architektura

Nowoczesna kaplica w Japonii wykonana ze szkła i pni brzozowych

lekka konstrukcja ze szklanym dachem z pni brzozowych jako filarów nośnych

Nowoczesna kaplica autorstwa Kengo Kuma and Associates znajduje się w górskim miasteczku Karuizawa w japońskiej prefekturze Nagano i została zbudowana obok istniejącego kościoła. Nowy budynek powinien wyglądać prosto i idealnie wpisywać się w otaczającą przyrodę. Architekci osiągnęli ten efekt dzięki sprytnemu doborowi materiałów. Stworzyli zalaną światłem konstrukcję, która niemal wydaje się łączyć z lasem białej brzozy.

nowoczesna kaplica w Japonii wykonana ze szkła i bali brzozowych

Główna konstrukcja składa się ze stalowych słupów i stromej konstrukcji dachu ze stali i szkła. Słupy podporowe zostały pokryte pniami brzozy i wyglądają jak drzewa w lesie. Przypadkowy układ cienkich gałązek podkreśla ten efekt.

nowoczesna kaplica ze szklanym dachem podłoga pokryta mchem

Przewiewną konstrukcję dopełniły prawie niewidoczne ławki między pniami brzozy. Te również wykonane z przezroczystego szkła i akrylu zacierają granicę między architekturą a naturą.

nowoczesna kaplica z konstrukcją dachu ze szkła i stali

Aby jeszcze lepiej wkomponować nowoczesną kaplicę w otaczającą przyrodę, architekci pokryli posadzkę wewnątrz i na zewnątrz kaplicy mchem.

nowoczesne ławki kaplicowe wykonane ze szkła i akrylu

Zanim zwiedzający dotrą do nowoczesnej kaplicy ścieżką wyłożoną szarymi płytami, wita ich współczesne dzieło sztuki. Wygląda jak dwa splecione serca w kolorze czerwonym i białym i pochodzi od francuskiego artysty Jean-Michela Othoniela.

Grafika autorstwa francuskiego artysty Jean-Michela Othoniela

nowoczesna kaplica w Japonii pnie brzozowe jako filary nośne

Informacje o projekcie:

Architekci: Kengo Kuma i współpracownicy

Lokalizacja: Karuizawa, Prefektura Nagano, Japonia

Zespół projektowy: Masafumi Yukimoto, Ayumu Shimotsukasa

Powierzchnia: 66 m2

Rok realizacji: 2015