. Od południowego wejścia odwiedzający przechodzą 16-metrowy, pokryty aluminium, stalowy most, aby dostać się do pomieszczenia o podwójnej wysokości i niezakłóconym widoku na północny koniec, który jest również połączony 9-metrowym mostem dla pieszych.

skręcana w górę konstrukcja aluminiowa z budynku na wystawę ze szklanymi oknami

Podwójnie zakrzywiona geometria muzeum składa się z prostych aluminiowych paneli o szerokości 40 cm, które ułożone są jak stos książek i przesuwają się lekko w ruchu wachlarza. Architekci stosują tę samą zasadę również wewnątrz pomieszczenia. Pomalowane na biało drewniane listwy o szerokości 8 cm pokrywają podłogę, ścianę i sufit jako jednolite tło dla krótkoterminowych norweskich i międzynarodowych wystaw Kistefos z obu stron.

Futurystyczny design nowoczesnego muzeum

kobieta wygląda przez okno we wnętrzu muzeum skręt

Na północnym krańcu znajduje się szklana ściana sięgająca od podłogi do sufitu z panoramicznym widokiem na celulozownię i rzekę na górę. Tworzy to również pas okna dachowego o szerokości 25 cm. Zakrzywiony kształt przeszklonych okien tworzy trzy niepowtarzalne galerie z różnorodności światła dziennego. Pierwsza to szeroka, naturalnie oświetlona galeria z panoramicznym widokiem na stronę północną. Druga to wysoka, ciemna galeria ze sztucznym światłem od strony południowej, a pomiędzy nimi znajduje się rzeźbiarska przestrzeń ze skręconym kawałkiem świetlika.

skręcone wnętrze w kolorze białym zaprojektowane z myślą o nowoczesnym muzealnym skręcie w norwegii

Z tego powodu możliwość dzielenia, dzielenia lub łączenia przestrzeni galerii również stwarza elastyczność programu artystycznego Kistefo. Przeszklone schody prowadzą również na niższy poziom muzeum na północnym brzegu, gdzie aluminiowy spód budynku staje się sufitem piwnicy i toalety.

twist nowoczesne muzeum na wystawę sztuki w norweskim Walcie jako most na rzece?

Po wielu latach planowania i rozwoju Christen Sveaas jest podekscytowany otwarciem tej pięknej nowej przestrzeni. Umożliwiło to społeczności poszerzenie swojej pracy o czołowych współczesnych artystów. Umożliwiło to gospodarzom przyjęcie większej liczby gości niż kiedykolwiek wcześniej. Tak więc celem jest uczynienie Kistefos niezastąpionym miejscem kulturalnym z pierwszorzędnym programem wystaw czasowych w parku rzeźb. Przede wszystkim będzie to w stanie uzupełnić bogate dziedzictwo przemysłowe tego miejsca.

*Strona architektów

futurystyczny design w środku lasu pomiędzy dwoma brzegami rzeki

twist plan piętra dla nowoczesnego muzeum w pobliżu osloPlan 3d i plan piętra dla nowoczesnego muzeum w pobliżu oslo