architektura

Kontenerowy dom modułowy z basenem i subtelnym designem w środku natury

W przypadku tego projektu architekci przyjęli niekonwencjonalne podejście, aby stworzyć modułowy dom kontenerowy w Hamptons. „Amagansett Modular House” nie jest budynkiem tradycyjnym, ale składa się z kilku przerobionych kontenerów. Zespół prefabrykował w sumie sześć z nich i zainstalował na miejscu w zaledwie dwa dni. Moduły domu są rozmieszczone wokół istniejącego dębu i są ułożone w taki sposób, że w środku rezerwatu przyrody powstaje przestrzeń mieszkalna o powierzchni 1800 metrów kwadratowych.

Plan piętra modułowego domu kontenerowego

designerski kontenerowy dom modułowy z basenem zbudowany wokół dębu w lesie

Przestrzeń mieszkalna składa się więc łącznie z czterech sypialni, trzech łazienek i przestronnego salonu. Fasada jest pomalowana na czarno i doskonale harmonizuje z leśnym otoczeniem. Obficie przeszklone fronty łagodzą skądinąd surowy minimalistyczny wygląd bryły budynku i sprawiają, że nowoczesny budynek wydaje się przewiewny i lekki. Jednocześnie przeszklenia wpuszczają do pomieszczeń dużo światła słonecznego i tworzą płynne połączenie między obszarami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Budowniczowie, rodzina z trójką dzieci, mieli ograniczony budżet i byli otwarci na stosowanie niekonwencjonalnych materiałów i metod budowlanych.

strukturalna konstrukcja z pojemnikiem przeciętym na pół bez słupków pod spodem

Amerykańscy architekci MB Architecture ułożyli kontenery wysyłkowe, aby ukończyć ten czarny dom wakacyjny w Amagansett w stanie Nowy Jork w ciągu kilku dni. Jako kompaktowy dom modułowy kontenerowy, jest to domek weekendowy o powierzchni 167 m kw. Znajduje się na małej, zalesionej posesji w wiosce na południowym wybrzeżu Long Island. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów co do miejsca schronienia, architekci dodali dodatkowy kontener od strony północnej, który łączy się z główną bryłą o podwójnej wysokości poprzez przeszklony chodnik. Na drugim piętrze jest jeszcze jeden kontener.

Połączenie wykonane ze szkła pomiędzy dwiema częściami kontenerowego domu modułowego z ogrodem

Architektura jest zgodna z naturalnymi konturami terenu w kształcie klina: budynek znajduje się na wyższym poziomie na szerszym wschodnim krańcu terenu, podczas gdy zewnętrzny taras schodzi na zachód do basenu. Duże okna i przeszklone drzwi na obu końcach kontenera tworzą środowisko życia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zmiany te odpowiadają również pochyłej powierzchni, która wpłynęła na umiejscowienie i orientację budynku od strony zachodniej. Jednak wielkość kontenerowego domu modułowego jest celowo zwarta, aby odpowiadała sąsiednim domom.

Minimalistyczny design i przestronność

wykorzystanie przestrzeni z wysokimi sufitami we wnętrzu z minimalistyczną pomarańczową sofą i drewnianym stołem

Architekci wykorzystali podwójne wysokie pomieszczenie i stworzyli ścianę okienną. W ten sposób zalały salon światłem dziennym i oprawiły widok na zachód. O zachodzie słońca promienie światła dosłownie przechodzą przez dom. Zalany słońcem salon wyposażony jest w starodawną matę z trzciny z północnoafrykańskiego plemienia Tuaregów (kupionych na pchlim targu), sofę togę i stół Saarinen z czerwonymi taboretami Tolix.

schody z poręczą prowadzą z salonu bezpośrednio do sypialni z przedpokojem

Projektanci chcieli stworzyć wygodne, zabawne i zabawne wnętrze dla dzieci i rodziców. Tak powstał otwarty układ i geometryczna fasada. Pokazują one, że taki modułowy dom kontenerowy może wydawać się bardzo przestronny. Zespół przyciął również pojemnik do połowy jego długości i umieścił go na drugim piętrze, aby pomieścić główną sypialnię. Oddzielne skrzydło sypialni posiada komfortowo zaprojektowaną łazienkę.

szerokie drzwi balkonowe z widokiem na las i drewniane meble retro w pokoju

Duże okna w sypialniach na piętrze stwarzają iluzję zanurzenia w koronach drzew. Meble wykonane na zamówienie dopełniają minimalistyczną koncepcję obiektu. Projekt konstrukcyjny na drugim piętrze jest wyjątkowy. Pod spodem nie ma belek, ale jest teksturowany od góry i naprężony do fundamentu po przeciwnej stronie. Jest to więc rodzaj przełomu konstrukcyjnego, w którym architekci wykorzystali wrodzoną wytrzymałość pojemników.

Realizacja flotowa projektu budowlanego

nowoczesna minimalistyczna kuchnia z białymi szafkami i oświetleniem sufitowym

Część techniczna projektu odbyła się poza miejscem budowy, zanim kontenery zostały przetransportowane i zainstalowane w ciągu dwóch dni. Szafki kuchenne, płytki i armatura łazienkowa, przeszklony chodnik, architektura krajobrazu i basen zostały dodane w ciągu kilku tygodni po instalacji. Minimalistyczna kuchnia wyposażona jest w blaty, a podłogi z bielonego dębu.

podświetlany dom kontenerowy w kolorze czarnym ze ścieżką ogrodową z kamienia naturalnego nowoczesny design

Szybka i bardzo wydajna konstrukcja pomogła również w obniżeniu kosztów. Te wahały się od 300 do 300 USD za stopę kwadratową, z wyłączeniem elementów krajobrazu i basenu. Chociaż może to być bardzo wysoka liczba, na przykład w stanie Nowy Jork, jest znacznie poniżej średniej dla lokalizacji na wschodnim krańcu Long Island, gdzie budowa może kosztować od 500 do 800 USD za stopę kwadratową. Z tego powodu koszty budowy zależą od regionu.

Widok sypialni w kontenerze z zasłonami w środku lasu

Być może najbardziej zaskakującym aspektem projektu było to, jak rzadko główny architekt spotykał się osobiście z klientami. Zajęta para spotkała się z architektami kilka razy i tylko dwa razy na miejscu. Zdarzyło się to raz, kiedy po raz pierwszy kupili nieruchomość, a drugi raz, gdy dom był prawie gotowy. Taki układ był nieco nietypowy dla praktyki stosowanej do cyklicznych spotkań z klientami.

* Witryna architektów

w kolorze czarnym kontenerowym dom modułowy z dużymi oknami i drzwiami widzianymi ze ścieżki ogrodowej

widok z boku kontenerowego domu modułowego wybudowanego na dwóch kondygnacjach z ogrodem i basenem

oddzielna łazienka od pokoju dziecięcego z błękitną ścianą

duże przeszklone okno w głównej sypialni z białymi ścianami i laminowaną podłogą

vintage mata z trzciny z plemienia tuaregów północnoafrykańskich toga sofa saarinen stół z czerwonym stołkiem tolix

plan piętra dom modułowy amagansett kontener

Moduł kontenera zaprojektowany przez architektów jako plan do planu piętra